بیاتومگ – با نقد فیلم Dunkirk (دانکرک) همراه باشید. بین ۲۶ می تا ۴ ژوئن سال ۱۹۴۰، سربازان متفقین که در جنگ جهانی دوم مبارزه می کردند شامل ارتش های بریتانیا و فرانسه از همه جهات توسط ارتش آلمان محاصره شدند و باید در طی عملیاتی به نام عملیات دینامو از سواحل دانکرک تخلیه شوند. بر روی زمین در دانکرک، سرباز ارتش بریتانیا تامی (فیون وایتهد) و الکس (هری استایل) از جمله کسانی هستند که از روی ناامیدی سعی در زنده ماندن و خارج شدن از ساحل با هر وسیله در دسترسی دارند. در جایی دیگر، در آنسوی اقیانوس، دریانوردان محلی همچون آقای داوسون (مارک رایلنس) و پسرش پیتر (تام گیلن-کارنی) برای کمک به تخلیه دانکرک توسط نیروی دریایی به خدمت گرفته می شوند. در همین حال، در آسمان، اعضای نیروی هوایی سلطنتی همچون فاریر (تام هاردی) برای کمک به تخلیه نیروهای متفقین از سواحل دانکرک، به مبارزه با بمب افکن های آلمان می پردازند.

از آنجا که ۴۰۰ هزار نفر در سواحل دانکرک به دام افتاده اند و زمان به سرعت می گذرد، زمان برای تمام افراد، چه افراد حاضر در ساحل و چه افراد قایقران یا مبارزین هوایی، بسیار بااهمیت است. در مقابل شکست آنها، کم کم آشکار می شود که به اجرا در آوردن عملیات دینامو به خودی خود برای تمام طرف های ذینفع به راستی یک پیروزی معجزه آسا بود.

فیلم Dunkirk (دانکرک)
فیلم Dunkirk (دانکرک)

فیلم دانکرک که جدیدترین تلاش کریستوفر نولان در جایگاه کارگردانی می باشد، اولین باری است که سازنده سه‎گانه The Dark Knight (شوالیه تاریکی) و فیلم Inception (تلقین) در طی دوران کاری اش، دست به ساخت فیلمی غیرداستانی و تاریخی می زند. با این وجود، داستان عملیات دینامو و تخلیه دانکرک با توانایی های نولان به عنوان داستان سرا مطابقت دارد و به او این اجازه را می دهد تا تصورش در مورد نمایش مقایس بزرگ را تصحیح کند و به کاوش بیشتری در برخی از موضوعات مشابه ای بپردازد که قبلا در فیلم های قبلی اش دست بر روی آنها گذاشته است. در عین حال، فیلم دانکرک به طور ویژه در مقایسه با برخی از پروژه های پربودجه اخیر این کارگردان، ثابت قدم تر و صمیمی تر می باشد. فیلم دانکرک، قوی ترین و باثبات ترین فیلم هیجان انگیز کریستوفر نولان تاکنون می باشد و در فرآیند خود، یک تجربه تماشایی، مختصر و جذاب را ارائه می دهد.

در فیلم دانکرک که بر اساس فیلمنامه نوشته خود نولان است، شاهد هستیم که نولان بار دیگر از طریق روایتی متشکل از سه موضوع مجزا که هر کدام از آنها مقدار زمانی مختلفی را بازگو می کنند و در نقاط مختلف در زمانبندی اتفاقات فیلم قرار دارند، به کاوش در مفهوم زمان می پردازد. در حالی که ساختار این طرح، استعداد و مهارت نولان در تولید کشش داستانی و نیروی جنبشی از طریق تدوین موازی را به کار می گمارد، ولی این موضوع بیشتر برای یک هدف موضوعی مهم بکار می رود و آن این است که استفاده از روایت چندگانه به موضوعات داستان مرکزی دانکرک این اجازه را می دهد تا به هم برخورد کنند و رو هم بیافتند به طوری که موضوعات فداکاری، قهرمانی بی تزویر و اینکه چگونه زنده ماندن در جنگ، خودش یک پیروزی است، را برجسته می کند. فیلم دانکرک، گردش سینمایی هیجان انگیزی است که شما را میخکوب می کند ولی همانند تمام فیلم های بلاک باستر نولان، در این فیلم نیز یک مفاد هوشمندانه تر برای دنبال کردن و هدف بیشتر جاه طلبانه ای در داستان سرایی وجود داشت.

فیلم Dunkirk (دانکرک)

فیلم دانکرک، کریستوفر نولان را با فیلمبردار فیلم Interstellar (میان ستاره ای) یعنی هویت ون هویتما همکار کرده است و این دو با این فیلم، گیراترین کار خود با فیلمبرداری آیمکس را به انجام رساندند. از نبردهای هوایی پویا تا سکانس های انفجارهای دریایی، فیلم دانکرک، صحنه های اکشن خود را بر روی بوم گسترده ای به تصویر می کشد که تمام آنها به طور کامل با دوربین های آیمکس فیلبرداری شده اند. با این حال، شاید بیشتر از تصاویر، فیلم دانکرک با سیستم صوتی بهتر سینماهای آیمکس، کیفیت بهتری پیدا کرده است. وضعیت وخیم فیلم دانکرک توسط جلوه های صوتی تیز و تند و موسیقی متن ساخته هنس زیمر قدرت می گیرد و همین نیز باعث می شود تا همانند تصاویر نمایشی و مجلل، جلوه های صوتی نیز مهم باشند. در حالی که فیلم مشابه فیلم میان ستاره ای، اندکی دیالوگ ها را با دیگر جلوه های صوتی محلوط می کند ولی فیلم دانکرک در بخش صدا در فیلم های پربودجه نولان بهبودی کلی داشته است.

دیالوگ یکی از عناصری است که فیلم دانکرک را از دیگر فیلم های کارگردانی شده توسط او جدا می کند، به عبارت دیگر، این فیلم به طور کلی دارای صحبت ها و گفتگو های فلسفی آشکار کمتری نسبت به فیلم های قبلی نولان می باشد. از آنجا که اساسا فیلم دانکرک در بیشتر اوقات زمان خود، یک مسابقه بدون توقف در مقابل زمان می باشد، زمان و فضای کافی برای توسعه شخصیت ها نیز وجود نداشته است. گفته شده که برخی از هنرپیشه های اصلی این فیلم دارای عمق بیشتری نسبت به دیگران می باشند و جمع بازیگران فیلم نیز در کل به طور یکنواخت قوی می باشد و این به انسان های فیلم دانکرک این اجازه را می دهد تا همانند انسان های واقعی احساس شوند. اجراهای برجسته فیلم دانکرک علاوه بر اینکه شامل برنده جایزه اسکار مارک رایلنس و همکار همیشگی نولان یعنی کیلیان مورفی می شود، در برگیرنده بازیگر تازه واردی همچون فیون وایتهد و عضو گروه وان دایرکشن یعنی هری استایل نیز می باشد. هری استایل در این فیلم، اجرای قانع کننده و طبیعی ای ارائه کرد. تام هاردی همانند فیلم The Dark Knight Rises (شوالیه تاریکی برمی خیزد)، بار دیگر به ما ثابت کرد که او همچنان قادر است تا با وجود اینکه چهره اش عمدتا برای بیشتر فیلم پوشیده است، اجرای پر معنی و قابل ملاحظه ای را ارائه دهد.

فیلم Dunkirk (دانکرک)
فیلم Dunkirk (دانکرک)

اگرچه فیلم دانکرک همانند دیگر فیلم های قبلی نولان دارای یک شخصیت اصلی به وضوح مشخصی نیست ولی فیلم موفق شد تا برای کاراکترهایی که توسط وایتهد و هاردی و همچنین تام گلین-کارنی در نقش کوچکتر و مکملش بازی می شوند، قوس های داستانی رضایتبخشی را فراهم کند. به همین ترتیب، بازیگر مورد تحسین جیمز دارسی (Cloud Atlas, Agent Carter) و سر کنت برانا که نقش افسران عالی رتبه ارتش متفقین یعنی کلنل ویلنت و فرمانده بولتون را بازی می کردند، بهترین استفاده را از زمان کوتاه خود در فیلم کردند و اجراهای باارزشی را ارائه دادند و به سبک خود، کاراکترهای خود را به یادماندنی کردند. در نهایت، از آنجا که مایکل کین، طلسم خوش شانسی کریستوفر نولان است، این فیلمساز اگرچه این بازیگر کهنه کار را در فیلم جای نداده ولی صدای او را در فیلم قرار داده است. در اوایل فیلم، کسی که از طریق رادیو با تام هاردی صحبت می کند، مایکل کین می باشد.

فیلم دانکرک نه تنها قدمی رو به جلو برای نولان از لحاظ فیلمسازی است بلکه موفق می شود تا در مقایسه با دیگر فیلم های بلاک باستری نولان، دارای دیالوگ های کمتری باشد و این کار را بدون قربانی کردن جاه طلبی یا داستان انجام بدهد. در حالی که فیلم نولان عمدتا بدون خونریزی است و دارای رده سنی ۱۳+ می باشد، ولی بیننده ها باید در نظر داشته باشند که فیلم یک تجربه غم انگیز و شدید است که احساس بودن در جنگ جهانی دوم را به شما منتقل می کند.

امتیاز: ۹/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *