بیاتومگ – بِیبی (انسل الگورت) راننده بسیار با استعدادی است که با خدمت به رئیس خلافکار خود یعنی داک (کوین اسپیسی)، در تلاش است تا زندگی بهتری را برای خود ایجاد کند. او از مشکل وز وز گوشش رنج می برد و به همین خاطر نیز همیشه به موسیقی گوش می دهد تا این مسئله تاثیر کمتری بر او داشته باشد. روزهای بیبی به سرعت می گذرد و او در این بین نیز با سارقان مختلفی از جمله گریف (جان برنتال)، بادی (جان هم)، دارلینگ (ایزا گونزالز) و بتس (جیمی فاکس) آشنا می شود، اما یک نکته مورد توجه وجود دارد و آن هم رئیس بِیبی است، داک هرگز در دستگاه خود از یک نفر بیش از یک بار استفاده نمی کند، ولی بیبی برای سال هاست که راننده او بوده و به نوعی مهره خوش شانسی او محسوب می شود.

در حالی که روزهای همکاری بیبی و داک رو به پایان است، او با یکی از خدمتکاران داک به نام دبورا (لیلی جیمز) ملاقات می کند و آن ها بعد از این ملاقات به سرعت عاشق یکدیگر می شوند. آن ها در آرزوی سفر به مکانی دیگر هستند، اما قبل از این کار، بیبی باید کار دیگری را برای داک به انجام برساند و این در حالی است که او برای خروج از این کار و ساختن زندگی خود نیز نقشه هایی در سر دارد.

فیلم Baby Driver (بیبی راننده) – انسل الگورت

ادگار رایت، کارگردان فیلم بیبی راننده بعد از ساخت و اکران فیلم The World’s End در سال ۲۰۱۳، به طور عجیبی توسط استودیو مارول از کارگردانی فیلم Ant-Man کنار گذاشته شد و بیبی راننده را باید جدیدترین فیلم او نامید. این فیلم در طول خود دارای جذابیت های خاصی است و مهمترین عوامل موثر بر این جذابیت ها را می توان موسیقی متن بسیار مناسب و الهام گرفتن فیلم از فضای کلاسیک جرم و جنایت معرفی کرد. همین عوامل نیز باعث شده اند تا فیلم بیبی راننده عملکرد قابل قبولی از خود داشته و علی رقم بودجه کم خود فروش مناسبی داشته باشد.

رایت بیشتر به خاطر کارگردانی فیلم های کمدی چون Shaun of the Dead و Hot Fuzz شناخته می شود و فیلم بیبی راننده را می توان مسیر جدیدی در کارگردانی او معرفی کرد. مطمئنا در این فیلم لحظات کوتاه طنزی نیز وجود دارد، اما فیلم بیبی راننده از نظر کارگردانی به عنوان یک فیلم جنایی شناخته می شود و نتیجه این ژانر و کارگردانی رایت یک اثر قدرتمند است که کاملا شایسته دیدن می باشد، البته فیلم از لحاظ درام عملکرد بسیار قابل قبولی ندارد و این نکته از ژانر اصلی فیلم که جنایی است، متاثر می شود.

فیلم Baby Driver (بیبی راننده) – لیلی جیمز و انسل الگورت

فیلم بیبی راننده از قالب کلی فیلم های جنایی و خلافکاری خارج شده است و صحنه هایی تکراری مانند فرارهای همیشگی از صحنه های جرم و تعقیب و گریز های تکراری را در خود جای نداده است. مخاطبین ممکن است در چند لحظه از فیلم به بهترین اقدام بیبی در آن لحظه فکر کنند، او نیز در هر لحظه و پشت فرمان هر ماشینی که قرار می گیرد، نا امید نمی شود. همچنین سکانس های اکشن به همراه حوادث ناگهانی که در فیلم وجود دارند، بسیار جذاب، هیجان انگیز و نفس گیر هستند. رایت همیشه در فیلم هایش توجه بسیار به موسیقی متن داشته است، موضوعی که به طور کاملا محسوسی یکی از نقاط قوت فیلم می باشد و در سراسر آن دیده می شود و باعث شکل گرفتن شخصیت جالب بیبی شده است.

بازیگران فیلم بیبی هم جهت با فیلمنامه آن نقش بسیار مهمی در موفقیت این فیلم داشته اند. الگورت که شخصیت اصلی فیلم است، نقش یک قهرمان دوست داشتنی به نام بیبی که گاها بی گناه نشان داده می شود، را بازی کرده است. رایت در فیلم اجازه داده است تا مخاطبان درگیر رابطه عاشقانه بین دوبرا و بیبی و البته دبورا با پدربزرگش جو (سی جی جونز) شوند، روابطی که هر کدام در جای خود بسیار پویا بوده اند و در پویایی فیلم نیز بسیار تاثیر داشته اند.

فیلم Baby Driver (بیبی راننده) – انسل الگورت، جیمی فاکس، ایزا گونزالز و جان هم

از نظر بازیگران مکمل، کوین اسپیسی در نقش داک با رفتار خشن خود عملکرد فوق العاده ای داشته است. او رئیس یک سازمان جنایی است که هرگز کلیشه ای در بازی اش در فیلم دیده نمی شود. شخصیت بتس با بازی جیمی فاکس نیز عملکرد ظاهری بی نظیر و قابل قبولی داشته است، بازیگران دیگر فیلم، از جمله هَم و گونزالز نیز در حد نقش های کوچک خود حضور استانداردی به عنوان یک بازیگر مکمل داشته اند که در کنار هم قرار گرفتن آن ها باعث بهتر بودن فیلم شده است.

در پایان نیز باید گفت که فیلم بیبی راننده بعد از عناوین ناموفقی که از قبل و با شروع تابستان اکران شده اند، خود را به عنوان یک فیلم موفق مطرح کرده، فیلمی که با توجه به کارگردانی و ژانر خود می تواند عنوان بسیار جذابی برای طرفداران فیلم های جنایی باشد و احتمالا اجرای عالی بازیگران فیلم عامل مهمی در جلب رضایت این افراد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *