بیاتومگ – نامزدهای ۹۰ مین مراسم اسکار اعلام شده اند و در این میان، شگفتی و ناکامی هایی وجود دارد. در واقع، این بخش سرگرم کننده ماجرا می باشد. در این مطلب به بررسی پیشرفت ها، نخستین ها، رکوردها و علتی برای جشن گرفتن می پردازیم. علاوه بر این، آماری ارائه می شود که مطمئنا برنده های مراسم اسکار ۲۰۱۸ را قابل پیش‌بینی می کند.

فیلم The Shape of Water (به شکل آب) در این بین ۱۳ نامزدی اسکار را از آن خود کرد و تنها با یک نامزدی دیگر می توانست به رکورد فیلم La La Land (لا لا لند) برسد. در جایگاه های بعدی بیشترین نامزدی های امسال نیز فیلم Dunkirk (دانکرک) با ۸، فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری) با ۷، فیلم Phantom Thread (ریسمان خیالی) با ۶ و فیلم Lady Bird (لیدی بیرد) با ۵ نامزدی قرار دارند.

“برای دیدن نامزدهای مراسم اسکار ۲۰۱۸ کلیک کنید”

Wonder Woman (واندر وومن)

ناکامی‌ها

بزرگترین و واضح‌ترین ناکامی را می توان نامزد نشدن مارتین مک دونا در بخش بهترین کارگردانی می باشد. گرچه او برای کارگردانی فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری در مراسم های انتخاب منتقدان، گلدن گلوب، انجمن کارگردانان آمریکا و بفتا نامزد جایزه بهترین کارگردانی شده ولی نتوانست در اسکار چنین افتخاری را کسب کند. لازم به ذکر است که این فیلم به عنوان نامزد بهترین فیلم اسکار امسال انتخاب شده است.

فیلم In the Fade (محو شدگی) محصول آلمان برنده جایزه بهترین فیلم خارجی مراسم انتخاب منتقدان و گلدن گلوب شد ولی در میان نامزدهای بهترین فیلم خارجی زبان اسکار حضور نداشت.

مستند Jane (جین) بیشترین جایزه را به عنوان یک مستند سینمایی در سال ۲۰۱۷ دریافت کرده ولی در اسکار نامزد نشده است.

برای شش سال متوالی بود که برندگان بهترین بازیگر فیلم موزیکال/کمدی مراسم گلدن گلوب در مراسم اسکار نیز نامزد می شدند ولی با نامزد نشدن جیمز فرانکو با فیلم The Disaster Artist (هنرمند فاجعه)، این سلسله به پایان رسید. انتشار خبرهایی در مورد اتهام آزار و اذیت جنسی علیه او در میانه رای گیری نامزدهای اسکار را می توان دلیل اصلی این اتفاق دانست.

فیلم The Florida Project (پروژه فلوریدا) با وجود انتظارهای زیاد، تنها توانست در بخش بازیگر مکمل مرد برای ویلم دافو یک نامزدی دریافت کند.

هونگ شاو برای بازی اش در فیلم Downsizing (کوچک کردن) نتوانست در بخش بهترین بازیگر مکمل زن نامزد شود و این در حالی است که او در مراسم گلدن گلوب و انجمن بازیگران آمریکا در این بخش نامزد شده بود.

برنده مراسم حلقه منتقدان فیلم نیویورک یعنی تیفانی هدیش (Girls Trip) از نامزدی در بخش بهترین بازیگر مکمل زن باز ماند. خود او نامزدهای این بخش را اعلام کرده بود.

مایکل استالبرگ و آرمی همر در بخش بهترین بازیگر مکمل مرد برای نقش آفرینی شان در فیلم Call Me By Your Name (با نام خودت صدایم کن) نامزد نشدند. کارگردان لوکا گوادنینو با وجود بدست آوردن نامزدی مراسم بفتا و مراسم مستقل اسپیریت، از کسب نامزدی در بخش بهترین کارگردان ناکام ماند.

انیمیشن کوتاه In a Heartbeat (در یک تپش قلب) که بسیار تمجید شده و جایزه های زیادی را بدست آورده بود، در کسب نامزدی در بخش بهترین انیمیشن کوتاه ناکام بود.

فیلم های The Big Sick (بیمار بزرگ) و Molly’s Game (بازی مالی) و Wonder Woman (واندر وومن) و I, Tonya (من، تونیا) که از نامزدهای مراسم انجمن تهیه کنندگان آمریکا بودند، نتوانستند در بخش بهترین فیلم مراسم اسکار امسال نامزد شوند. همه آنها به جز فیلم واندر وومن در مراسم های دیگر نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم بوده اند.

پشت صحنه فیلم The Post (پست)
پشت صحنه فیلم The Post (پست)

شگفتی‌ها

فیلم Phantom Thread (ریسمان خیالی) که اخیرا به اکران درآمده، در مراسم امسال ۳ نامزدی عمده بدست آورده که شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی برای پاول توماس اندرسون و بهترین بازیگر مکمل زن برای لزلی منویل می باشد. فیلم Darkest Hour (تاریک ترین ساعت) نیز نامزدی بهترین فیلم را کسب کرده است.

صحبت از فیلم ریسمان خیالی شد و باید گفت که هر نامزدی و برنده شدن دنیل دی-لوییس در بخش بهترین بازیگر همراه با نامزدی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بوده است. علاوه بر این، چهار تا از شش نامزدی او همراه با نامزدی برای بهترین بازیگر مکمل زن همان فیلم بوده است.

دیگر فیلم مورد انتظار و به تازگی اکران شده، فیلم The Post (پست) می باشد که دو نامزدی بدست آورده که شامل بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن برای مریل استریپ است. این فیلم در میان فیلم های کارگردانی شده توسط استیون اسپیلبرگ که نامزد بهترین فیلم اسکار شده اند، کمترین تعداد نامزدی را داراست.

سالی هاوکینز - The Shape of Water
سالی هاوکینز – The Shape of Water

رکوردهای جدید

نامزد جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد کریستوفر پلامر (All the Money in the World)، حال مسن ترین نامزد بازیگری در تاریخ اسکار می باشد. او همچنین بازیگری می باشد که کمترین زمان را از انتخابش تا فیلمبرداری فیلم و سپس اکران آن در تاریخ سینما سپری کرده است. نامزد جایزه بهترین فیلم اقتباسی جیمز آیوری برای فیلم با نام خودت صدایم کن نیز روی هم رفته مسن ترین نامزد می باشد.

اوکتیویا اسپنسر (The Shape of Water) به همراه ویولا دیویس، بازیگران زن سیاه پوستی می باشند که در تاریخ اسکار با سه نامزدی، دارای بیشترین نامزدی می باشند. تفاوت این دو نفر در آن است که اسپنسر به طور انحصاری برای فیلم هایی که نامزد بهترین فیلم بوده اند، نامزد شده و همه نقش هایش در دهه ۶۰ میلادی رخ می دهند. او تاکنون برنده یک جایزه اسکار شده است.

فیلم Roman J. Israel, Esq (آقای رومن جی اسرائیل) برای دنزل واشنگتن، ۸مین نامزدی اسکار را به ارمغان آورد. و همین او را تبدیل به دارنده بیشتری نامزدی اسکار در میان بازیگران سیاه پوست در تاریخ سینما تبدیل کرد و او رکورد خود را به آل پاچینو و پیتر اوتول و چندین تن دیگر رساند.

اکتیویا اسپنسر و دنزل واشنگتن، اولین بازیگران سیاه پوستی می باشند که در سال های متوالی متوالی نامزد دریافت جایزه اسکار شده اند.

از ۱۵ سال پیش، مایکل استالبرگ اولین بازیگری است که در سه نامزد بهترین فیلم اسکار امسال یعنی فیلم های به شکل آب، با نام خودت صدایم کن و پست نقش آفرینی کرده است.

فیلم Get Out (برو بیرون)

شکستن آمارها

نامزد نشدن دو بازیگر در بخش بهترین بازیگر مکمل مرد سرانجام پس از سال ها شکسته شد. سم راکول و وودی هارلسون، هر دو برای نقش آفرینی شان در فیلم سه بیلبورد در خارج از ابینگ، میزوی نامزد شده اند. آخرین دو نفری که از یک فیلم در این بخش نامزد شده بودند، بن کینگزلی و هاروی کیتل از فیلم Bugsy 1991 (باگزی) بودند.

از زمان تام کروز و کنت برانا در سال ۱۹۸۹، این اولین باری در تاریخ اسکار می باشد که دو تا از نامزدهای بهترین بازیگر مرد، در دهه بیست سالگی هستند. این دو بازیگر نیز تیموتی چالامت برای فیلم با نام خودت صدایم کن و دنیل کالویا برای فیلم برو بیرون می باشد.

ریچل موریسون (Mudbound)
ریچل موریسون (Mudbound)

نخستین‌ها

ریچل موریسون (Mudbound) اولین زنی در تاریخ ۹۰ ساله اسکار می باشد که برای جایزه بهترین فیلمبرداری نامزد شده است.

مری جی بلایژ اولین شخصی در تاریخ اسکار است که در یک سال و برای یک فیلم، در بخش بازیگری و آهنگ نامزد شده است. او نامزد بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم Mudbound (لجن زار) و بهترین آهنگ اصیل به نام Mighty River (رودخانه قدرتمند) از همین فیلم شده است.

با سه نامزدی بالا و همچین نامزدی بهترین فیلمنامه اقتباسی برای ویرگیل ویلیامز و دی ریس، کمپانی نتفلیکس با فیلم لجن زار، خود را برای اولین بار به دسته های برتر در مراسم اسکار رساند. این کمپانی قبلا نامزدی هایی در بخش مستند اسکار بدست آورده بود ولی تا به امروز، در بخش های دیگر حرفی برای گفتن نداشته بود.

دی ریس اولین زن سیاه پوستی می باشد که برای بخش فیلمنامه اقتباسی نامزد شده و دومین زنی است که در کل در بخش فیلمنامه اسکار نامزد شده است. اولین زن سیاه پوست نامزد در بخش فیلمنامه اسکار، سوزان د پاسی در بخش فیلمنامه غیر اقتباسی برای فیلم Lady Sings The Blues در سال ۱۹۷۲ می باشد.

فیلم Logan (لوگان)، اولین فیلم کمیک بوکی/ابرقهرمانی می باشد که در بخش فیلمنامه اقتباسی نامزد می شود.

برای اولین بار در تاریخ اسکار است که هر پنج نامزد دو بخش صدا یعنی تدوین و ترکیب، کاملا مطابق یکدیگر می باشند.

از زمان فیلم The Silence of the Lambs (سکوت بره ها)، فیلم Get Out (برو بیرون) اولین فیلم نامزد جایزه بهترین فیلم اسکار می باشد که در ماه فوریه یعنی دومین ماه سال میلادی اکران شده است.

اگنس وردا اولین فیلمسازی می باشد که علاوه بر کسب اسکار افتخاری، در همان سال نامزد کسب جایزه اسکار می شود. او برای مستند Faces Places (چهره ها مکان ها) نامزد دریافت جایزه بهترین مستند سینمایی شده است.

پس از کسب پنج نامزدی بهترین کارگردان در مراسم انجمن کارگردانان آمریکا، فیلم Dunkirk (دانکرک) اولین نامزدی کریستوفر نولان برای جایزه بهترین کارگردان می باشد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

۲ دیدگاه ها

 1. D

  ۵ بهمن, ۱۳۹۶ در ۱۴:۵۹

  shape of water باید دو تا دیگه نامزد میشد تا رکوردو بشکنه
  لالالند پارسال تو ۱۴ بخش نامزد شد که بالاترین رکورد محسوب میشه
  در مورد شکستن رکورد هم بگم تیموتی شالامه ۲۲ سالشه دنیل کالویا ۲۸ فک کنم منظور این بوده تو دهه ی بیستشونن
  خیلیم حیف شد جیمز فرانکو نامزد نشد 🙁

  پاسخ دادن

  • محمد

   ۵ بهمن, ۱۳۹۶ در ۱۵:۱۲

   سلام. خیلی ممنون به خاطر تذکرتون. متن اصلاح شد.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *