بیاتومگ – قسمت ۴ فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت) نه تنها یکی از بزرگترین نبرد ها را ارائه داد بلکه به بالاترین امتیاز نیز دست یافت. در حالی که لحظات کوچکتر کمک کرد تا این قسمت جذاب تر باشد، قدرت محض اوج نبرد بین نیروهای دنریس و نیرو های ترکیب شده تارلی و لنیستر انکار ناپذیر است.

توجه: متن زیر ممکن است داستان قسمت ۴ فصل ۷ را فاش کند.

با توجه به اینکه سریال عمدتا از خط داستانی کتاب ها پیشی گرفته است، هیچ کس نمی داند که در قسمت بعدی این سریال بر اساس تصور جورج آر آر مارتین چه چیزی قرار است به تصویر کشیده شود. اما احتمال قوی وجود دارد که اتفاقات مشابه در کتاب به اجرا در بیایند. در سراسر کتاب، با اشاره به پیروزی های ایگون در ۳۰۰ سال پیش و توانایی دوتراکی ها در مبارزه در میدان باز، به کرات ورود دنریس به همراه اژدهایانش و دوتراکی ها برای مقابله با دشمنانش در وستروس اشاره شده است. در سال های اولیه سریال و زمانی که سریال از منابع اصلی خود پیروی می کرد، تقویت پیش بینی و از پیش خبر دادن نیز صورت می گرفت. دلیل دیگر برای اینکه شاهد به تصویر کشیده شدن این نبرد در کتاب می باشیم، این است که این نبرد در سبک داستان سرایی مارتین جا دارد.

بسیاری از وقایع کتاب های مارتین به اتفاقات گذشته احترام می گذارند. همانطور که مارتین اتفاقات تاریخی واقعی را برای داستان خود تغییر می دهد، پس لحظات کنونی در هر رمان او، منعکس کننده مناقشات و اتفاقاتی از گذشته می باشد. در مورد ویران شدن ارتش لنیستر ها به دست دنریس نیز نمونه ای تاریخی قابل توجهی وجود دارد.

دشت آتش

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

از سه اژدهایی که در دراگون استون ریشه گرفته اند، بسیاری از اتفاقات داستان دنریس یادآور فتح وستروس توسط جد دنریس یعنی ایگون می باشد. ایگون به همراه دو خواهرش به نام های وایزنیا و رینیز که در دراگون استون به عنوان آخرین اژدها سواران والیریانی باستانی زندگی می کردند، اژدهایان خود را به سوی تکه زمینی در بالای بلک واتر راش به پرواز در آوردند و ایگون فورت (قلعه ایگون) را بنا نهادند. آنجا بود که فتح هفت پادشاهی به دست آنها آغاز شد و در پایان نیز مقر پادشاهی به عنوان پایتخت امپراطوری جدید تارگرین ها ساخته شد.

به لطف قدرت اژدهایان مغلوب نشدنی، ایگون و خواهرانش قادر بودند تا در سراسر هفت پادشاهی پرواز کنند و سریعا مناطق کلیدی همچون استورم اند و کرک کلاو پوینت را به تصرف در بیاورند. آنها همچنین توانایی و قدرت خود را با سوزندان هارنهال به نمایش گذاشتند. تصرف هارنهال سبب شد تا ریورلندز به طور کامل تحت حاکمیت ایگون قرار گیرد. اما سقوط هارن تنها مقدمه ای از آنچه بود که به قاطع ترین و مخرب ترین پیروزی ایگون تبدیل شد.

شاه لورن لنیستر اول با ترکیب کردن نیروهای کسترلی راک و هایگاردن، نیروهای غربی خود را به حرکت در آورد تا با شاه مرن گاردنر نهم از ریچ ملاقات کند و با یکدیگر به مصاف ایگون در نزدیکی های بلک واتر بروند. با وجود ۵۵ هزار نفر در اختیارشان، ارتش لنیستر و گاردنر از نظر شماره ۵ برابر سربازان ایگون بودند. از ۱۱ هزار سرباز ایگون نیز، اکثرشان از نبرد اخیر تصرف ریورلندز به خدمت گرفته شده اند. علاوه بر این، بر خلاف طرف مقابل که هدفشان دفع یک مهاجم خارجی می باشد و برای این هدف مبارزه می کنند، سربازان ایگون دارای هدف پایین تری بودند. البته، برای اولین و تنها دفعه در طی فتح ایگون، هر سه اژدهای او برای مبارزه به میدان آورده شده بودند.

در حال که سربازان بر روی زمین مشغول مبارزه بودند، ایگون و دو خواهرش بر بالای این زمین های خشک و بی آب و علف پرواز می کردند و آنها را به آتش می کشیدند. از آنجا که نیروهای خودی از آتش اژدها در امان بودند، نیرو های تارگرین به هر دشمنی که نسوخته بود حمله ور می شدند. گفته شده که ۴ هزار نفر از خاندان لنیستر و تارلی توسط اژدهایان کشته شده، هزار نفر توسط سربازان جان باختند و ۱۰ هزار نفر نیز به شدت سوخته بودند. در عین حال، تارگرین ها، تنها حدود ۱۰۰ نفر را از دست دادند و وایزنیا نیز توسط یک تیر زخمی شده بود. برای زحمت ها و سختی هایشان، تارگرین ها تسلیم شدن ۳۰ هزار نفر از جمله شاه لورن را پذیرفتند.

تاج لورن از او گرفته شد ولی او هنوز اجازه داشت تا به عنوان والی غرب خدمت کند. اگر چه، کل خاندان گاردنر در طی نبرد به هلاکت رسیدند. از آنجا که خانواده گاردنر از بین رفته بود و اکثر سربازانشان نیز مرده بودند، به هنگامی که ایگون به سمت جنوب رفت، خوانسالاران خاندان گاردنر درب های هایگاردن را به روی ایگون باز کردند. در آن لحظه بود که خاندان تایرل به لرد ها ترفی گرفتند و حکومت بر ریچ و کنترل هایگاردن به آنها داده شد.

به هنگامی که پادشاه تورن استارک ۳۰ هزار سرباز خود را برای مقابله با ارتش ۴۵ هزار نفری ایگون آورد، او نبرد دشت آتش و هارنهال را در ذهنش به یاد آورد. بدون هیچ نبردی، او در مقابل ایگون زانو زد و بیعت کرد و به طور موثر به فتح ایگون پایان داد. تا به امروز یعنی حدود ۳۰۰ سال بعد از آن واقعه نیز شاهد پادشاهی در شمال نبودیم.

بیعت شاه تورن استارک با ایگون فاتح – سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

اگر چه مارتین برنامه ای برای نبردی همانند نبردی که در قسمت ۴ دیدیم در سر نداشته است ولی به نظر می رسد که نویسنده های سریال موضوع او را هدایت کرده اند. در سطح، به راحتی می توان شباهت های موجود بین نبرد دنریس با ارتش جیمی و نبرد دشت آتش را دید ولی در واقع، داستان های چرخه ای بیشتری وجود دارند.

درست همانطور که نبرد اول دشت آتش سبب ظهور و ترقی خاندان تایرل شد، اتفاقات قبل از نبرد دوم دشت آتش سقوط آنها را به تصویر کشید. در حالی که سریال هنوز به برخی از موضوعات مرتبط با خاندان تایرل نپرداخته است، به نظر می رسد که سازندگان سریال علاقه ای به پرداختن به داستان آنها ندارد. پس از اینکه سرسی، گریت سپت را منفجر کرد و جیمی نیرو های هایگاردن را نابود کرد، مرگ اولنا به طور رسمی به خاندان تایرل پایان داد و به تقریبا ۳۰۰ سال حکومت و سلطه آنها به منطقه ریچ پایان داد.

از آنجا که دیدیم چه اتفاقی برای صاحب قبلی هایگاردن افتاد، احتمالا هایگاردن به دست خاندان تارلی سپرده شود، هر چند، در قسمت ۵ دیدیم که رندال و دیکان تارلی نیز به مرگ محکوم می شوند. حال باید دید که سموئل تارلی پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات آینده و احتمالا رهایی از نگهبانان شب و همچنین نجات از نبرد با وایت واکر ها، به عنوان عضو زنده خاندان تارلی، حکومت هایگاردن را خواهد پذیرفت یا خیر.

با اینکه لنیستر ها توانستند با تسلیم شدن در مقابل ایگون فاتح از انقراض خود جلوگیری کنند ولی نمی توان انتظار داشت که جیمی و سرسی و دیگر لنیستر ها این بار نیز توسط دنریس بخشیده شوند. مشخص نیست که دوتراکی ها چگونه از دراگون استون به بلک واتر آورده شده اند و تعداد آنها چقدر بوده است ولی کاملا مشخص بود که تعداد دوتراکی ها در مقابل لنیستر ها بیشتر بوده است. علاوه بر این، جیمی برای به تصرف در آوردن هایگاردن به تمامی نیرو های لنیستر و تارلی احتیاج داشته است و این به معنای آن است که اکثر سپاه لنیستر و تارلی زمانی که دنریس و دوتراکی ها حمله می کنند در همان دشت بوده اند. و اگر چه دنریس تنها از یک اژدها استفاده می کند، کاملا می توان هدف مشابه اولین نبرد دشت آتش با دومین آن را تشخیص داد.

دو تا از دشمنان دنریس نابود شدند و اربابان سراسر وستروس از آنچه که بر سر دشمنان دنریس آمده است کاملا آگاه شده اند. به جز مردان جزیره آهنین و مردان شمال هیچ کس دیگر جرات به چالش کشیدن دنریس را ندارد و حتی او هنوز سه اژدهای خود را به نبرد نیاورده است. مطمئنا دومین نبرد دشت آتش، آخرین نبرد بزرگی نخواهد بود که ما قبل از پایان سریال و کتاب شاهد خواهیم بود ولی این نبرد، یکی از نبرد هایی خواهد بود که در تاریخ وستروس ماندگار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *