بیاتومگ – احساس می‎شود که قسمت آخر فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) خود نیز می‎خواهد سریع کار را تمام کند. قسمت نهایی فصل هشتم که با عنوان “خشم” می‎باشد، قسمتی خسته‎کننده است اما برای فصل ۹ احتمالاتی وجود دارد. با نقد این قسمت همراه باشید.

توجه: متن زیر داستان قسمت را فاش می‎کند.

برای نبرد نهایی بزرگ، همه حضور پیدا می‎کنند و اگر شما واقعا فکر می‎کردید که قرار است واقعا نبرد نهایی بزرگی ببینید، پس خودتان را مسخره کرده‎اید. با توجه به اینکه قسمت آخر فصل هشتم، اوج نبرد و مناقشه‎ای است که در طی بیش از دو فصل از یک سریال در جریان بوده، اینکه به یک پایان ناامیدکننده و خسته‎کننده تبدیل می‎شود، واقعا شگفتی محض است.

حال، کاملا بدیهی است که این زمان اختصاص داده شده به جنگ میان ریک و نیگان بسیار بسیار بیش از حد بوده و قسمت آخر فصل هشتم نشان‎دهنده این موضوع می‎باشد و مطمئنا، سازندگان با این موضوع موافق هستند. احساس می‎شد که این قسمت کاملا بی‎مبالات و با بی‎میلی ساخته شده و تنها موارد ضروری را بررسی می‎کند تا از این طریق، تمام افراد درگیر در ماجرا بتوانند با چیزی جدید پیش بروند. چیز بد به خصوصی در این قسمت وجود ندارد. فقط قسمت فاقد هر گونه اتفاقات غیرمنتظره، احساس و هیجان‎ و همچنین فوریت و ضرورت می‎باشد.

قسمت آخر فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت آخر فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

پس بله، زمانی که مشخص می‎شود یوجین شخصا تک تک گلوله‎های ناجیان را دستکاری کرده و سبب شده تا اسحله‎هایشان به هنگام شلیک منفجر شود، ناجیان فورا جنگ را می‎بازند. البته اتفاقات پیچیده دیگری نیز در رابطه با کار گذاشتن دام دوم برای ریک توسط نیگان وجود دارد چراکه نیگان حدس زده بود که ریک فکر می‎کند دام اول، یک دام است اما در هر صورت، ریک در نهایت به درون دام نیگان می‎افتد و اگر گابریل در نهایت یوجین را به سر عقل نیاورده بود، ریک جنگ را کاملا باخته بود. رزیتا پس از نبرد به یوجین مشت می‎زند اما می‎گوید که این مشت برای استفراغی است که روی او کرده است، پس به نظر می‎رسد که رزیتا به یوجین روی خوش نشان داده، هرچند، بهترین چیزی که او سزاوارش است، زندانی شدن در کنار گرگوری می‎باشد.

علاوه بر این، نیگان حدود ۱۵ نفر (!) را برای حمله به هیل‎تاپ راهی می‎کند اما احتمالا آنها باید بسیار قوی و ترسناک بوده باشند چراکه افراد باقی‎مانده در هیل‎تاپ به رهبری تارا بلافاصله پس از دیدن آنها پا به فرار می‎گذارند. تارا داوطلب می‎شود تا ناجیان را معطل کند و در همین حین، آلدن و دیگر ناجیان فراری ساکن هیل‎تاپ به او می‎پیوندند چون می‎خواهند خودشان را ثابت نمایند. اما قبل از اینکه آنها شانسی برای اثبات خود داشته باشند، تمام آن ناجیان توسط کوکتل موتولوف‎هایی از سوی ساکنین اوشن‌‎ساید نابود می‎شوند. هیچ کس از ساکنین هیل‎تاپ دچار آسیب نشد و این خبر خوبی است اما چرا در طی فصل کوشش و تلاشی وجود داشت که بیان می‎کرد، ساکنین اوشن‎ساید برای بردن نبرد با نیگان و ناجیان ضروری می‎باشند. با این وجود، کل این داستان و روایت به طور پیوسته، از آغاز تا پایان، یک چاره اندیشی موقت بوده است. امیدواریم که پس از به پایان رسیدن روایت اوشن‎ساید، آرون در فصل بعدی کاری برای انجام دادن داشته باشد.

قسمت آخر فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت آخر فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

به محض اینکه ناجیان شکست می‎خورند، نیگان پا به فرار می‎گذارد، ریک او را تا پایین یک تپه و زیر یک درخت که پنجره‎هایی با شیشه‎های رنگین از آن آویزان است، تعقیب می‎کند و با او به مبارزه می‎پردازد. نیگان عملکرد بهتری از ریک دارد، بنابراین، ریک از نیگان تقاضای ده ثانیه زمان می‎کند تا به او توضیح دهد که چطور آنها می‎توانند روبه‎جلو حرکت کنند. ریک چند تا از دلایل و نکات صحبت‎های کارل را تکرار می‎کند و آن لحظه‎ای که نیگان گارد خود را پایین می‎آورد، ریک گلوی او را می‌شکافت. با این حال، نگران نباشید! این یکی از آن برش‎های سطحی مختصری است که یک دانشجوی داروسازی در میانه یک مزرعه می‎تواند آن را بخیه بزند! پس بنابراین، بخشش ریک بر خشمش غلبه می‎کند زیرا در غیر این صورت، هدف کل این فصل چه بوده است. زمانی که مشخص می‎شود ریک نمی‎خواهد نیگان را بکشد، مگی کنترل خود را از دست می‎دهد و غم‎واندوه بازیگر لورن کوهن، یکی از معدود صحنه‎های احساسی‎‎ای است که در این قسمت می‎توان مشاهده کرد.

سپس ریک یک سخنرانی بزرگ و پرشور برای ارتشش و ناجیان باقی‎مانده ارائه می‎دهد و بار دیگر، تمام آن صحبت‎هایی که کارل، زمانی که در هشت قسمت گذشته مُرد را تکرار می‎کند. اگر فرصت دیگری برای این وجود داشته باشد که سریال مردگان متحرک بار دیگر جالب و تماشایی شود، این سریال باید از این عادت و روش خود دست بکشد و بازسازی جامعه در کنار ناجیان، چیز تازه‎ای با پتانسیل زیاد و چشمگیری می‎باشد. اما در هر حال، ما این سخنرانی را در این فصل بسیار شنیده‎ایم، به خصوص آن عذر و بهانه نیک که می‎گوید باید بعد از این اتفاقات، چیزی وجود داشته باشد. و بخش “بعد از این اتفاقات” نیز شامل حبس کردن نیگان برای باقی عمرش می‎باشد تا از این طریق، به همه نشان دهند که آنها روبه‎جلو حرکت می‎کنند تا تمدن جدیدی بسازند و نیگان باید ببیند که چه فلسفه اشتباهی داشته است. حداقل، این اندک عدالت در سریال مردگان متحرک دیده می‎شود.

قسمت آخر فصل 8 سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)
قسمت آخر فصل ۸ سریال The Walking Dead (مردگان متحرک)

پس از اینکه جیسس به مورگان می‎گوید که کشتن همه ممکن است در دراز مدت جوابگو و کارساز نباشد، بار دیگر کلید قطع و وصل شدن کشتار مورگان بر روی “خاموش” قرار می‎گیرد. مورگان در نهایت متوجه می‎شود که او برای خودش و دیگران یک خطر محسوب می‎شود و به جاده می‎زند و در نهایت، سر از سریال Fear the Walking Dead (ترس از مردگان متحرک) به در می‎آورد. این نیز یکی دیگر از داستان‎ و روایت‎های طولانی این فصل است که بازده بسیار ضعیفی داشت.

در یکی از نویدبخش‎ترین اشارات به فصل بعدی سریال مردگان متحرک، مگی، شورایی برگزار می‎کند که در آن، او و دریل به جیسس می‎گویند که ریک درست می‎گفت که آنها باید ناجیان را زنده نگه دارند اما او و میشون تصمیم اشتباهی در زنده نگه‎داشتن نیگان گرفتند. بنابراین، آنها فعلا کار خود را ادامه می‎دهند و برای زمان مناسب صبر می‎کنند تا در نهایت ضربه بزنند. سریال تمام اختلافات احتمالی جالب‎توجه میان رهبران در این فصل را در حاشیه نگه داشته تا بتوانند در فصل بعدی به آن بپردازند. امیدوار باشیم که اینگونه باشد. البته اینکه چرا آنها تصمیم گرفتن تا جیسس که خود یکی از مخالفان قتل و کشتن است را به درون شواری خود بیاورند، نامشخص است.

مجموعه صحنه‎های نهایی قسمت نشان می‎دهند که ناجیان با این موضوع که در درون یک جامعه بزرگتر فعالیت کنند، مشکلی ندارند اما بدیهی است که این موضوع دوامی ندارد. در حال حاضر، این یک پایان به شدت روشن برای یک مناقشه بسیار ناراحت‎کننده و دشوار است. برای اولین بار در مدتی طولانی، احتمالات و فرصت‎های داستانی پیش‎روی سریال مردگان متحرک بسیار باز و گسترده است. واقعا جای تاسف دارد که برای رسیدن به اینجا، مسیری طولانی و افسرده‎کننده سپری شده است.

۴ دیدگاه ها

 1. reza

  ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۰۴:۳۱

  من هم به نوبه خودم احساس میکنم کارگردان و فیلم نامه به هیچ عنوان قابل قبول نیست و سریال فقط و فقط برای پول سازی شبکه در نظر گرفته شده،به هیچ عنوان شاهد هیجان و سوپرایز هایی که در فصل های قبلی دیدیم رو در این فصل نمی بینیم و سریال در یک خط مستقیم در حال حرکته ، بی نهایت عیب و ایراد داره و سوال های بی پاسخ مثلا هنری چرا در زندان رو باز کرد و بلند شد و دوید وسط جنگل اخه یهو،یعنی خدایی هیچ جای دیگه نبود بره ؟؟؟؟؟؟نیگان وقتی از خیانت دوایت خبر داشت چرا همین نقشه قسمت آخر رو همون اول نکشید ؟؟؟؟؟و شما بعد از دو فصل زد و بند میتونید بگید قهرمان داستان کیه؟ کاملا درست حدس زدید نه نیگان هستش نه کارل نه ریک ؛یوجییییین قهرمانه !!!گرچه اختلاف نظر لیدرها رو بعضی از دوستان منطقی میدونن برای آغاز فصل ۹ ولی باز هم فکر میکنم بعد از گذر چندین فصل و با وجود همه ی فداکاری های ریک و مگی و تقریبا در ارتباط بودن این دو شخص از اوایل این سریال ،به صورت خیلی سطحی و گذرا به کینه مگی وقت داده شد و به نظرم باید یه مکالمه ناگوار بین مگی و ریک انجام میشد تا مگی شروع به توطعه چینی کنه ،به هیچ عنوان کارگردان به عمق شخصیت های کارکتر نپرداخته و قاتل یهو مهربان میشه(ریک و نیگان )،مهربون یهو قاتل میشه (مورگان ،جیسس).واقعا سریال در این فصل با سکانس های تکراری حرکت آهسته و کادر بسته قیافه بازیگر ها،دیالوگ های شدیدا تکراری و یک داستان بسیار ضعیف ،یکی از بدترین فصل های واکینگ دد بود

 2. احسان

  ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۶:۱۵

  واقعا سریال داره مسخره شده !
  کارگردان هرجوری دلش میخواد داستان رو جلو میبره. هر وقت دلش بخواد ریک و دار دستش دستگیر میشن .
  بعضی مثل آب خوردن کشته میشن (نقش فرعی) بصورت غافلگیر شونده اما این غافلگیری برای نقش های اصلی وجود نداره !
  کارگردان زامبی ها را به عروسک و پیازداغ فیلم تبدیل کرده ، ها جا دلش بخواد ظاهر میشه ، هر جوری دلش بخواد درگیر میشه و به نظرم هیجان این زامبی ها خیلی تکراری شده و کاملا مشخصه که اصلا آسیبی به نقش های اصلی نمیزنند حتی در سخت ترین شرایط.
  ریک و دار دستش با کلی ماجراهای مختلف به اینجای داستان رسیدند و واقعا برای زندگی جنگیدن. اما ما افرادی رو در فصل هشت میبینیم که با هر فرضی که داشته باشیم قابل قبول نیست که اونا تا حالا چطوری زنده ماندن !!!!!
  سریال کاملا درگیر بازی های سیاسی کشورهای غرب شده و در بعضی از قسمت ها داستان سریال به خاطر نمایش برخی مسائل سیاسی روز در دنیا به حاشیه رفته که هیچ ربطی به داستان اصلی نداشته از حمله فاجعه منا در مکه ، ظاهر داعشی ها در میان گروه نیگن و …
  دلیل مسخره شده سریال که اول اشاره کردم این بود که در هر فصل تصمیم میگیرن که فصل دیگه چطور رقم بخوره ؟! اصلا برای هر قسمت قرارداد میبندن ، بعصی مواقع داستان رو بی خود کش میدن که پول بیشتری به جیب بزنند. وگرنه کسانی که سریال رو از اول دیدند متوجه میشن که ماجراهای گذشته (فرماندار ، هیل تاپ و …) کشته شدن بعضی از نقش های اصلی داستان کاملا محو شده و همه فراموش کردند و ماجراهای جدید نیز فقط در موضوع تفاوت دارند ! والا بین فرماندار و نیگن چه فرقی وجود داشت؟

 3. آرمان الهی

  ۲۸ فروردین, ۱۳۹۷ در ۰۴:۴۲

  نمیدونم چرا ولی احساس میکنم نویسنده ی این متن واقعا علاقه ای به واکینگ دد نداره و مدام در حال اشاره به نکات حاشیه ای سریال هستش.
  بهتر بود اشاره ای هم به ویسپررها میکردید که در این قسمت چند ثانیه ای در صحنه ها حاضر بودن و جماعت بزرگی از اونها به نمایش دراومدن.
  حضور ویسپررها، خشم مگی و اختلاف نظر مگی و درل با ریک مقدمه ای بر فصل ۹ هستش.

  • محمد

   ۲۸ فروردین, ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۳

   سلام. سعی بر اینکه بی‌طرفانه‌ترین نقد به نگارش دربیاید. در انتهای نقد نیز به احتمالات جذاب و گسترده سریال برای فصل نهم نیز اشاره شده بود.