بیاتومگ – با نقد و بررسی قسمت ۴ فصل ۵ سریال Prison Break (فرار از زندان) همراه با ما باشید. سریال یک شروع امیدوار کننده با دو قسمت ابتدایی فصل ۵ داشت. در دو قسمت ابتدایی سریال در مسیر کاملا درستی در حرکت بود و کنترل دقیقی بر مسائل داشت، ولی در قسمت سوم سریال از کار افتاد و متوقف شد.

توجه: متن نقد و بررسی ممکن است که داستان این قسمت را برای شما فاش کند.

همیشه در عملکرد رهبری پولادین و فلسفی ونت ورث میلر سود و منفعتی بالقوه وجود دارد. ولی با این حال، قسمت سوم سریال کند و کسل کننده احساس می شد و همانند فرار مایکل اسکافیلد که ناتمام ماند و با شکست مواجه شد، قسمت سریال کم بار بود و چیز زیادی برای ارائه نداشت و ما را درست به نقطه ی شروع بازگرداند.

اما آیا قسمت سوم که بی هدف و مقصد بود، شبیه به یک لغزش و سکته ی کوتاه است، یا نشانه ای از آن می باشد؟ همانطور که از ارزش نوستالژی بودن این اثر کاسته می شود، آیا رفتن سریال فرار از زندان به مسیری لغزنده و بی ثبات، آن را به سمت ناامیدی ای بسیار بزرگ می کشاند؟

قسمت ۴ فصل ۵ سریال Prison Break (فرار از زندان)

در هر صورت، خبر خوب این است که با اینکه قسمت چهارم سریال به نام ‘وضع دشوار زندانی’ کامل و بی نقص نبود، ولی قسمت توانست با انجام کاری تمیز و آراسته، سریال را به مسیر اصلی خودش بازگرداند. کاری که برای این سریال شبکه ی فاکس بسیار لازم و ضروری بود.

این احیای ۹ قسمتی رک و پوست کنده برنامه دارد که نه تنها شکوه و جلال گذشته را بازیابد بلکه بسیار تمایل دارد تا مسیری تازه برای سریال فرار از زندان ایجاد کند. واقعا این یک هدف قابل تحسین است ولی به نظر می رسد که در اجرای این هدف و مقصود مشکلاتی وجود دارد؛ قرار دادن دوپهلو گونه ی داعشی ها به عنوان شخصیت های منفی اصلی داستان، تلاش و حرکتی اشتباه و غیر منطقی از سازنده ها برای مرتبط کردن این سریال نوستالژی به حوادث زمان حال می باشد.

همچنین ما زمان قابل توجهی از سریال را صرف آشنا شدن و تماشا کردن فهرستی از کاراکترهای جدید کردیم که به قیمت کمتر دیده شدن کاراکترهای سریال اصلی تمام شده است. به طور مثال می توان به کاراکتر سوکره اشاره کرد که یکی از نقاط قوت و جذاب سریال اصلی بوده است ولی در این احیا و پس از گذشت ۴ قسمت، هنوز خبری از او نیست. واقعا سوکره کجاست؟ بهتر است که سازنده ها فکری به حال او هم بکنند و او را وارد بازی کنند. مسلما حضور او در سریال، جانی تازه به سریال می دهد.

اما چیزی که تمام بیننده های سریال فرار از زندان بیشتر از هر چیز دیگری دوست دارند، توانایی و قدرت سریال برای سوپرایز کردن و فریب دادن بیننده ها می باشد. اگر از کسانی باشید که سریال بازی تاج و تخت را دنبال می کنید، حتما متوجه این موضوع شده اید که در سریال هیچ تضمینی برای زنده ماندن هیچ کدام از کاراکترها وجود ندارد و در برخی از موارد، کاراکترهای اصلی و دوست داشتنی کشته شده اند. این جا لازم است که بگوییم، قبل از اینکه سریال بازی تاج و تخت از این روش استفاده کند و خود را در راه موفقیت قرار دهد، سریال فرار از زندان این جرات و شجاعت را داشته است که برخی از دوست داشتنی ترین کاراکترها را حذف کند. اگر به یاد داشته باشید، زمانی که سریال کاراکتر ماهون (ویلیام فیتچنر) را در اولین قسمت فصل دوم معرفی کرد، چقدر هیجان به سریال اضافه شد. اینکه او یک مامور زبده بود و سعی داشت که با تعقیب کردن هشت زندانی فراری آنها را دستگیر کند یا بکشد، حرکتی بسیار جالب بود که توانست سریال را زنده و سر حال حفظ کند و هیجان و استرس همیشگی را همچنان در جریان نگه دارد.

قسمت ۴ فصل ۵ سریال Prison Break (فرار از زندان)

اینکه در قسمت چهارم سریال، کاراکتر کلرمن با گلوگه ی تک تیرانداز به زمین زده می شود، این موضوع را ثابت می کند که این احیا در برخی از چیزها با سریال اصلی در اشتراک می باشد و این فصل ۹ قسمتی برخی نکات برجسته را از جد خود به ارث برده است.

قاتل سابقِ کاریزماتیک یک خروج بسیار مناسب و به موقع را در این قسمت بدست آورد. بعد از اینکه او ثابت می کند که برای تمام گناهان گذشته ی خود پشیمان است و خود را از نو ساخته است، به ضرب گلوله ای از پا در می آید. و با اینکه از دست دادن پاول آدلستین و کاراکتر پیچیده ای که خلق کرده است، بسیار ننگین و شرم آور است، ولی ما در خروج او از سریال به یک نکته ی مهم دست یافتیم و آن این احساس است که همه چیز می تواند رخ بدهد و مرگ در کمین هر کدام از کاراکترها می باشد. این حس همانند بهترین حالت سریال می باشد.

دومین شگفتی این قسمت سریال، ظاهرا فاش کردن هویت واقعی پوسایدون می باشد. ممکن است که فکر ما خطور کرده باشد که همسر ایده آل جدید سارا به نام جیکوب نس کمی بیش از اندازه خوب به نظر می رسد، ولی ما به اینکه او ممکن است قاتل سرکش سیا باشد که همه ی این مسائل را سرهم کرده است، اصلا مشکوک نشده بودیم.

قسمت ۴ فصل ۵ سریال Prison Break (فرار از زندان)

در اینجا امیدواریم که سریال فرار از زندان در ۵ قسمت باقی مانده همچنان به ارائه کردن پیچ و تاب هایی از این طرح و موضوع ادامه بدهد و سریال همچنان به استفاده ی محکم و قوی از رابرت نپر در نقش تی-بگ ادامه بدهد؛ همچنین با توجه به اینکه او تا به اینجای فصل از بازی و معرکه خارج بوده است، امیدواریم که سریال او را به بهترین حالت خودش یعنی یک آدم پست و حیله گر با خلق و خویی خشن و حس تاریکی از طنز بازگرداند.

در حالی که داستان و طرح کلرمن/تی-بگ از توطئه و دسیسه های بسیار رونمایی می کند، صحنه های یمن مجموعه از صحنه های اکشن را برای ما فراهم می کند که در قسمت سوم به شدت فقدان آن احساس می شد. قسمت چهارم سریال دارای سرعت و تندی قابل قبولی بود که در آن از وخیم شدن اوضاع که به سقوط زندان اوگجیا ختم شد تا تعقیب شدن مایکل توسط زندانیان خشمگین تا لحظه ی با شکوهی که لینکلن با استفاده از مسلسل که بر روی ماشین بسته شده بود، برادر خود را نجات داد، همه و همه سرعت مناسب خود را حفظ کرده بودند و جریانی را مهیا کرده بودند تا هیجان در تمام بخش های قسمت چهارم احساس شود و باعث شود که سریال از تنبلی و کندی قسمت سوم به سرعت فاصله بگیرد.

با توجه به اینکه قهرمانان ما بار دیگر در حال فرار هستند و یک ارتش کامل درست رو به روی آنها قرار دارد، قسمت چهارم با یک نکته ی هیجان انگیز به پایان رسید و به قسمتی پایان داد که شور و اشتیاق ما را برای قسمت بعدی سریال فرار از زندان مشتعل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *