بیاتومگ – پیتر پارکر (تام هلند)، دو ماه بعد از اتفاقات فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی به خانه خود در نیویورک بازگشته و با لباس عنکبوتی پیشرفته خود که توسط تونی استارک (رابرت داونی جونیور) طراحی شده، آماده کمک به دیگران است. با این حال پیتر دوست دارد تا زندگی گذشته و معمولی خود به عنوان یک دانش آموز را کنار گذاشته و رسما به یکی از انتقام جویان تبدیل شود و در این بین دوستان، نزدیکان و حتی عمه می (مارسیا تومی) نیز از کارهای او در این روال شگفت زده هستند.

بعد از گذشت مدتی، مشکلی پیش می آید، چرا که اسلحه های مرموز و بسیار قدرتمندی که به نظر نمی رسد طراحی آن ها توسط زمینی ها انجام شده باشد درسرتاسر نیویورک باعث هرج و مرج شده اند و پیتر نیز قصد دارد تا منشا این مسئله را پیدا کند. به نظر می رسد که این فناوری توسط آدرین تامز (مایکل کیتون) ایجاد شده است، فردی که از این طریق کسب و کار غیرقانونی و سودآور خود را به همراه همکاران خلافکارش اداره می کند. این مشکل جدید می تواند یک فرصت عالی برای پیتر باشد تا خود را به عنوان یک انتقام جو معرفی کند، اما آیا پارکر جوان از پس این کار بر خواهد آمد یا خیر؟

فیلم Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) - تام هلند و جاکوب باتالون
فیلم Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) – تام هلند و جاکوب باتالون

فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه نه تنها اولین فیلم مستقل تام هلند در نقش اسپایدرمن می باشد بلکه اولین فیلم مرد عنکبوتی است که جزئی از چرخه دنیای سینمایی مارول می باشد و با آن ارتباط دارد. فیلم بازگشت به خانه ششمین فیلم مرد عنکبوتی است و بعد از دو عنوان نه چندان موفق مرد عنکبوتی شگفت انگیز، سونی پیکیچرز و مارول، هر دو امید زیادی به موفقیت این فیلم داشته اند. فیلمی که خوشبختانه به کارگردانی جان واتس موفق شده است تا هم از لحاظ درام و هم از لحاظ ابرقهرمانی و کمدی مورد رضایت استودیوها و مخاطبان قرار بگیرد.

در حالی که سه گانه مرد عنکبوتی سم ریمی و دو فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز به کارگردانی مارک وب بیشتر به ماجراهای ابرقهرمانی پیتر پارکر پرداخته اند و فعالیت های روزمره او را به پس زمینه انتقال داده اند، فیلم بازگشت به خانه بر عکس آن ها عمل کرده است و پیتر پارکر اول به مدرسه و ماجراهای عادی خود می پردازد و در مرحله دوم به سراغ ماجراجویی هایش می رود. فیلم بازگشت به خانه با توجه به داستان خود بر روی هر دو مسیر پیتر پارکر تمرکز داشته، داستانی که حاصل تلاش شش نویسنده از جمله کریس مک کنا و اریک سامرز بوده است و باعث نادیده گرفتن هیچکدام از شخصیت های ابرقهرمانی و عادی پیتر پارکر نشده است.

فیلم Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) – لورا هریر و تام هلند

جان واتس در فیلم بازگشت به خانه عملکرد بسیار برجسته ای داشته است، ظرافت این فیلم در صحنه های کمدی و محیط عادی دبیرستانی آن یادآور فیلم های برجسته فیلمساز بسیار موفق دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی یعنی جان هیوز (کارگردان فیلم های تنها در خانه) می باشد. واتس برای فیلمبرداری بازگشت به خانه با تصویربردار، سالواتوره توتینو (Everest) همکاری داشته است و او نیز مانند اکثر فیلم های ماورل موفق شده است تا صحنه های بی نظیر و چشمگیری به ویژه در لحظات اکشن فیلم به ارمغان بیاورد و با کنار هم گذاشتن این صحنه ها و صحنه های عادی فیلم، بازگشت به خانه موفق به جذب رضایت مخاطبان خود شده است.

ترکیبی از کاریزمای پیتر پارکر و سن پایین تر او نسبت به فیلم های قبلی مرد عنکبوتی باعث شده است تا تام هلند حضور متقاعد کننده تری در فیلم بازگشت به خانه داشته باشد. در کنار او، هم بازیانش نیز حضور رضایت بخشی در فیلم داشته اند که از جمله آن ها می توان به جاکوب باتالون در نقش دوست پیتر، زندیا در نقش میشل و لورا هریر در نقش لیز اشاره کرد، که با تماشای فیلم می توان به نقش هوشمندانه آن ها پی برد. در بین همه این بازیگرها یک چهره کاملا شناخته شده وجود دارد و آن هم رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک است که به همراه عمه می، پشتیبان همیشگی پیتر پارکر هستند.

فیلم Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) – والچر (مایکل کیتون)

از نظر چهره منفی، مایکل کیتون نقش آدرین تامز/والچر را بر عهده داشته است و نقش او در این فیلم بسیار توسعه یافته تر از دیگر فیلم های دنیای سینمایی مارول می باشد. آدرین به معنای تمام یک کاراکتر منفی در فیلم است، اما مایکل کیتون با اجرای خود باعث شده است تا این کاراکتر منفی تر و جذاب تر به نظر برسد و تماشای آن لذت بخش باشد. والچر در فیلم نشان داد یک دشمن تمام عیار برای مرد عنکبوتی و آیرون من است و شخصیت پیچیده او به همراه همکاران خلافکارش از بخش های بسیار مهم و البته موفق فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه هستند.

فیلم Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) هیچ تلاشی برای تکرار داستان های قبلی دنیای سینمایی مارول نداشته است، همانطور که گفته شد این فیلم با توجه به داستان، تصویر برداری، شخصیت اول و نقش منفی خود به یک عنوان کاملا رضایت بخش و موفق بدل شده است و باید منتظر بود تا پیتر پارکر جوان را در پروژه های بزرگ تر مارول از جمله انتقام جویان ۳ و ۴ دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *