بیاتومگ

نام کامل: رابرت جان ادنکرک (Robert John Odenkirk)

تولد: ۱۹۶۲، آمریکا

لقب: باب ادنکرک و رابرت ادنکرک

بازیگر، تهیه کننده و نویسنده باب ادنکرک برای بازی نقش ساول گودمن در سریال برنده ی جایزه ی Breaking Bad (افسار گسیخته) شناخته می شود.

رابرت جان ادنکرک در ۲۲ اکتبر سال ۱۹۶۲ میلادی در شهر نیپرویل در ایالات ایلینوی به دنیا آمد. او که دومین فرزند از هفت فرزند می باشد، یک بچه ی درخشان ولی ناامید بوده است، و از اینکه ریشه های حومه شهری خود را رها کند و در شهر زندگی کند، ناامید بود. او در سنین جوانی یک نوشته ی کمدی را به طرز دوست داشتنی ای توسعه داد.

او در مورد این کار خود می گوید:

“من از مدرسه به خانه می آمدم و می نشستم و آهنگ های ساختگی می نوشتم. و من هیچگاه آن را به عنوان یک چیز حرفه ای ملاحظه نکردم ولی فقط چیزی است که من انجام دادم. من آن را خیلی دوست داشتم. من برای یک یا دو ساعت به نوشتن کمدی ادامه می دادم و یک شخص احمق از تلویزیون یا چیزی را مد نظر می گرفتم.”

در ۱۶ سالگی، ادنکرک از دبیرستان فارق التحصیل شد و در دانشگاه ایلینوی جنوبی ثبت نام کرد که در آن جا در ایستگاه رادیویی مشغول به کار شد. در آخرهای تحصیلش و نزدیک به فارغ التحصیلی، او از کالج بیرون آمد و به شیکاگو نقل مکان کرد تا شانس خودش را در استند آپ کمدی امتحان کند.

در شهر شیکاگو او در نهایت به تئاتر مشهور Second City متصل شد و زمینه را برای بازیگران در برنامه ی Saturday Night Live مهیا کرد. این یک طرح کمدی بود که او آن را نوشته بود و کاراکتر به خوبی در میان مردم پذیرفته شد.

در سال ۱۹۸۷، دوست خوب و نویسنده ی SNL به باب کمک کرد تا یک شغل نویسندگی ثابت در SNL بدست بیاورد. در این برنامه، ادنکرک از نزدیک با دانا کاروی، دنیس میلر و کونن او براین و خیلی های دیگر کار کرده است. نوشته های او برایش جایزه ی امی را به ارمغان آورد و گاهی اوقات خود او بر روی صحنه پدیدار می شد ولی اکثر مواقع در پشت دوربین بوده است که یک نقطه ی نا امید کننده و سرخوردگی به نظر می رسید، پس او به دنبال یافتن فرصت های بازیگری بیشتر، در سال ۱۹۹۱ کار در SNL  را رها می کند.

دهه ی ۹۰ میلادی برای ادنکرک زمانی پر ثمر و مفید بوده است، و در طول یک دهه، او خود را در دنیای کمدی تلویزیون به خوبی نشان داد. در سال ۱۹۹۲ بن استیلر او را به عنوان یکی از بازیگران برنامه ی کوتاه خود به نام The Ben Stiller Show در شبکه ی فاکس انتخاب کرد. همچنین ادنکرک برای چندین برنامه ی دیگر نیز نویسندگی کرده است که شامل Get a Life و The Larry Sanders Show و Late Night With Conan O’Brien می شود.

در سال ۱۹۹۵، ادنکرک به همراه همکار بامزه ی خود دیوید کراس همکاری کردند تا برنامه ی تحسین برانگیز Mr. Show with Bob and David  را برای شبکه ی HBO بسازند. او همچنین بعدها در چندین برنامه به عنوان بازیگر مهمان حضور یافت که شامل Curb Your Enthusiasm و How I Met Your Mother و Arrested Development می شود.

باب ادنکرک در سال ۲۰۰۹ زمانی که وینس گیلیگان، خالق سریال برنده ی جایزه ی شبکه ی ای ام سی به نام Breaking Bad (افسار گسیخته)، او را انتخاب کرد تا نقش سال گودمن را بازی کند که وکیل نیمه سست و کنایه زن کاراکترهای بازیگران برایان کرانستون و آرون پاول به نام های والتر وایت و جسی پینکمن بود، بیشتر در معرض دید قرار گرفت و شناخته تر شد.

باب دانکرک با استفاده از زبان و موهای خود، جایگاهش در میان مخاطبان را افزایش داد و به یکی از کاراکترهای مورد علاقه ی طرفداران در سریال افسار گسیخته تبدیل شد.

مدتی کوتاه قبل از پایان سریال افسار گسیخته در سال ۲۰۱۳، شبکه ی ای ام سی اعلام کرد که یک نسخه ی فرعی از این سریال را بر اساس کاراکتر ادنکرک یعنی سال گودمن به نام Better Call Saul (بهتره با ساول تماس بگیری) خواهد ساخت. در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، ادنکرک برای بازی اش در همین سریال نامزد دریافت جایزه ی بهترین بازیگر نقش اول سریال درام مراسم امی شد. همچنین در سال ۲۰۱۶، او برای جایزه ی بهترین بازیگر مرد در سریال در مراسم گلدن گلوب نامزد شد.

او در حال حاضر در لس آنجلس، کالیفرنیا زندگی می کند.

آثار برگزیده:

 • برنامه ی Saturday Night Live در نقش نویسنده ی برنامه
 • سریال Breaking Bad در نقش ساول گودمن
 • فیلم Nebraska ۲۰۱۳ در نقش راس گرانت
 • سریال Better Call Saul در نقش جیمی مک گیل/ساول گودمن

 

 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *