بیاتومگ – قسمت ۸ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه) دارای طرحی هیجان انگیز و جذاب است که توسط اجرای غیرمنطقی و احمقانه به سوی تباهی می رود. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

هشتمین قسمت از فصل ابتدایی سریال سقوط شوالیه با نمایی بسیار زیبا و دلنشین از قصر پامپلونا و محل مناقشات جاری میان فرانسه و کاتالونیا آغاز می شود. سریال در طی این هشت قسمت گذشته می توانست با استفاده از چنین نما و شات های بسیار زیبا و فریبنده، به سریال رنگ و لعاب بهتری بدهد. با گذشت هشت قسمت از آغاز سریال می توان اذعان کرد که سریال در ارائه نماهای جذاب ماهر است، هرچند، این موضوع به تنهایی سبب خلق سکانس های گیرا نمی شود.

شروع این قسمت همراه با گفتگو یا به نوعی مذاکره میان ملکه کاتالونیا و فرانسه بود. در این به ظاهر مذاکره، ملکه جوان متوجه می شود که به طور کامل توسط نیروهای کاتالونیا در محاصره قرار دارد و مشخص می شود که همسر وی یعنی شاه فرانسه نظر خود را تغییر داده و نیروی کمکی‌ای در راه ناوار نمی باشد و آنها کاملا تنها می باشند. گفتگوی میان آن دو بسیار ساده رخ می دهد و در این میان مشخص می شود که هدف ملکه کاتالونیا از به راه انداختن این مناقشه، بدست آوردن ناوار و همچنین تلافی مرگ پسرش در پاریس می باشد. حال باید دید ملکه فرانسه چه تدابیری برای خروج از این محاصره و بدست آوردن نیروهای کمکی انجام می دهد.

این سکانس بسیار ساده و ابتدایی می باشد و دارای گفتگوی چندان هیجان انگیز و چالشی نیست و سریال می توانست با ارائه گفتگویی دلنشین و فریبنده با چنین منظره و پیش زمینه جذاب و رنگین، گیرایی این سکانس را دو چندان کند. با اینکه افراد ناوار می خواهند تا با توجه به شرایط کنونی تسلیم کاتالونیا شوند ولی ملکه پافشاری می کند و نمی خواهد که این قصر به دست ملکه کاتالونیا بیافتد. هرچند، این موضوعی به حدی می رسد که این افراد اظهار می کنند که ناوار ملکه ندارد و در واقع این موضوع صحت دارد، چراکه ملکه جوان، ملکه فرانسه می باشد و تولدش در ناوار دلیل بر ملکه بودنش در این کشور نمی شود.

قسمت 8 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۸ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

در ادامه نیز ملکه جوان به اینکه فردی احمق و ضعیف می باشد، اقرار می کند. با وجود اینکه این سخنان را از خود وی می شنویم ولی مطمئن هستیم که او در ادامه قدرت خود را بازخواهد یافت. در خلال این مدت، ملکه کاتالونیا بدون هیچ خونریزی و دردسری وارد قلعه شده و بر صندلی آن تکیه زده است. این حرکت، بسیار غیرمنتظره بود و به خوبی به اجرا در آمده بود. نقش آفرینی در این سکانس به خوبی صورت گرفته بود و همه چیز منطقی جلوه می نمود.

با این وجود، در ادامه آشکار می شود که ملکه کاتالونیا خواهان کشتن یکی از دو تا فرزند ملکه جوان می باشد و این در راستای تلافی مرگ پسرش می باشد. به هر حال، سریال با اجرای طرحی غیرمنطقی، به شعور بیننده توهین می کند. سریال با اجرای فرضی غلط و قابل پیش بینی، چاقویی را در دست ملکه النا قرار داده که سرانجام ملکه جوان از آن برای به قتل رساندن خودش از آن استفاده می کند. چرخش ناگهانی ملکه النا و پشیمانی اش از به راه انداختن جنگ و قصدش برای گرفتن جان فرزند ملکه جوان کاملا احمقانه بود.

توهین به بیننده در همینجا خلاصه نمی شود و در ادامه قسمت، کاتالان ها با به سرعت پذیرفتن مرگ ملکه شان، یکی دیگر از طرح های غیرمنطقی سریال را نمایان می سازند. در پایان این روایت نیز مشخص می شود که ملکه جوان قصد دارد تا به فرانسه برود و با آوردن دخترش و احتمالا لاندری، زندگی دوباره ای را آغاز نماید ولی او خبر ندارد که مشکلاتی در پاریس برای او به وجود آمده اند، مشکلاتی که بسیار بزرگ و غیرقابل حل می باشند.

قسمت 8 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۸ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

برخلاف سخنانی که توسط مادر لاندری در قسمت قبلی زده شد، لاندری جام مقدس را به داخل معبد آورد. او جام را به همه نشان می دهد و همه فریاد شادی می کشند. واکنش پیر نسبت به این موضوع نیز قابل توجه بود. در ادامه نیز به نظر می رسید که لاندری از اینکه مانع نوشیدن گووین از جام مقدس شده پشیمان است. با این حال، می توان از چهره او متوجه شد که این پشیمانی چندان عمیق نیست.

لاندری با فرستادن همه افراد به خارج از معبد، اطراف خود را از افراد مطمئن و وفادار خالی کرده است. این حرکت قابل پیش بینی بود و بیننده به راحتی می توانست رخ دادن حادثه ای در آینده ای نزدیک را حدس بزند. حس اندکی در میان گفتگوی لاندری و مادرش دیده می شد که اصلا قابل قبول نیست و دلیل آن نیز ضعف بازیگری می باشد. اینگونه به نظر می رسد که مادر او دلیل بسیار موجهی برای نیامدن به ملاقات فرزندش دارد. در همین حال، رشید می آید تا توافقش با لاندری را یادآور شود. سریال در رابطه با کاراکتر مادر لاندری و رشید برخوردی دو پهلو داشته و این موضوع سبب شده تا بیننده ارتباط چندانی با آنها برقرار نکند.

این قسمت بیشتر بر روی افشاسازی شخصیت منفی تمرکز داشت و از همین رو، پس از گذشت هشت قسمت، سرانجام مشخص شد که پاپ برای استفاده از جام مقدس اهداف شومی دارد و حال، لاندری به این موضوع پی برده و به نوعی می توان گفت که از تصمیم خود پشیمان است. سریال در چندین قسمت گذشته سعی داشته تا با تصمیمات اشتباه لاندری، داستان را طولانی تر و پیچیده تر کند. با اینکه این موضوع سبب ایجاد مشکلات و موانع بیشتری بر سر راه او می شود و هیجان بیشتری به داستان می دهد ولی او را به عنوان یک رهبر و مرشد، ضعیف و ناتوان جلوه می دهد.

سریال در واقع از تصمیم لاندری استفاده کرد تا جام مقدس را به دست پاپ برساند و داستان را در دو قسمت آخر فصل ادامه بدهد. با این وجود، لاندری در صدد جبران اشتباه خود برآمد و قصد داشت تا حتی جان خود را به خطر بیاندازد ولی دخالت مادر لاندری و رشید مانع از این کار شد و در ادامه آن نیز شاهد خیانت رسمی پیر بودیم. صحنه های اکشن این قسمت جالب توجه بودند ولی طراحی و اجرای آنها به خوبی صورت نگرفته بود. به عنوان مثال، رشید که مبارز بسیار ماهر و جنگ دیده ایست، در مقابل اولین نفر زخمی می شود. سریال قصد داشت تا به همین سادگی او را از معادلات خود حذف کند.

دیگر موضوعی که در این قسمت احمقانه جلوه می کرد، این بود که پیر ابتدا درب معبد را می بندد و لاندری و همراهانش را در آن حبس می کند و سپس در ادامه تلاش می کند تا به زور وارد آن شود و آنها را به قتل برساند. به نظر می رسد که سریال بدون هیچ فکری دست به اجرای داستان زده است. استفاده از آهک خام برای مسموم کردن افراد داخل معبد، حقه ای بسیار جالب، به موقع و همچنین منطقی بود و در روند جذابیت داستان تاثیر به سزایی داشت. از همان ابتدا، برخی بیننده ها امیدوار بودند که تانکرید همچنان زنده است و در این قسمت، صحت حرف آنها ثابت می شود. در پایان قسمت هشتم، مشخص می شود که تانکرید در تمام این مدت زنده و در جمع انجمن نور بوده است.

قسمت 8 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۸ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

سرانجام، پس از اینکه تقریبا همه افراد در پاریس از حضور جام مقدس در این شهر آگاه شدن، شاه فرانسه نیز از این موضوع خبردار شد. دی نوگارت برای اینکه به شاه فرانسه وفاداری و حقانیت حرف هایش را ثابت کند و به او بفهماند که در خطر بزرگی قرار دارد، از راز لاندری و ملکه جوان پرده برداری می کند و این موضوع را به اطلاع شاه فرانسه می رساند. حال باید دید در دو قسمت آینده، واکنش شاه فرانسه نسبت به این موضوع و همچنین تلاش پاپ برای ایجاد امپراطوری چیست.

همانطور که در میانه قسمت متوجه شدیم، دی نوگارت در حال جمع آوری ارتشی از مزدوران برای مقابله با خطر احتمالی از طرف پاپ می باشد. او با استفاده از سخنانش توانست پول و هزینه لازم برای این ارتش را از شاه فرانسه دریافت کند. حال باید دید که آیا دی نوگارت این ارتش مزدور را برای مقابله با پاپ می خواهد یا اینکه هدف شوم دیگری را در سر دارد؟

در پایان، قسمت هشتم فصل ۱ سریال سقوط شوالیه دارای طرحی هیجان انگیز و جذاب است که توسط اجرای غیرمنطقی و احمقانه به سوی تباهی می رود. سریال تاکنون از ارائه صحنه های اکشن وسیع و بزرگ خودداری کرده و همچنین دیالوگ های چندان جذابی و گیرایی را نیز بیان نکرده، با این وجود، امیدواریم که در دو قسمت آینده، این موضوع تغییر کند.

امتیاز این قسمت: ۷/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *