بیاتومگ – قسمت ۶ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها) قسمتی آرام و دلنشین است ولی بار دیگر، یکی از ضعف های بزرگ این سریال یعنی نپرداختن به جزییات را برای ما نمایان می سازد. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

این قسمت که با عنوان “پیام” بود، داستان را از پایان نفس‌گیر قسمت قبلی از سر می گیرد و در همان ابتدا، ما را از نگرانی در مورد سرنوشت بیورن و هفدن درمی آورد. شروع این قسمت یکی از احمقانه‎ترین شروع های قسمت های این فصل سریال بوده است، چراکه سریال برای یک هفته ما در انتظار گذاشته و تنها کمتر از یک دقیقه به خط داستانی بیورن و هفدن در سرزمین مسلمان ها پایان می دهد. با اینکه سریال با این کار خود هیجان و جذابیتش را افزایش می دهد ولی باید گفت افزایش هیجان این چنینی بیشتر هیجان کاذب است و به شعور بیننده توهین می شود.

در قسمت پنجم، سریال توانست فرم بسیار دلنشین و زیبایی به خط داستانی بیورن و هفدن در سرزمین مسلمان ها بدهد ولی در قسمت ششم، سریال تمام زحمات انجام شده در پنج قسمت قبلی را بر باد می دهد و این خط داستانی را در جایی نامعلوم رها می کند. یکی از جذابیت های این فصل سریال وایکینگ ها، گسترده شدن آن و پرداختن به سرزمین های بیشتری است. با این وجود، سریال با اینکه کار بسیار جالبی در پنج قسمت قبلی انجام داده بود، در این قسمت، به این خط داستانی پایان می دهد و بیورن و هفدن را به کتگات باز می گرداند.

فرار سریع و نامعلوم بیورن و هفدن و همراهشان از دست عرب ها، با اینکه دیدنی و هیجان انگیز بود، احمقانه نیز جلوه می کرد. علاوه بر سریع رخ دادن اتفاقات و نشان ندادن تلاش کاراکترها برای گریز، پیدا کردن شتر در طوفان و گریختن با آن، یکی دیگر از نکاتی بود که در این فرار، بیننده را به فکر فرو می برد. معمولا طوفان های صحرایی بزرگ و طاقت فرسا هستند و مسلما برای کسانی که چنین طوفان هایی را ندیده اند همچون وایکینگ ها، گریختن از آن کار دشواری خواهد بود. سریال با دادن وقت بیشتری به این فرار و پرداختن به جزییات و سخت‎تر نشان دادن آن می توانست این صحنه ها را هیجان انگیز و استرس‌زا کند.

قسمت 6 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۶ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

همانند برخی دیگر از قسمت های این فصل، قسمت ششم، آرام است و مقدمه‎چینی برای جنگ داخلی وایکینگ ها را به تصویر می کشد. یکی از روایت های مورد انتظار این فصل، جنگ داخلی میان وایکینگ ها بود و در همین راستا، آیوار و هیتسیرک بدون هیچ اتلاف وقتی، به سرزمین شاه هارالد می آیند تا با اتحادی شکننده به کتگات بتازند. یکی از موضوعاتی که در این قسمت برجسته می شود، این است که آیوار برخلاف دیگر وایکینگ ها و همچنین برادرانش، فردی حیله‎گر و شیاد است و این موضوع از توافقی که با شاه هارالد بست، کاملا مشخص است. مسلما آیوار هیچ تصمیمی برای تبدیل کردن شاه هارالد به حاکم کتگات ندارد ولی فعلا، مصلحت را در اتحاد با او می بیند.

یکی دیگر از مقدمه‌چینی های صورت گرفته در این قسمت، شروع سفر آلفرد برای تبدیل شدن به شاه بزرگ انگلستان می باشد. البته فعلا فاصله زیادی با به حقیقت پیوستن این موضوع وجود دارد و احتمال می رود که تمرکز فصل ششم سریال وایکینگ ها بر روی این موضوع باشد. در حال حاضر، آلفرد به دنبال آن است تا شناخت بیشتری از پدر حقیقی‌اش یعنی اتلستن بدست بیاورد. احتمال کمی وجود دارد که سریال این خط داستانی را با جدیت تمام دنبال کند ولی در صورت پرداختن به آن، مطمئنا جذابیت سریال افزایش خواهد یافت.

قسمت 6 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۶ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

گفت و گوی فلوکی با لاگرتا در این قسمت، یکی از لحظات شیرین و دل‎انگیز سریال را رقم زد. برخورد این دو کاراکتر دوست داشتنی، یادآور روزهای گذشته و خاطره انگیز سریال بود. مطمئنا هیچ کس انتظار نداشت که لاگرتا قصد جان فلوکی را بکند ولی همانطور که فلوکی می گوید، لاگرتا کارهای بدتر از این نیز انجام داده است. خط داستانی فلوکی تاکنون یکی از مرموزترین روایت های سریال بوده و همچنان نمی توان با قطعیت در مورد آن سخن گفت. آیا او در سرزمین ناشناخته یا سرزمین خدایان، شهری یا کشوری تازه بنا می کند؟ آیا او ارتشی مخلص برای خود می سازد؟ آیا او سبب تباهی افرادش می شود؟

از همان ابتدا قابل پیش بینی بود که ازدواج و همراهی آسترید با شاه هارالد، حیله ای بیش نبوده و او همچنان به لاگرتا وفادار است. با این حال، از آنجا که در فصل های گذشته نیز شاهد چنین خیانت های ناگهانی از طرف کاراکترها بوده ایم همچون خیانت رولو به رگنار در فرانسه، پشت کردن آسترید به لاگرتا چندان دور از ذهن نبود. در هر صورت، اکنون آسترید به دنبال کمک کردن به لاگرتا می باشد و این کار برایش بسیار هزینه‌بر است.

قسمت 6 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۶ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

یکی از مرموزترین روایت های سریال در فصل پنجم، روایت اسقف هموند می باشد. در قسمت های گذشته شاهد دلاوری و جنگاوری او و همچنین تنش رو به افزایشش با آیوار بوده ایم. با این وجود، در این پایان قسمت ششم، او تصمیم می گیرد تا در جنگ علیه لاگرتا، آیوار و شاه هارالد را همراهی کند. مسلما شکی در جنگاوری اسقف هموند نیست ولی آیا او با سپری کردن زمان خود در کنار وایکینگ ها، جناح خود را تغییر خواهد داد؟ مسلما شبیه به این رخداد را در فصل های قبلی و میان رگنار و اتلستن شاهد بودیم ولی آیا این اتفاق نیز میان آیوار و اسقف هموند رخ می دهد؟

در پایان، قسمت ششم فصل پنجم سریال وایکینگ ها، به آرامی داستان را پیش می برد و با ارائه گفت‎ و گوهای دلنشین و شیرین میان کاراکترها، به مقدمه‌چینی برای جنگی داخلی میان وایکینگ ها می پردازد. بازگشت فلوکی با افراد بیشتر به سرزمین ناشناخته، جان تازه ای به این روایت جالب می دهد. با این حال، این موضوع در مورد روایت هفدن و بیورن صدق نمی کند. احتمالا بیورن اگر از جنگ داخلی جان سالم به در ببرد، بار دیگر به مدیترانه سفر خواهد کرد ولی در حال حاضر، در قسمت های آینده او درگیر جنگ بین برادران خواهد بود.

قسمت ۷ فصل ۵ سریال وایکینگ ها روز پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ پخش خواهد شد.

امتیاز این قسمت: ۸/۱۰

۲ دیدگاه ها

 1. Tlo

  ۸ دی, ۱۳۹۶ در ۱۴:۰۴

  واقعا از خط داستانی بیورن سریع رد شدن
  بیورن و هفدن توی سرزمین مسلمانان بودن و در اخر همین قسمت هم نزدیکه کاتگات
  میتونستن بیشتر به مشکلات و و خطراتشون بپردازن
  همراهی اسقف هموند و آیوار هم خیلی برام لذت بخش بود

  پاسخ دادن

 2. علی

  ۸ دی, ۱۳۹۶ در ۱۳:۱۲

  باز هم نبود رولو
  امیدوارم بیورن تو جنگ نمیره اخه ن که سریال تاریخی برا همین این احتمالا هستش

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *