بیاتومگ –

نام کامل : مارک سینکلیر (Mark Sinclair)

تولد : ۱۹۶۷، آمریکا

وین دیزل با نام اصلی مارک سینکلیر در کالیفرنیا از دلورا شرلین سینکلیر (Delora Sherleen Sinclair) به دنیا آمد و ایروینگ.اِچ وینسنت (Irving H. Vincent) پدر خوانده ی او بود.

ایروینگ پدر خوانده ی وین بود و او هیچ وقت نفهمید که پدر واقعی اش چه کسی بوده است.

اولین شکست او در بازیگری زمانی رخ داد که وین در ۷ سالگی فرصت حضور در صحنه ی تئاتر را پیدا کرده بود اما بخاطر دوستش که در پشت صحنه اقدام به خرابکاری کرده بود این فرصت را از دست داد.

یک زن در آن زمان آن ها را متوقف کرد و یک نمایش نامه و ۲۰ دلار به آن ها به شرط حضور هر روزشان در صحنه پرداخت کرد.

در ۱۷ سالگی وین به یک بدن ورزیده رسید و در کلوب های نیویورک درآمد زیادی کسب کرد و در همان زمان نام خودش را از مارک سینکلیر به وین دیزل تغییر داد.

بعد از دبیرستان وین به هالیوود رفت تا به بازیگری بپردازد اما چون هیچ تصور و تجربه ای از آن جا نداشت نهایت بعد از یک سال به نیویورک بازگشت.

در آن زمان مادرش به او کتاب Feature Films at used Car Prices نوشته ی Rick Schmidt را معرفی کرد که در این کتاب به او نشان داده شد که چطور حرفه ی خود را کنترل کند و خودش فیلم بسازد.

او اولین فیلم خود را با نام Multi-Facial 1995 بر اساس تجربه اش به عنوان بازیگر ساخت که برای حضور در جشنواره ی فیلم کن ۱۹۹۵ انتخاب شد.

بعد از آن وین به لس آنجلس رفت و با ۵۰ هزار دلاری که از بازاریابی تلفنی نصیبش شده بود به ساخت فیلم Strays 1997 پرداخت. ۶ ماه پس از تولید فیلم، Strays 1997 برای جشنواره ی فیلم Sundance پذیرفته شد، اما متاسفانه این فیلم بازخورد زیادی نداشت.

وین دوباره و با ناامیدی به نیویورک بازگشت اما این بار یک اتفاق رویایی برای وین افتاد، استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) بعد از تماس با وین و ملاقات با او، او را برای بازی در فیلم Saving Private Ryan 1998 انتخاب کرد.

او بعد از این تجربه ها در فیلم Pitch Black 2000 درنقش Richard B. Riddick حضور پیدا کرد و به محبوبیت و شهرت زیادی دست یافت.

بعد از Pitch Black 2000 وین در کارهای زیادی حضور داشت که از جمله آن ها می توان به فیلم The Pacifier 2005 ، Find Me Guilty و Guardians of the Galaxy 2014 و همچنین سری فیلم های Fast & Furious اشاره کرد.

آثار برگزیده :

 • سری فیلم Fast & Furious در نقش Dominic Toretto
 • سری فیلم Riddick در نقش Riddick

 

 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *