بیاتومگ – در اولین قسمت، ریک به نیگان ضربه می زند و برای آینده ای که ارزش زندگی کردن داشته باشد به مبارزه بر می خیزد و کسانی که پیروش هستند را به وجد می آورد. با نقد و بررسی قسمت ۱ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) همراه باشید.

توجه: متن زیر ممکن است داستان این قسمت را فاش کند.

سریال مردگان متحرک بازگشته است و به همراه آن نیز جنگ می آید. پس از اینکه بیشتر فصل هفتم سریال به حاشیه های جنگ پرداخته و تنش ها زیاد تر شد، اولین قسمت از فصل هشتم سریال، مناقشه را به حد بالای خود می رساند. ریک افراد الکساندریا و همچنین هیلتاپ و کینگدوم را با یکدیگر متحد کرد و ائتلافی را تشکیل داد تا برای مقابله با نیگان و ناجیان آماده شوند.

این قسمت که ۱۰۰ مین قسمت سریال می باشد و عنوان آن نیز “Mercy (رحم)” است، تغییری در رویکرد ریک را به تصویر می کشد. او حالا فقط به ظلم و ستم نیگان واکنش نشان نمی دهد بلکه نقشی مهم در به تحقق رساندن سقوط وی به دست گرفته است. این نیروی کلی نقشه ریک است ولی بین به انجام رساندن آن هدف و تلاش برای انتقام، مسیر خوبی قرار دارد، تمایزی که پدر گابریل مطمئن است تا در لحظه ای پر تنش به ریک یادآوری کند. ولی الان که ریک و متحدانش اولین حرکت را انجام داده اند، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. حمله مستقیم ریک و متحدانش علیه نیگان و ناجیان را نمی توان نادیده گرفت و زمانی که نیگان کنترل سنچوری را دوباره پس بگیرد و ارتش خود را دوباره سر و سامان بدهد، جنگ تمام عیار آغاز خواهد شد.

در حالی که قسمت افتتاحیه فصل هشتم بیشتر زمان خود را صرف بر پا کردن صحنه برای حمله بازمانده ها به سنچوری می کند، به طور عمیق تری نیز به نقش ریک به عنوان یک رهبر می پردازد. سه جامعه وجود دارند و هر کدام نیز رهبر مختص خود را دارند ولی این ریک است که در جایگاه شخصیت الهام بخش و صف آرای این مقاومت قرار گرفته است. در همین راستا نیز گابریل به زمانی اشاره می کند که برای اولین بار با ریک صحبت کرده و ذکر کرده بود که چطور همه چیز با یک شخص شروع می شوند. ریک این نظر و عقیده را کنار گذاشت و اصرار کرد که همه این ها یعنی جمع آوری نیرو، تجدید حس شورش و تمام آنچه که قرار است انجام بدهند، در مورد او نیست بلکه در مورد آینده ای است که آنها در تلاش اند تا بسازند.

قسمت ۱ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

این گفتگو، یادآور نمونه مشابه ای در کتاب های کمیک بین جیسوس و ریک است که در آن، جیسوس به این می پردازد که چرا او انتخاب شده تا دنباله روی ریک باشد. بر خلاف نیگان، رهبری که وفاداری را از طریق ترس بدست می آورد، کسی که از دنباله رویانش می خواهد تا او را بپرستند و تنها با خود او به حرکت در بیایند، جیسوس توضیح می دهد که ریک با سرمشق، با الهام دادن به زندگی ای بهتر به کسانی که او را دنبال می کنند و آینده ای بهتر که آنها قرار است همه با هم بسازند، رهبری می کند. این تضادی شدید بین این دو رهبر است و تضادی است که فصل هشتم سریال مردگان متحرک مطمئنان آن را بررسی می کند و سرنوشتی مشابه برای ریک از طریق تصمیم نهایی اش برای وفادار بودن به برنامه و رها کردن انتقامش برای وقت دیگری راه اندازی می کند. ریک تنها برای پیروز شدن مبارزه نمی کند بلکه او سعی دارد تا برای کسانی که از او پیروی کرده اند دنیا را به مکان بهتری تبدیل کند.

این آینده ای است که ما می توانیم فرض کنیم که در خیالات و تصورات عجیب و غریب ریک به نمایش گذاشته می شود. این قسمت سریال سرنخ های زیادی در مورد اینکه رابطه زمانی این صحنه های خیالی ریک با جریان فعلی چگونه است یا اینکه اصلا آنها واقعی هستند ارائه نمی کند، ولی آنها به گونه ای پشت سر هم این موضوع را انجام داده اند که ریک قادر است منفعت گروه را بر انتقام گیری شخصی اش ترجیح دهد. رویاهای او برای آینده ای آرام و عمل بخشش و رحمش تنها شواهد و مدارک بیشتری از قدرت وی به عنوان یک رهبر است.

همچنین لازم به ذکر است که خود ریک اشاره کرد که می خواهد از مگی پیروی کند، او به مگی بیان کرد که زمانی که کارشان با نیگان به پایان برسد، من از تو پیروی خواهم کرد. این لحظه، از آنجا که مگی به وضوح از اعتماد به نفس ریک نسبت او خوشش آمده بود، صحنه بسیار شیرینی بین این دو کاراکتر بود ولی نمی توان انتظار داشت که ریک پس از به پایان رسیدن جنگ با نیگان به یک زندگی آرام و آزاد از مسئولیت مشغول شود. مهم نیست که نتیجه جنگ با نیگان چی باشد، ریک کسی است که افراد برای رهبری انتخاب کرده اند و این تصمیمی نیست که او بتواند به سادگی آن را نادیده بگیرد.

قسمت ۱ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

با این حال، برای این آینده نزدیک، از آنجا که بازمانده ها در حال حرکت برای حمله به پایگاه های مختلف ناجیان به جای عقب نشینی فوری و بازگشت به خانه هایشان هستند، حمله پیشگامانه ریک به سنچوری به نظر می رسد که به آنها یک مزیت واقعی می دهد. خوشبختانه، آنها می توانند این نیروی جنبشی را به نفع خود حفظ کنند ولی احمقانه است اگر آنها پیروزی در این نبرد را نشانه ای از اینکه می توانند در جنگ تمام عیار پیروز شوند بدانند. مسلما نیگان بیشتر و قوی تر از قبلا پاتک خواهد زد و این به معنای آن است که ریک باید آماده مقابله با یک یورش باشد، یورشی که مسلما با تلفات همراه خواهد بود.

صحبت از تلفات شد، جدا از افرادی که در این قسمت جان خود را از دست دادند، یکی از تلفات این قسمت، وجدان ریک، پدر گابریل بود. زمانی که گرگوری او را تنها گذاشت و او به سرعت خود را به دام افتاده بین گله ای زامبی و نیگان یافت، او درس سختی را آموخت که کردار بد بدون مجازات نخواهد ماند. سرنوشت گابریل نامشخص باقی ماند تا در قسمت های آینده به آن پرداخته شود ولی حتی ربوده شدن او سبب منحرف شدن ریک از ماموریت نشد، و در همین راستا نیز ریک به دریل به صراحت می گوید که شکست دادن نیگان ارزش بیشتری از هر کدام از آنها دارد. این به معنای آن است که ریک می خواهد مطمئن شود کسانی که زنده می مانند، شانس زندگی در آینده ای داشته باشند که ارزش زندگی کردن دارد.

قسمت ۲ فصل ۸ سریال مردگان متحرک روز دوشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۶ با عنوان “ملعون” پخش خواهد شد.

امتیاز این قسمت: ۷.۳ از ۱۰

۲ دیدگاه ها

 1. زنده باد مردگان متحرک

  ۳ بهمن, ۱۳۹۶ در ۰۶:۱۱

  اگه سریال خیلی کسل کنندست و ارزش دیدن نداره

  … میخوووری نگاه کنی

  پاسخ دادن

 2. محسن

  ۳ آذر, ۱۳۹۶ در ۰۱:۳۸

  به نظرم این فصل در مجموع به مراتب ضعیفتر از فصول پیش هستش و داستان فقط داره کش میاد بدون هدف
  خط داستانی به شدت کند و ملال آور شده و برگشت ها توی خط داستان نه تنها سریال رو جذاب تر نکرده بلکه بیشتر داستان رو گیج کننده و مبهم جلوه میده ، موسیقی ابدا کمکی به رهایی از این ابهام و کندی نمیکنه و حتی توی سکانسهایی به این ضعف دامن میزنه ، به نظرم اگر نقطه عطف خارق العاده ای رو توی این فصل نبینیم بهتره که سریال ادامه پیدا نکنه وگرنه به میزان زیادی مخاطبینشو از دست میده

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *