بیاتومگ – نام و پدر و مادر واقعی جان اسنو در سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت) آشکار شد و در این مطلب به توضیحی در مورد نام واقعی او و همچنین داستان پس زمینه اش پرداخته خواهد شد.

ند استارک و جان اسنو

آخرین باری که ادارد استارک در کنار جان اسنو (کیت هرینگتون) بود، به او قول داد: “دفعه بعدی که یکدیگر را ببینیم، در مورد مادرت با هم صحبت خواهیم کرد.” ادارد با سوالاتی رگبار از طرف فرزند خوانده اش در مورد مادرش مورد هدف قرار گرفته شده بود. جان می گفت: “آیا او زنده است؟ آیا او در مورد من می داند؟ در مورد جایی که من هستم؟ جایی که می روم؟ آیا او به این موضوعات اهمیت می دهد؟” این لحظه ای نادر از تزلزل صوتی جان اسنو بود و آن نیز مربوط به اهمیت تاریخچه خانوادگی، ارثیه و میراث در سریال بازی تاج و تخت است.

هر چند ند استارک هیچ گاه نتوانست پسر خود را دوباره ببیند، ولی این صحنه به عنوان یکی از مرموز ترین و بی ریا ترین لحظات سریال به یادگار ماند که بخش بزرگ آن نیز به لطف بازی شان بین در نقش ادارد است. حتی پس از آن، زمانی که سریال هنوز در دوران ابتدایی خود بود، ترحم و تاثر در قول و وعده ند استارک به چیزی تاریک تر و مرموز تر از آنچه که بیننده ها تصور می کردند اشاره شد. مطمئنا زمانی که جان از حقیقت تولد خود آگاه شود، این مکالمه به ذهن وی خطور خواهد کرد.

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

یخ و آتش

اگر چه پدر خوانده اش در تمام این سال ها، حقیقت را از او مخفی می کرده است ولی ند هرگز به او دروغ نگفته بود. ند بیان کرد: “تو یک استارک هستی. ممکن است که فامیلی من را نداشته باشی، ولی هم خون من هستی.” در نهایت، پس از هفت فصل انتظار، ما حقیقت را متوجه شدیم. اگر چه او در تمام عمر خود در سایه عنوان تحقیر آمیز اسنو زندگی کرده است ولی جان حرامزاده نیست. او پسر ادارد استارک نیست. او غیر قانونی نیست. او ایگون تارگرین، پسر ریگار تارگرین و لیانا استارک است و وارث قانونی تخت آهنین می باشد. عناوین دیگر که او در این سال ها گرفته است که کم نیز نیستند، تنها خامه روی کیک می باشند.

اگر چه او در این فصل در مقابل دنریس زانو زد ولی به نظر می رسد که در فصل هشتم او مجبور می شود تا برخیزد. او ایگون تارگرین، ششمین از نام خود، لرد هفت پادشاهی و حافظ قلمرو است. او نغمه یخ و آتش است، شاه شمال با خون اژدها در رگ هایش.

برای تئوری پردازان سریال و کتاب های جورج آر آر مارتین، این موضوع پیروزی بزرگی است. تئوری R+L=J (ریگار + لیانا = جان) در سال های قبل در اینترنت غوغایی به پا کرد و در حالی که ما از فصل شش می دانستیم که این معادله درست است ولی حال متوجه شدیم که چقدر این معادله می تواند برابر باشد.

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

قیام رابرت براتیون

بر خلاف اتهامات دروغین رابرت براتیون، ریگار تارگرین هرگز لیانا استارک را ندزدیده است. پس از مسابقه هارنهال، این زوج شیفته و عاشق با یکدیگر فرار می کنند و خانه ای پنهانی در برج جوی در دورن برای خود می سازند. همانطور که گیلی در همین فصل ۷ سریال در سیتادل کشف کرد، ازدواج مخفیانه ریگار و لیانا پس از لغو شدن ازدواج اول ریگار تارگرین با الیا مارتل اتفاق افتاده است. ریگار تارگرین از ازدواج اول خود صاحب یک دختر و یک پسر به نام های رینیز و ایگون شده بود.

پس از پایان یافتن ازدواج اولش، ریگار تارگرین و لیانا استارک در جنگل ازدواج کردند که اصلا شبیه به ازدواج مخفیانه راب استارک و تالیثا مایگر نبود. ازدواج آنها توسط یکی از استادان سیتادل حاضر در دورن رسیدگی و ثبت شده بود. هم زمان با شدت گرفتن شورش رابرت براتیون، این زوج به برج جوی می گریزند، جایی که در آن،  آرتور دین و گارد شاهی وفادارش از لیانا محافظت می کردند. اگر چه ریگار تارگرین توسط رابرت براتیون در نبرد ترایدنت کشته شد، ولی نسل وی با تولد دومین فرزند پسرش (اولین فرزندش از لیانا استارک) به نام ایگون تارگرین ادامه یافت.

این موضوع سبب شد تا سوالات در مورد شعور اخلاقی ریگار تارگرین زیاد شود. او نه تنها همسر اول و دو فرزندش را رها کرد، بلکه نامزد فرد دیگری را می گیرد و حامله می کند و سپس این فرزند خود را هم نام پسر اول خود و همسر اولش می کند؟! این مسئله در بهترین حالت مشکوک است ولی با کمی پیش زمینه در مورد وسواس ریگار نسبت به پیشگویی، این موضوع کمی معنی و مفهوم پیدا می کند.

سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

پیشگویی شاهزاده موعود

ریگار از زمانی که بچه بوده است، مسحور افسانه ای به نام “شاهزاده موعود” شده بود و ظاهرا بر این باور بود که اِزور آهای (ناجی ای که برای نجات وستروس باز می گردد) باید نام ایگون تارگرین را داشته باشد. به هنگامی که دنریس تارگرین رویایی در خانه فنا ناپذیر داشت، دید که ریگار تارگرین به الیا مارتل می گوید:

“ایگون. چه نامی بهتر از این برای یک پادشاه وجود دارد؟ او شاهزاده موعود و نغمه یخ و آتش است. باید یکی [فرزند] دیگر باشد. اژدها سه سر دارد.”

در واقع، ریگار در عبارت “او نغمه یخ و آتش است” پیشگام می باشد. این اولین باری است که در کتاب های جورج آر آر مارتین به طور مستقیم در داستان به عنوان کتاب اشاره می شود. در نهایت نیز ریگار برای به سرانجام رساندن پیش گویی “اژدها سه سر دارد” دست به کار می شود و با ازدواج با الیا مارتل و به دنیا آوردن دو فرزند، بر این باور است که به ۲/۳ این پیشگویی دست یافته است. با این حال، در پایان رویای دنریس در خانه فنا ناپذیر، ظاهرا ریگار مستقیما به دنریس نگاه می کند و می گوید: “باید یکی دیگر وجود داشته باشد … اژدها سه سر دارد.”

پس احتمالا ریگار می خواسته که فرزند سوم خود را از همسر دیگری داشته باشد. گذشته از این، چرا او باید به هر دو پسر خود یک نام بدهد؟ دلایل مختلفی و محتملی برای رویکرد نادر ریگار برای فرزند آوری وجود دارد.

از یک سو، تصمیم او برای اینکه به هر دو فرزند پسرش نامی مشابه بدهد، شاید به این دلیل بوده که او با خود گفته اگر اولین ایگون، قبل از موعد بمیرد یا به شاهی لایق تبدیل نشود، پسر دوم بتواند این کار را انجام بدهد و شاهزاده موعود باشد. از سویی دیگر، با توجه به عشق واقعی ریگار نسبت به لیانا و تصمیمش برای لغو اولین ازدواجش با الیا مارتل، ریگار به طور موثری دو فرزند اول خود را به حرام زاده تبدیل کرده است. از آنجا که ایگون اول به سبب فسخ ازدواج، نام خانوادگی خود را از دست داده و حرام زاده محسوب می شود، ریگار به فرزند پسر قانونی تازه ای با نام ایگون نیاز داشته تا بتواند همچنان به آن پیشگویی وفادار باشد.

قسمت پایانی فصل ۷ سریال Game of Thrones (بازی تاج و تخت)

ایگون تارگرین

در هر صورت، ریگار توانست با نامیدن پسر خود از لیانا استارک به ایگون، همچنان به پیشگویی وفادار بماند زیرا پس از پایان شورش، دو فرزند اولش یعنی رینیز و ایگون توسط گرگور کلگین ملقب به کوه به قتل رسیدند. به عنوان بخشی از کودتای تایوین لنیستر در مقر پادشاهی، هر تارگرینی بلافاصله باید کشته می شد و در راستای همین دستور نیز، الیا مارتل و دو فرزندش به قتل رسیدند. در حالی که این قتل عام سبب شد تا پیشرفت های ریگار تارگرین برای تحقق پیشگویی اژدهای سه سر از بین برود ولی او و لیانا استارک توانستند با فرزند تازه متولد خود، این امید را زنده نگه دارند.

همانطور که طرفداران دنیای وستروس می دانند، بر خلاف آنچه که ریگار تارگرین باور داشت، جان اسنو همانند عمه اش دنریس (خواهر ریگار) به یک رهبر اژدها تبدیل نشد. اگر جان و دنریس به طور معجزه آسایی در فصل ۸ سریال فرزندی داشته باشند، آن زمان است که فرزند آنها، سر سوم اژدها خواهد بود. البته از آنجا که دنریس و جان در پایان فصل ۷ در آغوش یکدیگر بودند، هنوز مشخص نیست که مادر اژدهایان به خبر اینکه جان وارث بر حق تخت آهنین است، چگونه واکنش نشان خواهد داد.

در واقع، جان از همان لحظه ای که به دنیا آمد، می توانست ادعای تخت آهنین را داشته باشد ولی او هر روز زندگی خود را به عنوان یک شهروند درجه دوم گذراند. حتی تیریون که با تمسخر عمومی غریبه نیست، جان را تشویق کرد تا جایگاهش را در زندگی بپذیرد و آن را به منبع قدرتی برای خود تبدیل کند. در مقابل تمام این احتمالات، این حاکم انتخاب شده، فروتن ترین رهبر در کل سرزمین ها است. او این موضوع را به وضوح بیان کرده است. او این کار را دوست ندارد و نمی خواهد رهبری کند. با اینکه او احساس سرخوردگی می کند، ولی این سرنوشت و تقدیر او است. او ایگون تارگرین است. او شاهزاده موعود است.

او نغمه یخ و آتش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *