بیاتومگ – قسمت پنجم، قسمتی است که طولانی تر از حد نیاز می باشد و دارای چیزهای اضافی است ولی با این وجود، شامل برخی از بهترین صحنه های فصل می باشد. با نقد و بررسی قسمت ۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) همراه باشید.

توجه: متن زیر ممکن است داستان این قسمت را فاش کند.

در قسمت قبلی، سریال مردگان متحرک در قسمتی اغلب با محوریت کاراکتر ایزیکیل به ارائه بهترین قسمت فصل تاکنون پرداخت. قسمت چهارم، قسمتی بود که به طور کامل شاه را در هم شکست ولی در حین انجام آن، چیز های بیشتری از وی و قلمرویش آشکار کرد. قسمت پنجم که به نام The Big Scary U می باشد، در تلاش است تا همین رفتار را با نیگان و منجی ها انجام بدهد و ما را وارد اتفاقات پس از حمله تخریبی ریک و دوستانش به سنچوری می کند. و در حالی که این قسمت از لحاظ روایت و همچین تمرکز به ساختار یافتگی محکم قسمت چهارم نیست ولی قسمت پنجم به ارائه نیم نگاهی مختصر و جذاب به پشت پرده طرز کار داخلی سنچوری می پردازد.

اما در ابتدا، قسمت باید یک قدم به عقب بازگردد و به توضیح اتفاقات در حال رخ دادن در سنچوری درست قبل از حمله ریک بپردازد. علاوه بر این، شاهد فلش بک به صحنه ای هستیم که در آن، پدر گابریل مشغول به دعا کردن می باشد و احتمال می رود که قبل از حمله به سنچوری باشد. و با وجود تمام این پیش زمینه ها، قسمت پنجم نیازی احساس می کند تا به توضیح چرا و چگونگی آمدن گرگوری به سنچوری بپردازد. این ها همگی داستان های زیادی می باشند و همگی نیز قبل از شروع تیتراژ ابتدایی سریال پخش شدند که واقعا هیچ کدام از آنها لازم و ضروری نبود. سازنده ها به جای این همه پیش زمینه قبل از شروع قسمت می توانستند ترس گابریل از مرگی بیهوده و بی ثمر را در یک خط دیالوگ جای دهند؛ در مورد گرگوری نیز باید گفت، تقریبا همه می دانستند که چرا او به سمت سایمون آمده و تقاضای کمک کرده؛ و در حالی که دیدن اتفاقات قبل از اینکه نیگان درب سنچوری را باز کند و با قدرت‌نمایی ریک رو به شود، ایده بسیار خوبی می باشد ولی آنچه که در این صحنه ها نشان داده شدند، یا از قبل آنها را می دانستیم یا اینکه در ادامه قسمت بازگو شدند. قسمت پنجم، قسمتی طولانی و مدید است و حدود ۱۰ دقیقه نسبت به قسمت های قبلی طولانی تر می باشد، و اینکه چرا سازنده ها تصمیم گرفته اند تا با این ۱۰ دقیقه اضافی به توضیح پیش زمینه بپردازند، نامشخص است، واقعا چرا؟!

با این حال، قسمت پنجم شامل صحنه های بزرگ و عالی ای بود که مشکل کلی سریال مردگان متحرک را به نمایش می گذاشت. مشکل کلی سریال، فراوانی وقت و ارزش قائل نشدن برای زمان است. فصل هشتم سریال بیش از حد نیاز خود دارای موضوعات خوب می باشد ولی همچنین دارای برخی از بدترین موضوعات نیز است. دادن زمان بیشتری به سریال مردگان متحرک برای پرداختن بیشتر به داستان، تنها سبب شده تا صحنه های غیر مرتبط با داستان بیشتر شود و این در حالی است که این صحنه ها نه تنها چیز قابل توجهی را اضاف نمی کند بلکه به سریال صدمه می زند و در صورت نبودن آنها، این قسمت، قسمتی عالی می بود. و این موضوع تنها در مورد دقایق ابتدایی صدق نمی کند بلکه در داستان مشاجره ریک و دریل بر سر حرکت بعدی شان نیز شاهد آن هستیم. مشاجره ریک و دریل بر سر حرکت بعدی شان به سادگی می توانست برای قسمت دیگری گذاشته شود تا بتواند تمرکز بیشتری را به خود جذب کند. در عوض، مشاجره آنها به یک نزاع کوچک تبدیل شد که در حین سرگرم کننده بودن، کوتاه بود و هیچ اشاره ای به افزایش تنش بین این دو و وقوع نزاعی داخلی نداشت. پس اگر قرار نیست که نزاعی شدید یا حداقل درخور صورت بگیرد، چرا باید این نزاع این همه زمان بر باشد؟

قسمت 5 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

با این حال، قسمت پنجم به نحوی قادر بود تا برخی از بهترین لحظات فصل هشتم را ایجاد کند؛ به خصوص صحنه های نیگان و گابریل که درون یک تریلر زندانی شده بودند. این رخداد که در پایان قسمت ابتدایی فصل هشتم اتفاق افتاد، تا این قسمت مورد بررسی قرار نگرفته بود و سریال مردگان متحرک ما را مجبور کرده بود تا برای یافتن جواب سرنوشت گابریل و نیگان، بیش از نیاز صبر کنیم، صبری که حدود سه قسمت به طول انجامید، ولی حداقل این موضوع منجر به گفتگوی جذابی بین دو کاراکتر شد که به طور شگفت انگیزی به بررسی مختصری از شخصیت نیگان پرداخت. در اغلب اوقات، خرامیدن های نیگان و سرسختی اش به طور کامل به تصویر کشیده می شد و نمایشی از کنترل کامل وی بر سنچوری و ناجیان را به راه می انداخت. ولی زمانی که وی با گابریل درون تریلر به دام افتاده بود، به آرامی دیدگاه خود را بیان می کرد و توضیحش تقریبا منطقی به نظر می رسید. او به هنگامی که همسر مرده اش را یادآور می شود، افسوس و پشیمانی واقعی نشان می دهد و در دفاع از داشتن حرمسرا هیچی برای گفتن نداشت و آن را ظاهرسازی خواند. آنچه که این گفتگو انجام می دهد، این است که نیگان را در سایه خاکستری قرار می دهد و نشان می دهد که او یک دیوانه نیست و اشاره می کند که شاید راه حلی منطقی برای این مناقشه وجود داشته باشد.

همانند نیگان، در این صحنه ها گابریل نیز بسیار جالب توجه است و حس اعتقادی ای که برای مدت طولانی در حال تکامل بوده را به نمایش می گذارد. توسعه گابریل از فردی ضعیف النفس و بی عرضه به شخصی شجاع و عاری از خود سبب شد تا در این صحنه ها وی موفق شود زیر پوست نیگان را ببیند. تعامل با نیگان، تعاملی است که مثل آن را شاید اصلا با هیچ کاراکتر دیگری ندیده باشیم و این برای هر دو طرف این تعامل خوب و عالی است. علاوه بر این، ست گیلیام و جفری دین مورگان بیشترین تلاش خود را کردند تا چنین عملکرد احساسی عمیقی را ارائه دادند. این بازی آنها به قدری خوب بود که صحنه های فرار آنها از تریلر که کاملا مضحک بود را می توان نادیده گرفت.

قسمت 5 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

پس از اعتراف نیگان به گابریل، نظم درون سنچوری فرو می پاشد. در حالی که رییس دور است، ستوان های وی بر سر تصمیمات بعدی خود سر و کله می زنند و در نهایت نیز به این نتیجه می رسند که یکی از آنها باید جاسوس باشد و اطلاعات ارزشمندی از عملیاتشان را به ریک گزارش می کرده است. بدون شک، ما می دانیم که این جاسوس دوایت است ولی همه آنها به دلایل آشکار و معتبر یوجین را مضنون می دانند. اما سپس دوایت بیش از حد آشکارا بازی می کند و از یوجین دفاع می کند و روشن می سازد که وی و تصمیماتش در تضاد با نیگان است و همین نیز منجر به مشکوک شدن یوجین نسبت به دوایت می شود. بعدا نیز این سوء ظن ها به لطف بی دقتی های دوایت به اثبات خواهند رسید. و مطمئنا این پیچیده ترین داستان ممکن نیست ولی این، بر روی دوایت تاثیر خواهد گذاشت و برای یوجین این فرصت را فراهم می کند تا به ناجیان خیانت کند و به سمت ریک و گروه بازگردد. این راه حلی برای یوجین است. یوجین با ورود گابریل قدرت گرفته است و نشانه های وجود بیماری در گابریل نیز می تواند انگیزه بیشتری به یوجین بدهد. چه کسی می دانست که مالیدن دل و روده زامبی ها ممکن است سبب بیماری شود؟

قسمت پنجم، قسمتی است که طولانی تر از حد نیاز می باشد و شامل صحنه های غیر مرتبطی است که ظاهرا تنها برای پر کردن وقت درون قسمت جای گرفته اند ولی به نحوی این قسمت شامل برخی از بهترین صحنه های فصل هشتم می باشد. صحنه های نیگان و گابریل خوب بودند ولی صرف زمان بیشتری با کاراکترهایی که به عنوان شخصیت های منفی سریال شناخته می شوند، باید به نحوه بهتری تعریف شود و مبهم نباشد. متاسفانه، قسمت ششم به ادامه داستان جیدیس و مردم آشغال جمع کنش می پردازد، پس از آنجا که دو هفته پشت سر هم شاهد دو قسمت قوی از سریال مردگان متحرک بودیم، دلیل نمی شود که قسمت بعدی نیز ادامه دهنده همین روند باشد. هر چند، آن هلیکوپتر بسیار جالب بود ولی احتمالا تا مدتی طولانی و خسته کننده به آن پرداخته نخواهد شد.

قسمت ششم فصل ۸ سریال مردگان متحرک با عنوان The King, The Widow, and Rick (شاه، بیوه و ریک) دوشنبه ۶ آذر پخش خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. حسین

    ۹ آذر, ۱۳۹۶ در ۱۳:۳۹

    چرا نظرت انقدر زیر پست ها کمه یا اصلن نظری نیس؟

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *