بیاتومگ – آقای چهارشنبه و شادو مون با ولکان (کوربین برنسون) ملاقات می کنند و سیاسی ترین قسمت سریال تا به اینجا رقم می خورد. با نقد و بررسی قسمت ۶ فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی) همراه با ما باشید.

سریال خدایان آمریکایی سریالی نیست که از سر و کار داشتن با مسائل نژادی، مذهبی، جنسی و هر موضوع داغ دیگری که هفته به هفته سر تیتر مقالات می باشد، طرفه برود. در نقد های قبلی به طور کامل در مورد به تصویر کشیده شدن صریح مسائل جنسی و برهنگی بحث کردیم و همچنین در مورد انحراف یا وفاداری سریال به رمان های نیل گیمن نیز به کرات صحبت شده است. تا به اینجا، سریال از اصول منابع خود به گونه ای منحرف شده که یکی از کاراکترهای اصلی از آن سود برده و به لورا یک داستان پس زمینه با جزئیات داده شده تا همانطور که داستان رو به جلو می رود، این کاراکتر از عهده وزن اضافی ای که وضعیت زامبی گونه اش دارد بر آید.

در این زمان، در قسمت ۶ به نام ‘قتل یک خدا’، سریال خدایان آمریکایی با معرفی یک خدای جدید به داستان، باعث تغییرات بیشتری می شود. لازم به ذکر است که این خدای جدید در رمان سال ۲۰۰۱ نیل گیمن اصلا حضوری ندارد. قسمت شش به کوربین برنسون در نقش ولکان می پردازد، یک خدای قدیمی که خود را به چیزی آشنا تر تغییر داده ولی در مجموع، او یک خدای جدید است. ولکان، خدای رومیِ آتشفشان و فلزکاری می باشد که خود را در کارخانه ای کوچک در شهری از ایالت ویرجینیا، به عنوان خدای اسلحه و سلاح های گرم باز تعریف کرده است. به این ترتیب، کاراکتر خط میانی و تقسیم بین دو بخش متخاصم سریال یعنی خدایان قدیم و جدید را پوشش می دهد. ولکان به جای اینکه ماموریتی علیه خدایانی همچون آقای ورد، مدیا و تکنیکال بوی را شروع کند، شخصیت جدیدی برای خود خلق کرده است، او خودش را از ایمان معاف کرده و آتش را به قدرت شلیک تغییر داده و یک گروه از پیروان ساخته که او را از طریق پرستش مطلق نسبت به اسلحه ستایش می کنند. این ها همه همانطور که آقای چهارشنبه و شادو در سیاسی ترین قسمت سریال با ولکان ملاقات می کنند، کاملا صریح و آشکار می باشد.

قسمت ۶ فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

با تصاویر رویا مانندی که این فرصت را دارد تا بر روی سبک در مقایسه با جوهر و مفهوم بیشتر تاکید کند، سریالِ ساخته برایان فولر در این ۵ قسمت ابتدایی چندان ظریف و نافذ نبوده است. سریال در قسمت های قبلی و در مقایسه با قسمت ۶، راهی برای ارتباط برقرار کردن بین افتتاحیه های مکرر هر قسمت که به عنوان یک معرفی به دیگر خدایان می باشد و داستان اصلی سریال پیدا نکرده است. افتتاحیه انیمیشنی قسمت قبلی سریال، مجلل و زیبا بود ولی دارای همان گستسگی آشنا بین افتتاحیه و داستان اصلی بود. با این حال، در این قسمت، سریال از یک افتتاحیه سرد استفاد کرد تا به معرفی یکی از نسخه های بسیار عیسی بپردازد و این در حالی بود که خشنوت مسلحانه ی این افتتاحیه، دنباله ی قسمت و سفر آقای چهارشنبه و شادو به ولکان را مورد تاکید قرار می داد.

به نوبه خود، افتتاحیه قسمت، چندین مهاجر مکزیکی را به تصویر کشید که در تلاش بودند تا با عبور از مرز به خاک آمریکا بیایند. سپس یک گروه از نگهبانان مرزی با طوفانی از گلوله به استقبال ورود موفقیت آمیز آنها رفتند. افتتاحیه از پرداختن به ذات خشونت یا کنایه زدن به پیامد های امروزی سیاست های مهاجرتی بین آمریکا و مکزیک و همچنین دیوار مطرح شده که دو کشور را از هم جدا کند، طفره نمی رود. از لحاظ سیاسی، افتتاحیه قسمت ۶، قتل عام مردمی که به دنبال زندگی بهتری برای خودشان می باشند را به تصویر می کشد و نه تنها سریال این کار را ماهرانه انجام می دهد، بلکه مرگ عیسی نیز  گزینه های هنری جالبی را ایجاد می کند که به برقراری تعادل در نمادهای آشکار استفاده شده کمک می کند. با اینکه مهاجران به طور کامل نشان داده می شوند ولی چهره مهاجمان مسلح در تمام مدت در تاریکی قرار دارد. تنها چیزی که دوربین به طور آشکار آن را به تصویر می کشد، کلمات روی اسلحه می باشد که می گوید “پادشاهی تو می آید” و سپس دوربین دست تیرانداز را نشان می دهد که یک صلیب را در دست دارد. بعد از همه این ها نیز عیسی توسط گلوله هایی مورد اصابت قرار می گیرد و همانطور که بار اول به صلیب کشیده شده بود، بر روی زمین می افتد.

قسمت ۶ فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

بدون شک این صحنه قصد دارد تا سبب یک جنبش شود و این نمونه ای از ضرورت پیام فیلمساز می باشد که پیام خود را در یک راه ظریف بیان کرده است، ولی بار دیگر، سریال خدایان آمریکایی اگر آشکارا و به گونه ای لذتبخش به مسائل مورد نیاز خود نپردازد، کاملا پوچ و بیهوده خواهد بود. و به عنوان گواهی دیگر که خالی از ظرافت و اشتباه نظری نیست و بیشتر یک انتخاب عمدی بوده، این گونه احساس می شود که بقیه قسمت ۶ سریال، بخشی از داستان سرایی مسائل سیاسی می باشد. اکثر قسمت به این می پردازد که چگونه جمعیت ولکان تا به دندان مسلح هستند و همه آنها مقدار مضحکی از سلاح را حمل می کنند (و این در حالی است که بازوهایشان دارای بازوبندی می باشد که به طور آشکار به نازی ها اشاره دارد.) و همه آنها متمایل اند تا شخص هم نام با نام شهر خود یعنی ولکان را با شلیک رگباری از گلوله به هوا بپرستند.

با این حال، تا به آنجا که به قسمت مربوط می شود، ولکان هدف خود را در پرداختن قسمت به نماد پردازی به کار می برد و همچنین با ساخت یک شمشیر برای آقای چهارشنبه طرح و داستان سریال را رو به جلو هدایت می کند. اعتبار سریال و همچنین طبیعت خدایان جدید به این بستگی دارد که سریال دو قسمت پایانی را چگونه ارائه کند. افشاسازی ولکان از اینکه او تصمیم گرفته تا با آقای ورد و خدایان جدید هم پیمان باشد، به سرنوشت او صحه می گذارد و در نهایت سر از تن او جدا و سپس در مواد مذاب غوطه ور می شود.

قسمت ۶ فصل ۱ سریال American Gods (خدایان آمریکایی)

در هر صورت، معایب سریال هنوز پا بر جا است؛ بار دیگر شادو نقش یک شخص دیر باور و بی اعتقاد را بازی می کند. این موضوع می تواند تا مرتبه ای خاص چشم پوشی شود، زیرا این اولین باری است که کسی در جلوی او سر زده می شود. ولی به طور کامل واضح است که سریال باید به مخاطبان خود نماینده ای را بدهد تا در تمام داستان در جریان باشد و تنها با دو قسمت باقیمانده، این فرصت وجود دارد که قبل از اینکه فصل به نتیجه پایانی برسد، برایان فولر و همکارانش راهی را برای انجام این کار پیدا کنند. در حالی که ما منتظر هستیم که این اتفاق رخ بدهد، با این حال، همیشه فعل و انفعالاتی بین لورا و مد سوئینی (که سلیم نیز به آنها پیوست) وجود دارد که یک سمت جالب و لذتبخش را ایجاد می کنند و از آنجا که شخصیت، نیازها/خواسته ها و اعمال آنها به مراتب از شادو جالب تر است، این موضوع به سریال کمی حس فوریت و بی درنگی را می دهد.

در کل، قسمت ۶، تمایل سریال برای ورود کردن به مسائل و موضوعات سیاسی را نشان می دهد. علاوه بر این، این قسمت ثابت کرد که سریال به راحتی می تواند از مسیر کتاب ها خارج شود و با این حال نیز داستانی را ارائه کند که نسبت به اصول رمان نیل گیمن وفادار باشد.

قسمت ۷ فصل ۱ سریال خدایان آمریکایی، دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ و با نام ‘دعایی برای مد سوئینی’ پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *