بیاتومگ – در قسمت ۱۴ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) که قسمتی به شدت ترسناک و ظالمانه است، ریک وارد سمت تاریک می‎شود. این قسمت قصد دارد تا با وقت‎کشی، ما را به قسمت پایانی برساند. با نقد این قسمت همراه با ما باشید.

توجه: متن زیر داستان قسمت را فاش می‎کند.

قسمت ۱۴ فصل ۸ که با نام “همچنان باید معنایی داشته باشد” است، یک حقه کثیف و بدجنسانه را به اجرا درمی‎آورد. صحنه آغازین قسمت، در ابتدا فرار جیدیس از قتل عام ناجیان در آشغال‎دونی را به نمایش می‎گذارد و سپس نیز، جیدیس در زمان حال را نشان می‎دهد که نیگان را اسیر و زندانی کرده است. و در حالی که شما فکر می‎کنید این قسمت قرار است به طور کامل به جیدیس اختصاص داده شود، روایت قسمت به ریک و تلاشش برای انتقام‎گیری بازمی‎گردد.

این مورد از دو جهت ناامیدکننده است؛ از یک سو، داستان جیدیس به هیج‎کجا ختم نمی‎شود و تنها سوالات تصادفی بیشتری را ایجاد می‎کند. از سوی دیگر، روایت ریک در این قسمت به طرز ظالمانه‎ای تیره و تاریک است و این احتمال وجود دارد که به طور جبران‎ناپذیری به کاراکتر صدمه وارد کند. پس این قسمت، موفقیت چندانی بدست نیاورده است.

قسمت 14 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۱۴ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

بنگرید، ریک همچنان از مرگ کارل ناراحت است و رنج می‎برد و بخشی از غم و اندوهش شامل انکار کردن آخرین سخنان او می‎باشد. ریک با نخواندن نامه پسرش و انکار کامل آخرین سخنان گفته شده کارل که در مورد بخشش و رحم بود، به سوی تاریکی در حال حرکت است. تقریبا، از زمان مردن کارل، ریک هر دقیقه یا در حال تهدید به کشتن نیگان است یا به طور فعالانه‎ای در حال انجام آن می‎باشد. این موضوع، خسته‎کننده است و تقریبا ریک را رقت‎انگیز و غیرقابل همدردی کردن جلوه می‎دهد اما اساسا قابل دنبال کردن می‎باشد.

اما در قسمت ۱۴ فصل ۸، ریک با نیگان مواجه نمی‎‌شود و در واقع، او به دنبال ناجیان زندانی‎ای است که در قسمت قبلی از هیل‎تاپ گریختند. مردانی که به نظر فقط ترسیده‎اند و گیج شده‎اند. مردانی که پیشنهاد عفو و بازگشت به هیل‎تاپ را قبول کردند. البته به جز جارد همیشه شرور. بنابراین، زمانی که ریک شروع به قسم خوردن در مورد اینکه اگر او را رها کنند، او نیز آنها را زنده خواهد گذشت، کاملا مشخص بود که تمام آن ناجیان به مرگ محکوم شده‎اند.

متاسفانه، با وجود اینکه این موضوع قابل پیش‎بینی بود اما دیدن آن آسان‎تر نشده بود. برای چند ثانیه کوتاه، همه چیز به خوبی و آرامی در حال پیشروی بود. ریک، مورگان و ناجیان با یکدیگر همکاری می‎کردند تا گله در حال ورود زامبی‎ها را از بین ببرند. یکی از ناجیان حتی جان ریک را نجات داد. به طور طبیعی، پس از اینکه نبرد در برابر زامبی‎ها رو به پایان بود، ریک به معنای واقعی کلمه به پشت همان فردی که جانش را نجات داده بود، ضربه زد. ریک و مورگان بلافاصله دیگر ناجیان را به قتل رساندند. آیا اینها قهرمانان ما هستند؟!

قسمت 14 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۱۴ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

انتقام‎گیری از نیگان و تلاش برای کشتن او که برای چندین سال شرور اصلی بوده و کارهای وحشتناک بی‎شماری انجام داده، قابل درک است اما اینکه ریک از ترس افراد وحشت‎زده‎ای که تنها به دنبال زنده ماندن می‎باشند، سوءاستفاده می‎کند تا آنها را بدون دفاع کند و سپس نابودشان کند، استراتژی و نقشه نیست بلکه خشم محض است. مطمئنا، ریک چند لحظه پس از آن قتل عام درنگ می‏‎کند، تا در آینه نگاه محزونانه‎ای بکند اما او در قسمت ۲ همین فصل نیز دقیقا همین کار را انجام داده بود.

در آن زمان، ریک از انسانیت فاصله گرفته بود و حالا نیز بیشتر فاصله گرفته است. کارل می‎خواست تا از مرگ خود برای جلوگیری از خشم و خشونت پدرش استفاده کند اما در واقع، بیشتر همانند یک شتاب‎دهنده عمل کرده است. در نهایت، ریک در پایان قسمت، نامه کارل را می‎خواند. پس ظاهرا کشتن ناجیان به ظاهر پشیمان، نوعی روان‎درمانی برای ریک بوده است. با این حال، این موضوع واقعا ترسناک و طاقت‎فرسا است.

در همین حال، جیدیس نیگان را گروگان گرفته و متاسفانه، این موضوع به جای جالبی ختم نمی‎شود. جیدیس می‎خواهد تا نیگان را بکشد اما نیگان می‎گوید که او دستور آن قتل عام را نداده چراکه مردم منابع هستند و این موضوع هزاران مرتبه شنیده‎ شده است. او مسئولیت آن قتل عام را برعهده می‎گیرد و عذرخواهی می‎کند و می‎گوید در حالی به سایمون اعتماد کرده که نباید می‎کرده است.

قسمت 14 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۱۴ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

هر کدام از آنها، یکدیگر را تهدید به از بین بردن چیزی باارزش از طرف مقابل می‎کنند. جیدیس قصد نابودی لوسیل را دارد و در همین حال، نیگان، مجموعه‎ای از عکس‎های دوستان مرده جیدیس را در دست دارد. اما شعله‎ای که هر کدام از آنها قصد استفاده از آن را دارند، به درون آب می‎افتد، پس بنابراین، جیدیس قادر نبود تا به هلیکوپتری علامت دهد که ناگهان در آسمان پدیدار شد. در ادامه قسمت نیز توضیحی در مورد آن داده نمی‎شود.

در پایان، جیدیس به نیگان اجازه می‎دهد تا برود و نیگان نیز به او پیشنهاد پیوستن به ناجیان را می‎دهد. جیدیس همیشه یک معما و چیستان بوده اما این قسمت نیز به هیچ وجه قابل‎توجهی، از مبهمی این کاراکتر نمی‎کاهد و نیگان نیز هیچ اطلاعات تازه‎ای ارائه نمی‎دهد، یا حداقل اطلاعاتی نمی‎دهد که در حال حاضر ما به آن پی ببریم. به نظر می‎رسد که داستان میان نیگان و جیدیس، بیشتر به عنوان داستانی انحرافی به کار گرفته شده تا نیگان برای چندین قسمت از داستان اصلی دور باشد و اتفاقات اصلی به قسمت پایانی سریال موکول شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *