بیاتومگ – سریال The Punisher (مجازاتگر) به خوبی کاراکتر فرانک کسل را به تصویر می کشد و صحنه های اکشن بی نظیری را به نمایش می گذارد ولی در پرداختن به مسائل مهمی همچون خشونت یا استفاده از اسلحه ناامید می ماند. با نقد اختصاصی از فصل اول سریال مجازاتگر همراه با ما باشید.

سریال مجازاتگر که توسط استیو لایتفوت خلق شده است، به خوبی توانسته کاراکتر فرانک کسل را به تصویر بکشد. داستان سریال در قسمت های اولیه با وجود تلاش های بسیار، مبهم است و اگر بیننده پیش زمینه ای قبلی از این کاراکتر نداشته باشد، ممکن است دچار سردرگمی شود. همین ضعف سریال سبب می شود تا دنبال کردن داستان قسمت های اولیه سریال برای بیننده سخت شود، هر چند در ادامه، موضوع کم کم شروع به روشن شدن می کند. فلش بک ها به زمان حضور فرانک کسل در ارتش در روشن کردن موضوع سریال بسیار موثر بود. با وجود اینکه با پیشروی سریال، داستان بزرگتر و واضح تر می شود ولی در پایان نیز همچنان برخی از مسائل دست نخورده باقی می مانند و اگر بیننده پیش زمینه ای از فصل دوم سریال Daredevil (دردویل) نداشته باشد، مطمئنا در ارتباط برقرار کردن با برخی از کاراکترها دچار مشکل می شود.

در همین راستا، سریال باید در بین قسمت های خود، پیش زمینه ای برای بیننده های تازه ای که سریال های مارول را دنبال می کنند، ارائه می داد. برخی از کاراکترهای سریال بدون هیچ پیش زمینه ای وارد داستان می شوند و چند قسمت طول می کشد تا بیننده درک کند که این کاراکترها چه نقشی در داستان دارند. به جز این مشکلات، نویسندگی سریال به خوبی صورت گرفته و روند داستانی سریال همراه با شگفتی های بسیار جالب توجهی است که در بهتر شدن سریال بسیار موثر بوده اند. فلش بک هایی که کشته شدن خانواده فرانک کسل را به تصویر می کشید، در همدرد شدن بیننده با کاراکتر بسیار تاثیر گذار بوده و بیننده را وارد جریان سریال می کند.

فصل 1 سریال The Punisher (مجازاتگر)
فصل ۱ سریال The Punisher (مجازاتگر)

صحنه های اکشن و خونینی که در سریال مجازاتگر به نمایش گذاشته شده بودند، بسیار خارق العاده و جذاب بودند. استفاده از سلاح های متعدد قابل تحسین بود و تاکید سریال بر این موضوع که گلوله ها نامتناهی نیستند در نوع خود جای تحسین دارد. در اغلب سریال یا فیلم هایی که امروز شاهد آن هستیم، استفاده از سلاح و گلوله به خوبی صورت نمی گیرد و در برخی موارد نیز شاهد هستیم که رگباری از گلوله از یک اسلحه خارج می شود ولی هیچ تعویض خشابی صورت نمی گیرد. ممکن است این موضوع در نظر برخی از افراد، نکته پیش پا افتاده و غیر مهمی باشد ولی اگر خواسته باشیم صادق باشیم، در صحنه های تیراندازی، تعویض خشاب همانند غذا خوردن در زندگی روزمره است. تعویض خشاب مسئله عادی ای ولی در عین حال بسیار حیاتی است.

سریال مجازاتگر با در نظر گرفتن این موضوع، در خلق صحنه های اکشن خود بسیار دقیق و واقع گرایانه عمل کرده است. با وجود اینکه ما از فرانک کسل یا مجازاتگر به عنوان یک قهرمان یاد می کنیم ولی وی در واقع یک انسان است که در هر لحظه خطر گلوله خوردن و مرگ، او را تهدید می کند. کارگردان ها و نویسنده های سریال از این موضوع غفلت نکردند و با نمایش گذاشتن این موضوع به کرات، سریال را واقع گرایانه تر جلوه دادند. در صحنه های اکشن، سریال از غلو و مبالغه خودداری کرده و همین نیز سبب جذب شدن بیشتر بیننده  شده است. همین نکات ریز در صحنه های اکشن سریال سبب شده تا سریال نسبت به یک سریال ابرقهرمانی بیشتر به یک سریال اکشن واقع گرایانه شباهت داشته باشد.

فصل 1 سریال The Punisher (مجازاتگر)
فصل ۱ سریال The Punisher (مجازاتگر)

فیلمبرداری سریال در اغلب قسمت های سریال به خوبی صورت گرفته و تنوع استفاده از سبک های مختلف نیز در بهتر شدن آن کمک کرده است. با این حال، در برخی از قسمت ها و صحنه ها، فیلمبردار می توانست با استفاده از سبک فیلمبرداری اول شخص، صحنه های اکشن را جذاب تر به تصویر بکشد. هر چند، چون این سبک فیلمبرداری سبب تکان های شدید می شود و احتمال دارد برای برخی بیننده ها خسته کننده باشد، نمی توان خرده ای به فیلمبردار گرفت که چرا از این سبک، استفاده زیادی نکرده است.

بازی جان برنتال در این سریال را می توان یکی از نقاط قوت آن دانست. چهره غمگین و خشمگین برنتال تطابق زیادی با توصیفات این کاراکتر دارد و برنتال در بروز احساسات در صحنه های متفاوت بسیار عالی ظاهر شده است. در صحنه های دردناک و اندوهگین، برنتال موفق شد تا به خوبی احساسات را به بیننده منتقل کند. دیگر بازیگران اصلی همچون امبر رز ریوا در نقش دینا مدانی و ایبن ماس-بکراک در نقش دیوید لیبرمن/مایکرو به خوبی از پس نقش های خود بر آمدند. بن بارنز در به تصویر کشیدن شخصیت بیلی روسو بسیار جذاب ظاهر شد و از هیچ تلاشی برای بهتر شدن سریال دریغ نکرد. در این میان، دبورا آن ول به دلیل حضور بسیار کمش در سریال، فرصت قدرت نمایی نداشت. وی که نقش کارن پیج را به تصویر می کشد، انتظار می رفت که یکی از پایه های اصلی سریال باشد ولی حضور او در سریال کم است و در اغلب موارد نیز سریال از توضیح در مورد گذشته کارن پیج و فرانک کسل خودداری می کند و همین جا است که یکی از مشکلات بزرگ سریال را شاهد هستیم. کاراکتر کارن پیج یکی از کاراکترهایی است که سبب تقسیم شدن داستان سریال می شود. سریال می توانست با دادن پیش زمینه ای در مورد این کاراکتر، پیوستگی خود را به راحتی حفظ کند، ولی سریال این کار را نمی کند و همین سبب گسستگی داستان می شود و بیننده ارتباط چندانی نمی تواند با کاراکتر وی برقرار کند.

فصل 1 سریال The Punisher (مجازاتگر)
فصل ۱ سریال The Punisher (مجازاتگر)

سریال مجازاتگر با اینکه دارای صحنه های اکشن و جذابی است و داستان فوق العاده ای را به تصویر می کشد ولی موفق نمی شود تا بحث های زیادی در مورد خشونت، وحشی‌گری یا استفاده از سلاح گرم به راه بیاندازد. این سریال فرصت بسیار خوبی را در دست داشت تا به خوبی به موضوع خشونت بپردازد ولی سریال در این کار شکست می خورد. سریال مجازاتگر سعی داشت تا با جلسات دورهمی سربازان سابق، بحث هایی حول این موضوع به راه بیاندازد ولی در عوض، این صحنه ها با صحبت های تکراری و بی مورد پر می شود و هیچ کمکی در این جریان ندارد. سریال با این جلسات دورهمی می توانست به راحتی بسیاری از صحبت ها را در قالب دیالوگ بیان کند.

سریال مجازاتگر به خوبی کاراکتر فرانک کسل را به تصویر می کشد و صحنه های اکشن بی نظیری را به نمایش می گذارد ولی در پرداختن به مسائل مهمی همچون خشونت یا استفاده از اسلحه ناامید می ماند. واقع گرایانه بودن صحنه ها بسیار موثر بوده و در ارتباط برقرار کردن بیننده با کاراکترها، نقش اساسی داشته است. صرف وقت زیاد به صحنه های اکشن و نپرداختن به موضوعات اساسی سبب شده تا بار داستانی سریال کمتر از حد انتظار باشد ولی با این حال، سریال توانست تا موفقیت قبلی سریال های مارول را ادامه بدهد و توقعات از این کمپانی را به سطح بالاتری ببرد.

امتیاز: ۸/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *