بیاتومگ – سریال Knightfall (سقوط شوالیه) با قسمت چهارم همچنان به گنگ و مبهم بودن خود ادامه می دهد و هیجان چندانی به روایت داستان نمی دهد. با نقد اختصاصی قسمت ۴ فصل ۱ سریال سقوط شوالیه همراه با ما باشید.

قسمت چهارم سریال سقوط شوالیه با سخنرانی قوی ای توسط مرشد معبد، لاندری آغاز می شود که در مورد اهمیت برخورد برابر با ادیان مختلف و پیروان آنها می باشد. این سخنرانی، جالب و قابل تاملی بود ولی همچنان ضعف سریال در ارائه گفت و گوهای جذاب و تماشایی را می توان در آن شاهد بود. یکی از مشکلات بزرگی که پس از گذشت چهار قسمت همچنان در سریال سقوط شوالیه برجسته و نمایان است، تقسیم سریال به دو روایت جداگانه و مجزا می باشد.

تقریبا نیمی از فصل ابتدایی سریال سقوط شوالیه گذشته است و همچنان نمی توان ارتباط چندانی میان دو روایت اصلی سریال مشاهده کرد. یکی از روایت های سریال، روایت شوالیه های صلیبی می باشد که در تلاش برای پیدا کردن جام مقدس در پاریس می باشد. دیگر روایت سریال، روایت جاری در دربار شاه فرانسه و همچنین ازدواج دختر وی می باشد. چندین قسمت گذشته و هنوز نمی توان ارتباط خاصی میان این دو روایت کلی را مشاهده کرد.

قسمت 4 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۴ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

در ادامه قسمت و پس از سخنرانی لاندری، شاهد ورود ملکه کاتالونیا به پاریس می باشیم که همراه با نیش و کنایه هایی بود. روایت جاری در دنیای سیاسی سریال چندان چنگی به دل نمی زند و هیجان خاصی ندارد. دنبال کردن این روایت ساده و خالی از شگفتی قابل توجهی می باشد و همین نیز سبب کسل کننده بودن سریال می شود. تقریبا نیمی از زمان هر قسمت صرف پرداختن به دربار شاه فرانسه می شود و از همین رو، سریال باید هرچه سریع تر ارتباط میان این روایت و شوالیه های صلیبی را برای ما نمایان سازد.

رسیدگی برادر گووین به پرونده قتل یکی از نکات برجسته و تماشایی این قسمت بود و حل این پرونده به شکلی معمایی و شرلوک هولمزی، در نوع خود هیجان انگیز بود. با وجود این چنین صحنه هایی، حضور شخصیت های مرموز و نامفهومی در قسمت، سبب گنگ شدن آن شده است. برخی از کاراکترهای گنگ سریال که در ادامه معرفی می شوند، یهودی هایی می باشند که در زیر شهر پاریس به سر می برند. دیگر کاراکتر گنگ این قسمت، کاراکتری به نام جوناس بود که از طریق سحر و جادو به لاندری کمک کرد تا گذشته اش را به یاد بیاورد.

قسمت 4 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۴ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

سریال می توانست با برخورد بهتری نسبت به کاراکتر پرسیفال، قسمت های خود را دل نشین تر کند ولی با ارائه صحنه های جزئی، از این کار سر باز می زند. همچنان که مشخص است، هنوز به طور دقیق نمی توان درک کرد که هدف از پارسیفال چیست. آیا او به دنبال انتقام نامزد خود می باشند؟ آیا او در آینده به کاراکتری مهم تبدیل می شود؟ یا او فقط برای پر کردن وقت سریال استفاده شده است؟

یکی دیگر از گفت و گوهای دل نشینی که در قسمت چهارم شاهد آن بودیم، مکالمه شیرین میان ملکه و شاه‌دخت فرانسه می باشد. این مکالمه مادر و دختری، تماشایی و جذاب بود و سبب شدن تا شاهد حد اعلای حیله‎گری و فریبکاری ملکه فرانسه برای محافظت از دخترش باشیم. این روایت اگرچه توانست داستان را پیش ببرد ولی بیشتر به عنوان وقت پُرکن قسمت استفاده شده بود.

قسمت 4 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۴ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

سریال در قسمت چهارم به داستان پس‌زمینه لاندری و برخوردش با گادفری می پردازد و نشان می دهد که چگونه آنها با یکدیگر توانستند جام مقدس را نجات بدهند. با وجود اینکه روایت دارای پتانسیل زیادی بود ولی با فیلمبرداری نامناسب و همچنین بلور شدن کناره های صفحه نمایش، از جذابیتش کاسته شده بود.

در ادامه نیز کاراکترهای دیگری با نام انجمن نور آشکار می شوند. اضافه شدن چنین کاراکترهای مبهمی نه تنها سبب جذابیت سریال نمی شود، بلکه آن را بیشتر گیج کننده می کند. یکی از ضعف های بزرگ سریال، در معرفی کاراکترها می باشد. امیدواریم در ادامه شاهد چنین حضورهای مبهمی نباشیم.

در پایان، چهار قسمت از سریال سقوط شوالیه گذشته و همچنان ارتباط خاصی میان دو روایت اصلی آن یعنی روایت شوالیه های صلیبی و جام مقدس و روایت دربار فرانسه مشاهده نمی کنیم و می توان گفت که شاهد دو سریال مجزا در درون یک سریال می باشیم. علاوه بر این، سریال در معرفی و آوردن کاراکترهای تازه، بسیار گنگ و مبهم رفتار می کند که سبب گسستگی بیشتری می شود. یکی از نکاتی که احتمال بسیار ناامید کننده بوده، این می باشد که سریال دارای صحنه های اکشن نمی باشد و همین از جذابیت آن به شدت کاسته و این در حالی است که سریال در ارائه صحنه های غیراکشن نیز چندان خوب عمل نمی کند.

قسمت ۵ فصل ۱ سریال سقوط شوالیه روز پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ پخش خواهد شد.

امتیاز این قسمت: ۶/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *