بیاتومگ – فیلم Atomic Blonde (بلوند اتمی)، فیلمی هیجان انگیز و شیک و در عین حال ناهموار است که با بازی قوی شارلیز ترون و صحنه های اکشن هیجان انگیز، بهتر نیز شده است. با نقد فیلم بلوند اتمی همراه باشید.

در سال ۱۹۸۹ و در بحبحه جنگ سرد و در میان ناآرامی های سیاسی برلین، مامور مخفی جیمز گاشیون (سم هارگریو) در خیابان توسط مامور روسی یوری باختین (یوهانس جوهانسون) کشته شده است. ام آی ۶ به رهبری اریک گری (توبی جونز) و رییس سی (جیمز فاکنر) جاسوس سطح بالا و زبده خودشان لورین بروتون (شارلیز ترون) را با ماموریتی ویژه به برلین اعزام می کنند. بروتون باید محل باختین و لیست اسامی مرتبط با سازمان های جاسوسی که او دزدیده است را پیدا کند وگرنه، مناقشه در برلین برای چندین سال دیگر ادامه خواهد داشت. بروتون پس از ورودش به برلین با رابطش، دیوید پرسیوال (جیمز مک آوی) ملاقات می کند و این دو اتحاد اضطراب آوری را با یکدیگر شکل می دهند.

لورین همانطور که جستجوی خود برای لیست را آغاز می نماید، گمان می برد که همه چیز همانند ظاهر نیست و تلاش می کند تا از  میان شبکه ای از نیرنگ و حیله عبور کند که در آن مشخص نیست او به چه کسی می تواند واقعا اعتماد کند. از آنجا که لیست برای بالاترین پیشنهاد دهنده قیمت در دسترس است، بروتون وارد مبارزه ای برای زندگی اش می شود و تلاش می کند تا زنده بماند تا از رخ دادن عواقب فاجعه بار جلوگیری به عمل بیاورد.

فیلم Atomic Blonde

فیلم بلوند اتمی که بر اساس رمانی به نام The Coldest City (سردترین شهر) می باشد، اولین تلاش مستقلانه یکی از کارگردان فیلم John Wick (جان ویک) یعنی دیوید لیچ در جایگاه کارگردانی است. ترکیب توانایی این فیلمساز در فیلم های اکشن با بازی شارلیز ترون در جایگاه یکی از برجسته ترین بازیگران اکشن زن، به خصوص بعد از نقش آفرینی بی نظیرش در فیلم Mad Max: Fury Road (مکس دیوانه: جاده خشم)، بسیاری از افراد را با دورنمایی از جان ویک هیجان زده کرد، ولو اینکه داستان های این دو فیلم متفاوت اند. نتیجه نهایی نیز چیزی متنوع و گوناگون است. فیلم بلوند اتمی، فیلمی هیجان انگیز و شیک و در عین حال ناهموار است که با بازی قوی شارلیز ترون و صحنه های اکشن هیجان انگیز، بهتر نیز شده است.

در حالی که فیلم هیچ کمبود و کوتاهی در صحنه های اکشن عالی و دقیق ندارد، ولی فیلمنامه خالی از ابتکار و تخیل، چیزهای مطلوب را رها کرده و سبب شده تا فیلم فلج شود. فرض روایت اصلی فیلم کاملا استاندارد است و همانند دیگر فیلم های جاسوسی قبل از خود با استفاده از مک گافین (به سرنخ یا ابزاری گفته می‌ شود که بدون اهمیت ذاتی، به پیشبرد داستان کمک می‌کند) چیز تازه ای را مطرح می کند. علاوه بر این، فیلمنامه خالی از خط مشی احساسی است و کار را برای برخی از بیننده ها برای سرمایه گذاری بر روی جریان داستان سخت می کند. در برخی نقاط، فیلم بلوند اتمی بیش از حد تلاش می کند تا ذات پیچیده فیلم های جاسوسی را در خود جای دهد و همین نیز سبب شده تا در نهایت، فیلم به نفع خود به عنوانی بسیار پیچیده تبدیل شود. حوادث داستان به راحتی قابل پیگیری هستند و فقط در مواردی بیش از نیاز پیچیده می شوند که به جای آن، رویکردی ساده و متمرکزتر می توانست بهتر باشد.

فیلم Atomic Blonde

جایی که فیلم بلوند اتمی درخشش خود را نشان می دهد، کیفیت قابل ستایش فنی اش می باشد. لیچ نشان داد که در پشت دوربین بسیار مهارت دارد و صحنه های متوالی متعددی ساخت که برجسته بودند و کاملا بی رحمانه به اجرا در آمدند. صحنه ای که داخل پله‌کان قرار دارد، کل تصویر را برجسته می کند ولی لیچ به طور کامل متعهد شده تا تمام صحنه های اکشن را با درجه یک ترین فیلمبرداری و حرکات متوالی به انجام برساند. چشم انداز لیچ توسط فیلمبرداری جاناتان سلا به خوبی بازگو شده است، چرا که این فیلمبردار از رنگ های نرم مختلف برای رنگ آمیزی یک بوم برجسته استفاده می کند که موضوع ها و جو داستان را مورد تاکید قرار می دهد. مسلما فیلم بلوند اتمی، تمرینی در سبک مافوق مفهوم است ولی استعداد لیچ به اندازه ای بوده تا فیلم را در طی زمان دو ساعته خود به فیلمی لذت بخش تبدیل کند و فیلم هرگز بیش از حد بر روی خوش آمد گویی خود توقف نمی کند.

با این حال، با ارزش ترین فرد فیلم بلوند اتمی، شارلیز ترون است که بار دیگر ثابت کرد که توانایی او بیش از به دوش کشیدن بار یک فیلم اکشن است. ترون کاراکتر لورین را به عنوان یک جاسوس پولادین و محسوس به تصویر می کشد و تمام عناصر فیزیکی اجرا را به طور استادانه ای کنترل می کند. همانند ستاره فیلم جان ویک یعنی کیانو ریوز، ترون نیز اکثر بدلکاری ها را خودش انجام داده که سبب بالا رفتن کیفیت محصول نهایی شده است. متاسفانه، کاراکتر بروتون فضای زیادی برای کاوش توسط این بازیگر برنده جایزه اسکار ندارد ولی او با هر آنچه که کارگردان دیوید لیچ در سر راهش قرار می داد بازی می کرد و به کاراکتر مورد علاقه جدیدی برای طرفداران تبدیل شد که می تواند در دنباله های آینده این فیلم مورد کاوش قرار گیرد. لورن حتی اگر جالب ترین شخصیت تاریخ نیست ولی بر روی پرده سینما شخصیت بسیار جالبی است.

فیلم Atomic Blonde (بلوند اتمی)
فیلم Atomic Blonde (بلوند اتمی)

از لحاظ بازیگران مکمل، همکاران ترون چندان خوش شانس نیستند. مک آوی کسی است که بیشترین تاثیر را می گذارد و در نقش پرسیوال زمان خوبی را سپری کرد و با ذات غیر قابل پیش‎بینی رییس ایستگاهی که افسار گسیخته به خوبی بازی کرد. بقیه بازیگران این‌گونه نبودند و عمدتا در نقش های خود هدر رفتند. توبی جونز و جان گودمن که نقش مامور سی آی ای امت کورزفلد را بازی می کند، عمدتا در اتاق بازجویی قرار دارند که در آنجا، تنها سوال می پرسند و واکنش نشان می دهند. سوفیا بوتلا تلاش می کند تا در نقش مامور فرانسوی دلفین لاسال به خوبی ظاهر شود ولی زمان حضور او در فیلم بسیار محدود است و به اندازه ای نیست که پویایی او با لورین به طور کامل کشف شود. شاید در این میان، ادی مارسون با بازی نقش متحد ام آی ۶ یعنی اسپایگلس، دلپذیرترین چهره باشد ولی او تنها در چند صحنه انگشت شمار حضور می یابد و چیز زیادی از توصیف شخصیتی‌اش به نمایش نمی گذارد. چه خوب چه بد، فیلم بلوند اتمی، نمایش شارلیز ترون است.

کمبود و کاستی های فیلمنامه فیلم بلوند اتمی از تحقق پتانسیل کامل آن جلوگیری به عمل آورده ولی فیلم هنوز در طی زمان‌اش خوبی های خود را نشان می دهد. مطمئنا طرفداران ژانر اکشن از آنچه که دیوید لیچ و شارلیز ترون به عمل آورده اند راضی و خشنود هستند و امیدوارند این کارگردان چنین صحنه های متوالی اکشنی را در سبکی مشابه در فیلم Deadpool 2 (ددپول ۲) به کار ببرد.

امتیاز: ۶/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *