بیاتومگ – قسمت ۵ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها) با ارائه ترکیبی از صحنه های اکشن و دیالوگ های جالب، قسمتی تماشایی و جذابی را به نمایش می گذارد. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

قسمت ۵ فصل ۵ سریال وایکینگ ها از همان جایی آغاز می شود که قسمت قبلی به پایان رسیده بود و با ارائه پیچشی بزرگ، ما را وارد نبرد دیگری می کند. صحنه های آغازین این قسمت که با عنوان “زندانی” بود، بسیار جذاب و حیرت انگیز بودند. نبردها به خوبی اجرا شده بودند و فیلمبرداری آن به نحوی صورت گرفته بود که بر جذابیت آن می افزود. هرچند، در به اجرا گذاشتن حیله پشت این نبرد، انتقاداتی نیز وارد است، چراکه خروج از دریچه های فاضلاب اندکی وقت گیر می باشد و این در حالی است که در بالای سر آنها، ارتش ساکسون ها قرار دارد. همین سبب شده بود تا این صحنه ها اندکی احمقانه جلوه کند. با این حال، باید دقت کرد که در میان سربازان و ارتشی ها، مردم عادی نیز حضور دارند که همین می تواند توضیح قابل قبولی برای این موضوع باشد.

صحنه های نبرد به شدت تاثیرگذار بودند و شکست ساکسون ها و ناامیدی شان را برجسته می کردند. در این صحنه ها بار دیگر شاهد افزایش تنش میان آیوار و اسقف هاموند بودیم. مطمئنا داستان این دو در ادامه فصل بسیار دیدنی خواهد شد. به هر حال، سریال موفق شد تا در این قسمت نبرد شگفت انگیزی را به نمایش بگذارد و باید گفت که در فصل پنجم تا به اینجا، سریال هیچ کم و کاستی ای در ارائه صحنه های نبرد و جنگی نداشته است. همین سبب شده تا سریال در صحنه های نبرد و جنگ به تبهر قابل قبولی برسد و حال زمان آن رسیده تا سریال در ارائه پیچش های دیدنی و دیالوگ های جذاب تمرکز کند.

قسمت 5 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۵ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

جدا از گسترش سریال و اضافه شدن کاراکترهای تازه، سریال در فصل پنجم شاهد پیشرفتی در زمینه موسیقی متن نیز بوده است. در چهار فصل گذشته، همیشه شاهد موسیقی متن های حماسی و جذابی بودیم که به کرات در نبردها و مبارزات استفاده می شد، با این حال، در این فصل، سریال با تغییر این موضوع، روند استفاده از موسیقی متن های تکراری را قطع کرده و قطعه های موسیقی تازه و زیبایی را ارائه داده است. هرچند، باید بیشتر بر روی این موضوع کار شود.

یکی دیگر از چیزهایی که طرفداران سریال وایکینگ ها در تریلرهای منتشر شده برای فصل پنجم دیده بودند، سفر بیورن و هفدن در صحرا بوده است. با این وجود، در چهار قسمت ابتدایی فصل ۵ عمدتا شاهد سفر آنها بر روی دریای مدیترانه بودیم ولی در این قسمت، آنها وارد صحرا می شوند که سبب ایجاد نماهای زیبا و دوست داشتنی از بیابان می شود. اگر زمان بیشتری به این صحنه ها اختصاص داده می شد و دیالوگ هایی نیز در آن استفاده می شد، مطمئنا بر جذابیت آن می افزود.

با این حال، این صحنه ها بسیار کوتاه و مختصر و همچین بدون دیالوگ می باشند. یکی از مشکلات بزرگی که سریال در چند قسمت گذشته و این قسمت فصل پنجم با آن رو به رو بوده است، تدوین نامناسب می باشد. برش ها از روایت های مختلف داستان قسمت نامتناسب می باشند، به عنوان مثال، بعد از نبرد یورک، صحنه های تماشایی و مختصر بیابان می باشد و به سرعت، دوباره به نبرد یورک پرداخته می شود. هرچند، این موضوع به خوبی می تواند سیر زمانی و مسافتی طی شده را به نمایش بگذارد ولی با وارد کردن دیالوگ هایی به این صحنه ها، سازنده می توانست از این برش های سریع و مختصر در میانه قسمت جلوگیری به عمل بیاورد.

قسمت 5 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۵ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

در ادامه نیز شاهد گفتگوی دیدنی و خیره کننده ای میان آیوار و اسقف هموند بودیم. با این حال، تبادل سخن میان این دو می توانست به طرز بهتری مدیریت شود تا در آن، صحبت های جذاب تر و متفکرانه تری رد و بدل شود. مطمئنا دیدگاه آیوار و اسقف هموند نسبت به دین و خدایان بسیار متفاوت است و همین نیز می توانست دیالوگ های ماندگار و حیرت انگیزی را خلق کند. هرچند، یکی از ضعف های سریال در طی این پنج فصل گذشته، عدم خلاقیت در گفتگوهای دینی بوده و اغلب اوقات نیز سریال بسیار مبهم با این موضوع برخورد می کند.

جدا از وایکینگ ها و مسیحی ها، سریال در این قسمت اشاراتی نیز به دین اسلام و مسلمان ها دارد. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، سریال در برخورد با موضوع دین مبهم است و همین نیز سبب می شود تا شبهاتی در مورد تاریخی بودن وقایع سریال پیش بیاید. اگر هم از مشکلات سریال در وقایع تاریخی نیز چشم پوشی کنیم، مشکلات آن در به تصویر کشیدن مسلمان ها، نحوه زندگی و حکومتشان قابل تامل و تفکر است.

این قسمت توانست داستان جذاب و نفس گیری از سفر بیورن و هفدن به قلمروی مسلمان ها بازگو کند. مطمئنا سریال باید در قسمت های آینده از جذابیت این روایت غفلت نکند و تمرکزی کافی بر روی آن قرار دهد. پایان این قسمت نفس گیر بود و سرنوشت بیورن و هفدن را در حالت تعلیق قرار داد.

قسمت 5 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۵ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

در این قسمت شاهد بازگشت فلوکی به کتگات نیز بودیم. هدف او پیدا کردن افراد باایمان برای بردن به سرزمین ناشناخته یا به قول خودش سرزمین خدایان است. مطمئنا در همان ابتدا شاهد مخالفت لاگرتا با این کار او بودیم ولی این موضوع وی را از هدفش منصرف نکرد که همین منجر به جدال میان او و لاگرتا خواهد شد. فلوکی یکی از دوست داشتنی ترین کاراکترهای سریال می باشد و بازی گوستاف اسکارسگارد نیز بر جذابیت آن می افزاید و آن را دیدنی تر می کند. مسلما، برجسته ترین بازی این قسمت را اسکارسگارد در نقش فلوکی داشته است.

بر کسی پوشیده نیست که سریال وایکینگ ها، سریالی تاریخ و درام است که روایت و داستانش را بدون هیچ تعلل و کندی ای پیش می برد. در طی این سال ها، سریال داستان را ساده، جذاب و با سرعت مناسب پیش می برده و فصل پنجم نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. سرعت قسمت های فصل پنجم بسیار مناسب بوده و سریال هیچ تعللی در پیش بردن داستان نمی کند، موضوعی که این روزها در دنیای سریال بسیار کم می باشد. اغلب سریال ها برای اینکه فصل های بیشتری داشته باشند، در ارائه روایت بسیار آهسته عمل می کنند که سبب خسته شدن بیننده می شود، ولی سریال وایکینگ ها، اینگونه نیست و با سرعت معقولی روایت را پیش می برد.

در پایان، قسمت ۵ فصل ۵ سریال وایکینگ ها با ارائه ترکیبی از صحنه های اکشن و دیالوگ های جالب، قسمتی تماشایی و جذابی را به نمایش می گذارد. فصل پنجم با سرعت بسیار مناسب و معقولی روایت سریال را پیش می برد که بیننده ها از آن خسته نمی شوند. یکی از موضوعاتی که در نقدهای قسمت قبلی نیز به آن اشاره کردیم، عدم حضور کاراکتر رولو است.

قسمت ۶ فصل ۵ سریال وایکینگ ها قرار است روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ پخش شود.

امتیاز این قسمت: ۹/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *