بیاتومگ – قسمت ۱ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)، با ارائه نبردهای خوب ولی با جلوه های ویژه نسبتا ضعیف و همچنین روایتی نامعلوم، شروع ناامید کننده ای برای این سریال جدید شبکه هیستوری بوده است. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

داستان سریال که توسط ریچارد راینر و دان هندفیلد خلق شده، با شکست شوالیه ها در آکره و از دست دادن جام مقدس شروع می شود. قسمت افتتاحیه فصل ابتدایی سریال سقوط شوالیه نیز در همان ابتدا سعی دارد تا با ارائه نبردی حماسی، علاوه بر اینکه بیننده ها را به خود جذب کند، آغازگر روایت و هدف فصل باشد. به طور صریح می توان گفت که این قسمت در وظیفه خود کاملا شکست خورده است. این قسمت قصد داشت در مدت کمتر از ده دقیقه، داستان بزرگی را به ما ارائه بدهد و مسلما در این کار شکست خورد. همین نیز سبب شد تا در پایان قسمت، شما همچنان داستان را متوجه نشده و سردرگم باشید. سریال باید زمان بیشتری را به نبرد آکره و شروع داستان می پرداخت تا در راستای آن، بیننده ها بتوانند به آرامی با داستان آشنا شوند و شناخت بیشتری نیز از کاراکترها بدست بیاورند.

مطمئنا افراد زیادی از پیش زمینه روایت تاریخی سریال آگاه نیستند و این قسمت باید می توانست پیش زمینه خوبی را به آنها ارائه کند تا در ادامه فصل، بیننده ها به راحتی پیگیر روایت سریال باشند. در عوض، این قسمت به طور عجولانه ای بیننده ها را وارد داستان می کند و همین نیز سبب سردرگمی بیننده می شود و ظاهرا چندین قسمت طول خواهد کشید تا بیننده ها روایت اصلی سریال را درک و با کاراکترها ارتباط برقرار کنند. شروع عجولانه سریال نه تنها سبب ضربه رسیدن به داستان شد بلکه کاراکترها را در موقعیت ضعیفی قرار داد. این قسمت باید به جای پرداختن به روایت اصلی و بزرگ، در روایتی کوچک و آرام، به معرفی کاراکترهای خود که زیاد نیز می باشند، می پرداخت.

قسمت 1 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۱ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

شروع حماسی سریال با اینکه آغاز خوبی در روایت آن نبوده ولی جلوه های نسبتا خوبی را ارائه داد. اگرچه در برخی از موارد، این جلوه های ویژه بسیار ضعیف بودند. مطمئنا نبرد آکره، نبرد بزرگی بوده و سریال قصد داشته تا به خوبی عظمت و بزرگی آن را به تصویر بکشد ولی از آنجا که زمان زیادی به نبرد اختصاص داده نشده، جلوه های ویژه آن نیز چندان جای خودنمایی نداشته و سریال تنها به جلوه های ویژه ابتدایی و ضعیف بسنده کرده است.

برخلاف جلوه های ویژه، طراحی صحنه و مکان های سریال بسیار ستودنی بودند. علاوه بر این، طراحی لباس نیز در نوع خود خوب و قابل ستایش است. بنا و ساختمان های قرن چهاردهمی بسیار خوب به نمایش درآمده بودند و جزییات به کار رفته در آن دقیق بودند. جدا از این، سریال در این قسمت عظمت خود را نشان داد و ثابت کرد که در استفاده از افراد و مردم در صحنه های خود هیچ کمبودی ندارد. به نمایش گذاشتن خیابان های شلوغ و سنگ فرش شده دیدنی بود. با این حال، روایت ضعیف سبب کاسته شدن از هنر به کار رفته در این قسمت شده است.

قسمت 1 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۱ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

فیلمبرداری انجام شده در این قسمت در برخی از صحنه ها بسیار احمقانه بوده و سبب شده تا به کلی تلاش فیلمبرداران آن نادیده گرفته شود. به عنوان مثل، فیلمبرداری از داخل کلاه خود شوالیه ها یکی از احمقانه ترین صحنه های این قسمت را رقم زده بود. در این صحنه ها، به جای فیلمبرداری به سبک اول شخص از درون کلاه خود، فیلمبرداری تنها به چهره داخل کلاه خود ختم می شدند. در صحنه های نبرد نیز تکان های شدید دوربین و عدم تمرکز آن بر روی نقاط کلیدی سبب ایجاد صحنه های گیج کننده شده است. جدا از این، استفاده از صحنه آهسته نیز در برخی از صحنه ها، به جای اینکه مفید باشند، بیشتر تاثیر منفی داشته اند. علاوه بر این، صحنه های نبرد در کل قسمت نشان از طراحی دقیق و جذاب آنها داشت ولی اجرای این طراحی ها بسیار ناشیانه صورت گرفته است.

همانطور که در ابتدا گفته شد، قسمت اول فصل ۱ سریال سقوط شوالیه در وظیفه اش برای ارائه شروعی جذاب در داستان سریال شکست می خورد و به جای آن، داستانی غیر جذاب را ارائه می دهد که بیننده نمی توانند با آن به خوبی ارتباط برقرار کند. مطمئنا شکی در جذابیت داستان شوالیه های صلیبی وجود ندارد ولی به تصویر کشیده شدن این داستان به نحوی بد و ناشیانه سبب غیرجذاب شدن آن شده است. همین اجرای ناشیانه در برقرارکردن پایه ای محکم برای کاراکترهای سریال به بن بست می رسد و سبب می شود تا پس از گذشت یک قسمت نتوانیم به خوبی با کاراکترها ارتباط برقرار کنیم و اندکی از هدف آنها را متوجه شویم.

قسمت 1 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۱ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

در پایان، قسمت ۱ فصل ۱ سریال سقوط شوالیه قصد داشت تا آغازگر داستانی جذاب و تاریخی باشد ولی به دلیل اجرای ضعیف، جلوه های ویژه نسبتا آماتورانه و شخصیت پردازی بد، در این کار شکست می خورد. این سریال که سومین سریال ابتکاری شبکه هیستوری می باشد، آغاز چندان خوبی نداشته ولی باید دید که در ادامه فصل، این سریال چه چیزی برای ارائه دارد.

امتیاز این قسمت: ۵/۱۰

۲ دیدگاه ها

 1. بهنام

  ۲۳ آذر, ۱۳۹۶ در ۱۴:۳۰

  حقیقتا انتظار از سریال بالا بود ، حداقل تو جلوه های ویژه ولی اون چیزی که ازش تو ذهنم تصویر کردم از آب در نیومد ، ولی امیدوارم همین روند رو طی نکنه و تو قسمت ها و فصل های آینده پیشرفت کنه .

  پاسخ دادن

 2. tyler durden

  ۲۲ آذر, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۲

  با تک تک جملاتتون موافقم
  هم جلوه های ویژه ضعیفی داشت هم صحنه های فیلم برداری سردرگم و احمقانه ای

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *