بیاتومگ – قسمت ۱۰ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه) که قسمت پایانی فصل است، علاوه بر اینکه به برخی از سوالات پاسخ می‎دهد و قوس داستانی را تکمیل می‎کند، سرشار از موضوعات غیرقابل درک است. با نقد اختصاصی این قسمت همراه با ما باشید.

سکانس آغازین قسمت پایانی فصل اول سریال سقوط شوالیه با پرداختن به زانوی آسیب دیده لاندری آغاز می‎شود. در ادامه، همانطور که می‎شد حدس زد، آن زن که جام مقدس را دزدید، در واقع برای دی‎نوگارت کار می‎کند و آن را به او تحویل می‎دهد. یکی از نکات غیرقابل درکی که در همان ابتدای قسمت مشاهده می‎شود، بهبود یافتن رابطه میان لاندری و پاپ است. در واقع، رابطه آنها به حدی می‎رسد که هدفی مشترک دارند و آن، باز پس گرفتن جام مقدس است.

ظاهرا سریال قصد داشته تا در چند قسمت اخیر، پاپ را بد جلوه بدهد و در پیچشی ناگهانی، در قسمت پایانی، شخصیت منفی را شاه فرانسه نشان دهد. این موضوع برای بیننده ها اندکی غیرقابل درک است. علاوه بر این، مادر لاندری چه سخنانی را به پاپ گفته که حال او چنین تغییر کرده و اوضاع را به شیوه دیگری می‎بیند. موضوع غیرقابل درک دیگر این قسمت، این می‎باشد که لاندری و همراهانش به تنهایی عازم باز پس گیری جام می‎شوند. پاپ به آنها این ماموریت را می‎دهد و با این وجود، مرشد اعظم، تلاشی برای باز پس گیری جام مقدس نمی‎کند و حتی دستور پاپ را نادیده می‎گیرد.

قسمت 10 فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۱۰ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

ظاهرا این قسمت که آخرین قسمت فصل اول این سریال است و وظیفه دارد تا به سوالات پاسخ بدهد، سرشار از موضوعات غیرقابل درک است. شاه فرانسه که در قسمت قبلی با ایجاد طرحی، آبروی ملکه خود را در پیش درباریان برد، حال قصد دارد تا همانند یک زوج ساده و بی‎تکلف و بدون عناوین ملکه و شاه، با یکدیگر صادق باشند و به زندگی شاد خود ادامه بدهند. حتی تا حدی پیش می‎رود که می‎گوید فرزند لاندری را همانند فرزند خودش بزرگ خواهد کرد.

با این حال، ملکه جوان این پیشنهاد شاه فیلیپ را رد می‎کند و اعلام می‎کند که نمی‎خواهد بقیه عمرش را صرف وانمود کردن کند. شاه فیلیپ نیز در واکنش به این موضوع، به دی‎نوگارت دستور می‎دهد تا لاندری را در مسیرش به پاریس به قتل برساند. ملکه نیز از این کار خبردار می‎شود و بلافاصله، به ملاقات شاه می‎رود تا به نحوی مانع این کار شود. با این وجود، شاه فیلیپ از آنچه که فکر می‎کردیم زرنگ‎تر است و دست ملکه را می‎خواند.

شاه فرانسه به شدت بی‎رحم و خشن شده که مطمئنا اندکی قابل درک است، چراکه همسر و همچنین نزدیک‎ترین دوستش به او خیانت کردند و حال، او به دنبال انتقام‎گیری از هر دوی آنها به شیو‎ه‎های جداگانه و متفاوت است. برای بخش عظیمی از این فصل سریال، شاه فرانسه در نقطه ضعف قرار داشت و به ندرت در داستان اصلی سریال دخیل بود. به همین دلیل، تبدیل شدن او به شخصیت منفی سریال اندکی غیرقابل پیش‎بینی بود.

قسمت 10 فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۱۰ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

در همین حال، ملکه جوان، کنترل را در دست می‎گیرد و با بیهوش کردن شاه، جام مقدس را می‎رباید و پا به فرار می‎گذارد. همانطور که انتظار می‎رفت، سرانجام گادفری سر عقل آمده و می‎خواهد پس از بدست آوردن جام مقدس، آن را به انجمن نور بسپارد. ملکه خود را به لاندری می‎رساند ولی ظاهرا کار از کار گذشته و آنها مورد حمله قرار گرفته‎اند.

سرانجام پس از مدت‎ها انتظار شاهد صحنه‎های نبرد و مبارزه بودیم. سخنرانی لاندری در ابتدای نبرد، دیدنی و دلنشین بود. ریزش اندک برف نیز به جذابیت صحنه‎ها افزوده بود. چیزی که در اینجا انتظارش را نداشتیم، حضور گوین به عنوان یکی از شوالیه‎های سرخ بود. با این وجود، یکی از احمقانه‎ترین نکات در این صحنه‎ها، گفتگوی تانکرید و گوین در میانه نبرد و مبارزه است. دیگر کار غیرقابل درک، نحوه جدا کردن لاندری از دیگر افراد بود. افراد لاندری می‎توانستند به راحتی از پشت، شوالیه‎های سرخ که لاندری را احاطه کرده بودند بکشند. علاوه بر این، لاندری مرتبا به سپر شوالیه‎های سرخ ضربه می‌زد در صورتی که به راحتی می‎توانست صورت آنها که نمایان بود را مورد حمله قرار دهد تا از این محاصره بگریزد.

قسمت 10 فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)
قسمت ۱۰ فصل ۱ سریال Knightfall (سقوط شوالیه)

شاه فرانسه سرانجام پا به میدان می‎گذارد و در صحنه‎ای شبیه به فیلم گلادیاتور، به مبارزه با لاندری می‎پردازد. دیگر موضوع غیرقابل درک، رفتن یک شوالیه به سمت ملکه است تا به او بگوید که لاندری در محاصره قرار گرفته و کارش تمام است. ملکه در حالی که هر لحظه ممکن است فرزندش به دنیا بیاید، برای نجات لاندری (!) به جنگل بازمی‌گردد.

درست سر به زنگاه، شوالیه‎های دیگر از راه می‎رسند تا پایانی خوش برای سریال، حداقل برای برخی از کاراکترها رقم بزنند. در ادامه، شاه فیلیپ، خنجری در بدن ملکه جوان فرو می‎کند. این صحنه واقعا غم‎انگیز بود. و لاندری در آخرین تلاشش، از جام مقدس استفاده می‎کند تا ملکه جوان را نجات دهد ولی این اتفاق رخ نمی‎دهد و در حرکتی غیرمنتظره، آن را به درختی می‎زند. موضوع غیرقابل درک دیگر، این است که هیچ کدام از شوالیه ها نسبت به این اتفاق واکنشی نشان نمی‎دهند، انگار که اصلا برایشان اهمیتی نداشته است. در حرکتی غیرمنتظره نیز مشخص می‎شود فرزند ملکه جوان در درون رحمش زنده است. در پایان نیز، مراسم خاکسپاری‎ای برای ملکه جوان و همچنین دیگر شوالیه‎های کشته شده برگزار می‎شود.

یکی از سوپرایزهای این قسمت نیز، پاسخ به این سوال بود که جام مقدس حقیقتا چیست؟ مشخص می‎شود که درون آن، دست نوشته‎ای وجود دارد که مرشد برنجر آن را می یابد و می‎بلعد. احتمال می‎رود که در صورت تمدید سریال، در فصل دوم به این موضوع پرداخته شود. باید گفت که صحنه‎های مبارزه جای پیشرفت داشت. سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید، این است که چرا اینقدر بر روی مسئله نبرد تاکید داریم؟ زیرا سریال سقوط شوالیه از همان ابتدا، تبهر چندانی در ارائه داستانی گیرا و جذاب نداشت و کاراکترها ضعیف بودند و قسمت‎ها خالی از سوپرایز و هیجان بود، از همین رو، تنها امید آن بود که سریال با ارائه صحنه‎های جذاب مبارزه و نبرد بتواند بیننده‎ها را سرگرم کنند.

در پایان، آخرین قسمت فصل اول سریال سقوط شوالیه، به طرز قابل قبولی قوس داستانی را کامل می‎کند و با زنده نگه ‎داشتن اکثر کاراکترها و همچنین بی پاسخ رها کردن برخی مسائل، موضوعاتی را برای فصل دوم نگه می‎دارد.

امتیاز این قسمت: ۶/۱۰

امتیاز کلی فصل: ۵/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *