بیاتومگ – در دهمین سالگرد فوت هیث لجر، کریستوفر نولان از نقش آفرینی این بازیگر در نقش جوکر در فیلم The Dark Knight 2008 (شوالیه تاریکی) می گوید. لجر در تاریخ ۲۲ ژانویه سال ۲۰۰۸ بر اثر ترکیب مرگبار داروهای تجویزی از دنیا رفت. مرگ نا به هنگام او همه را در صنعت سینما به شوک فرو برد، به خصوص طرفداران و کسانی که در فیلم شوالیه تاریکی با او همکاری داشتند. اگرچه مرگ او بر روی تولید فیلم سایه انداخت ولی این فیلم سرانجام راه خود را به گیشه باز کرد.

فیلم شوالیه تاریکی چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ انتقادی، موفقیت بی سابقه ای داشت. این فیلم به اولین فیلم ابرقهرمانی ای تبدیل شد که توانست در فروش جهانی از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کند. در حقیقت، جدا از فیلم Iron Man 3 (مرد آهنی ۳) محصول سال ۲۰۱۳، فیلم شوالیه تاریکی و فیلم The Dark Knight Rises (شوالیه تاریکی برمی خیزد) تنها فیلم هایی می باشند که در فروش خود از مرز ۱ میلیارد عبور کرده اند. جدا از این، فیلم شوالیه تاریکی، توانست هشت نامزدی جایزه اسکار نیز کسب کند. و حال، پس از ده سال، کریستوفر نولان از ساخت این فیلم می گوید.

کریستوفر نولان - فیلم The Dark Knight (شوالیه تاریکی)
کریستوفر نولان – فیلم The Dark Knight (شوالیه تاریکی)

در مصاحبه ای تازه، کریستوفر نولان از نقش آفرینی لجر در نقش جوکر صحبت می کند و در مورد تمایل او برای بالبداهه کاری در سر صحنه می گوید. او بیان کرد:

“او در مورد آنچه که قصد انجام آن را داشت به من اشاراتی می کرد. ما در مورد آن اندکی صحبت می کردیم. و من سعی خودم را می کردم و برای او یک مخاطب می شدم و به نوعی در کاری که او در حال انجام بود، درگیر و مشغول می شدم. ولی بسیاری از این کارها در مورد غیرقابل پیش‌بینی بودن بود و فکر می کنم که او می خواست محتاطانه رفتار کند. او نحوه بیان و انجام کاری که در صدد انجامش بود را بسیار به تدریج برای من آشکار می کرد و این جوکر است.”

“ما لجر را می دیدیم که در حال توسعه جوکر با لباس و آرایش است و من به نوعی بخشی از این فرایند خلاقانه بودم که بسیار سرگرم کننده بود ولی در سر صحنه، همیشه لحظاتی همچون کف زدن یا کارهایی که او با صدایش انجام می داد، به توسعه کمک می کرد. صدای او بسیار غیرقابل پیش بینی بود. او این گام صدای عجیب را خلق کرده بود. من بسیاری از افراد را دیده ام که تلاش می کنند تا صدای او را تقلید کنند. ولی ما هرگز نمی دانستیم که آیا او قرار است صدایش را زیاد یا کم کند. شما هرگز نمی دانستید که او قرار است چه کاری انجام بدهد و این چیزی است که در مورد او ترسناک و مرعوب کننده است.”

عملکرد برجسته هیث لجر در نقش جوکر برای او جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد در مراسم اسکار سال ۲۰۰۹ را به ارمغان آورد. این جایزه اولین و تاکنون تنها مرتبه ای می باشد که یک بازیگر فیلم ابرقهرمانی در دسته بازیگری مراسم اسکار برنده می شود. این عملکردی است که هالیوود بارها تلاش کرده تا آن را تکرار کند و این چیزی است که نولان باور دارد برای صنعت سینما مهم است. او اضافه کرد:

“افتخار بزرگی بود که به هر نحوی با این هنرمند بزرگ و میراثش همکاری داشت. او یک شخص و بازیگر فوق العاده بود. و فکر می کنم، نحوه ای که او امروزه شناخته می شود، برای خانواده اش و همچنین تاریخ سینما معنادار و قابل توجه است. او به روش های مختلفی به تاریخ سینما کمک کرده و من افتخار می کنم که بخشی از آنچه که او به وجود آورده می باشم.”

روحش شاد و یادش گرامی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *