بیاتومگ – با نقد و بررسی قسمت ۲ فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی) همراه با ما باشید. با پخش دو قسمت از سریال خدایان آمریکایی، مطمئنا سریال یک چیز را به خوبی ثابت کرده است و آن این است که هر چند ریکی ویتل اساسا یک کار بیهوده را انجام می دهد ولی او سعی دارد تا حد ممکن و تا آنجا که می تواند شادومون را جذاب و جالب به تصویر بکشد. از نگاه بیننده ها، شادو مسئول چیزی نیست، او شرایط سریال را مشخص نمی کند یا تصمیمی نمی گیرد که به صورت معناداری در سریال اثر داشته باشد. همانطور که او و آقای چهارشنبه در کاری بسیار سخت، در سراسر آمریکا در جستجوی دوستان و افراد قدیمی سفر می کنند تا برای جنگی که در دور دست ها است آماده شوند، کاراکتر شادو مون به منظور واکنش به وضعیت و موقعیت ها به طرز مشکوکی استفاده شده است.

ویتل در قسمت دوم سریال بین خشم، سردرگمی و آشفتگی پرش می کند و اساسا عملکردی بزرگ برای بازیگرانی همچون ایان مک شین، پیتر استورمر و جیلیان اندرسون در نقش خدای جدید مدیا یا رسانه را بر پا می کند. همانطور که خالقان سریال یعنی برایان فولر و مایکل گرین به آرامی و از طریق تجربیات و سردرگمی های شادو مون، مخاطبان را وارد داستان می کنند و همانطور که در این قسمت نیز دیده شد، مطمئنا ریکی ویتل نقش مهمی را بازی می کند و همچنین مشخص است که چقدر سخت می باشد که شخصیت او را چیزی بیشتر از یک صفحه سفید نشان داد، با این حال، تمامی این ها بخشی از افتتاحیه و سرآغاز سریال می باشند.

فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

تعداد انگشت شماری از چنین اجراهایی وجود دارد که احساس دو سریال جدا را می دهند که در یک سریال ترکیب شده اند. بر خلاف قسمت اول سریال که به گونه ای محکم از منطق خیال، صحنه ها و پیشرفت موضوع برای ورود به داستان استفاده کرد، قسمت دوم بسیار ساده تر و سر راست تر می باشد. این قسمت از مسیر خودش خیلی منحرف می شود و دارای صحنه های بدون تکلمی می باشد که موفقیتی کمتر از قسمت اول را برای سریال به ارمغان آورده است. احتمالا این قسمت بدون اینکه صحنه های طولانی و بدون تکلم شادو مون به هنگام جمع آوری وسایل و تمیز کردن خانه اش نشان دهد نیز می توانست به راحتی به کار خود ادامه بدهد. صحنه ای که شادو گوشی همسر مرحوم خود را بررسی می کند، صحنه ای است که به طرز طنز آمیزی احساسات حال حاضر شادو نسبت به لورا را مورد تاکید قرار می دهد، اما با این حال، سازنده ها می توانستند این موضوع را خیلی بهتر خلاصه و جمع بندی کنند. در نهایت، همانند قسمت افتتاحیه، سریال خدایان آمریکایی هنوز چند چیز دارد که باید به آرامی آنها را حل کند و تعادل صحیح بین تصاویر بصری و موضوع را بیابد اما همانطور که قسمت دوم رو به جلو می رود، نکاتی در آن نیز حاصل می شود.

فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

در حال حاضر، سریال خدایان آمریکایی در مرحله مقدماتی و معارفه شخصیت ها می باشد، و تا آنجا که سریال به باز کردن داستان های بیشتر و توالی موضوعاتی ادامه بدهد که به این دو قسمت مربوط باشند، همه چیز خوب است. سریال از افتتاحیه خونریزی وایکینگ ها در قسمت اول به بازیگر اورلاندو جونز در نقش  آقای نانسی یا انانسی در افتتاحیه قسمت دوم انتقال می یابد. او به بحث در میان گروهی از اسیران در اواخر قرن  ۱۷ میلادی می پردازد که برای بردگی به آمریکا برده می شوند و تجربه سیاه بودن در چند صد سال آینده را برای آنها می شکافد و آنها را برای شورشی بی دوام ولی آتشزا تحریک می کند که مانع ورود خدا به خاک آمریکا می شود. این سرآغاز ها، موقعیت و زمان مناسبی برای چنین لحظات معارفه و مقدماتی قوی می باشد و جونز عملکردی فوق العاده را ارائه می کند که فورا توسط صحنه ی بسیار نگران کننده ی زجر کشیدن شادو به دست افراد بی چهره ی تکنیکال بوی نیز مورد تاکید قرار می گیرد.

احساسات و برپایی ورود انانسی به طور چشمگیری با برخورد شادو با مدیا برابری می کند. اندرسون حتی عملکری بهتری را ارائه می کند. او از لحاظ فنی صفحه نمایش را با ویتل به اشتراک نمی گذارد ولی بر روی تعدادی تلویزیون به عنوان بازیگر لوسیل بال ظاهر می شود. هر چند او اشاره می کند که او در این لحظه لوسی ریکاردو می باشد و این موضوع به شخصیت و حضور خدای جدید در تمامی صفحه تلویزیون ها عنصر زبان بازی و ایهام گویی را اضافه می کند. به همان اندازه ای که معرفی خدای مدیا جذاب و دلربا بود، معرفی کمی بیش از حد سوالات شادو در مورد سلامت عقلانی اش می باشد و قسمت را دوباره به آقای چهارشنبه محدود می کند که به همراه خود می گوید که یا دنیا دیوانه است یا تو و همچنین می گوید که فداکاری های بزرگتری هست که ممکن است کسی بخواهد که دیوانه بشود.

فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

کلمات خردمندانه ی آقای چهارشنبه معادل کلامی سکه ای می باشد که او در دست خود می چرخاند. همه ی این ها چیزی بیشتر از یک کلاهبرداری فریبکارانه احساس می شود که بخشی از جذابیت شخصیت است. این جذابیت هنگامی که آنها به شیکاگو می رسند و برای خواهران زوریا هدیه می آورند، نقش بزرگتری را بازی می کند. دو تا از این خواهران توسط کلوریس لیچمن و مارتا کلی به طرز فوق العاده ای به تصویر کشیده می شوند. پیتر استورمر نیز نقش خدای تاریکی اسلاوی که همیشه در حال سیگار کشیدن می باشد و عاشق بازی چکرز است را ایفا می کند.

بار دیگر، سریال خدایان آمریکایی بر روی نماد و سبک زیاد سخت گیری می کند که در اغلب موارد به ضرر پیشرفت موضوع و داستان بوده است. تمام بخش سوم قسمت، از شامی که توسط خواهران زوریا پخته شد تا بازی چکرزی که بین زرنوبوگ و شادو در جریان بود، بیش از حد و اندازه ای که باید باشد طول کشید، اگر چه این بخش به یک تعلیق و آویزانی ختم می شود که در آن شادو بار دیگر با کسی شرط می بندند که نباید ببندد و بار دیگر خدایان زرنگ تر بودن خودشان از بقیه را ثابت کرده اند. این گونه احساس می شود که قسمت دوم سریال به جای منتظر گذاشتن ما تا هفته ی آینده برای نشان دادن اینکه شادو که بخشش آقای چهارشنبه را بدست آورده است، چگونه از دست یک خدای بدهکاری می گریزد که می خواهد جمجمه ی او را با یک چکش خونین له کند، می توانست در اینجا داستان زرنوبوگ و شادو را پیچیده تر کند.

فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

این در حالی است که به نظر می رسد همانند نیمه اول فصل ۳ سریال Hannibal (هانیبال) سرعت سریال کاهش یافته است. همانطور که کارگردان دیوید اسلید با ارائه یک قسمت مجلل یکی از بهترین سبک نمایش در سریال ها را به تصویر می کشد، قسمت دوم سریال اگر چه به اندازه افتتاحیه سریال بلند پروازانه نیست ولی برای تماشا کردن سرشار از هیجان می باشد.

بیلکوییس در این قسمت هیچ دیالوگی نداشت، و صحنه هایی که او در آن حضور داشت، بار دیگر هیچ ربطی به داستان در جریان سریال نداشت. با این حال دیدن این صحنه ها با اینکه فعلا ربطی به داستان فراگیر و اصلی ندارند، ولی جذاب و فریبنده می باشند. همانند معرفی آقای انانسی، این میان پرده کوتاه از بیلک، گذری به یک شخصیت را فراهم می آورد که بعدا نقش بزرگتری ایفا خواهد کرد. استفاده مناسب از زمان سریال برای تبدیل کردن این خدایان تقریبا فراموش شده به بخشی از داستان، احتمالا در بلند مدت هوشمندانه خواهد بود. با این حال، سریال باید همچنان به معرفی های خود ادامه بدهد و ما را بیشتر در جریان بگذارد. اگر چه که این فصل سریال تنها مقدمه ای برای ادامه ی آن می باشد، ولی سریال کاری بسیار فوق العاده ای باید انجام بدهد تا ما را برای دیدن آن هیجان زده نگه دارد و اگر خواسته باشیم صادق باشیم، در این دو قسمت از عهده ی این کار به خوبی بر آمده است.

قسمت ۳ فصل ۱ سریال خدایان آمریکایی، دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *