بیاتومگ – یک شخصیت که برای مدتی طولانی غایب بوده، به سریال باز می گردد و این قسمت که دارای شرح سنگینی بود، به طور موثری مراحل پایانی فصل ۷ را پایه گذاری می کند. با نقد و بررسی قسمت ۵ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت) همراه باشید.

سر داووس سیوورث بار دیگر با سخنان درخشان خود و این بار به گندری، فرزند حرامزاده رابرت براتیون که مدتی است از سریال غایب بوده، بیان می کند که اتفاقات بدی در راه هستند. به هر نحوی، این جمله توسط بسیاری از شخصیت ها در سریال به زبان آورده شده و آن را می توان یک جمله باثبات در سریال دانست. خاندان استارک با اضافه کردن استعارات هواشناسی، از این جمله برای خود یک شعار دست و پا کرده است که همچنین یک هشدار نافذ برای هفت قلمرو دیگر نیز می باشد. اما پذیرفتن یک سخن آخر الزمانی به عنوان شعار خاندان کمتر مناسب است و آنچه که از خاندان استارک باقی مانده است باید بالاتر از غوغای جنگ دنریس با لنیستر ها قرار گیرند و فریاد بزنند که زمستان فرا رسیده است و زمستان چیزهای بسیاری بدی را به همراه خود می آورد.

اما از آنجایی که تهدیدات ناشناخته شمال در مقابل خرابی و ویرانی ای که ارتش دنریس و اژدهای نفس آتشینش به ارمغان آورده اند، قابل قیاس نیست، پس توجه نکردن مردم وستروس به وایت واکرها کاملا طبیعی است. یک ملکه واقعی بر روی تخت آهنین نشسته است و به ارتشی واقعی به رهبری برادر خود دستور می دهد و همانطور که سریال در حال نزدیک شدن به نفس های آخر می باشد، توجه ای که سرسی به خود جذب می کند، ممکن است که تهدید واقعی ای باشد که وستروس را تهدید می کند.

زمان در سریال بازی تاج و تخت متاع گران بهایی می باشد و دیدن فراتر از اینجا و زمان حال و درک این موضوع که همه چیز به سرعت در حال به آخر رسیدن است، غیر ممکن می باشد، مگر اینکه شما کلاغ سه چشم باشید!! در حالی که جان مشغول استخراج شیشه اژدها و دنریس نیز در حال سرخ کردن سربازان سرسی و ارابه های آذوغه و طلایش می باشد، وایت واکر ها در حال حرکت به سوی جنوب می باشند و احتمالا آنها به جایی که هاوند در قسمت ابتدایی فصل ۷ با رویایش پیش بینی کرد خواهند رسید. چه با جنگ های دریایی و چه با اژدهایان ویرانگر ارتش ها، به همان طریقی که شخصیت های داستان سریال، بیننده ها را شیفته خود کرده اند، خالقان سریال یعنی دیوید بنیوف و دی بی وایس نیز از نمایش و جلوه بصری برای جذب بیننده ها بهره می برند. و حال که قسمت ۵ فصل ۷ پخش شد، به نظر می رسد که نمایشی دیگر آماده است تا در وستروس قدم بگذارد.

قسمت ۵ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

پیشروی آهسته و روشمند وایت واکر ها شاید تنها نکته خوبی است که می توان در مورد ورود اجتناب ناپذیر آنها بیان کرد. با توجه به اینکه آنها مرده اند و هیچ عجله ای نیز ندارند، کاملا قابل درک است که چرا شاه شب به جای اینکه زمان خود را صرف پیدا کردن راهی برای دور زدن یا عبور از میان دیوار کند، زمان شیرین خود را صرف رسیدن به دیوار می کند. با وجود تمام سوالاتی که در این فصل یکی به آخر در مورد آنچه که در راه است و مفهوم کاراکتر هایی که تا به حال زنده مانده اند تا ببینند که شعار خاندان استارک به واقعیت تبدیل شده است، ورود اجتناب ناپذیر مردگان در مساعدت به این فصل کوتاه مورد استفاده قرار گرفته است و به هر قسمت از سریال مفهوم و حسی از ضرورت و فوریت داده شده تا بیان کند که سریال بازی تاج و تخت لزوما آن چیزی نیست که شما در طی شش فصل گذشته می شناختید.

مفهوم این فصل کوتاه شده به معنای آن است که در این قسمت یعنی قسمت ۵ فصل ۷ سریال با عنوان “ایست واچ” اطلاعات زیادی باید ارائه شود، زیرا بر اساس روند فصل های قبلی و فرمول پیشرفت داستان در فصل های قبل، قسمت بعدی که قسمت یکی مانده به آخر فصل می باشد یعنی قسمت ۶ فصل ۷، همانند قسمت “بلک واتر” (قسمت ۹ از فصل ۲) یا “نبرد حرامزاده ها” (قسمت ۹ از فصل ۶) قرار است که قسمتی تماشایی و دیدنی باشد. اما، حتی با وجود اینکه سرعت داستان سریال شتاب گرفته است، هنوز دیوید بنیوف و دی بی وایس باید تلاش خود برای بر پا کردن اتفاقات قسمت بعدی سریال را انجام بدهد و آنها نیز این کار را با قرار دادن جان اسنو در تصادمی با دشمنی که او بیشترین ترس را از آن دارد و تحمیل کردن وظیفه ای بسیار سخت برای پیدا کردن مدرکی برای جذب توجه همگان به سمت شمال و خطری که در راه است، انجام می دهند. و آیا برای اینکه توجه همگان به سوی شمال جلب شود، ارائه یک فرد زامبی از ارتش وایت واکر ها کافی است؟

به همان اندازه که قسمت ۵ فصل ۷ در مورد قرار دادن تکه ها در محلشان برای پایان فصل می باشد، یک داستان مرتبط وجود دارد که در آن، چندین شخصیت با واقعیت وضعیت خود رو به رو می شوند و برای برخی دیگر از شخصیت ها نیز، الان، زمان مناسب برای اقدامی قاطع می باشد. جیمی که از درون آبی بالا کشیده می شود که می توانست قبری آبی برای او باشد، با این واقعیت رو به رو می شود که او و سرسی نمی توانند در میدان جنگ در مقابل دنریس و اژدهایانش پیروز شوند. او مدرک این موضوع را مستقیما دیده و همین نیز لحظه ای از وضوح را برای او ارائه می کند که در طی ملاقات محرمانه اش با تیریون به دوش می کشد. در ملاقات بین این دو برادر، موضوعات جزئی و نامربوط همچون به قتل رسیدن پدرشان به دست تیریون، جای خود را به موضوعات مرتبط با وضعیت فعلی و مرتبطشان می دهد. جیمی پس از دیدن آنچه که تیریون دیده است، تمایل دارد تا سخنان برادرش را بشنود.

قسمت ۵ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

اعتماد کردن در وستروس یک کار دشوار است و کسانی وجود دارند که کاملا حق دارند تا نسبت به اطلاعات شکاک باشند و بیش از یک مورد نیز مدرک مستقیم بصری در حضور آنها قرار گرفته است. متاسفانه سانسا، این شمالی بی ثبات و متزلزل، نسبت به تزویر و ریاکاری لیتلفینگر عقب نشینی کرده و کارهای بد او را از یاد برده است. پیتر بیلیش پس از اینکه شاهد مهارت آریا با خنجری بود که خودش به برن داده، به منظور دستکاری کردن تنش بین این دو تا خواهر، نامه ای که سانسا تحت اجبار و درست بعد از گردن زده شدن ند استارک به راب نوشته را در جایی مستقر می کند تا آریا آن را بیابد. این دستکاری بسیار موثر است زیرا آریا از آخرین زمانی که خواهرش را دیده بود بسیار تغییر کرده ولی به یاد داشته باشید که سانسا نیز آن دختر مغرور و خودخواهی که قبلا بود نمی باشد.

همانند حقیقت پشت لحظه کوتاه و مختصر جان با هیولای زیبای دنریس یعنی دروگون، دیوید بنیوف و دی بی وایس با دادن اطلاعاتی به بیننده ها که خود شخصیت ها خبر ندارند، در چندین فصل ارزش داستان را وصول کرده اند. در این مرحله، این اطلاعات به گونه ای می باشد که نتیجه سریال را مشخص می کند و برن را به تنها شخصی تبدیل می کند که قادر به بیان کردن حقیقت برای همگان است. تنها سوال این است که آیا کسانی که باید حقیقت را می شنیده اند، گوش فرا دادند؟ خب، همانطور که سموئل متوجه شد، استادان سیتادل نیز همانند دیگر مردم، سخنان یک پسر فلج که هرگز ندیده اند یا حتی سموئل را نمی پذیرند، آنها به مدرک بصری در مورد ترس و وحشتی که برایشان توصیف شده نیاز دارند. همانند دیگر افراد ضرب المثل، دیدن، باور کردن است برای استادان سیتادل نیز صدق می کند ولی از آنجا که ما در حال صحبت از دشمنی همانند وایت واکر ها می باشیم، به اندازه کافی نزدیک شدن برای بدست آوردن مدرک به معنای آن است که شما در دردسر بزرگی افتاده اید.

در پایان، وقتی صحبت از بر پا کردن مقدمات مرحله پایانی فصل می باشد، قسمت ۵ فصل ۷ سریال، انرژی جنبشی لازم برای یک ارائه خوب را به کاراکترهای مختلف می دهد تا داستان را به دماغه برسانند. پس از تجدید دیدار های فراوان، جان اسنو تیمی از جنگجویان مختلف و بعید را گرد هم می آورد تا به آن سوی دیوار برود و مدرک و شواهد لازم برای توقف جنگ برای تخت آهنین را مهیا کند و پس از آن مردم را برای مقابله با شاه شب آماده کند. با توجه به تمام بخش های مختلفی که در حال جریان است، دیوید بنیوف و دی بی وایس در قسمت ۵ فصل ۷ نشان دادند که چقدر آنها این بخش ها را به خوبی مدیریت کرده اند.

قسمت ۶ فصل ۷ سریال بازی تاج و تخت در روز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ (۲۰ آگوست ۲۰۱۷) پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *