بیاتومگ – مایکل برایس (رایان رینولدز) یک مامور حفاظتی درجه بالا و ثروتمند است تا اینکه یکی از مشتری هایش که تحت حفاظت او بوده است کشته می شود. دو سال می گذرد و بعد از این اتفاق، مایکل، دوست دختر خود، خانه لاکچری و ماشینش را از دست می دهد و حتی شغلش نیز در معرض خطر قرار می گیرد و در ادامه حاضر می شود تا به جای قبول کارهای حرفه ای تر، برای هر کسی کار کند. در همین حال داریوس کین کید (ساموئل ال. جکسون) قاتلی حرفه ای است که بخاطر اشتباهی در زندان اینترپل به سر می برد و شخصی در مقابل حفاظت از همسر داریوس، سونیا (سلما هایک) پیشنهادی برای بازگشت او و شهادت علیه رئیس جمهور دیکتاتور بلاروس، ولادیسلاو دوکوویچ (گری اُلدمن) را با او در میان می گذارد.

با این حال دوکوویچ به سرتاسر اروپا و حتی اینترپل نیز دسترسی دارد و بخاطر همین مسئله نیز، دوست دختر سابق مایکل، آملیا روسل (الودری یانگ) که یکی از اعضای اینترپل است به او پیشنهاد می کند تا از کین کید برای شهادت در دیوان بین المللی عدالت در لاهه محافظت کند. متاسفانه داریوس و مایکل سابقه چندان خوبی با یکدیگر ندارند و حتی ممکن است تا به جای افراد دوکوویچ، هر کدام دیگری را به قتل برساند، اما آن ها در ادامه مجبور به همکاری و تا حدی فراموش کردن گذشته می شوند تا بتوانند در سلامتی کامل به لاهه برسند.

فیلم The Hitman’s Bodyguard (محافظ آدمکش) – الودی یانگ

کارگردان فیلم The Hitman’s Bodyguard (محافظ آدمکش)، پاتریک هیوز استرالیایی است که بیشتر بخاطر کار در فیلم The Expendables 3 محصول ۲۰۱۴ شناخته می شود، او در فیلم جدید خود با تام اُکانر به عنوان فیلمنامه نویس همکاری کرده است، اکانری که تنها کار معتبرش به فیلم اکشن Fire with Fire با بازی بروس ویلیس باز می گردد. فیلم محافظ آدمکش یک عنوان اکشن کمدی است که در هر دو بخش بازیگران مناسب خود را داشته است، از یک طرف ساموئل ال. جکسون بازیگری با تجربه است که بیشتر به خاطر بازی در فیلم های اکشن شناخته می شود و در طرف دیگر نیز رایان رینولدز قرار دارد که بیشتر در فیلم های کمدی، به ویژه فیلم کمدی ددپول، حضور داشته است.

با توجه به سبک های مختلف دو کاراکتر اصلی فیلم و رویایی های آن ها با یکدیگر، محافظ آدمکش از لحاظ یک فیلم اکشن قابل قبول بوده است. به خاطر اکشن بودن فیلم، در اکثر صحنه های آن شاهد تعقیب و گریز هایی با وسایل مختلف از جمله ماشین، موتور سیکلت و قایق در محیط اروپایی فیلم هستیم، صحنه هایی که نوآوری زیادی در آن ها دیده نمی شود و نمونه آن ها را می توان در دیگر فیلم های اکشن اروپایی نیز مشاهده کرد.

فیلم The Hitman’s Bodyguard (محافظ آدمکش) – رایان رینولدز و سامول ال. جکسون

در حقیقت باید رابطه بین دو کاراکتر اصلی و البته متضاد فیلم را عامل اصلی پویایی آن و به نوعی قلب فیلم اعلام کرد که باعث خندیدن مخاطب می شود. رینولدز و جکسون هر دو بار ها ثابت کرده اند که از پس نقش های کمدی و اکشن به خوبی بر می آیند، پس جای تعجب ندارد که در فیلم محافظ آدمکش نیز به خوبی در نقش های خود ظاهر شوند. جکسون با کاراکتر داریوس خود نسبت به رینولدز و کاراکتر مایکلش، کمدی و لحظات خنده دار بیشتری را در فیلم رقم زده است، البته این موضوع نیز به محدودیت های فیلمنامه برمی گردد، ولی با این حال تاثیر منفی زیادی بر اجرا و عملکرد این دو بازیگر نداشته است.

صرف نظر از هسته اصلی فیلم، بازیگران مکمل آن، کاراکترهای چندان قابل قبولی نداشته اند. دوکوویچ یک نقش منفی نه چندان جالب است که انتظار می رود با توجه به پرونده او در لاهه، جنایات و اتهامات او دقیقا در فیلم بازگو شود و فقط به عنوان یک دیکتاتور از او یاد نشود. گری اُلدمن تجربه کافی برای بازی نقش های مختلف را دارد، اما ضعف فیلمنامه باعث شده تا نقش منفی او در این فیلم تا حدی نادیده گرفته شود. سونیا و آملیا در فیلم، عشق های دوست پسرهای خود هستند، اگر چه حضور این دو در فیلم ضروری به نظر می رسد، اما به خاطر عدم توسعه آن ها در فیلمنامه، این دو کاراکتر به جای کمک به جریان اصلی فیلم، باعث به حاشیه رفتن آن شده اند.

فیلم The Hitman’s Bodyguard (محافظ آدمکش) – ساموئل ال. جکسون و سلما هایک

همانطور که مشخص شد، اکثر ضعف های فیلم محافظ آدمکش به فیلمنامه آن بر می گردد که توسط اُکانر نوشته شده است. اگر چه در فیلم ایده هایی جالب، صحنه های اکشن، طنز و زندگی عاشقانه کاراکتر ها وجود دارد، اما این نکات مثبت را نیز باید به جای فیلمنامه اکانر به خلاقیت کارگردان نسبت داد و شاید بتوان بزرگترین سوپرایز فیلم را فیلمبرداری عالی آن در صحنه های مختلف معرفی کرد که توسط جولز اُلافلین انجام شده است، اما متاسفانه این صحنه ها نیز در قسمت های بزرگتر و اصلی فیلم چندان به چشم نمی آیند.

در پایان نیز می توان فیلم The Hitman’s Bodyguard (محافظ آدمکش) را یک فیلم اکشن کمدی متوسط نامید که بخاطر بازی رایان رینولدز و ساموئل ال. جکسون با تجربه در نقش های اکشن و کمدی برخورد های جالبی را تحویل مخاطبان می دهد و در مورد ضعف های فیلم نیز تنها مسئله ای که وجود دارد فیلمنامه نه چندان قابل قبول تام اُکانر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *