بیاتومگ – قسمت ۸ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)، داستانی هیجان انگیز و خوب اجرا شده ای را ارائه می کند که در آن، تعادل میان نبردهای کشنده و گفت و گوهای شیرین و پرمحتوا به خوبی برقرار شده است. با نقد و بررسی اختصاصی قسمت هشتم از فصل پنج سریال وایکینگ ها همراه با ما باشید.

بسیاری از طرفداران از قبل از شروع فصل پنجم سریال وایکینگ ها، انتظار جنگی داخلی در کتگات را می کشیدند، چراکه در تریلر و تیزرهای منتشر شده برای این فصل، به کرات به این موضوع اشاره شده بود. حال، پس از گذشت هفت قسمت از آغاز این فصل، بالاخره سریال وایکینگ ها این فرصت را پیدا کرد تا جنگ را به دشت های کتگات بکشاند. بدون شک، گردهم آمدن بزرگترین جنگجویان وایکینگ و صف آرایی در مقابل یکدیگر، قرار نیست آسان و بدون خونریزی باشد.

این قسمت نیز در همان ابتدا، آماده شدن کاراکترهای بزرگ سریال برای مقابله با یکدیگر را به تصویر می کشد. برخی شاد و سرحال اند و برخی دیگر نیز سعی دارند ترس به دل خود راه ندهند. با اینکه وایکینگ ها، مردن در نبرد را راهی برای رسیدن به والهالا و حضور در کنار خدایان می دانند ولی آنها انسان اند و همه انسان ها از مرگ می ترسند. با این وجود، برخی از کاراکترها به نقشه خود مطمئن می باشند و با غرور پا به میدان می گذارند و یکی از این کاراکترها، آیوار می باشد.

قسمت 8 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۸ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

یکی از سورپرایزهایی که در این قسمت شاهد آن بودیم، تلاش نسبی دو طرف مناقشه برای دوری از جنگ و خونریزی است، موضوعی که چندان با آنچه که از وایکینگ ها در فصل های قبل دیده بودیم، تطابق ندارند. در فصل های گذشته، همیشه شاهد جنگ های خونینی بودیم، با این حال، نباید فراموش کرد که این نبرد، نبردی داخلی است و مطمئنا آنها می خواهند از ریختن خون هم کیش خود دوری کنند. هرچند، در اغلب اوقات در این فصل، دلیل اصلی برای دوری از تفرقه و خون‎ریزی، رگنار لاثبروک و میراثش می باشد.

نحوه مذاکره بین طرفین، جالب توجه و متفاوت بود. رد و بدل کردن گروگان برای جلوگیری از حمله ناگهانی طرفین نیز یکی دیگر نشانه های هوشیاری و تیزهوشی وایکینگ ها می باشد. همین تبادل، به سادگی سبب رقم خوردن گفت و گوهایی میان برادران شد که در نوع خود، قابل تامل بودند. یکی از نکاتی که در سکانس مذاکره میان طرفین در این قسمت، زیاد به چشم می آمد، حضور پرچم های بزرگی بود که دور تا دور کاراکترهای مذاکره کننده را فراگرفته بود. گرچه اینها سبب ایجاد صحنه های تماشایی شدند ولی تاحدودی، یادآور فیلم و سریال های شرق آسیایی بودند.

با اینکه مذاکرات تاحدودی خوب پیش رفت و امیدی کوتاه برای پایان یافتن این مناقشه بدون خون‌ریزی به وجود آورد، ولی همه چیز ناگهان تغییر کرد و تاحدودی این موضوع کاملا قابل پیش‌بینی بود. پس از گذشت حدود ۱۰ قسمت از حضور آیوار در سریال، ما مطمئن شده ایم که آیوار کسی نیست که به راحتی از خون‌ریزی دوری کند و او همیشه تشنه خون است.

قسمت 8 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۸ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

آیوار پس از موفقیت های پیاپی در چندین جنگ در برابر مسیحی ها، سرانجام در مقابل هم نوعان خود، طعم شکست را چشید. آیوار که به نظر از نقشه طرف مقابل آگاه بود، دم به تله داد و با تقسیم نیروهایش، خود را در وضعیت ضعیف تری قرار داد. جنگ های این قسمت نیز همانند اغلب جنگ های این فصل، بیشتر همراه با حیله و نیرنگ و چریکی‌وار بود. صحنه های جنگی بار دیگر جذاب و دیدنی بودند و مهر تاییدی بر پیشرفت سریال می باشند.

با وجود هیجان جاری در صحنه های جنگی، عجله سریال در مشخص کردن سرنوشت کاراکترها، یکی از اشتباهات بزرگ سازنده در این قسمت بود. حضور در نبرد و جنگ همانند راه رفتن بر روی خطی میان مرگ و زندگی است و هر لحظه ممکن است، فردی به یکی از این دو سمت خط کشیده شود. با اینکه اشاره به مرگ احتمالی اسقف هموند، اندکی احمقانه و بیخودی بود، ولی هیجان و تنش قسمت را به اوج رساند. با این حال، چندی پس از آن، سریال با عجله، این هیجان را تخریب می کند. سریال به سادگی می توانست مشخص شدن سرنوشت اسقف هموند را به قسمت بعدی موکول کند تا جذابیت را بیش از پیش کند.

قسمت 8 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۸ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

پس از چندین قسمت، بالاخره شاهد پرداختن به اتفاقات داخل انگلیس بودیم. همین سکانس کوتاه کافی بود تا سریال بتواند بار دیگر اهمیت آلفرد در آینده سریال را بیشتر جلوه بدهد و به طرز واضحی، تفاوت قائل شدن جودیث میان دو فرزندش را نمایان سازد. علاوه بر این، در این قسمت شاهد صحنه هایی از سرزمین ناشناخته نیز بودیم که در آن، مردم به آرامی در حال تبدیل شدن به دو دسته می باشند و می توان مناقشه ای را در آینده ای نزدیک میان آنها را پیش بینی کرد.

در پایان، قسمت هشتم فصل ۵ سریال وایکینگ ها توانست با ارائه داستانی هیجان انگیز و خوب اجرا شده که در آن، تعادل میان نبردهای کشنده و گفت و گوهای شیرین و پرمحتوا به خوبی برقرار شده، قسمتی جذاب را به نمایش بگذارد. تنها دو قسمت از نیم فصل ابتدایی این فصل سریال باقی مانده و بدون شک، بار دیگر شاهد نبردی دیگر خواهیم بود.

امتیاز این قسمت: ۹/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *