بیاتومگ – با وجود اینکه قسمت ۴ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت) در اوایل هفته در اینترنت لو رفت، سریال همچنان سوپرایزهای شگفت انگیزی را در این قسمت با عنوان “غنایم جنگ” ارائه داد. با نقد چهارمین بخش از فصل هفت سریال همراه باشید.

اگر بگوییم که شبکه اچ بی او و سریال بازی تاج و تخت در هفته گذشته زمان سختی را پشت سر گذاشته اند، تقریبا کتمان حقیقت و دست کم گرفتن اوضاع می باشد. این شبکه توسط حمله از جانب هکرها مورد هجوم قرار گرفت و اطلاعاتی در مورد قسمت های پخش نشده فصل یکی مانده به آخر فاش شد و پس از آن نیز قسمت چهارم در داخل اینترنت و قبل از موعود پخش آن منتشر شد که به مقاله نویسان در مورد جنگ پیش رو نکات ریزی را ارائه داد. برای کسانی که می خواسته اند تا صبر کنند و ببینند که پاسخ دنریس به هر دو عقب نشینی خود در قسمت های اخیر و از بین رفتن هایگاردن توسط لنیسترها چگونه خواهد بود، باید گفت که صبر و شکیبایی، جایزه و پاداش خود را دارد.

برای قسمتی با اهمیت و با ارزشی قسمت ۴ ام، این یا یک بدشانسی و بد اقبالی برای شبکه اچ بی او بوده یا اینکه چیزی است که این شبکه می تواند با آن دست و پنجه نرم کند زیرا این موضوع سبب می شود تا صحبت ها حول سریال حتی بیشتر از گذشته غالب تر و نافذ تر شود. و همه این اتفاقات زمانی رخ می دهد که خالقان سریال بازی تاج و تخت یعنی دیوید بنیوف و دی بی وایس بحث و جدل های زیادی در مورد سریال تاریخی دیگری برای همین شبکه به راه انداخته اند. لازم به ذکر است که هنوز فیلمنامه این سریال دیگر به نگارش در نیامده است. به عبارت دیگر، سریال بازی تاج و تخت دیگر بخشی از صحبت و بحث ها در دنیای سریال نیست بلکه این سریال سعی دارد تا به تنها موضوع مورد بحث در دنیای سریال تبدیل شود.

و با توجه به تمام آنچه در طی این فصل کوتاه سریال آشکار شده است، به راحتی می توان گفت که رخنه امنیتی دیگری در شبکه اچ بی او برای پیدا کردن نکات حول سریال در طی روزهای آینده ضروری نخواهد بود.

قسمت ۴ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

نقطه اوج این قسمت سریال در پایان آن می باشد، جایی که دنریس به همراه اژدهای مورد اعتمادش و ارتشی از دوتراکی ها به ارتش جیمی که در راه رفتن به سوی مقر پادشاهی بوده اند حمله ور می شوند. اژدهایان دنریس قبلا در نبرد مورد آزمایش قرار گرفته اند به خصوص زمانی که آنها کشتی های برده داران را در نبرد میرین به آتش کشیدند. سه اژدهای بسیار بزرگ و ارتشی مشتاق به جنگ از دوتراکی ها، دنریس را به حریفی غیر قابل شکست تبدیل می کند، به خصوص در برابر دشمنی که به مبارزه با هیولاهایی با نفس آتشین که سایز بال آنها به اندازه یک سپاه از افراد می باشد، کاملا نا آشنا هستند. و به همین ترتیب، همانطور که صحنه های پایانی قسمت ادامه پیدا می کنند، دنریس و دروگون به طرز تماشایی ای، ارتش و نیروهای تارلی/لنیستر را با خاک یکسان می کنند و این کار تا زمانی ادامه دارد که برون تیری از سلاح کشنده اژدهای لنیسترها شلیک می کند که سبب می شود تا اژدها زمین گیر شود و دنریس یا جیمی در معرض خطر قرار گیرند. (در معرض خطر قرار گرفتن هر کدام از این دو کاراکتر به نقطه نظر و دیدگاه شما بستگی دارد.)

این صحنه های متوالی به طرز خیره کننده و درخشانی به اجرا در آمده اند. کارگردان این قسمت سریال یعنی مت شاکمن با استفاده از صدای پای اسبان، زمانی را صرف اشاره به ورود دنریس و ارتشش می کند و در پایان نیز ما شاهد حضور دوتراکی ها در افق می باشیم، تنش موجود در این صحنه، سبب می شود تا برای این نبرد تنها به یک اژدها بسنده شود. این استراتژی ای موثر می باشد که ثابت می کند چقدر زمان در سریال بازی تاج و تخت انعطاف پذیر شده است و چقدر دیوید بنیوف و دی بی وایس در مورد درک مخاطبان خود از جغرافیای وستروس اطمینان دارند، زیرا زمانی که شخصیت ها مسافت های بسیار طولانی ای را طی می کنند، این بدان معنا می باشد که زمان قابل توجهی نیز گذشته است. این موضوع، در این قسمت، زمانی که دنریس و جان لحظه ای باستان شناسی را در غار سپری کردند و چند دقیقه بعد از آن، دنریس در سر راه جیمی لنیستر ظاهر شد، کاملا مشهود و گویا است.

قسمت ۴ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

علاوه بر این، دیدن نبرد اژدها به سادگی رهایی رضایت بخشی را ارائه می دهد زیرا در چند هفته گذشته ما شاهد این بودیم که دنریس با گوش دادن به توصیه ها و مشاوره های تیریون کاملا از نبرد دور شده است و این به خود خودی ما را ناامیده کرده بود. ورود مادر اژدهایان به وستروس با انتظارات فراوانی همراه بوده است و پس از اینکه نبردی دریایی و پیچیدگی های تصرف کسترلی راک سبب به تاخیر افتادن لحظات خوشایند و مورد انتظار این فصل شده بود و با توجه به کوتاه بودن این فصل، قسمت ۴ فصل ۷، نبردی بسیار بزرگی را ارائه می دهد که از به نمایش در آوردن جزییات نبرد که خشم دنریس را فوق العاده و وحشتناک می کند مضایقه نمی کند.

برخی از اوقات، یک نمایش بصری قابل توجه با به نمایش در آوردن جنبه وحشتناک واقعی آنچه که در حال رخ دادن است، عناصری را تحت شعاع قرار می دهد که ممکن است برای بنا نهادن و رنگ کردن یک لحظه خاص به کار برده شود. جنگ ها و نبردهای عظیم همانند نبردی که در این قسمت وجود داشت برای مدت های طولانی ای ستون اصلی فیلمسازی فیلم های پر فروش و با بودجه زیاد بوده است، ولی این موضوع هنوز برای دنیای سریال تازگی دارد، با این حال، سریال بازی تاج و تخت با ارائه چیزی بیشتر از یک صحنه فانتزی محض و پر از جلوه های ویژه، بار دیگر خود را به اثبات رسانده است. در حالی که دیدن اینکه دروگون همه چیز را از بین می برد و قطاری از ارابه ها را به آتش می کشد به خودی خود رضایت بخش و خرسند کننده است، این قسمت بر روی زاویه وسیع دیگری زوم می کند، و آن نیز، لذت سینمایی در نشان دادن افراد آتش گرفته که سعی دارند تا خود را با آب خاموش کنند یا نشان دادن اسب هایی که سعی دارند تا خود را از واگن های در آتش جدا کنند می باشد. این جزییات کوچک دارای وزن قابل توجهی می باشند و سریال بدون وجود دیوید بنیوف و دی بی وایس برای راهنمایی کردن بیننده ها، مطمئنا متحمل هزینه های گزافی برای مجموعه های کوچکی از کاراکترها می شد.

قسمت ۴ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

لازم به ذکر است که در این قسمت شاهد این بودیم که هزینه زندگی انسان مورد کاوش قرار گرفت. در این قسمت، شاهد لحظاتی بودیم که در آن تصرف اشیا، بالاتر از همه طلای هایگاردن و حفظ یا مبادله این اشیا تقریبا جلودار هر تعامل کلیدی بود. و هنگامی که بحث به این موضوع می رسد، قسمت ۴ سریال با در معرض خطر قرار دادن زندگی و جان سه تا از کاراکترهای اصلی سریال یعنی دنریس، جیمی و برون، سعی داشت تا به مخاطبان ارزش و بهای بالقوه این موضوع را نشان دهد. در پایان نیز، همانطور که جیمی برای آخرین بار در حال فرو رفتن در آب های تیره دیده می شود، سوال ها در مورد مرگ او همچنان باقی می ماند. آیا این موضوع در هفته آینده مشخص خواهد شد یا رخنه و افشایی دیگر از شبکه اچ بی او، سرنوشت جیمی را زودتر از موعد مقررش مشخص خواهد کرد؟

از آنجا که لیتلفینگر خنجر خود با فولاد والریانی را برن می دهد و او سپس به آریا هدیه می دهد، مفهوم مالکیت و تصرف به موضوع و تم اصلی این قسمت تبدیل  شده بود. در همین حین نیز برن به طرز بهتری تاکید می کند که او چگونه هویت خود را به طور کامل رها کرده است تا به کلاغ سه چشم تبدیل شود. قبل از اینکه آریا مهارت های جدیدی که او در کنترل دارد را به نمایش بگذارد، برین شمشیر تجملی این قاتل کوچک را به تمسخر می گیرد که بار دیگر به همان موضوع تملک و تصرف اشاره دارد. سریال به خوبی از حالات چهره کاراکترها استفاده می کند تا مقدار زیاد اطلاعاتی که در طی فصل ها ساخته شده است را منتقل کند. چهره سانسا به هنگام دیدن توانایی و سلحشوری خواهر کوچکش، واکنش بسیار قدرتمندی می باشد. همین موضوع نیز در چهره تیریون به هنگامی که به برادر خود اصرار می کند تا به جای حمله به دنریس و اژدهای زخمی اش، فرار کند، کاملا مشهود است. با این حال، هنوز اژدهایی مرگبار می تواند ثابت کند که روابط خانوادگی به طور کامل از بین نمی روند.

خیلی سخت است که بیان کنیم جان و سر داووس چه مدت در دراگون استون بوده اند ولی ظاهرا شوالیه پیاز آماده است تا رابطه ای بین مادر اژدهایان و شاه شمال را بر پا کند. ملاقات آریا و برنی نیز یکی دیگر از مثال هایی می باشد که بار دیگر به ما یادآوری می کند که دیدن تجدید دیدارهای کاراکترها چقدر زیبا و سرگرم کننده است. این فصل را تا به اینجای کار می توان فصل تجدید دیدار نامید.

قسمت فصل ۵ فصل ۷ سریال بازی تاج و تخت با عنوان “ایست واچ” در روز دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ (۱۳ آگوست ۲۰۱۷) پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *