بیاتومگ – اگر سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت) دارای یک شخصیت صریح و اصلی شرور باشد، بدون شک آن شاه شب می باشد. در این مطلب به بررسی هویت شاه شب و داستان پس زمینه و ریشه او خواهیم پرداخت.

به عنوان رهبر حقیقی وایت واکر ها، او دارای قدرت ارتباط با مردگان می باشد تا آنها را بیرون بیاورد و به زامبی های بی فکر و زنده تبدیل کند که برای او می جنگند و دستورات او را به انجام می رسانند. همانطور که در قسمت آغازین فصل ۷ مشاهده کردیم، این قدرت او حتی سبب بر خواستن غول ها می شود. ولی توانایی های شاه شب بیش از همه در قسمتی از فصل ۵ سریال نشان داده شد که او و ارتشش به وحشی ها یا همان مردم آزاد که در زیست گاه زمستانی ای آنسوی دیوار به نام هاردهوم زندگی می کردند، حمله ور شدند. در آن قسمت نفس گیر و ویرانگر، همانطور که جان اسنو نظاره گر این صحنه بود، شاه شب هزاران زامبی را از مردگان حمله خود به وحشی ها به وجود آورد.

در قسمتی دیگر از فصل ۶ با عنوان “The Door (درب)”، از توانایی جادویی آینده/گذشته نگری برن استارک استفاده شد تا به او نشان داده شود که چگونه اولین وایت واکر توسط فرزندان جنگل به وجود آمد. در حالی که هرگز توسط سریال تایید نشد که این مرد (عضوی از اولین انسان ها که برای اینکه اولین انسانی هایی بودند که به وستروس آمده بودند به این نام خوانده می شوند) همان شاه شب می باشد ولی به طور کلی فرض می شود که اولین وایت واکر همان شاه شب است. شواهد این موضوع نیز در انتخاب بازیگر برای این دو نقش نهفته است زیرا بازیگری که در حال حاضر نقش شاه شب را بازی می کند یعنی ولادیمیر فردیک (این نقش قبلا توسط ریچارد بریک بازی می شد)، نقش همان عضو اولین انسان ها را در آن صحنه به تصویر کشیده است.

پس این اولین انسان چه کسی بوده که به شرور نهایی تبدیل شده است؟ آیا او یک مهاجم تصادفی بوده که توسط فرزندان جنگل اسیر شده است؟ یا او شخص مهم تری بوده است؟

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

به نظر برخی از افراد، رمان جورج آر آر مارتین جواب این سوالات را در خود دارد. با این حال، زیاد این موضوع را جدی نگیرید زیرا ظاهرا شاه شب در کتاب های مارتین دارای تفاوت های مختلفی با شاه شب در سریال می باشد.

در سریال، شاه شب به انگلیسی به این صورت نوشته می شود “Night King” ولی در کتاب ها، این کاراکتر با یک آپوستروف و اس اضافه شناخته می شود به این صورت “Night’s King” و داستان او تنها در افسانه هایی که از فردی به فرد دیگری منتقل می شود بیان شده است. در کتاب ها، او تاکنون تنها در یک صحنه آورده شده است. بر طبق رمان ها، شاه شب در ابتدا ۱۳ مین لرد فرمانده نگهبانان شب بوده است که مدتی کوتاه پس از به پایان رسیدن ساخت دیوار به این عنوان دست یافته است.

لرد فرمانده با عشق ورزیدن به یک زن بسیار عجیب و غریب، پیمان خود نسبت به نگهبانان شب را زیر پا گذاشت. افسانه ها، این زیبای بی نام و نشان را به گونه ای توصیف می کنند که او را به وایت واکر ها متصل می کند، هر چند، خود او نمی توانسته است که یک وایت واکر باشد زیرا او نیز لرد فرمانده را دوست داشته است. بنا بر گفته ها، او دارای پوستی رنگ پریده، سرد و یخی به همراه چشمانی آبی و درخشان بوده است. ظاهرا عشق ورزیدن آنها بوده که سبب تبدیل شدن وی به شاه شب شده است، هر چند، لازم به ذکر است که در کتاب ها هرگز اشاره نشده است که شاه شب یک وایت واکر می باشد.

به عنوان شاه و ملکه شب، این زن و شوهر کار خود را در یکی از قلعه های دیوار به نام نایتفورت (یا قلعه شب) بر پا و برای سال ها حکومت می کنند. کتاب ها در این مورد هرگز وارد جزییات زیاد نشده است ولی ظاهرا ملکه و شاه شب در جنایت هایی دخیل بوده اند که به اندازه ای زننده و پست بوده که آن دو را به افسانه های تاریک در وستروس تبدیل کرده است.

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

در این میان، همانند اقدامات کراستر در فصل ۲ سریال، قربانی های انسانی به وایت واکر تبدیل می شدند. در نهایت نیز شاه شب توسط شاه شمال برندون استارک (بله، برندون استارک، درست خوانده اید!) و شاه آنسوی دیوار جورامن (که افسانه های مربوط به خود را دارد) شکست خورد. پس از شکستش، نام واقعی او از تمام اسناد تاریخی پاک شد.

نام یکسان شاهی که شاه شب را شکست داده با جوان آینده/گذشته نگری که ما در حال حاضر می شناسیم، منجر به این گمانه زنی می شود که شاید توانایی برندون استارک به عنوان کلاغ سه چشم سبب سفر او به گذشته شده تا در مقابل شاه شب مبارزه کند. ولی لازم به ذکر است که برندون دیگری به نام برندون سازنده نیز وجود داشته است. یک استارک دیگر که مسئول ساخت دیوار بوده است و بسیاری تمایل دارند که برندون استارک در واقع همان برندون سازنده باشد.

با این حال، در کتاب ها، پیچیدگی دیگری نیز به داستان اضافه می شود. در کتاب ها، نَن پیر (مادر مادر بزرگ هودور که برای فرزندان استارک در فصل ۱ سریال قصه می گفت) به برن داستانی در مورد شاه شب می گوید که در آن، او ادعا می کند که شاه شب در ابتدا یک استارک از وینترفل بوده است. او حتی اشاره می کند که شاید نام او برندون بوده باشد. در مورد برندون سازنده و سفر در زمان مقاله ای جداگانه در حال آماده شدن است.

در کتاب اشاره نشده که آیا این استارک کشته شده یا صرفا به آن سوی دیوار رانده شده است، هر چند این موضوع اصلا مهم نیست. اگر شاه شب قرار است در رمان ها نقش همان شرور نهایی که در سریال دارد را داشته باشد، افسانه های قدیمی در مورد او نادرست و غیر دقیق می باشند.

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

پس آیا شاه شب در کتاب ها و شاه شب در سریال همانند هم می باشند؟ تفاوت بین آنها به قدری زیاد است که نمی توان این تفاوت ها را نادیده گرفت.

در میان این تفاوت ها، موردی که بیشترین تناقص بین این دو شاه شب را آشکار می کند، جایی است که آنها زندگی می کنند. در سریال، اولین انسان توسط فرزندان جنگل در طی جنگ بین نژاد انسان و فرزندان جنگل به وایت واکر تبدیل شد که حدودا هزاران سال قبل از ساخت دیوار می باشد. پس از اینکه جنگ بین آنها به پایان رسید، آنها در طی شب طولانی که زمستانی بود که برای سال ها ادامه داشت، در کنار هم در مقابل هجوم وایت واکر ها از سوی شمال مبارزه کردند. پس از اینکه این مناقشات و نبرد ها به پایان رسید و وایت واکر ها به سرزمین های دور دست شمالی رانده شدند، سرانجام دیوار ساخته شد.

با این حال، در کتاب ها، سیزدهمین لرد فرمانده از نگهبانان شب که شاه شب کتاب ها می باشد، هزاران سال بعد از اولین انسان ها زندگی می کرده است. این دلیل نیز وجود دارد که مدیر اجرایی سریال برای اینکه بتواند کتاب ها را به یک سریال تبدیل کند، بسیاری از کاراکتر ها را حذف کرده و برخی از داستان ها را نیز ساده کرده تا اقتباس از کتاب ها راحت تر باشد.

یک تئوری دیگر نیز وجود دارد. از آنجا که در سریال اشاره نشده که اولین انسان تبدیل شده به وایت واکر، شاه شب می باشد، می توان فرض کرد که فرزندان جنگل در ابتدا وایت واکر ها را خلق کرده اند و شاه شبی وجود نداشته است و پس از اینکه وایت واکر ها شکست می خورند و به نقاط دور دست شمال فرستاده می شوند، تا سال ها خبری از آنها نبوده است. تا اینکه سیزدهمین لرد فرمانده نگهبانان شب به شاه شب تبدیل می شود و وایت واکر ها را به خدمت خود می گیرد.

با این حال، تا زمانی که مارتین کتاب های خود را به پایان نرساند، ما نمی دانیم که کاراکتر شاه شب در کتاب با شاه شب در سریال تا چه حد مرتبط می باشند. حال اگر این دو تا مرتبط و شبیه باشند، این سوال پیش می آید که آیا زن یخی که شاه شب را اغوا کرده در سریال دیده خواهد شد یا خیر؟ برای معرفی چنین شخصیت مهمی خیلی دیر است ولی با این حال، ما داریم از سریال بازی تاج و تخت صحبت می کنیم.

هر چیزی ممکن است رخ بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *