بیاتومگ – این قسمت خط داستانی های به جا مانده از قسمت قبلی را برداشت و موفق شد تا کاری با هر کدام انجام بدهد و قسمتی رضایت بخش تر را خلق کند. با نقد و بررسی قسمت ۳ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) همراه با ما باشید.

توجه: متن زیر ممکن است داستان این قسمت را فاش کند.

فصل ۸ سریال مردگان متحرک پس از اینکه با افتتاحیه قوی خود با قدرت این فصل را آغاز نمود، با قسمت دومی گیج کننده و آشفته که شاید با ضعیف ترین فراخوانی قابل تصور به پایان رسید، کار خود را ادامه داد. قسمت سوم که با عنوان “هیولا ها” می باشد، خط داستانی های مختلفی که از قسمت قبلی به جا مانده بود را برداشت و موفق شد تا با هر کدام از آنها کاری انجام بدهد و قسمتی رضایت بخش تر را خلق کند که به وضوح بیشتری، مسئله اخلاقی ای که سریال امیدوار است در این فصل دنبال کند را به تصویر بکشد.

به واضح ترین نحو ممکن، فصل ۸ سریال مردگان متحرک از جنگ با نیگان استفاده می کند تا درباره چگونگی و احتمال اینکه آیا بازماندگان می توانند جامعه ای با کدی اخلاقی بر پا کنند که در آن، صورت شخصی با آهن داغ سرخ نشود یا مغز کسی با چوب بیسبال خرد نشود، به بحث بپردازد. جامعه ناجیان دارای نظم است، سوالی در این زمینه وجود ندارد، اما این امر، شفقت و دلسوزی مورد انتظار از جامعه ای درست و منصف را نشان نمی دهد. البته این ها ایده آل هستند و در عمل هیچ چیز ساده ای وجود ندارد؛ شاید ریک به خاطر کشتن بی قید و شرطش برای صلح و امنیت، در نهایت گناهکار ترین باشد ولی مجاهدت برای دیدگاهی جهانی که فراتر از دیدگاه ‘بکش یا کشته می شوی’ است، تلاشی ارزشمند است و بدون شک، قدمی مهم به سوی بازسازی تمدن است.

در قسمت سوم، وضع دشوار به دو خط داستانی خلاصه می شود: تارا، جیسس و مورگان در حال بازگرداندن زندانیان به هیلتاپ می باشند و ریک و دریل نیز به جستجوی خود برای پیدا کردن انبار اسحله ادامه می دهند. در اولین خط داستانی، تمام بحث مربوط به این حقیقت است که مورگان به همان قاتل خونسرد قبلی تبدیل شده و همین نیز، او را در برابر رحم و بخششی قرار می دهد که جیسس به زندانیان نشان می دهد. این امر یک نقطه واضح مشاجره ایجاد می کند که در آن، مورگان را در تفکری اشتباه نشان می دهد. شلیک کردن به زندانیان فراری، غیر مسلح و پا بسته کار اشتباهی است و مورگان در رابطه با این موضوع همانند فردی بی کله و کند ذهن عمل می کند. ولی نباید فراموش کنیم که این امر سبب رخ دادن یکی از صحنه های مبارزه جالب سریال مردگان متحرک شد، پس می توان نقطه مثبت آن را نیز در نظر گرفت.

قسمت ۳ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

در خط داستانی دوم، شاهد دریل و ریک و یار قدیمی شان، مورالس هستیم و آنها در این زمان جنگ باید با مسئله اخلاقیات گلاویز شوند. این خط داستانی، درست از جایی که قسمت قبلی به پایان رسید، کار را شروع می کند و در آن، مورالس اسحله خود را به سوی ریک نشانه گرفته و او را هیولا می خواند، در اینجا ریک تلاش می کند تا دلیل و مدرک کافی بیابد تا با آنها استدلال کند، چرا که به نحوی، مورالس در این مورد درست می گوید. این تغییری است که در این فصل ریک در حال مواجه شدن با آن می باشد و آن نیز پیدا کردن راهی برای حل مسئله به جز کشتن است. با این حال، قبل از اینکه ریک بتواند وارد این مرحله شود، دریل وارد می شود و از پشت سر به مورالس شلیک می کند. در حالی که این صحنه به طور کامل، هدفی که این قسمت در نظر داشت را به نمایش می گذارد، ولی این هدف به طور مضحکی به اجرا در آمده، چرا که در آن، یکی از کاراکتر های سریال که برای مدتی طولانی غایب بوده برگردانده می شود تا فقط در کمتر از یک دقیقه و پس از یک هفته گمانه زنی و انتظار کشته شود. مطمئنا سریال می توانست همین نتیجه را با هر کاراکتر دیگری بدست بیاورد و در همان حین نیز وحشیگری اعمال دریل را به تصویر بکشد.

قسمت ۳ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

پس در حالی که حضور دوباره مورالس سبب شد تا توجه ها از معنای اعمال دریل منحرف شود، یکی از صحنه های پایانی این قسمت، معنای اعمال دریل را به خوبی به تصویر کشید که در آن، ریک به یکی از ناجیان قول می دهد که پس از اینکه او اطلاعاتی در مورد جایی که اسلحه ها رفته اند بدهد، با او با رحم و بخشش برخورد خواهند کرد ولی دریل خلاف این کار را انجام داد و به او شلیک کرد. این صحنه ای ناراحت کننده است که در آن، ریک به آنچه که دریل انجام داد با ناباوری نگاه کرد و از اینکه دریل توانست مردی غیر مسلح که اساسا تسلیم شده را بکشد، به وحشت افتاد. واضح است که فصل هشتم سریال قصد دارد تا ریک را در مقابل دریل قرار دهد زیرا این دو همیشه در مورد اینکه آیا به ناجیان رحم و بخشش نشان دهند کاملا مخالف هم هستند. در حالی که این یک توسعه غیر منتظره است، توسعه ای که سبب نو کردن علاقه و دلبستگی به سریال می شود، ولی مطمئنا سریال همانند کاری که با مورگان کرد، هیچ توجه ای به دریل نخواهد داشت و او را در سمت اشتباه و غلط قرار خواهد داد.

جایی دیگر در قسمت، اریک بر اثر جراحاتش می میرد و در صحنه های دلهره آوری برای آرون بیچاره به یک زامبی تبدیل می شود. اگر چه سریال به خود زحمت نداده بود تا ما را واقعا با رابطه آنها آشنا کند ولی آرون توانست بچه ای را از مصیبت بیرون بیاورد. از آنجا که ارتش کوچک ایزکیل موفق شد تا یک محوطه متعلق به ناجیان را شکست دهد، ایزکیل همچنان دارد ثابت می کند که چطور رهبری پر شور می تواند جریان جنگ را تغییر دهد ولی این تعصب و شوق هنوز به اندازه تک تیراندازی که به خوبی موضع گرفته نیست، موضعی  که هیچ کس زحمت چک کردن آن را به خود نداده بود. او احتمالا از رگبار گلوله ها جان سالم به در می برد ولی فقط به این خاطر که بقیه خود را در جلوی گلوله ها می انداختند. در همین حال، گرگوری همچنان بدترین و سرگرم کننده ترین کاراکتر باقی می ماند و به آرامی در حال خزیدن به سوی هیلتاپ است، جایی که صدرصد خاری در چشم بقیه افراد و به خصوص مگی خواهد بود.

سرعت قسمت سوم نسبت به قسمت قبلی پیشرفت بزرگی داشته است و جدا از برخی تدوین گری عجیب در ابتدای آن، این قسمت، یکی از جالب ترین و جذاب ترین قسمت های سریال مردگان متحرک بود. این قسمت به وضوح در مورد آنچه که در خطوط داستانی دیگر اتفاق خواهد افتاد به بحث می پردازد و به جای صحنه های تیراندازی تکراری، صحنه های اکشن هیجان انگیزی داشت و اطمینان حاصل کرد تا موضوع التزام و تعهد اخلاقی برای کسانی که سعی دارند افراد خوب باشد، در مرکزیت حوادث قرار گیرد. به همین دلیل است که قسمت قبلی باید این موضوع را پوشش می داد و به جای موضوعات زمان بر، به سرعت به اتفاقات در سنچوری می پرداخت تا ما را از احوال پدر گابریل آگاه کند. آیا او مرده است یا زنده؟!

قسمت ۴ فصل ۸ سریال مردگان متحرک، دوشنبه هفته آینده با عنوان “یک شخص” پخش خواهد شد. 

۲ دیدگاه ها

 1. خسرو

  ۲۳ آبان, ۱۳۹۶ در ۱۷:۳۴

  نقد قسمت چهارم اطفا قرار بدید چون به نظر من قسمت چهارم عالی بود

  پاسخ دادن

 2. امیر

  ۱۸ آبان, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۵

  این موضوع مهمات اسلحه ها واقعا ضعیف کار شده.تو حمله ی گروه ریک بیرون ۳ قسمت دارن تیراندازی میکنن تموم نمیشه. داخل ریک و دریل ۱۰ ثانیه حمله کردن فشنگ ها تموم شد!

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *