توجه: متن زیر داستان قسمت ۹ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) را فاش می‎کند.

بیاتومگ – در قسمت ۹ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) که با عنوان “افتخار” بود، کارل از این سریال خارج شد و تصمیم گرفت به جای تب کردن و تبدیل شدن به زامبی، خودش، جان خود را بگیرد. گرچه مرگ او غم‎انگیز بود ولی غیرمنتظره نبود چراکه او در قسمت پایانی نیمه اول فصل ۸ سریال، زخم گازگرفتی‌اش را آشکار کرد اما او قبل از آن قسمت گاز گرفته شده بود. در واقع، زمانی که در تلاش بود تا صدیق را به الکساندریا بیاورد، گاز گرفته شد و شک و تردیدهایی در مورد پایان یافتن زندگی او وجود داشت.

با این حال، هرچند ظرافت و وقاری در نحوه انتخاب کارل برای پایان دادن به زندگی‌اش وجود داشت ولی خود قسمت، تقلا کرد تا به مرگ او اندکی احترام و عزت بدهد و در همین راستا، مرتبا صحنه‎های او را قطع می‎کرد و لحظه مرگ او را به تاخیر می‎انداخت تا این قسمت مستحق و سزاوار زمان اضافی‎ای که به آن تعلق گرفته را داشته باشد. و در واقع، برای چندین فصل است که این موضوع، مشکلی برای سریال مردگان متحرک می‎باشد. سریال به تنها روشی که می‎تواند تنش ایجاد کند، با به تاخیر انداختن موضوعات اجتناب‎ناپذیر، متوسل شدن به برش‎های بیش از حد در میان صحنه‎ها و قرار دادن وقفه‎های الکی در اتفاقات است. اگر آنها چربی اضافی را بتراشند، در واقع، یک سریال به خوبی اجرا شده با داستانی قوی و هیجان‎انگیز در درون سریال مردگان متحرک وجود دارد.

قسمت 9 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۹ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

با این حال، قسمت ۹ فصل ۸ موفق شد تا یک قسمت فکورانه و بازتابنده گرچه آرام باشد که در آن، اندرو لینکلن، دانای گوریرا و به خصوص چندل ریگز به ارائه عملکردهایی بسیار متاثرکننده و گاها ناراحت‌کننده و دردآور پرداختند. این قسمت، حق خود را به یکی از کاراکترهایی پرداخت می‎کند که از همان آغاز سریال در آن حضور داشته است و در همین حال، سریال را به مدلی جدید تغییر می‎دهد، مدلی که در آن، هیچ کس در امان نیست. کارل یکی از کارکترهای اصلی سریال بود و هنوز نیز در کتاب‎های کمیک زنده است ولی اینها مانعی برای کشته شدن او در سریال نبودند. سریال مردگان متحرک ممکن است با این مرگ قادر باشد تا برخی از آن انرژی خودجوش خود را بازپس بگیرد که قبلا از آن برای دست‌یابی به رده‌های بالا در دنیای سریال استفاده کرده بود.

قسمت ۹ علاوه بر اینکه بانگ خداحافظی کارل است، جواب چندین سوال باقی‎مانده از نیمه اول فصل ۸ را نیز پاسخ می‎دهد. سرانجام طرح نبوغانه یوجین آشکار شد که اجازه داد تا ناجیان از پناهگاه تحت محاصره زامبی‎ها فرار کنند. گرچه این طرح زیرکانه است ولی احتمالا ساده‎تر از آن چیزی است که اکثر بیننده‎ها انتظارش را داشتند. در ابتدا، ناجیان از تیراندازی استراتژیکی برای ساخت دیوارمانندهایی از بدن زامبی‎ها استفاده می‎کنند و سپس نیز مشغول پاکسازی کل زامبی‎های حول پناهگاه می‎شوند، البته صدای موسیقی نیز شنیده می‎شود که در حال منحرف کردن زامبی‌ها است. پس مطمئنا، این طرح به خوبی عمل کرده و نشان می‎دهد که نقشه ریک از همان ابتدا چقدر احمقانه بوده است ولی با این حال، راه حل ناجیان برای خارج شدن از این مخمصه، چندان حساس و هیجان‎انگیز به نظر نمی‎رسد و ارزش اینقدر انتظار و صبر را نداشته است.

قسمت 9 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۹ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

در همین حال، آشکار می‌شود که صحنه‎های فلش فوروارد و مربوط به ‌آینده‌ای که در آنها، ریک دارای یک ریش بلند و سفید است و همه خوشحال و سرزنده می‎باشند، رویای کارل بوده و چشم‎اندازی از آینده سریال نیست. این توضیح، قابل قبول و خوب است ولی توضیحی می‎باشد که تا حد زیادی بر روی گمراهی تکیه می‎کند که منجر می‎شود تا چندان برای بیننده رضایت‎بخش نباشد. و این موضوع، یک مشکل واقعی است چراکه اگر کنترل نشود، استفاده از چنین گمراهی‎ها و انحرافات بی معنی‎ای می‎تواند به طور جدی به اعتماد بیننده‌ها در داستان ضربه بزند. نمونه این مورد را نیز می‎توان در روایت نجات یافتن گلن از حمله مرگبار زامبی‎ها به لطف وجود یک سطل زباله دید. پیچیدگی “همه اینها رویا بود” چندان فاحش و انگشت‎نما نیست ولی الگویی است که سریال مردگان متحرک باید از آن اجتناب کند.

همانطور که کارل با دوستان و خانواده‎اش خداحافظی می‎کند، بازمانده‎های الکساندریا تصمیم می‎گیرند تا فاضلاب را به مقصد هیلتاپ ترک کنند. دریل می‎گوید: “همه با هم، بدترین کابوسشان خواهیم بود.” اینکه چطور نقشه آنها شکل خواهد گرفت، همچنان نامشخص است ولی اگر پایان داستان فصل ۸ سریال مردگان متحرک، نبردی عظیم میان ائتلاف ریک از بازمانده‎ها در مقابل ناجیان نیگان می‎باشد، پس این منطقی‎ترین پیشرفت بوده است. امیدواریم که سفر افراد الکساندریا، کینگدوم و احتمالا افرادی از اوشن ساید به هیلتاپ تمام فصل طول نکشد ولی اگر خواسته باشیم رک و پوست‎کنده بگوییم، سفر آنها کل نیمه دوم فصل ۸ طول خواهد کشید.

قسمت 9 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۹ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

تنها اکشن واقعی که در قسمت ۹ فصل ۸ سریال شاهد بودیم، روایت دوم این قسمت واقع در کینگدوم بود. کارول و مورگان درست قبل از اینکه ناجیان وسائل را جمع کنند و ایزیکیل را با خود ببرند، سر می‎رسند و حمله‎ای خشمگینانه را رها می‎کنند و موفق می‌شوند تا دوتایی همه ناجیان به جز رهبر آنها، گوین را بکشند. با این حال، نگران نباشید، چرا که گوین در پایان می‎میرد زیرا هنری، پسر جوانی که برادرش قبلا توسط ناجیان کشته شد، از پشت، نیزه را در گردن گوین فرو می‎کند.

زمانی که این طرح در مقابل تشکر کارل از پدرش برای تربیتش به عنوان فردی بالاتر از یک قاتل بی‎رحم به اجرا درمی‎آید، نتیجه حاصل فراتر از حد انتظار است. در اینجا، یک دوگانگی وجود داشت، مورگان و هنری در حال انتقام‌گیری بودند درحالی که ریک به کارل قول داد تا آینده‌ای مهربان و بخشنده‎تر ایجاد کند. به نظر می‎رسد که این موضوع، ریک و مورگان را دربرابر یکدیگر قرار می‎دهد و حال، ریک به محافظ زندگی و مورگان به گیرنده زندگی تبدیل شده‎ است. این ممکن است منجر به خروج مورگان از داستان سریال شود و او را به سمت سریال Fear The Walking Dead (ترس از مردگان متحرک) سوق دهد ولی دیدن اینکه یک پسر کوچک از پشت به گردن یک مرد نیزه فرو کرد ممکن است سبب شود تا مورگان بار دیگر به یک قاتل انتقام‌گیر تبدیل نشود.

صدیق به نظر فرد نسبتا باحالی به نظر می‎رسد و واقعا حیف است که همه او را به عنوان فردی خواهند شناخت که کارل برای نجاتش مرده است. و مطمئنا، زمانی که او وارد هیلتاپ شود، استفاده از چنین سخنانی برای معرفی وی به بقیه واقعا زننده خواهد بود. صحنه‎ای که کارل با خواهر کوچکش، جودیت، خداحافظی می‎کند، یکی از غم‎انگیزترین بخش‎های قسمت است. واقعا جای تاسف دارد که بازیگر نقش جودیت نتوانسته گریه‎ای قابل‎باور ارائه دهد و صدای گریه‎ای که بعدا به این صحنه اضافه شده، بسیار واضح و پریشان‎کننده است. با اینکه صحنه‎های ریک پیر، رویایی بیش نبوده ولی صحنه‎ای در پایان این قسمت وجود داشت که مربوط به آینده است که در آن، ریک با چشمانی تیره و تار به درختی تکیه داده است. مشخص نیست که این صحنه در چه موردی است ولی می‎توان احتمال داد که مربوط به قسمت پایانی فصل و اشاره‎ای به راه حل مناقشه با نیگان است.

قسمت ۱۰ فصل ۸ سریال مردگان متحرک روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ پخش خواهد شد.

۲ دیدگاه ها

 1. bobfox

  ۲۸ اسفند, ۱۳۹۶ در ۱۸:۲۱

  فصل ۹ که تا کنون آنچنان چنگی به دل نزد و با کش دار کردن موضوعات بی اهمیت داستان را بسیار حلزونی و کند کرده است تا جائی که بنده به عنوان کسی که از فصل اول پیگیر سریال بوده ام که خودش چند سال می شود در این فصل مجبور بودم هی فیلم را جلو ببرم تا حوصله ام سر نرود وبتوانم روند کند داستان را تحمل کنم

  پاسخ دادن

  • bobfox

   ۲۸ اسفند, ۱۳۹۶ در ۱۸:۲۵

   عذر می خوام فصل نه را اشتباه گفتم منظورم همان فصل هشت قسمت نهم بود … در ظمن از نقدتان هم سپاسگزارم .

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *