بیاتومگ – قسمت ۳ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها) اشاره ای به شروع آغاز دوره ای تازه در جنگ های وایکینگ ها و ساکسون ها دارد. با نقد و بررسی اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

قسمت سوم همانند دیگر قسمت های قبلی فصل پنجم، ادامه دهنده داستان بی سر و ته فلوکی در سرزمین ناشناخته می باشد، سرزمینی که فلوکی آن را آزگارد یا همان سرزمین خدایان وایکینگ ها می داند. سریال با مبهم پیش بردن روایت فلوکی به ما نشان داد که هیچ عجله ای برای حل معمای این سرزمین ناشناخته ندارد. برخلاف دو قسمت اولیه که در آنها، سفرهای فلوکی یکی از نقاط برجسته و جذاب داستان بودند، روایت فلوکی در قسمت بیشتر همانند یک روایتی احساس می شود که فقط برای پر کردن زمان قسمت به کار برده شده است. سه قسمت گذشته است و ما همچنان چیز زیادی از روایت فلوکی در این فصل نمی دانیم. مطمئنا در قسمت های آینده باید این روند متوقف شود و سریال با وضوح بیشتری روایت فلوکی را پیش ببرد و اشاراتی به هدف این روایت و همچنین ارتباط آن با روایت اصلی فصل داشته باشد.

بدون شک، فلوکی یکی از کاراکترهای جذاب باقی مانده سریال می باشد و استفاده از آن در روایتی مبهم مایه تاسف است. در این سه قسمت، سریال فقط این کاراکتر را هدر داده و استفاده بهینه ای از آن نبرده است. مطمئنا سریال باید تمرکز بیشتری بر روی فلوکی داشته باشد تا بتوانند با استفاده از آن، بیننده ها را همچنان به این سریال علاقه مند نگه دارد، چراکه بیننده ها به این زودی قادر نخواهند بود تا با کاراکترهای جدید این فصل ارتباط برقرار کنند و حضور کاراکترهای جذابی همانند فلوکی یا رولو می تواند سبب خو گرفتن بیننده ها با این فصل سریال وایکینگ ها شود.

برخلاف روایت فلوکی، روایت بازگشت شاه هارالد به خانه اش به همراه همسر احتمالی اش، جالب توجه و برجسته بود. پس از معرفی کاراکتر شاه هارالد و برادرش در فصل های قبل، این اولین مرتبه ای بود که سریال، شاه هارالد را در وطنش به ما نشان داد. پرداختن سریال به شاه هارالد و جاه طلبی هایش نشان از آن دارد که این سریال در حال آماده کردن خود برای روایت بزرگی می باشد. سریال وایکینگ ها قبلا یک سریال با شخصیت اصلی و محوری بود ولی با حذف رگنار لاثبروک، سریال دارای شخصیت های بزرگ و اصلی زیادی است که هر کدام از آنها دارای داستان های مختلفی هستند و همین بهانه ای برای ادامه دادن سریال بوده است.

قسمت 3 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۳ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

پس از اشاره ای کوتاه در اولین قسمت این فصل، دیگر خبری از بیورن و هفدن در سفرشان به مدیترانه نداشتیم. سریال با اشاره ای بسیار کوتاه در این قسمت، ما را از اوضاع آنها در این سفر جاه طلبانه و اکتشافی شان آگاه کرد. اگرچه حضور آنها در این قسمت بسیار کوتاه است ولی همین نیز سبب می شود تا روایت آنها همچنان در ذهن مخاطبان جای داشته باشد و احساس پراکندگی در داستان و روایت فصل احساس نشود. هرچند، از آنجا که سفر بیورن فعلا به کشتی رانی محدود می شود و چیز زیادی برای نشان دادن وجود ندارد، عدم به تصویر کشیده شدن آنها در این سه قسمت قابل قبول می باشد.

با این حال، همین نگاه مختصر به سفر بیورن و هفدن به ما نشان می دهد که آنها به دنبال اکتشاف هستند نه غارت، و همین نیز سبب جذاب تر شدن این سفر آنها می شود، چرا که سریال این فرصت را خواهد داشت تا از طریق سفرهای اکتشافی آنها، قلمروهای بسیار دیگر را در خود جای دهد. علاوه بر این، در این صحنه ها، اشاره می شود که بیورن باید بیشتر کشتی های خود را به وطن بازگرداند تا همانند بازرگان ها و تاجرها به اکتشاف بپردازند، این حرکت سبب می شود تا کتگات در مقابل تهدید های احتمالی از جانب شاه هارالد یا حتی آیوار قوی تر شود.

قسمت 3 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۳ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

همانطور که در چهار فصل قبلی سریال وایکینگ ها شاهد بودیم، روش و سبک نبرد وایکینگ ها کاملا ساده است و آنها بیشتر بر روی وحشی گری و قدرت خود تکیه می کنند، ولی در اواخر فصل چهارم، به لطف هوشمندی آیوار، تاحدودی شاهد تغییر این رویه بودیم. با این حال، قسمت سوم را می توان آغازگر بخشی تازه در سبک و روش جنگی وایکینگ ها دانست، چراکه در این قسمت، آنها از تاکتیک های مختلفی بهره بردند که با روش سنتی آنها در تضاد بود. قبلا نیز شاهد استفاده از حیله و نیرنگ توسط رگنار یا دیگر وایکینگ ها برای پیروزی در نبرد بودیم ولی این بار این قضیه متفاوت است. چراکه مطمئنا در ادامه فصل پنجم، نبردهای وایکینگ ها و ساکسون ها به جای قدرت نظامی بیشتر وابسته به قدرت تفکر و ذهن خواهد بود.

صحنه های نبرد در داخل شهر یورک بسیار جذاب و قابل تحسین بودند. استفاده از سبک فیلمبرداری از بالا جالب توجه بود ولی این سبک فیلمبرداری چندان با ذات تاریخی این سریال همخوانی ندارد و این درصورتی است که فیلمبرداری از بالا در این صحنه های جنگی بسیار پیش پا افتاده و آماتورگونه انجام شده بود. بر خلاف این صحنه ها، فیلمبرداری بر روی زمین و در داخل نبرد، بسیار دقیق انجام گرفته بود که سبب ایجاد صحنه های شگفت انگیزی شد. علاوه بر فیلمبرداری، موسیقی متن استفاده شده در آن صحنه ها که یادآور نبردهای دیدنی فصل های قبلی بود، بر جذابیت آن می افزود.

قسمت 3 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۳ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

نبرد در یورک، علاوه بر اینکه صحنه های اکشن و جذابی را برای ما به ارمغان می آورد، تنش میان اسقف هموند و آیوار را افزایش می دهد و مطمئنا در ادامه فصل، دیدن رویارویی این دو بسیار تماشایی خواهد بود. این قسمت علاوه بر افزایش تنش بین هموند و آیوار، اختلاف میان اوبه و آیوار را نیز به بیشترین حد خود می رساند. در این قسمت، آیوار رسما کنترل ارتش وایکینگ ها را در دست می گیرد و دو برادر خود را دست خالی می گذارد. مطمئنا جاه طلبی آیوار تنها به غلبه بر انگلیس ختم نمی شود، بلکه او سعی دارد امپراطوری پدرش را پس بگیرد و گسترده تر کند.

در پایان، با گذشت سه قسمت از فصل پنجم سریال وایکینگ ها، همچنان خبری از یکی از کاراکترهای بزرگ سریال نداریم. ممکن است برخی از بیننده ها به این موضوع توجه نکرده باشند ولی پس از سه قسمت، هنوز شاهد رولو نبوده ایم و به نظر می رسد که سریال این کاراکتر را به حال خود رها کرده است. در فصل چهارم، شاهد افول کاراکتر رولو بودیم و از او در سریال کمتر استفاده می شد ولی این دلیل نمی شود که سریال به طور کامل روایت او را رها کرده باشد. مسلما رولو جذابیت های خاص خود را دارد و باید دید که در ادامه فصل، سریال برای او چه برنامه ای دارد.

قسمت ۴ فصل ۵ سریال وایکینگ ها در تاریخ پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ پخش خواهد شد.

امتیاز: ۷/۱۰

یک دیدگاه

  1. tyler durden

    ۲۲ آذر, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۱

    نقد خوبی بود
    ولی به نظرم این فصل وایکینگ حتی بدون راگنار هم داره میدرخشه و تا الان جذاب بوده و نمره ای به این قسمت دادین خیلی سخت گیرانه داده شده

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *