بیاتومگ – جان جی. آویلدسن، کارگردان فیلم راکی (Rocky) و سه گانه بچه کاراته باز (karate kid) در سن ۸۱ سالگی و در اثر ابتلا به سرطان پانکراس درگذشت. در سال ۱۹۷۶ آویلدسن موفق به کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم راکی با بازی سیلوستر استالونه شد. در سال ۱۹۸۳ او مجددا موفق به کسب نامزدی اسکار و این بار در شاخه مستند کوتاه و برای فیلم سفر امیدواری (Traveling Hopefully) شد. اویلدسن در سال ۱۹۹۰ برای کارگردانی قسمت پنجم سری فیلم های راکی (Rocky V) به این مجموعه بازگشت. اما همکاری مجدد او با استالونه به هیچ وجه به موفقیت قسمت اول نبود و اویلدسن تصمیمش برای کارگردانی این فیلم را یکی از اشتباهات زندگی اش می دانست. آخرین فیلم اویلدسن به نام دوزخ (Inferno) در سال ۱۹۹۹ به اکران درآمد.

سیلوستر استالونه در بیانیه پس از مرگ او گفته است:

“من برای همه چیز به جان اویلدسن بدهکار هستم. کارگردانی او، اشتیاقش، سخت کوشیش و قلبش – یک قلب بزرگ – راکی را تبدیل به چنین فیلمی کرد. او زندگی من را تغییر داد و من تا ابد به او مدیون خواهم بود.”

از دیگر فیلم های مطرح او می توان به جو (Joe) محصول ۱۹۷۰، ببر را نجات دهید (Save The Tiger) محصول ۱۹۷۳، فرمول (The Formula) محصول ۱۹۸۰ و  همسایه ها (Neighbors) محصول ۱۹۸۱ اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *