بیاتومگ – قسمت ۹ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه) به آرامی در حال شکل دادن به قوس داستانی فصل است و از آنجا که قسمت یکی به آخر فصل است، با پایان معلق همراه بود. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

در راستای قسمت قبلی، این قسمت در همان ابتدا به سراغ ارتش متشکل از مزدوران شاه فرانسه می‎رود. و دی‎نوگارت با سخنان خود به تشریح این ارتش می‎پردازد: آنها خشن، حرفه ای هستند و ناجوانمردانه می‎جنگند. پاسخ شاه فرانسه نیز قابل توجه بود. سکانس آغازین، امید بخش بود و این نوید را می‎داد که ممکن است در این دو قسمت پایانی شاهد نبردی بزرگ باشیم.

دیگر سکانس آغازین این قسمت نیز به لاندری و سخنانش در مورد پاپ و بیهوده کشته شدن افراد معبد می‎پردازد. سخنان او متناقص است چراکه او عملا به کسی دستور نمی‎دهد که کار شرافتمندانه‎ایست ولی در عین حال، به جای آنکه با سخنانش از اهمیت قیامشان علیه پاپ سخن بگوید، بیشتر بر روی عواقب این کارشان در صورت شکست صحبت می‎کند.

یکی از نکات خنده دار و مضحکی که در شروع این قسمت واضح و آشکار بود، ریزش برگ در هنگام ورود ملکه و خروجش از کالسکه بود. جنبه مضحک این موضوع در این جا است که در آن قسمت قصر اصلا درختی وجود ندارد و تنها درختی که دیده می‎شود، بسیار کوچک و در دوردست است و دقیقا مشخص نیست که چطور و از کجا این همه برگ در حال ریزش هستند. در واقع، سازنده سعی داشته تا با این کار، به خزان ازدواج شاه و ملکه فرانسه اشاره‎ای داشته باشد.

یکی از موضوعات بزرگی که تاکنون سریال از پاسخ دادن به آن طفره رفته، جام مقدس است. تاکنون بارها شنیده‎ایم که کاراکترها اظهار کرده‎اند که جام مقدس تنها یک جام نیست بلکه فراتر از آن است و تاریخ آن به قبل‎تر از مسیح برمی‎گردد، با این حال، سریال هیچگاه این موضوع را بازتر نمی‎کند.

قسمت 9 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۹ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

در صحنه‎ای احساسی و دلنشین نیز شاهد ترمیم روابط میان تانکرید و لاندری بودیم. مطمئنا تانکرید قصد ندارد که از انجمن نور خارج شود که همین موضوع، او را در فصل‎های بعدی احتمالی به کاراکتری کلیدی تبدیل می‎کند. لاندری به دنبال آن است که با ارتباط برقرار کردن با مرشد اعظم شوالیه‎ها، بتواند او را قانع کند که علیه پاپ اقدام کند. و همین الان ما می‎دانیم که این موضوع عاقبت خوشی ندارد. سریال تاکنون به شدت تصمیم‎ گیری بد و غیرمعقولانه کاراکتر اصلی سریال یعنی لاندری را به نمایش گذاشته و او را شخصیتی ضعیف در تصمیم گیری نشان داده است. در ضمن، این موضوع لازم به ذکر است که باید شرایط زمانی را در این موضوع در نظر گرفت، چراکه در قرن بیست و یکم نیز به سختی می‎شود کسی را با سخن قانع کرد، چه برسد به آن زمان.

در سکانسی جالب، ابتدا چندین شوالیه به تصویر کشیده می‎شوند که از حق برادری برای ماندن در خانه استفاده می‎کنند ولی در ادامه می‎بینیم که عده بسیاری از شوالیه‎ها، سوار بر اسب منتظر مرشد خود هستند تا علیه تمام اعتقاداتی که داشته‎اند قیام کنند. در ادامه نیز شاهد بارش اندک برف و درخشش خورشید در میان درختان هستیم که واقعا صحنه دلنشینی را خلق کرده بود.

سریال به جای اینکه بین سکانس‎های مرتبط به لاندری و شوالیه‎های معبد فاصله بیاندازد و در میان آن به مسئله دیگری بپردازد، از پرش زمانی استفاده می‎کند تا به روایت آنها سرعت ببخشد. در همان ابتدای ملاقات، مرشد اعظم بدون هیچ اتلاف وقتی، سر صحبت را باز می‎کند و قیام علیه پاپ را بر علیه اعتقادات می‎داند.

قسمت 9 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۹ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

همانطور که انتظار می‎رفت، مرشد اعظم اصلا با لاندری موافق نیست و به او اخطار می‎دهد در صورت تکذیب نکردن اتهاماتش علیه پاپ، او را به دادگاه می‎فرستد! در صحنه ای دیگر نیز شاهد هستیم که شاه فرانسه در حال نقش بازی کردن است، چرا که می‎خواهد ببینید آیا حق با دی نوگارت است یا خیر. در همین حین نیز دختر شاه و ملکه، ایزابلا، نیز از مسئله فرزند نامشروع ملکه خبردار می‏‎شود.

در ادامه، همانطور که تانکرید جان خود را برای جام مقدس به خطر انداخت، لاندری نیز می‎خواهد این کار را انجام بدهد و با حضور در دادگاه، علاوه بر آگاه کردن دیگر شوالیه‎ها از عطش پاپ برای قدرت، منجر به حواس پرتی شود تا راه برای دزدیدن جام فراهم شود. پس از همین رو، شاهد نبردی میان شوالیه‎های معبد نخواهیم بود.

ظاهرا پاپ خود را در امنیت و برتری می‎بیند که به راحتی در مقابل چندین ده نفر شوالیه، اتهام کشتن مرشد گادفری را می‎پذیرد. همانطور که انتظار می‎رفت، تمام شواهد و عوامل بر علیه لاندری است و حتی برادر گوین نیز برای شهادت دادن به دادگاه فراخوانده می‎شود. در ادامه نیز راز لاندری در مورد رابطه‎اش با یک زن متاهل و داشتن فرزند برملا می‌شود.

قسمت 9 فصل 1 سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۹ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

دیدن چگونه طرد شدن و لعنت کردن لاندری توسط پاپ و همراهانش نیز جالب توجه بود. با این وجود، یکی از روایت‎های گیرا و فریبنده این قسمت، تلاش تانکرید برای عبور از نگهبانان مختلف و رسیدن به جام مقدس بود که سبب خلق صحنه‎های دلنشینی شده بود. نبرد او با آن زن نیز دیدنی بود، هرچند می‏‎توانست طولانی تر و بهتر باشد. در حال حاضر مشخص نیست که آن زن برای چه کسی کار می‎کرده ولی می‎توان حدس زد که آن فرد، دی‎نوگارت و همچنین شاه فرانسه باشد.

همانند لاندری، اوضاع برای ملکه نیز چندان خوب پیش نمی‎رود و مطمئنا مشکلی جدی برایش پیش آمد که احتمالا جان خودش و همچنین فرزندش را در خطر قرار می‎دهد. با این وجود، مورد بدتری که اندکی قابل پیش بینی بود، خیانت ایزابلا به مادرش و خبر دادن به پدرش بود. حال باید دید سرنوشت ملکه در قسمت آینده چه می‎شود. همانطور که ملکه از لحاظ روحی آسیب می‌بیند، لاندری نیز از نظر فیزیکی دچار آسیب می‎شود.

در پایان، قسمت ۹ فصل ۱ سریال سقوط شوالیه به آرامی در حال شکل دادن به قوس داستانی فصل است و از آنجا که قسمت یکی به آخر فصل است، با پایان معلق همراه بود. گرچه سریال در طی فصل، حوصله‎بر و کسل‎کننده بود ولی در این قسمت موفق شد تا اندکی از آن کسل‎کنندگی بکاهد و هیجان داستان را افزایش بدهد و اشتیاق بیننده‎ها برای دیدن پایان داستان را بیشتر کند.

امتیاز این قسمت: ۹/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *