بیاتومگ – بسیاری انتظار داشتند تا نام فیلمسازان بزرگی همچون ترنس مالیک، لارس فون تریه و تری گیلیام را در فهرست رقابت برای نخل طلا در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ شاهد باشند اما اعلامیه رسمی صورت گرفته از سوی این جشنواره، از این نام‎های بزرگ به نفع بهترین نماینده‎های سینمای جهان چشم‎پوشی کرده است. بنابر این اعلامیه، نمایندگانی از ایران، ژاپن، چین، مصر و فرانسه در رقابت برای کسب نخل طلای سال ۲۰۱۸ حضور خواهند داشت.

۱. استفان بریزه – فیلم At War (در جنگ)

استفان بریزه - فیلم At War (در جنگ)
استفان بریزه – فیلم At War (در جنگ)

استفان بریزه برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ و با فیلم The Measure of a Man (اندازه یک مرد) در جشنواره فیلم کن شرکت کرد و حالا، با فیلم در جنگ، برای دومین بار در رقابت برای نخل طلا در این جشنواره معتبر حضور خواهد یافت. وینسنت لیندون در آن سال، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از این جشنواره شد و خود فیلم نیز جایزه هیئت داوران را دریافت کرد. دیگر آثار بریزه شامل فیلم برنده جشنواره فیلم ونیز A Woman’s Life (زندگی یک زن)، Mademoiselle Chambon (دوشیزه شمبون) و A Few Hours of Spring (ساعاتی اندک از بهار) می‎باشد.

۲. لی چانگ-دونگ – فیلم Burning (سوزان)

لی چانگ-دونگ - فیلم Burning (سوزان)
لی چانگ-دونگ – فیلم Burning (سوزان)

لی چانگ-دونگ، کارگردان اهل کره جنوبی، با فیلم سوزان برای سومین بار در دوران کاری خود برای رقابت در کسب نخل طلا به جشنواره فیلم کن می‎آید. او با فیلم Secret Sunshine (آفتاب پنهان) در سال ۲۰۰۷ و فیلم Poetry (شاعری) در سال ۲۰۱۰ در این جشنواره شرکت کرده بود. فیلم شاعری در آن سال، برنده جایزه بهترین فیلمنامه و جایزه هیئت داوران شد.

۳. اصغر فرهادی – فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

اصغر فرهادی - فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)
اصغر فرهادی – فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

فیلم همه می‎‌دانند ساخته اصغر فرهادی قرار است آغازگر جشنواره فیلم کن امسال باشد. این کارگردان ایرانی قبلا با دو فیلم خود در رقابت برای نخل طلا شرکت کرده بود و آن فیلم‌ها، فیلم The Past (گذشته) در سال ۲۰۱۳ و فیلم The Salesman (فروشنده) در سال ۲۰۱۶ است.

بازیگر فیلم گذشته، برنیس بجو، جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد، در حالی که فیلم فروشنده افتخاراتی برای شهاب حسینی به عنوان بهترین بازیگر و فرهادی به عنوان نویسنده بهترین فیلمنامه دریافت کردند.

۴. متیو گارونه – فیلم Dogman (تیمارکننده سگ)

متیو گارونه - فیلم Dogman (تیمارکننده سگ)
متیو گارونه – فیلم Dogman (تیمارکننده سگ)

این کارگردان ایتالیایی تاریخچه‌ای غنی در جشنواره فیلم کن دارد. او در سال ۲۰۰۸ با فیلم Gomorrah (گومورا) و در سال ۲۰۱۲ با فیلم Reality (واقعیت)، برنده جایزه بزرگ جشنواره کن شده است. آخرین حضور او در جشنواره کن به سال ۲۰۱۵ و فیلم Tale of Tales (افسانه افسانه‎ها) با بازی سلما هایک برمی‎گردد.

۵. ژان لوک گُدار – فیلم The Image Book (کتاب تصویر)

ژان لوک گُدار - فیلم The Image Book (کتاب تصویر)
ژان لوک گُدار – فیلم The Image Book (کتاب تصویر)

گُدار نیازی به معرفی ندارد. این فیلمساز افسانه‎ای سینما گرچه تاکنون با هفت فیلم در این رقابت شرکت کرده، اما هنوز نخل طلا را نبرده است. این فیلم‎ها شامل فیلم Every Man For Himself (هر کسی برای خودش) در سال ۱۹۸۰، فیلم Passion (اشتیاق) در سال ۱۹۸۲، فیلم Détective (کاراگاه) در سال ۱۹۸۵، فیلم Aria (آریا) در سال ۱۹۸۷، فیلم New Wave (موج تازه) در سال ۱۹۹۰، فیلم In Praise of Love (در ستایش عشق) در سال ۲۰۰۱، فیلم Goodbye to Language (خداحافظی با زبان) در سال ۲۰۱۴ می‎باشد. فیلم خداحافظی با زبان برنده جایزه هیئت داوران شده است.

۶. ریوسوکی هاماگوچی – فیلم Asako I & II (آساکو یک و دو)

ریوسوکی هاماگوچی - فیلم Asako I & II (آساکو یک و دو)
ریوسوکی هاماگوچی – فیلم Asako I & II (آساکو یک و دو)

این کارگردانی ژاپنی در کن امسال برای اولین بار در رقابت برای نخل طلا شرکت خواهد کرد. هاماگوچی بیشتر برای فیلم Happy Hour (ساعت شادی) محصول سال ۲۰۱۵ شناخته می‎شود که چندین جایزه در جشنواره بین‎المللی فیلم سنگاپور برده است.

۷. کریستوف اونوره – فیلم Sorry Angel (فرشته متأسف)

کریستوف اونوره - فیلم Sorry Angel (فرشته متأسف)
کریستوف اونوره – فیلم Sorry Angel (فرشته متأسف)

این کارگردان فرانسوی اولین بار در سال ۲۰۰۲ و با فیلم Seventeen Times Cecile Cassard (هفده هنگام از زندگی سسیل کاسارد) به جشنواره کن آمد. او در سال ۲۰۰۷ با فیلم Love Songs (سرودهای عشق) برای نخل طلا رقابت کرد اما از آن زمان تاکنون در این جشنواره حضور نداشته است.

۸. اوا هاسون – فیلم Girls of the Sun (دختران خورشید)

اوا هاسون - فیلم Girls of the Sun (دختران خورشید)
اوا هاسون – فیلم Girls of the Sun (دختران خورشید)

گفته شده که اوا هاسون با فیلم دختران خورشید، یکی از رقیبان سرسخت برای نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۸ می‎باشد. این فیلم که با بازی گلشیفته فراهانی می‎باشد، اولین حضور این کارگردانی فرانسوی در جشنواره کن را رقم خواهد زد.

۹. هیروکازو کورئیدا – فیلم Shoplifters (دزدان فروشگاه)

هیروکازو کورئیدا - فیلم Shoplifters (دزدان فروشگاه)
هیروکازو کورئیدا – فیلم Shoplifters (دزدان فروشگاه)

این کارگردان ژاپنی برای چندین سال اخیر، یکی از جزهای اصلی جشنواره کن بوده است. او با فیلم دزدان فروشگاه برای پنجمین مرتبه در جشنواره کن و در رقابت برای نخل طلا حضور خواهد یافت. او با فیلم Distance (فاصله) در سال ۲۰۰۱، فیلم Nobody Knows (هیچ‎کس نمی‎داند) در سال ۲۰۰۴، فیلم Like Father, Like Son (پسر کو ندارد نشان از پدر) در سال ۲۰۱۳ و فیلم Our Little Sister (خواهر کوچکمان) در سال ۲۰۱۵ در رقابت برای نخل طلا شرکت کرده است.

۱۰. نادین لبکی – فیلم Capernaum (کفرناحوم)

نادین لبکی - فیلم Capernaum (کفرناحوم)
نادین لبکی – فیلم Capernaum (کفرناحوم)

لبکی حضور منظی در جشنواره کن داشته اما امسال، برای اولین بار در رقابت برای نخل طلا شرکت خواهد کرد. این کارگردان لبنانی، در جشنواره دو هفته کارگردانان که به موازات جشنواره کن برگزار می‎شود، در سال ۲۰۰۷ با فیلم Caramel (کارامل) شرکت کرد و در سال ۲۰۱۱ نیز فیلم ?Where Do We Go Now (الان کجا برویم؟) در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به اکران درآمد.

۱۱. اسپایک لی – فیلم BlacKkKlansman (نژادپرست سیاه)

اسپایک لی - فیلم BlacKkKlansman (نژادپرست سیاه)
اسپایک لی – فیلم BlacKkKlansman (نژادپرست سیاه)

زمانی که فیلم She’s Gotta Have It (می‎خواهد بدستش بیاورد) برنده جایزه جوانان در دو هفته کارگردانان در سال ۱۹۸۶ شد، مقام اسپایک لی بسیار رشد کرد. در سال ۱۹۸۹، لی با فیلم Do the Right Thing (کار درست را بکن) برای نخل طلا رقابت کرد اما به آن دست نیافت. او در سال ۱۹۹۱، بار دیگر با فیلم Jungle Fever (تب جنگل) در رقابت نخل طلا حضور یافت.

۱۲. دیوید رابرت میچل – فیلم Under the Silver Lake (زیر دریاچه نقره‎ای)

دیوید رابرت میچل - فیلم Under the Silver Lake (زیر دریاچه نقره‎ای)
دیوید رابرت میچل – فیلم Under the Silver Lake (زیر دریاچه نقره‎ای)

دیوید رابرت میچل پس از اینکه با فیلم The Myth of the American Sleepover (افسانه خواب‌آلود آمریکایی) در سال ۲۰۱۰ و فیلم It Follows (آن تعقیب می‎کند) در سال ۲۰۱۴، به محبوبیت عظیمی در جشنواره بین‎المللی هفته منتقدان دست یافت، برای اولین بار با فیلم زیر دریاچه نقره‎ای، در رقابت نخل طلای جشنواره کن شرکت خواهد کرد.

۱۳. پاوو پاولیکوفسکی – فیلم Cold War (جنگ سرد)

پاوو پاولیکوفسکی - فیلم Cold War (جنگ سرد)
پاوو پاولیکوفسکی – فیلم Cold War (جنگ سرد)

این کارگردان لهستانی بیشتر برای بردن جایزه بهترین فیلم خارجی زبان مراسم اسکار برای فیلم Ida (آیدا) در سال ۲۰۱۳ شناخته می‎شود اما او با فیلم جنگ سرد، برای اولین بار در رقابت جشنواره فیلم کن شرکت می‎کند. او از سال ۲۰۱۳ تاکنون هیچ فیلم سینمایی‎ای منتشر نکرده است.

۱۴. جعفر پناهی – فیلم Three Faces (سه رخ)

جعفر پناهی - فیلم Three Faces (سه رخ)
جعفر پناهی – فیلم Three Faces (سه رخ)

جعفر پناهی با وجود اینکه یکی از مورد تحسین‎ترین کارگردانان دنیا می‎باشد، تاکنون در رقابت برای نخل طلای جشنواره فیلم کن شرکت نکرده است. پناهی در مراسم دو هفته کارگردانان، برای فیلم The White Balloon (بالون سفید) در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه دوربین طلایی شد و فیلم Crimson Gold (طلای سرخ) نیز در بخش نوعی نگاه در جشنواره کن در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه هیئت داوران شد.

۱۵. آلیس رورواچر – فیلم Happy as Lazzaro (لازاروی خوشحال)

آلیس رورواچر - فیلم Happy as Lazzaro (لازاروی خوشحال)
آلیس رورواچر – فیلم Happy as Lazzaro (لازاروی خوشحال)

پس از بردن جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ با فیلم The Wonders (عجایب)، رورواچر برای اولین بار به جشنواره فیلم کن بازمی‎گردد.

۱۶. کیریل سربرنیکوف – فیلم Summer (تابستان)

کیریل سربرنیکوف - فیلم Summer (تابستان)
کیریل سربرنیکوف – فیلم Summer (تابستان)

این کارگردان روسی برای اولین بار با فیلم تابستان در رقابت برای نخل طلای جشنواره فیلم کن شرکت خواهد کرد. او با فیلم درام The Student (دانش‎آموز) در سال ۲۰۱۶، در بخش نوعی نگاه جشنواره کن حضور یافته بود.

۱۷. ابوبکر شوقی – فیلم Yomeddine (یوم‎الدین)

ابوبکر شوقی - فیلم Yomeddine (یوم‎الدین)
ابوبکر شوقی – فیلم Yomeddine (یوم‎الدین)

فیلم یوم‎الدین، اولین تلاش کارگردانی ابوبکر شوقی می‎باشد که خود، یکی از بزرگترین شگفتی‎های فیلم‎های حاضر در رقابت برای نخل طلای جشنواره فیلم کن امسال می‎باشد. این نویسنده و کارگردان مصری بیشتر کارگردانی مستندهای کوتاه را در دست داشته است.

۱۸. جیا ژانکو – فیلم Ash Is Purest White (خاکستر خالص‎ترین سفید است)

جیا ژانکو - فیلم Ash Is Purest White (خاکستر خالص‎ترین سفید است)
جیا ژانکو – فیلم Ash Is Purest White (خاکستر خالص‎ترین سفید است)

ژانکو یکی از برجسته‎ترین کارگردانان چین می‎باشد و بار دیگر با فیلم خاکستر خالص‎ترین سفید است، به جشنواره فیلم کن بازخواهد گشت. او برای اولین بار با فیلم Unknown Pleasures (لذت‎های ناشناخته) در سال ۲۰۰۲ در رقابت برای نخل طلا در جشنواره فیلم کن حضور یافت.

جشنواره بین‌المللی فیلم کن از روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت شروع و تا شنبه ۲۹ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *