بیاتومگ – پژوهش تازه ای به بررسی این می پردازد که چرا فیلم های دنیای سینمایی مارول به طور مداوم فروش بیشتری در گیشه نسبت به فیلم های دنیای سینمایی دی سی دارند. و به این سوال قدیمی که کدام یک بهتر فیلم می سازند، پاسخ می دهد.

نزاع و کشاکش میان مارول و دی سی، دهه ها قبل و از زمان تاییس این دو کمپانی منتشر کننده کتاب های کمیک ادامه دارد. در حالی که کارفرمایان پشت این دو کمپانی ممکن است قادر باشند تا این نزاع را بزرگ جلوه ندهند ولی شما می توانید طرفداران کتاب های کمیک را مشاهده کنید که در حال استدلال و مشاجره در مورد این می باشند که کدام یک از آنها ناشر بهتری است. این بحث و مشاجره بین این دو کمپانی حتی به سینما راه پیدا کرده و رقابتی میان طرفداران این دو کمپانی شکل گرفته و همیشه کسانی هستند که فیلم های مارول را نسبت به فیلم های دی سی ترجیح می دهند و بر عکس.

دنیای سینمایی مارول در حال حاضر با وجود فروشی بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار، تاکنون پرفروش ترین نام تجاری تاریخ سینما است و امسال نیز به لطف فیلم های Black Panther (پلنگ سیاه)، Ant-Man and the Wasp (انت من و واسپ) و به خصوص Avengers: Infinity War (انتقام جویان: جنگ بی نهایت) رشد بیشتری خواهد داشت.

فیلم های مارول و دی سی
فیلم های مارول و دی سی

در هر صورت، پژوهش تازه ای توسط کمپانی ZappiStore صورت گرفته که نشان می دهد چرا ما نمی توانیم از دیدن ثور، مرد آهنی، استار لرد و دیگر کاراکترهای مارول سیر شویم. این شرکت که از پلت فرم تشخیص احساسات و رمزنگاری صورت به نام Affectiva استفاده کرده، احساسات عاطفی مرتبط با هر کدام از تریلرهای فیلم های دی سی و مارول را آزمایش کرده و نتایج آن را به ثبت رسانده است.

این پژوهش نشان داد که ۷۸ درصد از کسانی که مورد آزمایش قرار گرفته اند، دوستدار تریلر فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 2 (نگهبانان کهکشان بخش ۲) بودند و به دنبال آن نیز، ۷۵ درصد دوستدار تریلر فیلم Captain America: Civil War (کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی) بودند. در نقطه مقابل، فیلم Justice League (لیگ عدالت) ۷۱ درصد و فیلم Batman v Superman (بتمن در برابر سوپرمن) ۶۰ درصد از آنها را دوستدار خود کرده بودند. طراح پژوهش ارنی کالینگ در مورد یافته ها گفت:

“در تمام تریلرهایی که مورد آزمایش قرار گرفتند، واکنش احساسی برای جلوه های ویژه و مجموعه فیلم، به خصوص در ژانر مورد نظر ما، کمتر از حد انتظار بود و این ما را شگفت زده کرد. این نتایج نشان داد که روشی که دی سی می تواند بازسازی شود و کاراکترها را در طی فیلم های سه‌گانه یا از سریال به فیلم تغییر بدهد، ممکن است بر نحوه ارتباط مردم با این کاراکترها تاثیر زیان باری داشته باشد.”

مسلما دیدن کاپیتان آمریکای خندان می تواند به راحتی کسل کننده شود و در مقابل دیدن سوپرمن عبوس اینگونه نیست ولی هر شخصی اولویت و ترجیحات خود را دارد. علاوه بر این، از آنجا که تاکنون زاک اسنایدر سکان دار اکثر فیلم های دی سی بوده و برای برداشت تاریک خود از این کتاب های کمیک شناخته می شود، آیا می توان این پژوهش را منصفانه و بی‌طرفانه دانست؟

فیلم های مارول و دی سی
فیلم های مارول و دی سی

جالب اینجاست که در حالی که دنیای سینمایی مارول به خاطر هیجان نشان دادن نسبت به کاراکترهایش، برنده این پژوهش بود، بیننده های تریلرها تحت تاثیر اکشن و شیرین‌کاری با بودجه زیاد فیلم های دی سی قرار گرفته بودند. با این حال، هنگامی که شما تمام این صحنه های اکشن را بردارید و درون یک فیلم قرار بدهید، سرانجام با فیلمی همچون لیگ عدالت مواجه می شوید که در آن از تصویرگری کامپیوتری بیش از اندازه استفاده شده است. حتی فیلم مورد تحسین Wonder Women (واندر وومن) به کارگردانی پتی جنکینز نیز به خاطر پیچش بی زرق و برق و نبرد هوایی با آریس مورد انتقاد قرار گرفت. تریلرها اغلب تمایل دارند تا بهترین تکه های فیلم را به نمایش بگذارند ولی آنها به ندرت یک نگاه کلی به فیلم می باشند، پس اینکه دنیای سینمایی مارول تریلرهای بهتری ارائه می کند، همیشه به معنای آن نیست که محصول نهایی نیز بهتر است.

پس آیا کاری هست که دی سی بتواند انجام بدهد یا اصلا نیاز به آن هست؟ دنیای سینمایی مارول طرفداران بسیار ستودنی ای دارد که مایل به دیدن له شدن لوکی توسط هالک شگفت انگیز هستند و این در حالی است که دیگران ترجیح می دهند تا بن افلک توی فکر فرو رفته را ببینند که در نقش بروس وین در حال بدنسازی است. در حالی که فیلم لیگ عدالت ممکن است برای کمپانی برادران وارنر میلیون ها دلار هزینه داشته باشد ولی کافی است تا عملکرد واندر وومن در فیلم را مشاهده کنید تا متوجه بشوید که تمام هزینه های کمپانی هدر نرفته است. علاوه بر این، مدیر کمپانی برادران وارنر اظهار داشته که کپی کردن دنیای سینمایی مارول برای دی سی عملی نیست و این، وضعیت سختی کشیدن و ادامه دادن است. در هر صورت، دی سی مطمئنا بهترین تلاش خود را خواهد کرد و از اشتباهاتش درس خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *