بیاتومگ

نام کامل: کیت الیزابت وینسلت (Kate Elizabeth Winslet)

تولد: ۱۹۷۵، انگلیس

کیت الیزابت وینسلت در ۵ اکتبر سال ۱۹۷۵ در ریدینگ انگلیس چشم به جهان گشود. او نوه دو مدیر سینما و دختر دو بازیگر می باشد. وینسلت بازیگری را از همان سنین کودکی آغاز نمود و اولین حضور خود در تلویزیون انگلیس را در آگهی بازرگانی مربوط به غلات در سن هفت سالگی تجربه کرد. در سال ۱۹۸۸، او در سریال Shrinks حضور یافت و سه سال بعد از آن، مدرسه را رها کرد تا بازیگری نو پای خود را دنبال کند.

وینسلت در تولیدات انگلیسی همچون Adrian Mole و Peter Pan ظاهر شد و قبل از اینکه با فیلم سینمایی Heavenly Creatures (موجودات آسمانی) به کارگردانی پیتر جکسون وارد دنیای بازیگری سینما شود، در سریال سیتکام بریتانیایی Get Back حضور یافت. در فیلم موجودات آسمانی، کیت وینسلت نقش یک دانش آموز دختر مبتلا به سل به نام جولیت هولم را بازی می کرد که دوستی قوی اش با یک هم کلاسی منجر می شود تا این دو دختر برای جلوگیری از طلاق، مادر آن همکلاسی را به قتل برسانند.

این بازیگر با نقش بعدی خود در فیلم اقتباسی از روی رمان جین آستین به نام Sense and Sensibility 1995 (عقل و احساس) به کارگردانی انگ لی توجهات بیشتری را به خود جلب کرد. این بازیگر با نقش آفرینی خود در این فیلم ثابت کرد که می تواند در کنار بازیگران افسانه ای همچون اما تامپسون، هیو گرانت و آلن ریکمن باز هم بدرخشد. وی برای بازی نقش ماریان دشوود در این فیلم نامزد جایزه اسکار برای بهترین بازیگر مکمل زن شد. این فیلم همچنین توانست ستایش زیادی نزد منتقدان بدست بیاورد.

در نقش روشن فکرانه ای مشابه، کیت وینسلت در فیلم Jude 1996 (جود) در کنار کریستوفر اکلستون به نقش آفرینی پرداخت. فیلم جود، شرحی مدرن از رمان Jude the Obscure (جود گمنام) نوشته توماس هاردی می باشد. وینسلت در فیلم Hamlet 1996 (هملت) به کارگردانی کنت برانا نقش اوفلیا را به تصویر کشید و با بازی خود در نقش رز ژوئیت در فیلم بسیار محبوب و مورد تحسین Titanic 1997 (تایتانیک) به کارگردانی جیمز کامرون به یکی از برترین بازیگران هالیوود تبدیل شد. این فیلم در مراسم اسکار همان سال برنده چندین جایزه اسکار شد که شامل جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان می شود و علاوه بر این، کیت وینسلت نیز نامزد جایزه بهترین بازیگر زن شد. دیگر بازیگر فیلم که نقش رز ژوئیت مسن را به تصویر می کشید یعنی گلوریا استوارت نیز نامزد جایزه بهترین بازیگر مکمل زن شد. این دو بازیگر زن، اولین کسانی هستند که برای بازی دو نسخه مختلف از یک کاراکتر نامزد جایزه اسکار شده اند.

وینسلت با فیلم Quills (قلم پر ها)، فیلمی در مورد رمان نویس فرانسوی مارکوس د شاده در سال ۲۰۰۰ به ژانر درام دوره ای بازگشت. در فیلم قلم پر ها، وینسلت نقش یک لباس شوی زن را بازی می کند که به مارکوس د شاده طی مدت حبسش در تیمارستان کمک می کند تا نوشته های غیر قانونی اش را خارج کند.

قبل از فیلم قلم پر ها، وینسلت که با فیلم تایتانیک شهرتی برای خود بر پا کرده بود، برای پروژه های بعدی خود دو انتخاب نه چندان جالب انجام داد که فیلم Hideous Kinky 1999 (مو فرفری زشت) و Holy Smoke 1999 (دود مقدس) می باشد. در فیلم مو فرفری زشت، وینسلت نقش یک مادر مجرد و مستقل را بازی می کند که در جستجویی معنوی، دو دخترش را به مراکش می آورد. در فیلم دود مقدس به کارگردانی جین کمپیون، وینسلت نقش یک زن جوان به نام روث بارون را بازی می کند که به یک فرقه مذهبی می پیوندد. تصویرگری صریح فیلم از رابطه جنسی بین بارون و پی جی واترز (با بازی هاری کیتل)، استعداد وینسلت برای نمایش برهنگی جنسی و احساسی بر روی صحنه را به نمایش در آورد.

در سال ۲۰۰۱، وینسلت در انیمیشن انگلیسی A Christmas Carol (سرود کریسمس) به صداپیشگی پرداخت. قابل توجه ترین فیلمی که او در همین سال بازی کرده است، فیلم Iris (آیریس) می باشد، فیلمی که بر اساس کتابی به نام Elegy for Iris (مرثیه ای برای آیریس) نوشته جان بیلی است. در فیلم، کیت وینسلت نقش یک دانش آموز غیر متعارف به نام آیریس مورداک جوان را بازی می کند. جودی دنچ نقش آیریس مورداک مسن تر را بازی می کند که شوهرش (جیم برودبنت) سعی دارد تا همانطور که آلزایمر آیریس بیشتر رشد می کند، به او کمک کند. سه بازیگر نقش آیریس در این فیلم، در مراسم اسکار نامزد دریافت جایزه شدند و این دومین باری بود که کیت وینسلت به همراه بازیگر دیگری برای نقش آفرینی نسخه های متفاوت از یک کاراکتر نامزد جایزه اسکار شدند.

در همان سال، کیت وینسلت نقش یک کدشکن را در فیلم درام و جاسوسی Enigma (معما) مربوط به دوره جنگ جهانی دوم به تصویر کشید. یک سال پس از آن، وی نقش یک گزارشگر را در فیلم The Life of David Gale (زندگی دیوید گیل) بازی کرد که با یک مجرم محکوم به اعدام در حال مصاحبه بود. در این فیلم علاوه بر او، کوین اسپیسی و لورا لینی نیز بازی می کردند. در سال ۲۰۰۴، وی در مقابل جیم کری در فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind (درخشش ابدی یک ذهن پاک) به نویسندگی چارلی کافمن به بازی پرداخت که برای او یک نامزدی اسکار دیگر را به ارمغان آورد. در همان سال، وی در کنار جانی دپ در فیلم Finding Neverland (در جستجوی ناکجاآباد) بازی کرد، فیلمی که به داستان جی ام بری، خالق کاراکتر پیتر پن می پردازد.

در سال ۲۰۰۶ و در فیلم Little Children (بچه های کوچک) کیت وینسلت نقشی مادرانه را بازی کرد. او نقش یک زن حومه شهری ناامید را بازی می کرد که با مردی متاهل رابطه ای را آغاز می نماید. برای این فیلم او بار دیگر نامزد دریافت جایزه اسکار شد. در ادامه او به بازی در فیلم های درام جدی پرداخت. او در سال ۲۰۰۸ در فیلم Revolutionary Road (جاده انقلابی) و The Reader (کتاب خوان) به نقش آفرینی پرداخت. در فیلم جاده انقلابی، وی بار دیگر در کنار هم بازی خود در فیلم تایتانیک یعنی لئوناردو دی کاپریو حضور یافت و آن دو، نقش یک زوج مشکل دار را در دهه ۵۰ میلادی به تصویر می کشیدند. فیلم کتاب خوان به رابطه یک پسر جوان و زنی مسن تر (وینسلت) و مواجه شدن این دو با محاکمه شدن این زن برای جرایم جنگی می پردازد.

پس از آن، وینسلت برای بازی اش در مینی سریال Mildred Pierce (میلدرد پیرس) در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه گلدن گلوب و امی شد. علاوه بر این، وی در همان سال، در فیلم Carnage (کشتار) به کارگردان رومن پولانسکی در کنار جودی فاستر، جان سی ریلی و کریستوفر والتز به نقش آفرینی پرداخت.

در ادامه فعالیت هایش به عنوان یک هنرپیشه، وی در نقش های مختلفی حضور یافت. در سال ۲۰۱۳، او در کنار اما استون و هیو جکمن در فیلم کمدی/عاشقانه Movie 43 (فیلم ۴۳) حضور یافت. در همان سال نیز، وی در کنار جاش برولین در فیلم Labor Day (روز کارگر) بازی کرد که نامزدی بهترین بازیگر زن در ژانر درام در مراسم گلدن گلوب را برایش به ارمغان آورد.

در سری فیلم های Divergent (ناهمتا)، کیت وینسلت در فیلم سال ۲۰۱۴ و دنباله آن در سال ۲۰۱۵ به نام Insurgent (شورشی) نقش جنین متیوز را به تصویر کشید. در سال ۲۰۱۵، وی در فیلم بیوگرافی استیو جابز به نام Steve Jobs نقش مدیر اجرایی کمپانی اپل به نام جوانا هافمن را بازی کرد که برای آن، یک جایزه گلدن گلوب و یک نامزدی اسکار دیگر بدست آورد.

وینسلت با ند راکنرول، برادرزاده تاجر بسیار بزرگ ریچارد برانسون ازدواج کرده است. این دو در سال ۲۰۱۲ و در مراسمی خصوصی ازدواج کردند. گفته شده که دی کاپریو کسی بوده است که وی را در راهروی کلیسا همراهی کرده است (سنتی در ازدواج مسیحیان که پدر یا شخصی مهم، عروس را از انتهای کلیسا تا پیش کشیش همراهی می کند).

قبل از این ازدواج، وینسلت با سم مندز ازدواج کرده بود، کارگردان فیلم American Beauty (زیبای آمریکایی) که برنده جایزه اسکار نیز بوده است. این دو در فیلم جاده انقلابی با یکدیگر همکاری کرده بودند. وینسلت و مندز از ثمره ازدواج خود یک پسر به نام جو دارند. علاوه بر این، وینسلت از اولین ازدواج خود با جیم تریپلتون یک دختر به نام میا دارد.

آثار برگزیده:

 • فیلم Titanic 1997 (تایتانیک) در نقش رز ژوئیت
 • فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind (درخشش ابدی یک ذهن پاک) در نقش کلمنین کروچنسکی
 • فیلم Revolutionary Road (جاده انقلابی) در نقش آپریل ویلر
 • فیلم Finding Neverland (در جستجوی ناکجاآباد) در نقش سیلویا للوین دیویس
 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *