بیاتومگ

نام کامل: هریسون فورد (Harrison Ford)

تولد: ۱۹۴۲، آمریکا

لقب: Harry (هری)

هریسون فورد در تاریخ ۱۳ جولای ۱۹۴۲ در شیکاگو، ایلینوی از دوروتی نیدلمن و کریستوفر فورد به دنیا آمده است. پدر او اصالتی آلمانی-ایرلندی دارد، ولی از طرف پدربزرگش، خانواده ی او یهودی و از مهاجران مینسک، بلاروس محسوب می شوند. هریسون هیچ وقت دانش آموز درس خوانی نبوده و کمتر پیش می آمده است که در مدرسه نمره ای بالاتر از C داشته باشد. او بعد از ترک کالج ریپون در ویسکانسین به حرفه ی بازیگری وارد شد و البته تابستان سال بعد بود که با قراردادهایی به کمپانی های کلمبیا و یونیورسال به دنیای هالیوود اضافه شد.

می توان گفت که شروع کار او با نقش هایش در سریال های Ironside 1967 و The Virginian 1962 می باشد، فورد سال بعد نقش بزرگی در فیلم American Graffiti 1973 بازی کرد، اما باز هم هیچکدام از این عنوان ها را نمی توان با اولین نقشِ هان سولوی او در فیلم Star Wars: Episode IV – A New Hope 1977 مقایسه کرد. او چهار سال بعد نیز حضور در یک فیلم بزرگ دیگر یعنی Indiana Jones in Raiders of the Lost Ark 1981 را در کارنامه ی خود به ثبت رساند.

فورد چهار سال بعد از حضور در فیلم ایندیانا جونز بخاطر بازی نقش جان بوک در فیلم Witness 1985 نامزد کسب جایزه ی اسکار و گلدن گلوب شده است. او به حضور خود در فیلم های ایندیانا جونز ادامه داد و به نوعی، آیکون این فیلم و نقش ایندی محسوب می شود. فورد در سال ۱۹۹۲ در نقش اصلی فیلم موفق Patriot Games حاضر شد و یک سال بعد از آن نیز بازی اش در فیلم The Fugitive و نقش دکتر ریچارد کیمبل بار دیگر باعث نامزدی او در گلدن گلوب شد.

او از زمان ورودش به هالیوود تا زمان حال، خودش را به عنوان یک سوپر استار معرفی کرده است و البته در کنار هالیوود نیز نباید این مسئله را از یاد برد که فورد صاحب مزرعه ای ۸۰۰ هکتاری در جکسون هول، وایومینگ می باشد. هریسون فورد علاوه بر بازیگری، خلبان حرفه ای هلیکوپتر و هواپیما نیز می باشد، البته این کار برای او چندان هم بی خطر نبوده است، چرا که در سال ۲۰۱۵ مجبور به فرود اضطراری شد، فرودی که در آن منجر به شکستگی لگن و مچ پای او شده است.

از جمله کار های فورد که قرار است در آینده اکران شوند نیز می توان به فیلم Blade Runner 2049 در نقش ریک دکارد (اکران در ۲۰۱۷) و فیلم بدون عنوان Indiana Jones (اکران در ۲۰۲۰) در نقش ایندیانا جونز اشاره کرد.

آثار برگزیده:

 • فیلم Star Wars: Episode IV – A New Hope 1977 در نقش هان سولو
 • فیلم Star Wars: The Force Awakens 2015 در نقش هان سولو
 • فیلم Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back 1980 در نقش هان سولو
 • فیلم Raiders of the Lost Ark 1981 در نقش ایندی
 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *