بیاتومگ – قسمت ۱۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) بر روی ناجیان تمرکز می‎کند و در همین حال، به نبرد نهایی احتمالی در قسمت نهایی فصل اشاره می‎نماید. با نقد این قسمت همراه باشید.

توجه: متن زیر داستان قسمت را فاش می‎کند.

معمولا قسمت یکی مانده به آخر در فصل‎های سریال مردگان متحرک، تمرین مقدمه‎چینی برای اعلام وضعیت و مشارکت افراد است تا همه چیز را برای قسمت نهایی در جای خود قرار دهد. در چرخشی عجیب، قسمت ۱۵ خلاف این کار را انجام می‎دهد، و تمام آن اختلافات شخصی بین ناجیان را حل می‎نماید تا راه را برای نبردی باز کند که سریال در طی این دو سال به سوی آن ساخته شده، یعنی ریک دربرابر نیگان. مسئله این است که آن شکاف‎ها و ترک‎ها در وحدت ناجیان، فریبنده و جالب بودند و یک عامل مجهول را به یک نبرد اصلی خسته‎کننده اضافه می‎کردند. حال، پس از قسمت ۱۵، این طور احساس می‎شود که بهتر است زودتر این نبرد به پایان برسد.

نیگان با ملاقاتی با ستوان‎هایش، رسما بازگشتش به پناهگاه را اعلام می‎کند و سایمون بلافاصله به اشتباهات خود اعتراف و تقاضای بخشش می‎کند. نیگان اندکی با او بازی می‎کند اما عفو و بخشش کامل به او عطا می‎نماید. با این حال، از آنجا که ما می‎دانیم که نیگان در مورد آشغال‎دونی و قتل‎عام آشغال‎جمع‎کن‎ها می‎داند، پس تنها اندکی صبر و شکیبایی لازم بود تا به موضوع سایمون و نافرمانی‎هایش رسیدگی شود و به اتمام برسد.

قسمت 15 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۱۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

سایمون گروهی از افراد را جمع می‎کند اما توسط دوایت به او خیانت می‎شود و بلافاصله، نیگان دستور کشتن تمام توطئه‎گران به جز سایمون را می‎دهد. البته به گرگوری نیز شلیک نمی‎شود که خود جای سوال دارد. نیگان موافقت می‎کند تا برای حل‎وفصل کردن مسائل برای آخرین بار، به صورت تن‌به‎تن با سایمون در مقابل تمام ناجیان مقابله کند. آنها یکی از احمقانه‎ترین و یک‎طرفه‎ترین مبارزه با مشت را داشتند. آخرین باری که چنین مبارزه‎ای دیده بودیم، مبارزه استیون سیگال و ویلیام فورسیت در انتهای فیلم Out for Justice 1991 (در جستجوی عدالت) بود. تقریبا تمام چیزهای مرتبط با سایمون در این قسمت، نمایشی ظاهری برای پنهان کردن این موضوع می‎باشد که نیگان برای دوایت نیز نقشه دارد اما جای تاسف دارد که یکی از کاراکترهای خوب، در نهایت تنها به عنوان یک زیرنگاشت در داستانی بزرگتر استفاده شد.

اما قبل از اینکه در مورد دوایت صحبت کنیم، لازم است تا به تغییر در خوی و مزاج نیگان بپردازیم. همانطور که او با فشردن گلوی سایمون، او را می‎کشد، نیگان در مورد اینکه چطور شکست سایمون در حمله به هیل‎تاپ به معنای آن است که آنها هرگز مطیع نخواهند شد و همیشه به دنبال راه گریز یا راهی برای پاسخ رد دادن می‎باشند، پس بنابراین، نیگان هیچ چاره‎ای جز کشتن تمام آنها ندارد، صحبت می‎کند.

اگر زیادی سخاوتمند باشید، احتمالا می‎گوید که نیگان، سایمون را برای شکست‎های خودش در مواجهه با ریک و دیگران سرزنش می‎کند. اگر احساس سخاوتمندی زیادی ندارید، می‎توانید نحوه برخورد نیگان با مردان اوشین‎ساید را به یاد بیاورید و حیرت‎زده شوید که چرا ریک در این دو قسمت اخیر، وضعیت دشواری داشته است. داستان متناقض و ناجور برای نیگان، منبع بی‎پایانی از ناامیدی و ناراحتی بوده است اما حداقل، فلسفه او برای نجات مردم، به کاراکترش اندکی جزییات و تفاوت ریز و ظریف موردنیازی می‎دهد.

قسمت 15 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۱۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

نیگان برای اینکه پیروزی خود دربرابر ریک را تضمین کند، برنامه‎ و نقشه‎های اشتباه و غلطی به دوایت می‎دهد تا از این طریق، ارتش ریک به درون تله و دام بیافتد. در همین قسمت است که مشخص می‎شود، آن مسافر سرراهی مورموزی که نیگان در قسمت گذشته سوار ماشین خود کرد، خانمی بوده است که می‎دانسته دوایت خائن است و در کل این قسمت، نیگان در حال بازی دادن دوایت بوده است. زمانی که روایت سایمون به شیوه خود به پایان می‎رسد، اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است، کاملا واضح و آشکار می‎شود اما حرکت نیگان برای استفاده از دوایت برای حذف مشکل سایمون، بسیار هوشمندانه بوده است. از همین رو، حال راز دوایت فاش شده و این به معنای آن است که احتمالا او در نبرد بزرگ نهایی نقشی نخواهد داشت.

دزدیده شدن یوجین و فرار متعاقب آن از دست دریل و رزیتا، یک داستان بی‎فایده و بن‎بست است اما حداقل، فرصت دیدن جلوه منحصربه‎فردی از یوجین از جمله استفراغ کردنش برای گیج کردن رزیتا، ایجاد شد. در هر صورت، رزیتا و دریل در رفتار با یوجین، بدجنس بودند اما او فرار می‎کند و سوگند می‎خورد که دستور نیگان برای ساخت گلوله‎های بیشتر برای نبرد نهایی را انجام خواهد داد.

قسمت 15 فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت ۱۵ فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

در این قسمت، نامه‎های کارل به نیگان و ریک، سرانجام به دست صاحبان اصلی خود می‎رسد. گرچه این میشون است که نامه را برای نیگان از طریق بی‎سیم می‎خواند. کارل به ریک یادآور می‎شود که چطور به جای از بین بردن دشمنانش، باید بر روی بازسازی دوباره جامعه بشریت تمرکز کند. علاوه بر این، کارل از صلح و آرامش حمایت می‎کند و می‎گوید که ریک لازم نیست تا آنچه که اتفاق افتاده را فراموش کند بلکه باید اطمینان حاصل نماید که این اتفاقات تکرار نمی‎شوند. ریک به جودیت و میشون نگاه می‎کند و سرانجام، آنچه که کارل گفته بود را به گوش دل می‎شنود.

البته نیگان همچنان همان موضع کشتن همه را ادامه می‎دهد و اصلا اهمیتی قائل نمی‎شود. قسمت آینده که آخرین قسمت از فصل هشتم سریال مردگان متحرک می‎باشد، قسمت بخشش ریک در مقابل خشم نیگان خواهد بود. کدام یک موفق خواهند شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *