بیاتومگ

نام کامل: Danielle Riley Keough (دنیل رایلی کیئو)

تولد: ۱۹۸۹، آمریکا

رایلی کیئو بازیگر آمریکایی محبوب و شناخته شده ای است که بیشتر برای بازی در سریال The Girlfriend Experience (تجربه دوست دختر) شناخته می شود. او دختر خواننده و آهنگ نویس لیزا ماری پریسلی و نوه خواننده و بازیگر مشهور الویس پریسلی می باشد. او همچنین دختر خوانده خواننده مشهور و محبوب مایکل جکسون نیز می باشد.

او در شهر سانتا مونیکای ایالت کالیفرنیا به دنیا آمده و با بازی در فیلم The Runaways (فراری‎ها) محصول سال ۲۰۱۰، حرفه بازیگری خود را آغاز نموده است. سال پس از آن یعنی در سال ۲۰۱۱، او در فیلم The Good Doctor (دکتر خوب) نقش اصلی را به تصویر کشید که در نهایت، این فیلم در فروش در گیشه شکست خورد و کار چندانی در راستای بجلو راندن سوابق بازیگری رایلی کیئو انجام نداد. با این حال، حضورش در فیلم موفق Magic Mike (مایک جادویی) که یک موفقیت بزرگ تجاری بود، محبوبیت رایلی کیئو را افزایش داد.

دیگر آثار شناخته شده او شامل فیلم American Honey (عزیز آمریکایی) محصول سال ۲۰۱۶ می باشد. در این فیلم، او نقش یکی از کاراکترهای اصلی را به تصویر می کشید و این فیلم توانست در مراسم BAFTA، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم بریتانیایی شود. او با بازی در نقش های قابل توجهی در فیلم هایی همچون The Discovery (اکتشاف) و Logan Lucky (لوگان خوش‌شانس) در سال ۲۰۱۷ همچنان به رشد خود ادامه داد.

او با بازی نقش اصلی سریال تجربه دوست دختر، برای اولین بار وارد عرصه سریال شد. او در این سریال نقش یک کارآموز وکالت را بازی می کرد که به عنوان ملازم و همدم نیز کار می کرد. بازی او در این سریال برای وی نامزدی در مراسم گلدن گلوب را به همراه آورد. او اغلب به عنوان ستاره در حال ظهوری پنداشته می شود که آینده درخشانی در صنعت فیلم و سریال دارد.

رایلی کیئو در ۲۹ می سال ۱۹۸۹ در شهر سانتا مونیکای ایالت کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمده است. پدرش موزیسینی به نام دنی کیئو و مادرش لیزا ماری پریسلی، دختر خواننده و بازیگر مشهور الویس پریسلی می باشد. او برادری به نام بنجامین استورم کیئو و همچنین دو خواهر ناتنی دارد.

بیوگرافی Riley Keough (رایلی کیئو)
بیوگرافی Riley Keough (رایلی کیئو)

او پیشه بازیگری اش را با بازی نقشی کوچک در فیلم فراری ها در سال ۲۰۱۰ آغاز نمود. در این فیلم، او نقش خواهر کاراکتر اصلی را بازی می کرد. اتفاقات فیلم در دهه ۷۰ میلادی و در حول گروه راکی به همین نام رخ می دهد. گرچه این فیلم توانست با نقدهای مثبتی رو به رو شود ولی از لحاظ تجاری با شکست مواجه شد.

سال پس از آن، او در فیلم درام دکتر خوب، نقش اصلی فیلم را به تصویر کشید. این فیلم نقد های مختلفی را دریافت کرد و از لحاظ تجاری نیز عملکرد مناسبی داشت. در همان سال، او در فیلم Jack & Diane (جک و دایان) نقش اصلی را به تصویر کشید. این فیلم نیز دارای نقدهای مثبت و منفی بود.

در سال ۲۰۱۲، او در فیلم مورد توجه مایک جادویی حضور یافت. این فیلم که به کارگردانی استیون سودربرگ بود، از لحاظ تجاری موفقیت بسیار بزرگی بدست آورد. علاوه بر جنبه تجاری، این فیلم موفق به کسب چندین جایزه نیز شد. در همان سال، او علاوه بر اینکه نقش اصلی فیلم Yellow (زرد) را ایفا کرد، در نقشی مکمل در فیلم Kiss of the Damned (بوسه لعنتی) حضور یافت.

اثر بعدی ای که رایلی کیئو در آن حضور یافت، نقش مکملی در فیلم Mad Max: Fury Road (مکس دیوانه: جاده خشم) در سال ۲۰۱۵ بود. این فیلم علاوه بر فروش موفقش، توانست در مراسم اسکار همان سال، از ۹ نامزدی، برنده شش جایزه شود. مورد تحسین واقع شدن این فیلم سبب شد تا رایلی کیئو به عنوان بازیگری بااستعداد شناخته شود. او در همان سال در نقشی اصلی در فیلم Dixieland (دیکسیلند) حضور یافت.

در سال ۲۰۱۶، رایلی کیئو در نقشی اصلی در فیلم Lovesong (ترانه عشق) به بازی مشغول شد. این فیلم نقدهای مثبتی را دریافت کرد. سپس او در فیلم بریتانیایی American Honey (عزیز آمریکایی) حضور یافت. اگرچه این فیلم نقدهای مختلف را دریافت کرد ولی از لحاظ تجاری با شکست مواجه شد. با این وجود، فیلم عزیز آمریکا موفق به بردن چندین جایزه شده است. در همان سال، رایلی کیئو با حضور در نقش اصلی سریال تجربه دوست دختر، برای اولین بار وارد عرصه سریال شد.

در ادامه و در سال ۲۰۱۷، وی در فیلم علمی-تخیلی The Discovery (اکتشاف) حضور به هم رساند و سپس در نقشی مکمل در فیلم We Don’t Belong Here (ما به اینجا تعلق نداریم) به بازی مشغول شد. وی علاوه بر دو فیلم بالا، در سال ۲۰۱۷ در فیلم ترسناک و روانشناختی It Comes at Night (آن در شب می آید) و فیلم کمدی و دزدی Logan Lucky (لوگان خوش‎شانس) بازی کرد.

رایلی کیئو در سال ۲۰۱۲ در جشنواره فیلم میلان برای نقشش در فیلم دکتر خوب، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل زن شد. در سال ۲۰۱۷، وی برای بازی در نقش اصلی سریال تجربه دوست دختر، علاوه بر کسب جایزه Gracie Award، نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب نیز شد. بازی اش در فیلم عزیز آمریکایی نیز برای وی چندین نامزدی در مراسم های مختلف را به همراه داشته است.

رایلی کیئو پس از ملاقات با بدلکاری به نام بن اسمیت پیترسون در حین فیلمبرداری فیلم مکس دیوانه و سه سال رابطه، سرانجام در سال ۲۰۱۵ با وی ازدواج کرد.

آثار برگزیده:

 • فیلم The Good Doctor 2011 (دکتر خوب) در نقش دایان نیکسون
 • فیلم Mad Max: Fury Road 2015 (مکس دیوانه: جاده خشم) در نقش کیپبل
 • فیلم American Honey 2016 (عزیز آمریکایی) در نقش کریستال
 • فیلم It Comes at Night 2017 (آن در شب می آید) در نقش کیم
 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *