بیاتومگ – قسمت ۴ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها) همانند عنوانش، به طور کل در مورد نقشه، حیله و نیرنگ بود که سبب شد شاهد قسمتی آرام باشیم. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

قسمت ۴ فصل ۵ سریال وایکینگ ها، اندکی از سرعت فصل می کاهد و اجازه می دهد تا پس از قسمت های سریع و سرشار از صحنه های اکشن، سریال اندکی نفس بکشد. در همین راستا، این قسمت کار خود را با سفر جهانگردی بیورن و هفدن آغاز می نماید. همانطور که در قسمت قبل دیده ایم، بیورن و همراهانش برای اینکه همانند تاجران به نظر برسند، اکثر کشتی های خود را راهی خانه می کنند و فقط با سه کشتی روانه ماجراجویی شان می شوند. با این حال، در این قسمت شاهد پرش زمانی بودیم که ممکن است بسیاری از افراد متوجه آن نشده باشند. در ابتدای قسمت، بیورن و هفدن در تنگه جبرالطارق می باشند، در حالی که در میانه قسمت، به جزیره سیسیلی می رسند که در میانه دریای مدیترانه است. هرچند، سریال در استفاده از زمان دچار اشتباه نشده و اگر دقت کرده باشید، دیگر اتفاقات سریال نیز با این پرش زمانی رو به رو شده اند ولی این پرش ها به نحوی واضح و آشکار نبوده که بیننده سریع آنها را متوجه شود.

به عنوان مثال، همانطور که بیورن و هفدن از تنگه جبرالطارق به سیسیلی رسیدند، اوبه نیز سفر خود از انگلیس به سوی کتگات را به سرانجام رساند که نشان می دهد، تمام اتفاقات سریال با پرش زمانی رو به رو شده و مسلما این موضوع باید برای دیگر کاراکترها و مکان ها صدق کند. با اینکه سریال در انجام این کار دچار هیچ اشتباه و خطایی نشده است ولی بهتر بود اگر سریال این کار را به طور صریح تری انجام می داد تا هیچ شبه ای به وجود نیاید. بار دیگر، در چنین سریال هایی بیننده باید دقت کند که سفر از مکانی به مکانی دیگر نیازمند زمان زیادی است و سریال موظف نیست که تک تک این موضوعات را به صراحت بیان کند. پس بنابراین، هیچ خرده نمی توان در این مورد به سریال گرفت و سریال در مدیریت این موضوع سربلند بیرون آمده است.

قسمت 4 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۴ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

همانطور که در نقد های قبلی نیز به کرات این موضوع را تکرار کرده ایم، فصل پنجم سریال به جای تکیه بر روی صحنه های اکشن، بیشتر بر روی حیله و نیرنگ تمرکز خواهد کرد که سبب می شود جذابیت آن بیش از پیش شود. پیچیدگی های اضافه شده در این فصل منجر می شود تا بیننده ها درگیر داستان شوند و با اشتیاق بیشتر آن را دنبال نمایند. علاوه بر این، سبب می شود تا اتفاقات آینده سریال نامشخص و غیر قابل پیش‌بینی باشد.

قسمت چهارم که با عنوان “نقشه” بود، به طور کل درباره نقشه، حیله و نیرنگ بود. سریال در این قسمت از صحنه های اکشن و شدید فاصله می گیرد و نفسی تازه می کند و به کاراکترها فضایی را ارائه می دهد تا برای اتفاقات پیشرو به کشیدن نقشه و طرح مشغول شوند. این موضوع در مورد تمام کاراکترها صدق می کند، از بیورن و هفدن در مدیترانه گرفته تا فلوکی در سرزمین ناشناخته و آیوار در یورک و …، همگی در حال برنامه ریزی بودند. همین نیز سبب جذاب شدن این قسمت نسبت به قسمت های قبلی بود، چرا که این قسمت بیشتر به کاراکترها می پرداخت و داستان های بی هدف و معلقی همچون داستان بیورن و فلوکی را به نقطه ای رساند تا بیننده ها قادر به درک آن باشند و بتوانند خود را درگیر داستان کنند.

قسمت 4 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۴ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

این قسمت علاوه بر شکل دادن به داستان بیورن و هفدن و راهی کردن آنها به سرزمین های مسلمان و عرب، به داستان بی سر و ته فلوکی در سه قسمت گذشته نیز جانی تازه می دهد و هدفی را برای وی مشخص می کند که برای ما قابل درک است. این قسمت بار دیگر تصاویر خیرکننده و شگفت انگیزی از این سرزمین ناشناخته به ما ارائه داد و به نحوی در تلاش بود تا به ما ثابت کند که دلیلی که فلوکی قصد دارد افراد دیگری را نیز به این سرزمین زیبا بیاورد، کاملا منطقی است. حال فلوکی که پس از مرگ رگنار هدف خاصی را دنبال نمی کرد، دارای هدفی می باشد و مطمئنا در قسمت های آینده شاهد بازگشت او به کتگات برای جمع‌آوری نفرات بیشتر برای آوردن به این سرزمین ناشناخته خواهیم بود.

در کتگات نیز اوبه و لاگرتا در حال توطئه چینی می باشند و در وستفولد نیز برنامه های شاه هارلد برای تبدیل شدن به شاه نروژ همچنان در حال ادامه یافتن است. اوبه و لاگرتا مطمئنا با اینکه دشمن یکدیگر می باشند ولی منافع مشترکی نیز دارند که می تواند اتحاد قوی ای را بین آن دو تشکیل دهد. اوبه در این قسمت به صراحت دو برادر خود را دشمن خود خواند. مطمئنا آیوار پس از بازگشت به کتگات به دنبال برکناری لاگرتا خواهد بود و همانطور که لاگرتا و اوبه برای منافع مشترکشان متحد شده اند، این احتمال نیز وجود دارد که آیوار و شاه هارالد نیز متحد شوند.

قسمت 4 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۴ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

هرچند، قبل از اینکه آیوار و هیتسریک به کتگات بازگردند، در ابتدا باید راه حلی برای مشکلاتشان با ساکسون ها پیدا کنند. روایت این قسمت برای نبرد شهر یورک، بسیار دیدنی و در نوع خود جذاب بود. این روایت با اینکه برخی اوقات با صحبت های کاراکترها، پیچیدگی خود را از دست می داد ولی در برخی اوقات پیچش هایی داشت که خیرکننده بودند. در حالی که در آخر این قسمت احساس می کردیم که آیوار مغرور شده و آمادگی مقابله با نیرنگ شاه اتلوولف و اسقف هموند را ندارد، متوجه می شویم که او به دنبال نقشه بزرگتری است. مطمئنا آیوار بار دیگر سعی دارد تا نیروهای ساکسون ها را به درون شهر یورک بکشاند و در آنجا آنها را به دام بیاندازد و ظاهرا تاحدودی نقشه او عملی شده ولی باید دید در قسمت آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

در پایان، قسمت ۴ فصل ۵ سریال وایکینگ ها سرشار از حیله، نیرنگ و توطئه بود. این قسمت برخلاف قسمت های قبلی دارای صحنه های اکشن کمتری بود ولی موفق شد تا با مدیریت داستان و ارائه پیچیدگی های لازم، داستان را جذاب و دیدنی کند. علاوه بر این، این قسمت موفق شد تا داستان فلوکی و همچنین بیورن را سر و سامان بدهد و با دادن هدف هایی تازه به آنها، دنبال کردن داستان های آنها را جذاب حفظ کند. با این حال، همچنان یک سوال باقی مانده است که این فصل تاکنون به آن پاسخ نداده و آن این است که رولو کجاست و چه می کند؟

قسمت ۶ فصل ۷ سریال وایکینگ ها روز پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ پخش خواهد شد.

امتیاز این قسمت: ۹/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *