بیاتومگ – وب سایت Rotten Tomatoes (راتن توماتوز) یکی از مراجع بسیار مهم در زمینه نقد و امتیاز گذاری برای فیلم های مختلف است. اگرچه این سایت ممکن است مطابق سلیقه برخی از بیننده ها و فیلمسازان عمل نکند ولی مانند دیگر منابع نیز نمی باشد که فقط به یک نقطه خاص از یک فیلم اتکا کند و خوب یا بد بودن فیلم را بر اساس آن اعلام کند، به همین خاطر نیز بر اساس امتیازها و درصدهای این سایت معتبر تا حدودی می توان فیلم هایی را مشخص کرد که ارزش صرف وقت و دیدن را دارند.

یکی از ژانرهایی که در طی سالیان مختلف بسیار مورد توجه فیلمسازان بوده، ژانر ترس، وحشت و هیجان است، ژانری که فیلم های بسیاری در آن تولید شده اند که درصد قابل توجهی از آن ها نیز ارزش دیدن را ندارند، به همین خاطر نیز می توان از امتیازات اعلام شده سایت راتن توماتوز برای این فیلم ها استفاده کرد و عناوین ترسناک با ارزش و در طرف دیگر عناوین نه چندان جالب ترسناک را معرفی کرد، کاری که در ادامه انجام شده است و می توانید، لیستی از بهترین و بدترین فیلم های ترسناک تاریخ بر اساس سایت راتن توماتوز را مشاهده کنید.

بهترین و بدترین فیلم های ترسناک تاریخ

۲۰ – بهترین: فیلم Aliens (بیگانگان)؛ ۹۸ درصد

فیلم Aliens (بیگانگان)

بودن فیلم بیگانگان در بین بهترین ها جای هیچ تعجبی ندارد، مطمئنا اگر این فیلم جیمز کامرون را دیده باشید، دلیل چنین درصد بالایی را نیز درک خواهید کرد، چرا که بیگانگان به معنای واقعی یک فیلم وحشتناک است. بعد از ساخت فیلم بیگانگان، ریدلی اسکات اقدام به ساخت دنباله ای برای این فیلم کرد، اما نتوانست آن طور که باید مانند نسخه اصلی فیلم جیمز کامرون، ترسناک و رعب آور ظاهر شود. یکی از بخش های ترسناک این فیلم مواجهه انسان ها با یک نژاد بیگانه بسیار خطرناک است که ممکن است هزاران و یا میلیون ها از این نوع در عالم وجود داشته باشند، و وجود این بیگانه های خطرناک و نحوه تولید آن ها می تواند به منزله پایان نسل بشر باشد.

۱۹ – بدترین: فیلم The Fog (مه)؛ ۴ درصد

فیلم The Fog (مه)

فیلم مه، بازسازی از فیلمی با همین عنوان از جان کارپتنر است، فیلمی که متاسفانه بر خلاف اثر کارپتنر هیچ اثری از موفقیت و یک فیلم ترسناک دوست داشتنی در آن دیده نشد و حتی می توان گفت که کاور و پوستر این فیلم نیز ارزش دیدن را ندارد.

۱۸ – بهترین: فیلم The Babadook (بابادوک)؛ ۹۸ درصد

فیلم The Babadook (بابادوک)

فیلم بابادوک که داستان مادری تنها و پسرش را دنبال می کند، پس از اکران در کشور خود یعنی استرالیا با شکست بزرگی مواجه شد، اما این فیلم چندی بعد در فستیوال فیلم ساندنس ۲۰۱۴ نیز پخش شد و بازخورد بسیار خوب در ساندنس، این فیلم را به یکی از بهترین فیلم های ترسناک راتن توماتوز بدل کرد. یکی از ضعف های بزرگ این فیلم را مانند اکثر فیلم های ترسناک می توان در رخداد غیر منتظره و یا موجود ترسناک نه چندان جالب آن دانست، اما داستان فیلم در ادامه به گونه ای پیش می رود که فیلم را در ژانر خود به عنوان بسیار قابل توجهی تبدیل می کند.

۱۷ – بدترین: فیلم The Darkness (تاریکی)؛ ۴ درصد

فیلم The Darkness (تاریکی)

واقعا از کوین بِیکُن توقع حضور در چنین فیلمی را نمی رفت، بازیگری که در فیلم هایی چون Foot Loose و Stir Of Echoes حضور خیره کننده ای داشت، با حضور در فیلم تاریکی خود را به کسی بدل کرد که در یکی از بدترین فیلم های ترسناک ماورائی تاریخ حضور داشته است. فیلمی که داستان نه چندان ترسناک و جالب خانواده ای را دنبال می کند که پس از بازگشت از تعطیلات خود از گرند کانیون به خانه خود با روحی مواجه می شوند که قصد انتقام گرفتن از آن ها را دارد.

۱۶ – بهترین: فیلم Evil Dead 2 (شیطان مرده ۲)؛ ۹۸ درصد

فیلم Evil Dead 2 (شیطان مرده ۲)

فیلم شیطان مرده ۲ مانند اولین فیلم از این عنوان با صحنه های مختلف و ترسناک خود کاملا جنون آمیز و سرگرم کنند ظاهر شد. اگرچه ممکن است برخی از طرفداران، فیلم های ترسناک، شیطان مرده ۲ را فیلم چندان هوشمندانه ای ندانند، اما بدون شک در زمینه سرگرم کنندگی و با استفاده از صحنه های خشن و ترسناک، گریم ها، طراحی های مختلف و البته عملکرد بازیگران، این فیلم یکی از سرگرم کننده ترین فیلم های ترسناک ساخته شده است.

۱۵ – بدترین: فیلم The Roommate (هم اتاقی)؛ ۴ درصد

فیلم The Roommate (هم اتاقی)

فیلم هم اتاقی در سال ۲۰۱۱ اکران شد و در همان موقع چه از نظر منتقدان و چه از نظر مخاطبان به یک فاجعه بدل شد. فیلم در مورد یک دختر دانشجوی سال اولی است که نسبت به هم اتاقی خود وسواس پیدا می کند. حتی از پوستر/کاور این فیلم نیز می توان به عمق فاجعه آن پی برد. فیلمی که به هیچ وجه ارزش صرف وقت را ندارد.

۱۴ – بهترین: فیلم The Vanishing (ناپدید شدن)؛ ۹۸ درصد

فیلم The Vanishing (ناپدید شدن)

فیلم داستان مردی را دنبال می کند که در تلاش است تا حقیقت ربوده شدن دخترش را کشف و قاتل سریالی که عامل این کار است را پیدا کند. این فیلم (محصول ۱۹۸۸) یکی از عمیق ترین و جدی ترین فیلم های ساخته شده در ژانر وحشت می باشد. فیلم ناپدید شدن با فیلمبرداری فوق العاده خود، همچنین یکی از بهترین فیلم هایی است که در زمینه آدم ربایی ساخته شده است. یکی از دلایل دیگر موفقیت این فیلم را نیز می توان در غیره منتطره بودن آن دانست، چرا که در صحنه ای که انتظار اتفاق عادی می رود، دقیقا عکس آن رخ می دهد و فیلم را بسیار تعجب برانگیز جلوه می دهد.

۱۳ – بدترین: فیلم The Darkness (تاریکی)؛ ۳ درصد

فیلم The Darkness (تاریکی)

فیلم هایی با مضمون به دام افتادن در خانه، اگر به شیوه درستی به آن ها پرداخته شود، بسیار ترسناک خواهند بود، اما این اتفاق در مورد فیلم تاریکی که در مورد دختر جوانی است که باید در مورد خانه محل زندگیشان که باعث جدایی خانواده اش از هم شده اند، تحقیق کند، رخ نداده است و حتی بعد از دیدن ۲۰-۱۵ دقیقه از این فیلم نیز احساس چندان خوشایندی به مخاطب دست نخواهد داد، چرا که داستان فیلم بسیار بی معنی است و حتی اگر کسی در پی جمع آوری مجموعه فیلم های ترسناک برای خود است، تهیه این فیلم به او توصیه نمی شود.

۱۲ – بهترین: فیلم Let The Right One In (بگذار فرد درست وارد شود)؛ ۹۸ درصد

فیلم Let The Right One In (بگذار فرد درست وارد شود)

ژانر فیلم های خون آشامی در نزدیکی سال ۲۰۰۸ شروع به تهی شدن از ایده های جدید و جالب کرده بود تا اینکه فیلم بگذار فرد درست وارد شود، اکران شد و با استفاده از عشق و موضوعات خون آشامی به یک عنوان ترسناک موفق و البته بسیار به موقع تبدیل شد.

۱۱ – بدترین: فیلم The Covenant (پیمان)؛ ۳ درصد

فیلم The Covenant (پیمان)

فیلم پیمان سعی داشته است تا با استفاده از عناصر سریال هایی چون Melrose Place و American Horror Story: Roanoke به فیلمی جذاب بدل شود، سریال هایی که استفاده از آن ها می تواند بسیار مفید باشد، اما این فیلم به خوبی نتوانست از چنین عنوان هایی استفاده کند و بسیار پایین تر از حد یک فیلم ترسناک مناسب ظاهر شد. داستان این فیلم در مورد پیمانی بین چند خانواده است که برای قدرتی مساوی برقرار شده است، اما یک خانواده در صدد دست یابی قدرت بیشتری است و به همین دلیل از چهره زمین محو می شود. زمانی که تبعید این خانواده و قبیله چند صد سال طول می کشد، زمان آن می رسد که بازمانده های آن ها به این خاتمه دهند.

۱۰ – بهترین: فیلم Rosemary’s Baby (بچه رزماری)؛ ۹۹ درصد

فیلم Rosemary’s Baby (بچه رزماری)

فیلم بچه رزماری بر اساس رمان فوق العاده ای به همین نام اثر ایرا لوان ساخته شده است و داستان بسیار جالبی در مورد همسایه های بسیار کنجکاو و به قولی فضول را بیان می کند. فیلم به کارگردانی رومن پولانسکی در مورد زوج جوانی است که اولین بارداری خود را تجربه می کنند و به خاطر ترس از ورود فرزندشان به دنیایی تاریک به تنهایی به آپارتمانی دیگر نقل مکان می کنند. فیلم بچه رزماری همچنان با گذشت سال ها مورد تمجید قرار می گیرد و حتی به عنوان یک فیلم ملی ارزشمند در کتابخانه کنگره به ثبت رسیده است.

۹ – بدترین: فیلم House Of The Dead (خانه مرده)؛ ۳ درصد

فیلم House Of The Dead (خانه مرده)

این فیلم در ژانر وحشت جای دارد، اما اگر به عنوان یک فیلم کمدی ساخته می شد به راحتی می توانست لقب غافلگیرانه ترین فیلم خنده دار تاریخ را به خود نسبت دهد و در آن صورت ارتباط بیشتری با مخاطب خود برقرار می کرد. فیلم داستان گروه نوجوانی را بازگو می کند که مردم در آن به یکباره تبدیل به زامبی می شوند و این نوجوانان نیز شروع به فرار می کنند، اتفاقاتی که هیچ یک از آن ها هدف دار نیستند و همین باعث شده است تا هیچ چیزی نتواند جلوی فضای بی حس این فیلم را بگیرد.

۸ – بهترین: فیلم Get Out (برو بیرون)؛ ۹۹ درصد

فیلم Get Out (برو بیرون)

فیلم برو بیرون فیلمی با بودجه پایین است که به کارگردانی عالی جوردن پیل و استفاده از مسائل روانشناختی نقش نژاد در جامعه مدرن ساخته شده و خود را به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک موجود مطرح کرده است. فیلم، داستان و پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد و برای مخاطبان چنین عنوانی حس خوبی را به همراه دارد.

۷ – بدترین: فیلم Feardotcom (فیر دات کام)؛ ۳ درصد

فیلم Feardotcom (فیر دات کام)

این فیلم در واقع همان فیلم حلقه است ولی فقط یک وب سایت در آن نقش دارد و فیلم حلقه نیز در مقابل آن بسیار با اصالت تر می باشد. در فیلم یک کارآگاه به بررسی یک سری از قتل های مضحک می پردازد که به نطر می رسد زیر سر وب سایت فیر دات کام باشد، یکی مسخره ترین صحنه های این فیلم، صحنه ای است که در آن فردی به طور واقعی توسط یک سیگار کشته می شود و این تنها صحنه مضحک فیلم نیست و مخاطب در طول دیدن این فیلم، سوال های زیادی را با خود مطرح خواهد کرد.

۶ – بهترین: فیلم Under The Shadow (تحت سایه)؛ ۹۹ درصد

فیلم Under The Shadow (تحت سایه)

با قرار گرفتن در منطقه ای جنگی در آسیا، این فیلم از هر لحاظی وحشتناک به نظر می رسد. یکی از موضوعات جالب این فیلم موشکی است که یک روح شیطانی بسیار ترسناک را با خود به همراه دارد. این فیلم در ترکیب فضای جنگی، موضوعات ترسناک و ترس های ماورائی عملکرد بسیار خوبی داشته است و تاثیر آن عملکرد را نیز می توان در امتیاز بالای این فیلم در راتن توماتوز دید.

۵ – بدترین: فیلم The Apparition (ظهور)؛ ۳ درصد

فیلم The Apparition (ظهور)

اگر فقط یک جمله برای بیان وضعیت این فیلم کافی باشد، آن هم این است: مرگ جایگزین بسیار مناسبی به جای تماشای این فیلم است.

فیلم داستان زوج جوانی را به نمایش می گذارد که در خانه جدیدشان توسط روحی به دام افتاده اند، روحی که توسط دانشگاهی در حوالی خانه این زوج احضار شده است.

۴ – بهترین: فیلم Repulsion (انزجار)؛ ۱۰۰ درصد

فیلم Repulsion (انزجار)

فیلم انزجار اولین فیلم رومن پولانسکی است و با اینکه محصول سال ۱۹۶۵ می باشد، همچنان در نزد منتقدان به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک ساخته شده، شناخته می شود. این فیلم بسیار جالب ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه ای در سایت IMDb نیز امتیاز ۷.۸ را به خود اختصاص داده است.

۳ – بدترین: فیلم I, Frankenstein (من، فرانکنشتاین)؛ ۳ درصد

فیلم I, Frankenstein (من، فرانکنشتاین)

این فیلم که اقتباسی از سری رمان های گرافیکی به همین نام می باشد، از همه لحاظ یک فاجعه محسوب می شود. فرانکنشتاین در این فیلم ایجاد می شود و پس از آن، سازنده خود و همسرش را به قتل می رساند و بعد از آن نیز به یک شیطانی قاتل به نام ادام تبدیل می شود. هیچ دلیلی وجود ندارد که به تماشای این فیلم قانع شد و به جای آن می توان فیلم کلاسیک Bride of Frankenstein، محصول سال ۱۹۳۵ را مشاهده کرد.

۲ – بهترین: فیلم The Witches (جادوگران)؛ ۱۰۰ درصد

فیلم The Witches (جادوگران)

فیلم جادوگران بر اساس داستان هایی به همین نام اثر رولد دال ساخته شده و داستان پسری را دنبال می کند که به یک موش تبدیل شده است و باید از برنامه جادوگران برای تبدیل سایر کودکان انگلیس به موش جلوگیری کند. این فیلم با عروسک ها، گریم ها، بازیگران و صحنه های مختلف خود به عنوان یک فیلم شایسته در بین فیلم های ترسناک شناخته می شود.

۱ – بدترین: فیلم Alone In The Dark (تنها در تاریکی)؛ ۱ درصد

فیلم Alone In The Dark (تنها در تاریکی)

فیلم تنها در تاریکی به کارگردانی اووه بول ساخته شده و گویا اقتباسی از یک بازی ویدئویی می باشد. این فیلم یک افتضاح تمام عیار در کارنامه این فیلمساز است و سوالی که در مورد این فیلمساز و فیلمش مطرح می شود این است که اصلا چرا باید به اووه بول بازی ویدئویی نشان داد که او اقتباسش را بسازد و نتیجه نیز افتضاح هایی مثل فیلم های تنها در تاریکی و یا خانه مرده را به بار بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *