بیاتومگ – قسمت ۱ و ۲ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها) سعی دارد تا با داستان ها و شخصیت های مختلف، جای خالی رگنار را پر کند و همین نیز سبب می شود تا این فصل همانند یک سریال جدید احساس شود. با نقد اختصاصی قسمت ۱ و ۲ فصل جدید سریال وایکینگ ها همراه با ما باشید.

فصل جدید سریال وایکینگ ها در همان ابتدا به پیامدها و عواقب قسمت پایانی فصل چهارم سریال می پردازد و سعی دارد تا مقدمه چینی اتفاقات آینده سریال را آغاز نماید. پس از اینکه در فصل گذشته سریال شاهد مرگ رگنار لاثبروک، شاه اکبرت و شاه ایلا بودیم، سریال قصد دارد تا با کاراکترهای آشنا و ناآشنا، گذشته را پشت سر بگذارد و فصل تازه ای در حماسه وایکینگ ها را شروع کند. قسمت ۱ و ۲ با عنوان “The Departed (رفتگان)” بود که افتتاحیه نسبتا قوی ای برای فصل جدید سریال ارائه داد. با اینکه پس از گذشته چندین قسمت همچنان خلا رگنار لاثبروک با بازی تراویس فیمل احساس می شود ولی سریال سعی دارد تا با معرفی کاراکترهای جدید و گسترش سریال، آن خلاء را جبران کند.

دلیل اینکه ما همچنان خلاء رگنار لاثبروک را احساس می کنیم، این است که به جز دو یا سه کاراکتر، با دیگر کاراکترهای سریال نا آشنا می باشیم. پس از کشته شدن شاه اکبرت نیز ما یکی از پایه های سریال را از دست دادیم و مسلما وجود لاگرتا و فلوکی تنها کاراکترهایی بودند که همچنان با آنها ارتباط برقرار می کنیم. سریال در معرفی فرزندان رگنار لاثبروک بسیار کم کاری کرده و آنها را در نیمه فصل چهارم بدون هیچ پیش زمینه ای وارد داستان کرد. همین نیز سبب شد تا پس از حذف کاراکترهای اصلی سریال، ما احساس عدم ارتباط با سریال را احساس می کردیم. مطمئنا سریال برای جذب بیشتر بیننده ها باید در معرفی کاراکترها بیشتر دقت کند.

قسمت 1 و 2 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۱ و ۲ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

علاوه بر پسران رگنار، سریال در معرفی اسقف هموند نیز کم کاری می کند و به جز پیش زمینه ای کوتاه در قسمت پایانی فصل چهارم، شاهد هیچ پیش زمینه ای از او نبودیم. جدا از این کاستی ها، سریال در مقدمه چینی برای قسمت های آینده سریال در این دو قسمت به صورت خوبی عمل می کند و زمینه های مختلفی را در مکان های متفاوتی بر پا می کند. رفتن بیورن به مدیترانه و همچنین سفر خودشناسی فلوکی سبب گسترش سریال می شود و مطمئنا به سریال این اجازه را می دهد تا در طی فصل پنجم، بین داستان های مختلف پرش و به طور موثری بتواند خط زمانی داستان ها را حفظ کند.

با وجود این فرصت، سریال در اولین و دومین قسمت فصل پنجم موفق به این کار نمی شود، چرا که در این دو قسمت و به خصوصا در قسمت دوم، سریال با پرش های مدام و سریع به داستان های مختلف سبب گیج شدن می شود و حس پراکندگی را منتقل می کند. علاوه بر این، در این دو قسمت، اصلا شاهد بیورن پهلو آهنین نبودیم و پس از اینکه او سفر خود را آغاز کرد، هیچ خبری از وی نداشتیم. همین جا است که متوجه می شویم سریال در استفاده از منابع خود ماهر نیست. اگر سریال قصد داشت تا در این دو قسمت به سفر دریایی بیورن به مدیترانه هیچ اشاره ای نکند، پس بهتر بود که از پرداختن به سفر دریایی فلوکی به سرزمین ناشناخته نیز بپرهیزد و تمرکز این دو قسمت را به طور کل بر روی مناقشات در کتگات و انگلیس قرار بدهد و این دو سفر دریایی را برای قسمت های بعدی نگه دارد.

قسمت 1 و 2 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۱ و ۲ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

سفر دریایی فلوکی در قسمت دوم بسیار جالب بود و در ادامه فصل مطمئنا سریال باید تمرکز بیشتری را بر روی او قرار دهد و به ما تصاویر خارق العاده و بی نظیری را ارائه بدهد. مسلما فلوکی و لاگرتا یکی از بهترین کاراکترهای باقی مانده سریال می باشد و ارتباط با آنها برای بیننده ها بسیار خوب است و کاراکترهای دوست داشتنی ای بودند ولی به نظر می رسد که آنها نیز همانند رگنار در حال رسیدن به انتهای داستان خود می باشند. ولی سریال قبل از اینکه دست به حذف این کاراکترها بزند، بهتر است که از آینده خود با کاراکترهای تازه مطمئن باشد.

سریال وایکینگ ها به عنوان یک سریال اکشن و سر راست شناخته می شود و خالی از پیچش های پیچیده می باشد. سریال در نبردها و سیاست بازی های اندکش صاف و ساده است و بیننده را وارد بازی های پیچیده نمی کند. با این حال، در قسمت های آخر فصل چهارم و همچنین دو قسمت ابتدایی فصل پنجم شاهد پیچیدگی های اندکی بودیم که سبب جذاب تر شدن سریال شد. اوج این پیچیدگی ها در دو قسمت افتتاحیه فصل پنجم بین لاگرتا و شاه هارالد بود. در این صحنه ها شاهد سیاست بازی و پیچیدگی هایی بودیم که در نوع خود برای این سریال تازگی داشت.

قسمت 1 و 2 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۱ و ۲ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

بازگشت اتلوولف و جودیث و پیوستن آنها به اسقف هموند سبب خواهد شد تا در ادامه فصل، بتوانیم ارتباط بیشتری با اسقف هموند برقرار کنیم. بازی جاناتان ریس مایرز در نقش اسقف هموند بسیار عالی است و با فضای بیشتری که در قسمت های آینده در اختیار وی قرار خواهد گرفت، مسلما وی با بازیگری خود ما را شگفت زده می کند. کاترین لنگفورد و گوستاف اسکارسگارد نیز در نقش های خود همانند همیشه قابل قبول ظاهر شدند. الکس هو اندرسن نیز با نقش آفرینی بی نظیرش در نقش آیوار بی استخوان سعی دارد تا جا در پای تراویس فیمل بگذارد. کاراکتر آیوار خشونت و خشمی را به همراه دارد که همانند رگنار، ما را به خود علاقه مند خواهد کرد، تنها چیزی که در حال حاضر این کاراکتر لازم دارد، وقت است تا با بیننده ها ارتباط برقرار کند. و مطمئنا سریال در قسمت های پیشرو بر روی وی بیشتر سرمایه گذاری خواهد کرد.

سریال در فصل پنجم با توجه به گسترش در تعداد کاراکترها و وسعت مناطق تحت پوشش شامل صحنه های بزرگ و خارق العاده ای خواهد بود. صحنه هایی که در سفر فلوکی به سرزمین ناشناخته مشاهده کردیم، بسیار خارق العاده بودند و بیننده را به وجد می آوردند. هر چند، یکی از ضعف هایی که در طراحی صحنه در این دو قسمت مشاهده شد، ضعف سریال در ساخت قلعه یورک بود. دیوار قلعه به شدت ابتدایی و غیرماهرانه ساخته شده بود و حس غیر طبیعی بودن را به سرعت به بیننده منتقل می کرد. مورد دیگر اینکه، در این دو قسمت شاهد صحنه های نبرد چندانی نبودیم که کاملا منطقی است ولی در آینده، از این سریال انتظار می رود تا صحنه های نبرد را در وسعت بیشتری به نمایش بگذارد. به جز این دو مورد، سریال در دیگر صحنه ها خوب عمل کرده که همه این ها را مدیون تلاش های مایکل هرست است.

در پایان، در این دو قسمت از فصل ۵ سریال وایکینگ ها اینگونه احساس می شود که سریال شروعی دوباره دارد ولی سازنده ها موفق می شوند تا این شروع دوباره را با اعتماد به نفس کامل و بدون پاک کردن گذشته انجام بدهند. شروع دوباره برای سریال فرصت تازه ای خواهد بود تا بدون به نمایش گذاشتن داستان های تکراری، به داستان ها و کاراکترهای تازه بپردازد و همچنان بیننده ها را سرگرم نگه دارد.

امتیاز قسمت ۱: ۸/۱۰

امتیاز قسمت ۲: ۷/۱۰

قسمت ۳ فصل ۵ سریال وایکینگ ها در روز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *