بیاتومگ – سریال Vikings (وایکینگ ها) در قسمت ۹ فصل ۵ با پرداختن به پسایند های جنگ خونین قسمت قبل و مقدمه چینی برای جنگ پیش رو، خود را آماده نبردی بزرگ تر در قسمت پایانی نیمه اول این فصل می کند. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

نهمین قسمت از پنجمین فصل سریال وایکینگ ها با تصاویری خونین و تکان دهنده از جنگ قسمت قبلی آغاز می شود که در آن، رسیدگی به مجروحان و آسیب دیدگان و همچنین جنازه های رها شده در میدان جنگ به تصویر کشیده می شود. در این سکانس، شاهد چشم انتظاری برخی خانواده ها برای بستگان خود می باشیم که صحنه های غم انگیز و قابل تاملی را فراهم می آورد. این صحنه ها علاوه بر این موضوع، اشاره ای ظریف به سخنان بیورن و لاگرتا در مورد کشته شدن افراد زیادی از هم نوعانشان دارد.

همانطور که در اواخر قسمت قبلی مشخص شد، اسقف هموند زنده است و در حال مداوا به دست کسانی می باشد که بر روی آنها شمشیر کشیده است، اگرچه، اسقف هموند در این جنگ داخلی وایکینگ ها را می توان بی طرف ترین فرد دانست. در ادامه شاهد گفتگویی میان لاگرتا و اسقف هموند در مورد عشق الهی و شهوانی هستیم که صحنه های دلنشین و فریبنده ای را شکل می دهد.

نقطه اوج این قسمت از سریال وایکینگ ها را می توان گفتگوهای لذت‌بخش و گیرای میان لاگرتا و هموند دانست. شعله‌ور شدن رابطه میان آنها بسیار جذاب بود و لذت خاصی را منتقل می کرد. توانایی سریال در انتقال این احساس به بیننده واقع ستودنی است. خوشبختانه، سریال در ارائه چنین صحنه های دلنشینی پیشرفت کرده و این موضوع قابل تحسین است. هرچند، چرخش ناگهانی اسقف هموند نسبت به آرمان ها و اعتقاداتش قابل تامل است و باید گفت که سریال با تسریع کردن این کار، حرکت جالبی انجام نداده است. وفاداری ناگهانی هموند به لاگرتا و سوگند خوردن به او، در نظر بیننده قابل درک نیست و سریال باید وقت بیشتری را برای شکل دادن به رابطه لاگرتا و هموند صرف می کرد. اگرچه، در این قسمت شاهد پرش زمانی طولانی ای هستیم و مطمئنا در این میان، لاگرتا و هموند شناخت بیشتری نسبت به هم پیدا کرده اند ولی سریال می توانست با ارائه بخشی از شکل گیری رابطه آنها، ما را نیز در شکل‌گیری این رابطه سهیم کند تا ما به نحو بهتری بتوانیم آنها را بشناسیم و دنبال کنیم.

قسمت 9 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۹ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

پس از گذشتن نُه قسمت از فصل پنجم سریال وایکینگ ها، رشد شخصیت فلوکی را به خوبی می توان دید. او در طی این مدت، درس های بسیاری را آموخته که شامل سیاست بازی و حیله‌گیری می باشد. قبلا او فردی بود که بالبداهه عمل می کرد و در مورد کردار خود چندان فکر نمی کرد. مثال واضحی از این موضوع را می توان خشن رفتار کردن فلوکی نسبت به اتلستن و سرانجام کشتن وی نام برد.

فلوکی از همان شروع سریال، شخصیت مرموزی بوده و نمی توان به درستی هدف اعمال او را درک کرد. در حال حاضر، هدف او هرچه می باشد، او به دنبال ساخت معبدی در سرزمین ناشناخته است. با به پایان رسیدن ساخت معبد، مراسمی برای آن برپا می شود ولی این مراسم، توسط افراد مخالف فلوکی، خدشه دار می شود و همین نیز سبب از کوره در رفتن فلوکی و خشمگین شدنش می شود. این در حالی است که قبل از این اتفاق، او می گوید که برای مقابله با ایویند باید آرامش خود را حفظ کند، چراکه او سعی در برانگیختن واکنش فلوکی دارد. با این حال، فلوکی با وجود آگاهی از این موضوع، اجازه می دهد تا خشمش از کنترل خارج شود و همه نیز شاهد این موضوع بودند. مسلما این کار در ادامه عواقبی به همراه خواهد داشت.

آتش گرفتن معبد، یکی از دیگر نشانه های افزایش تنش در سرزمین ناشناخته است. در هر جای دنیا، انسان ها به دنبال قدرت می باشند و برای رسیدن به آن، دست به هر کاری می زنند و این موضوع در مورد سرزمین ناشناخته نیز صدق می کند. افرادی برای رسیدن به قدرت یا کنار زدن حریف خود، دست به آتش زدن معبد زده اند تا خشم مردم را برانگیزند. مسبب آتش گرفتن معبد، هنوز مشخص نیست و ممکن است خود فلوکی باشد که با انجام این کار، سعی در حذف ایویند داشته باشد. در هر صورت، این آتش، سبب شعله‎ور شدن آتش دیگری می شود که به وقوع اولین قتل در این سرزمین می انجامد.

قسمت 9 فصل 5 سریال Vikings (وایکینگ ها)
قسمت ۹ فصل ۵ سریال Vikings (وایکینگ ها)

آیوار و شاه هارولد که ناچار و درمانده اند و به دنبال آن هستند تا شکست خود را جبران کنند، دست به دامان رولو و ارتشش می شوند. اینجاست که شاهد پرش زمانی و ناگهانی سریال می باشیم، پرش زمانی ای که به اندازه سفر ارتش رولو از فرانسه به کتگات می باشد. با این حال، در همان لحظه آمدن اسم رولو، بسیاری از طرفداران از اینکه بالاخره فرصت دیدن رولو در این فصل سریال را پیدا کرده اند، خوشحال می شوند ولی این خوشحالی دوامی ندارد، چرا که مشخص می شود رولو به همراه ارتشش نیامده است.

از آنجا که تنها یک قسمت تا پایان نیم فصل ابتدایی پنجمین فصل سریال وایکینگ ها مانده، احتمال اینکه رولو را ببینیم بسیار اندک می باشد و شاید نیمه دوم فصل، فرصت آن را پیدا کند تا وقتی را برای پرداختن به روایت رولو کنار بگذارد. با پیوستن ارتش رولو به آیوار، آنها بار دیگر در موضع قدرت قرار گرفتند و می توانند با نقشه ای بسیار عالی، برای دومین بار به کتگات حمله کنند. بیورن با دانستن این موضوع، به ملاقات آیوار می رود تا بتواند از وقوع جنگ و خونریزی های بیشتری جلوگیری کند ولی آیوار یک دنده تر از این حرف ها است. حال باید دید در قسمت پایانی که مطمئنا همراه با جنگی خونین و مرگبار خواهد بود، آیوار چه نقشه ای دارد و آیا سرانجام خواهد توانست انتقام مرگ مادر خود را بگیرد و حاکم کتگات شود. اگرچه سریال وایکینگ ها ظاهرا بر اساس وقایع تاریخی می باشد و احتمال مشخص شدن اتفاقات آینده وجود دارد ولی لازم به ذکر است که طبق گفته های خالق سریال یعنی مایکل هرست، سریال هیچ تعهد و وفاداری ای نسبت به وقایع تاریخی ندارد و هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد.

علاوه بر سرعت گرفتن اتفاقات در میان وایکینگ ها، اتفاقات جاری در انگلیس نیز شتاب می گیرند. در ابتدا شاهد صحبت های گیرا و تاثیرگذار شاه اتلوولف در مورد مقابله با تهاجم های وایکینگ ها هستیم ولی در ادامه، وی با پایان زندگی‌اش رو به رو می شود. همانطور که در بالا ذکر کردیم، سریال چندان تعهدی در به تصویر کشیدن وقایع تاریخی ندارد، چراکه اتلوولف برای چندین سال حکومت می کند ولی در سریال، چنین موضوعی را شاهد نبودیم. دیگر نکته قابل توجه در مورد اتفاقات در انگلیس، حیله‌گیری بیش از حد جودیث، حتی با پسران خود می باشد. با وجود اینکه اثلرد، پسر ارشد اتلوولف می باشد ولی جودیث می خواهد تا تاج و تخت به آلفرد برسد و برای انجام این کار، دست به هر کاری خواهد زد.

سریال در ارائه اتفاقات جاری در انگلیس بسیار غیرمنطقی و عجیب رفتار می کند و سعی داشت تا با ارائه چرخش های عجیب از سوی کاراکترها، ما را غافلگیر کند ولی در واقع، ما را گیج کرده بود. در ابتدا سریال به ما نشان داد که اثلرد به دنبال تاج و تخت است ولی در مراسم انتخاب شاه، او به طرز عجیبی، برادر خود را نامزد این کار می کند. معلوم نیست که چه اتفاقاتی در پشت پرده رخ داده که او نظر خود را تغییر داده است. در هر صورت، این صحنه ها عجیب و غریب بودند و بیننده را گیج می کردند.

امتیاز این قسمت: ۸/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *