بیاتومگ – فیلم The Mummy (مومیایی) محصول کمپانی یونیورسال پیکچرز، بازسازی ای از این عنوان هیولایی با سابقه است که این بار به معرفی شاهزاده مصری آحمنات (سوفیا بوتلا) می پردازد. او تنها فرزند فرعون مصر است، اما زمانی که همسر پدرش، پسری به دنیا می آورد سرنوشت آحمنات تغییر می کند، او با خدای مرگ معامله ای انجام داده و به او اجازه می دهد تا شر و شیطانیت خود را به وجودش تزریق کند. در زمان حال، فیلم مومیایی داستان گروهبان اکتشافی ارتش، نیک مورتون (تام کروز) را دنبال می کند که به همراه همکار خود کریس ویل (جیک جانسون) برای افزایش درآمد، اقدام به شناسایی و فروش گنجینه های قدیمی در بازار سیاه می کند، از قضا یکی از ماموریت های آن ها، دچار تغییراتی شده و همین باعث می شود تا آن ها به طور تصادفی مقبره آحمنات را کشف کنند.

نیک و ویل به همراه انسان شناسی به نام جنی هالزی (آنابیل والیس) شروع به کشف مقبره می کنند، اما در پی یک سری حوادث، نیک باعث می شود تا آحمنات از زندانی که در آن قرار گرفته است، آزاد شود و بعد از آن، فاجعه ای شروع به شکل گرفتن می کند. در همین حال، شاهزداه نفرین شده در حال تکمیل آیین های خود است و اوضاع برای نیک پیچیده می شود، اما شرایط نیک زمانی بدتر می شود که گروهی تحت عنوان پرودیجیوم وارد کار می شوند، گروهی که جنی هالزی در آن استخدام است و به ریاست دکتر هنری جکیل (راسل کرو) در تلاش برای کشف و مقابله با شرارت های احمنات هستند. در نهایت نیز این وظیفه نیک است تا از نزدیکان خود محافظت کند و در مقابل وجود شیطانی شاهزاده بایستد.

فیلم The Mummy (مومیایی) – جیک جانسون، آنابیل والیس و تام کروز

اگرچه به نظر می رسید که کمپانی یونیورسال با ساخت و اکران فیلم Dracula Untold (ناگفته های دراکولا) ژانر مشترک و هیولایی خود را شروع کرده باشد، اما در نهایت تعجب، این کمپانی فیلم دراکولا را جزو دنیای هیولایی خود به حساب نیاورد که این موضوع، نکته جالبی برای این فیلم و لوک اوانز نمی باشد. پس باید گفت که فیلم مومیایی اولین فیلم و شروع کننده دنیای سینمایی هیولایی یونیورسال می باشد و این فیلم سعی داشته است تا بازسازی جدید موفقی از عنوان کلاسیک مومیایی باشد.

داستان فیلم مومیایی به اندازه کافی ساده است و به عبارتی یادآور فیلم اکشن/ماجراجویی محصول سال ۱۹۹۹ برندان فریز می باشد که در آن نیز سه شخصیت اصلی باعث آزاد سازی یک مومیایی در جهان می شوند و بعد از آن نیز تلاش می کنند تا راهی برای مقابله با آن پیدا کنند. این اشخاص نیز در فیلم حاضر و قدیمی عبارت اند از: شخصیت نیک مورتون با بازی تام کروز و شخصیت ریک اُکانل با بازی برندان فریزر، شخصیت کریس ویل با بازی جیک جانسون و شخصیت جاناتان کارناهان با بازی جان هانا، شخصت جنی هالزی با بازی آنابیل والیس و شخصیت اوی کارناهان با بازی راشل وایز که در هر دو فیلم شخصیت های دوست داشتنی هستند و به نظر می رسد که الکس کورتزمن در فیلم جدید مومیایی تنها با تغییر اسامی و اضافه کردن احمنات و داستانش به فیلم، جزئیات آن را تغییر داده است.

فیلم The Mummy (مومیایی) – سوفیا بوتلا و تام کروز

فیلم مومیایی از لحاظ سطحی، عنوان اکشن و ماجراجویانه عالی محسوب می شود که به لطف شاهزاده احمنات و موجودات تحت کنترلش، شاهد صحنه های ترسناکی نیز در فیلم هستیم که تجمع این موضوعات، به نظر شروع خوبی برای دنیای تاریک کمپانی یونیورسال پیکچرز محسوب می شود. در فیلم به دکتر جکیل و گروه پرودیجیوم چندان پرداخته نشده است و داستان آن ها تا حدی سر بسته می باشد که به نظر می رسد این مسئله برای ایجاد یک روند در دیگر فیلم های هم ژانر با مومیایی در دنیای سینمایی تازه کار کمپانی یونیورسال باشد.

فیلمنامه مومیایی توسط جان اسپیتس (Passengers و Doctor Strange) و کریستوفر مک کوئری (Mission: Impossible – Rogue Nation) نوشته شده است. وی سعی می کند تا با متن خود و گاها دیالوگ های طولانی و یکنواخت کاراکترها، دقیقا مخاطب را در جریان حوادث و ادامه روند فیلم قرار دهد. بیان بخشی از داستان احمنات توسط شخصیت دکتر جکیل جزو دیالوگ های جالب فیلم است، اما این وضع در تمام طول فیلم ثابت نیست و در برخی از اوقات، دیالوگ ها به جای دراماتیک بودن بیشتر کلیشه ای بوده و تاثیر چندانی بر روی مخاطب ندارد.

فیلم The Mummy (مومیایی) – تام کروز

تام کروز تلاش کرده است تا در نقش نیک مورتون، جذاب ظاهر شود، اما بازی او بیشتر به یک قهرمان خسته و البته خشن شباهت دارد. این مسئله که اقدامات مورتون در طول فیلم خودخواهانه هست یا خیر، یکی از سوالات اصلی ایجاد شده در فیلم می باشد، اگر چه کروز در اندازه نقش خود قابل قبول ظاهر شده است، اما اگر همین فیلم در دهه ۸۰ یا ۹۰ میلادی با بازی او ساخته می شد، احتمالا شاهد تام کروز بهتر و جذاب تری در آن می بودیم.

شخصیت جنی هالزی با بازی آنابیل والیس یکی از شخصیت های اصلی فیلم و ترکیبی از عشق، پریشانی و علاقه است، موضوعاتی که همه ثابت می کند باید یک مرد، قهرمان فیلم باشد. در همین حال نیز باید به شخصیت کریس ویل با بازی جیک جانسون اشاره کرد که در مواقع لازم، از آن برای پیش برد فیلم استفاده شده است و این بازیگر نیز که تجربه بازی چنین نقش هایی را در کارنامه خود دارد، به خوبی از پس آن برآمده است.

فیلم The Mummy (مومیایی) – سوفیا بوتلا

با تمام تفاسیر، نا امید کننده ترین بخش فیلم، جنسیت شخصی منفی آن می باشد. در حالی که داستان گذشته این شخصیت قانع کننده است، فیلم باعث می شود تا او بدون در نظر گرفتن جنسیتش برای نیک و خدای مرگ مصر برنامه داشته باشد. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که تفاوت زیادی بین استفاده از یک زن به عنوان تبه کار برای عملیات های تبه کارانه در جاهای مختلف تا استفاده از او به عنوان یک شخصیت منفی شیطانی بزرگ وجود دارد و از طرفی نیز، وقتی شخصیت قهرمان فیلم یک مرد است، به ناچار بین این دو درگیری به وجود می آید که این مسئله یکی از اساسی ترین نقطه ضعف های فیلم مومیایی می باشد که به انتخاب نویسندگان فیلم بر می گردد.

در پایان نیز می توان گفت که فیلم مومیایی از لحاظ بخش هیولایی و باز آفرینی یک عنوان کلاسیک، خوب ظاهر شده است، اما مطمئنا این فیلم نه بهترین عنوان سال و نه بهترین فیلم تام کروز است. و توصیف آن به عنوان یک فیلم نسبتا خوب شروع کننده دنیای سینمایی تاریک کمپانی یونیورسال پیکچرز کاملا معقول به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *