بیاتومگ – در سال ۲۰۱۴ و ۱۰ سال بعد از اتفاقات فیلم Prometheus (پرومتیوس) سفینه فضایی ای به نام Covenant (عهدنامه) که هزاران مسافر و جنین های محافظت شده را در خود جای داده، راهی سیاره ای دورافتاده می شود. این کشتی توسط یک فوران خورشیدی صدمه شدیدی می بیند و همین کار نیز باعث مرگ چندین نفر می شود، البته خدمه ای چون مدیر اجرایی، اُرام (بیلی کروداپ)، خلبان کشتی، تِنِسی (دنی مک براید)، دستیار اندرویدی، والتر (مایکل فازبندر) و همسر کاپیتان، دنیلز (کاترین واترسون) از بازمانده های کشتی هستند و سعی دارند تا عملیات خود را در هر شرایطی طبق برنامه قبلی پیش ببرند.

کشتی عهدنامه در حال تعمیر است و به نظر می رسد که آماده ی انتقال کلونی انسانی خود به سیاره هدف می باشد، در همین حال سیگنالی از سیاره ای نزدیک به مقصد اصلی عهدنامه به آن ها مخابره می شود، این سیاره که ظاهرا خالی از هر گونه حیات است، به نظر مقصد مناسبی برای زندگی انسان ها می باشد. اُرام تصمیم می گیرد که خدمه باید با بررسی این سیاره، قابل سکونت بودن آن را محک بزند. با این حال طولی نمی کشد که این افراد قبل از دست یافتن به کشفیات و اطلاعات مورد نظر، خود را در مقابل خطرناک ترین تجربه ای می بینند که تا به حال داشته اند.

فیلم Alien: Covenant (بیگانه: عهدنامه) – کاترین واترسون

پس از واکنشی که طرفداران و منتقدان در سال ۲۰۱۲ به فیلم پیش درآمد و فرعی Prometheus (پرومتیوس) نشان دادند، همین وضعیت نیز دوباره برای ریدلی اسکات و فیلم بیگانه ی دیگر او یعنی Alien: Covenant (بیگانه: عهدنامه) رخ داده است. فیلم بیگانه: عهدنامه در واقع نمایش و گسترش خوبی از مسائل برجسته و اتفاقات مرموز فیلم پرومتیوس داشته است، ولی این فیلم از نظرهایی نیز از مسیر فیلم دوم بیگانه خارج شده است و ارتباط بیشتری با اولین فیلم بیگانه ی اسکات دارد. در حالی که فیلم بیگانه: عهدنامه نسبت به فیلم پرومتیوس کمتر جاه طلبانه است، ولی از نظر کلی، این فیلم عنوان قوی تر است و می توان گفت که بهترین عناصر دیگر فیلم های بیگانه را در دور هم جمع و خود را به عنوان یک فیلم علمی-تخیلی/ترسناک برجسته مطرح کرده است.

همانطور که گفته شد، بیگانه: عهدنامه یک فیلم علمی-تخیلی/ترسناک می باشد، این مسئله را نیز می توان در کادر فیلمنامه نویسان آن جستجو کرد، چهره هایی چون جان لوگان (Penny Dreadful)، دانته هارپر (Edge of Tomorrow)، مایکل گرین (Logan) و جیک پاگلن (Transcendence) اعتبار ویژه ای برای فیلم محسوب می شوند و از تجارب این افراد پیداست که فیلم استفاده بسیار خوبی از مسائل ترسناک و علمی-تخیلی دارد، اما این مسائل، بیشتر نمایشی از موضوعات و عناصر دیگر فیلم های بیگانه است و همین را می توان به عنوان یکی از مشکلات فیلم بیگانه: عهدنامه عنوان کرد.

فیلم Alien: Covenant (بیگانه: عهدنامه) – امی سیمتز، بنجامین ریگبی و کارمن ایوگو

داستان فیلم بیگانه: عهدنامه نشان از توسعه یافتن و گسترده تر شدن این عنوان سینمایی دارد و موضوعاتی را معرفی می کند که بسیار بزرگتر از فیلم قبلی یعنی پرومتیوس می باشند که از جمله آن ها می توان به اصلاح نژادی اشاره کرد که در فیلم نشان داده می شود. با وجود این که ” اعتقاد در مقابل عقل ” مسئله ای است که در فیلم عهدنامه نسبت به پرومتیوس کمتر مطرح شده و سوالات پاسخ داده نشده زیادی در ذهن مهندسان کشتی ایجاد شده است، اما باید این فیلم را حرکت قابل قبول گسترده تری در این ژانر و جمع آوری بیگانه های قبلی اسکات در قالب یک فیلم جذاب نامید.

ریدلی اسکات و فیلمبردار مورد اعتمادش یعنی داریوش ولسکی، همکاری موفق دیگری را در ایجاد جلوه های موثر فیلم تجربه کرده اند که حس هیجان انگیزی فیلم را به راحتی به مخاطب خود القا می کند و این کار نیز با استفاده از تجارب اسکات از فیلم اصلی بیگانه ی او محصول سال ۱۹۷۹ میسر بوده است. متاسفانه کاراکترهای فیلم فضای کافی برای توسعه را در اختیار نداشته اند و فیلم به جای این کار برای پیش برد روند خود مجبور شده است تا از توضیحات بیشتر در مورد کاراکترها، حتی در مورد کاراکترهای کلیدی، صرف نظر کند.

فیلم Alien: Covenant (بیگانه: عهدنامه) – مایکل فازنبدر

اگر نگاهی به فیلم های قبلی بیگانه بیندازیم، اکثر انسان های فیلم توسط Xenomorphs (زنومورفس) و Neomorphs (نئومورفس) کشته شده اند، اتفاقی که طبق سنت همیشگی ریدلی اسکات در فیلم بیگانه: عهدنامه نیز رخ داده است. نقش دنیلز در فیلم شباهت زیادی به نقش الن ریپلی در فیلم اصلی بیگانه با بازی سیگورنی ویور دارد و در این جا کاترین واترسون به خوبی از پس ایفای نقش خود برآمده و در طول فیلم خود را به عنوان یک شخصیت برجسته مطرح کرده است. بازیگرانی چون بیلی کرودراپ (Spotlight)، دمیان بیشر (The Hateful Eight) و کارمن ایوگو (Selma) نیز حضور قابل قبولی در فیلم داشته اند، البته نباید از چرخش دراماتیک زیبای دنی مک براید در نقش تنسی نیز گذشت. مایکل فازبندر نیز با نقش جالب و عجیب خود یکی از بهترین های فیلم عهدنامه به شمار می رود.

در پایان می توان گفت که فیلم Alien: Covenant (بیگانه: عهدنامه) به نحوی ساخته شده است تا انتقادات وارد شده به فیلم پرومتیوس را پاسخ گو باشد. همین مسئله نیز باعث شده است تا این فیلم عنوان بسیار گسترده تری باشد و باید این فیلم را در کلکسیون بیگانه ها، بهترین نامید. البته خبر خوب یا بد این است که به نظر می رسد، ریدلی اسکات ایده های جدیدی برای بهتر شدن فیلم ندارد و بخاطر همین نیز باید عهدنامه را بهترین عضو از سه گانه ی ریدلی اسکات نامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *