بیاتومگ – قسمت ۴، قوی ترین قسمت فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) تا به امروز است و در آن، ایزیکیل به این امید که به عنوان رهبری قوی تر بازگردد، به شدت مورد شکنجه و تنبیه قرار می گیرد، در حالی که سرانجام این بخش طولانی و غیر ضروری نقشه حمله ریک به پایان می رسد. با نقد و بررسی این قسمت همراه باشید.

توجه: متن زیر ممکن است داستان این قسمت را فاش کند.

فصل هشتم سریال مردگان متحرک تاکنون متنوع و گوناگون بوده و در آن، قسمت های ناامید کننده و نوید بخش دیده می شود. با این حال، این فصل هنوز در ابتدای راه قرار دارد و جوان است و با قسمت هایی همچون قسمت چهارم، هنوز امید به اینکه فصل هشتم بتواند رکود در رده بندی و برخورد بیننده ها را کاهش دهد، وجود دارد. قسمت چهارم، قسمتی به خوبی ساختار یافته و جذاب بود که با صحنه های اکشن گاه و بی گاه به کاوش در کاراکتر ایزکیل می پرداخت.

همانطور که قسمت ابتدایی فصل هشتم به بررسی بازگشت ریک به عنوان رهبری پیش فعال پرداخت، این قسمت نیز به بررسی سبک رهبری ایزکیل از طریق وفاداری ای که او الهام بخشیده و عواقب ناشی از آن می پردازد. پس از فلش بکی به یکی از سخنرانی های هیجان انگیز ایزکیل، قبل از اینکه گروه شاد او اعزام شود که در طی آن، چند تن از اعضای کینگدوم با عزیزان خود با چشمان گریان خداحافظی کردند، قسمت به ادامه کشتار خونینی که در هفته گذشته به حالت تعلیق رها شده بود، می پردازد. همانطور که انتظار می رفت، ایزکیل به لطف کسانی که خود را بر روی او پرت می کردند تا از برخورد گلوله به شاهشان جلوگیری کنند، زنده ماند، در حالی که بقیه افرادش همگی مردند. با این حال، او صدمه ندیده از این مهلکه فرار نکرد و همانطور که او شروع کرد تا خود را از این صحنه بیرون بکشد، همراهان مرده اش شروع به تبدیل شدن کردند و به آرامی و با چشمانی گرسنه به دنبال او به راه افتادند.

قسمت 4 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۴ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

در حالی که این اولین باری نیست که در سریال مردگان متحرک، یک بازمانده تنها توسط آشنایان به تازگی مرده خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، ولی این صحنه بسیار تاثیر گذار بود چرا که این صحنه نه تنها گناه و عذابی که ایزکیل بعد از دست دادن این افراد احساس می کند را نشان می دهد بلکه این نکته را برجسته می کند که از دست دادن آنها به این دلیل بوده که آنها جان ایزکیل را بسیار مهم تر از جان خودشان می دانستند. این بار بسیار سنگینی برای به دوش کشیدن است ولی این باری است که کسی که بر مسند قدرت و رهبری نشسته باید بپذیرد. رهبر بودن نه تنها به معنای آن است که جان خود را باید در خطر انداخت بلکه به معنای به خطر انداختن جان کسانی است که در خدمتت هستند. در قسمت چهارم، ایزکیل مجبور می شود تا با غم و اندوهی که این ماجرا برای او به ارمغان آورده، دست و پنجه نرم کند و این در حالی است که او تمایلی به پذیرش گستره وسیعی از مسئولیت شاه بودن ندارد، چرا که این به معنای آن است که او دستانش به خون زیادی آغشته است.

در سرتاسر این قسمت، ایزکیل در چهره اش فشار شکست را به همراه داشت، در ابتدا با مردگان، سپس فداکاری مستمر افرادش، در ادامه نیز آزار و ستوه ناجی ای که او را دستگیر کرده بود و در پایان نیز، قربانی شدن شیوا در دقایق پایانی قسمت که بسیار تاثیر گذار بود. در تمام این ها، او اصرار ورزید که ارزش نجات پیدا کردن را ندارد و به جری و کارول التماس کرد تا او را رها کنند و سرانجام اعتراف کرد که او فقط یک شخص غریبه است و بنابراین، برای نجات دادن چندان اهمیت ندارد. به هنگامی که ایزکیل به جری اظهار داشت که لازم نیست او را به عنوان اعلیحضرت خطاب کند، جری با دوباره گفتن اینکه “رفیق، لازم است”، اشاره کرد که تمام این حرف های ایزکیل چرت و پرت است. مسلما جری بهترین فرد این قسمت بود و در نهایت با استفاده بهینه از آن تبر غول پیکر، چند تا از زامبی ها را از پا در آورد. واقعیت این است، از آنجا که ایزکیل تصمیم گرفت تا به یک شاه و شخصیتی رسمی تبدیل شود که الهام بخشی بسیاری از افراد برای پیروی از او باشد، وی باید همچنان در طی پیروزی ها و شکست هایش شاه باقی بماند.

قبل از این و در یکی از فلش بک ها، کارول و ایزکیل در مورد این صحبت می کنند که اگر قهرمان بودن را انتخاب نکنی، زندگی برای تو انتخاب می کند و در همین حین، ایزکیل با کارول داستانی را به اشتراک می گذارد که در آن، او تصمیم گرفت تا شیوا را در آغاز شیوع نجات دهد. خوب، این نمونه ای است که زندگی برای او انتخاب کرد ولی با این حال، ایزکیل همچنان می تواند کنترل کند که چطور این شکست عمده بر روی او و کل کینگدوم تاثیر بگذارد. ایزکیل برای اینکه بهترین استراتژی را داشت یا اینکه بهترین راه زنده ماندن را می دانست به شاه تبدیل نشد، بلکه او به این دلیل شاه شد که در بازی کردن بهترین بود و گاهی اوقات، این چیزی است که مردم خیلی به آن نیاز دارند و آنها کسی را می خواهند که به آن تکیه کنند. بر اساس قضاوتی که می توان از روی راه رفتن آهسته، خاموش و غم انگیزی که او در طی بازگشتش با کارول و جری به سمت کینگدوم داشت، او همچنان در قسمت های آینده در گناه و عدم اعتماد به نفسش خواهد سوخت و مسلما، این موضوع به جای کمک کردن به مردمش، بیشتر به آنها صدمه خواهد زد. انتظار می رود که در قسمت های آینده، کسی به ایزکیل از داروی خودش بچشاند و از آن سخنرانی های هیجان انگیز خودش در مورد شایستگی رهبری بکند تا این شاه بار دیگر بر روی پای خود بایستد.

قسمت 4 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۴ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

در جایی دیگر در قسمت چهارم بود که بار دیگر کارول ثابت کرد که او یک ارتش زنانه است، چرا که او با دقت سلاح ها را تامین کرد و به این دلیل که او کاملا هیولا نیست به ناجیان اجازه فرار کردن داد و به سمت جری و ایزکیل آمد تا آنها را نجات دهد. بر خلاف مورگان، کارول موفق شد تا در هنگام حمله خود را کنترل کند و ماشین کشتار موثری باقی بماند و به یاد داشته باشد که برای چه چیزی مبارزه می کند. فرض می شود او شخص صدمه دیده ای است که به طور غیر قابل بازگشتی توسط حوادث غم انگیزی که متحمل شده تغییر کرده است ولی با این حال، او نشان داد که توانایی مقابله با سختی ها را دارد. حتی اگر این به معنای آن باشد که در نهایت او در تنهایی همانند یک منزوی گوشه گیر زندگی خواهد کرد، ولی او همچنان تمایل دارد تا به کسانی که نیاز دارند کمک کند.

علاوه بر خود اندیشی ایزکیل و لحظه های عملیات مخفی کارول، قسمت چهارم زمانی را به تعقیب و گریز ماشینی اختصاص داد که در طی آن، ریک و دریل سرانجام اسلحه های خود را بدست آوردند و در نهایت برای این قوس داستانی سه قسمته پایانی رضایت بخش به ارمغان آوردند. در ابتدا به نظر می رسید که این صحنه های متوالی از ناکجا شروع شدند و با دور کردن تمرکز از کشمکش های ایزکیل به سرعت این قسمت صدمه می زنند ولی این صحنه ها به خودی خود، یک فاصله میان دو پرده سرگرم کننده بودند.

بدون شک، قسمت چهارم قوی ترین قسمت فصل ۸ سریال مردگان متحرک تا به امروز است و در آن، ایزیکیل به این امید که به عنوان رهبری قوی تر بازگردد، به شدت مورد شکنجه و تنبیه قرار می گیرد، در حالی که سرانجام این بخش طولانی و غیر ضروری نقشه حمله ریک به پایان می رسد. با بدست آوردن اسلحه ها، سریال مردگان متحرک بار دیگر تمرکز خود را بر روی سنچوری قرار خواهد داد تا شاهد حرکت بعدی نیگان باشیم.

قسمت ۵ فصل ۸ سریال مردگان متحرک روز دوشنبه هفته آینده با عنوان “The Big Scary U” پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *