توجه: متن زیر داستان قسمت ۱ فصل ۲ را فاش می‎کند.

بیاتومگ – معمای بزرگ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)، “در” می‌باشد. این بازی جدید فورد چیست و چطور این به دیوانگی و خودآگاهی میزبان‎ها مرتبط است و چه کاری قرار است با مرد سیاه‎پوش انجام بدهد؟ در این متن به طور موشکافانه به این موضوع پرداخته خواهد شد.

معمای بزرگ فصل اول سریال وست‎ورلد، “هزارتو”، یک داستان پنهانی در درون تجملات و تزیینات پارک موضوعی وسترن مربوط به آینده بود. ویلیام / مرد سیاه‌پوش بر این باور بود که سطحی مخفی در پارک وجود دارد اما همانطور که همه افراد مدام به او می‎گفتند، این سطح مخفی اصلا برای او مقدر نشده است. در واقع، این برای میزبان‎ها طراحی شده بود؛ هزارتو به هیچ وجه فیزیکی نبود بلکه یک نظریه در مورد این بود که چطور با دادن آوای و بیان درونی به ربات‎ها، آنها می‎توانند به فهم و هوشیاری دست یابند، نظریه‎ای که توسط موسس مرحوم پارک، آرنولد به جا گذاشته شده بود. در پایان فصل اول سریال، دلوروس هزارتو را حل می‎نماید و کنترل خودش را در دست می‎گیرد و همکار آرنولد، فورد، را می‎کشد.

ظاهرا پس از هزارتو، “در” می‎آید. مدیران اجرایی سریال وست‎ورلد قبل از پخش قسمت اول فصل دوم، به شدت به معمای بزرگ فصل دوم اشاره کرده بودند و حالا، با شروع پخش سریال، ما می‎توانیم این معمای بزرگ را دنبال نماییم.

قسمت اول فصل دوم سریال وست‎ورلد به شدت بر روی موضوع “در” تمرکز نمی‎کند و در عوض، بیشتر به معمای حول برنارد و قتل عام تمام میزبان‎ها توسط او می‌پردازد. با این حال، یک صحنه کلیدی به توضیح و آشکار شدن موضوع “در” کمک می‎کند. ویلیام یا مرد سیاه‎پوش با بازی اد هریس، در کمپی در این دنیای اکنون وارونه شده وست‎ورلد توقف می‎کند، جایی که نسخه رباتی نوجوانی فورد به او نزدیک می‎شود و این قسمت جدید از این روایت تازه را برای او توضیح می‎دهد. گفتگوی کامل آنها در زیر آمده و بخش مهم نیز برجسته شده است.

  • فورد: گمشده‎ای؟
  • ویلیام: نه، فکر نکنم. در واقع، احساس می‎کنم که تازه از راه رسیدم.
  • فورد: مراقب باش ویلیام.
  • ویلیام: الان اینجا خیلی خطرناک شده است. عواقب واقعی وجود دارد.
  • فورد: سوالی که برای تو وجود دارد این است که قدم بعدی‎ات چیست؟ آیا به همه چیزی که می‎خواستی رسیدی؟
  • ویلیام: به خاطر حماقتم، همیشه چیزهایی برای دست یافتن وجود دارد.
  • فورد: این چیزی است که من تو را برایش تحسین می‎کنم. تو هیچ وقت به فتوحاتت قانع نبودی. تو به مرکز هزارتوی آرنولد رسیدی. اما الان، درون بازی من قرار داری. در این بازی، تو مجبوری تا بیرون بروی. در این بازی، تو باید در را پیدا کنی. تبریم می‎گویم ویلیام، این بازی برای تو مقدر شده است. بازی در پایان آغاز می‎شود و جایی به پایان می‎رسد که شروع شده است.
  • ویلیام: هنوزم تو با کد و رمز داری صحبت می‎کنی؟
  • فورد: ویلیام، اینجا همه چیز کد است. تو بیشتر از هر کس دیگری این موضوع را می‎دانی. نگران نباش، بازی، تو را پیدا خواهد کرد.
  • ویلیام: خوب، رابرت به نظرم دیگر به نیاز ندارم.

“در” بازی‎ای ساخته شده توسط فورد برای ویلیام

فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

این گفتگو، چندین چیز را آشکار می‏‎کند. در حالی که هزارتو توسط آرنولد و برای میزبان‎ها ساخته شده، در توسط فورد و به صراحت برای ویلیام ایجاد شده و احتمالا بخشی از روایت تازه‎ای است که با دست یافتن دلوروس به آگاهی و هوشیاری آغاز شده است. این به نظر چالشی برای آزادی نوظهور ویلیام می‎باشد چراکه او اکنون با توجه به وضعیت جدید ایجاد شده برای پارک، وظیفه پیدا کردن راهی برای گریز از آن را دارد. البته، با توجه به اینکه هزارتو واقعا یک استعاره بوده، مطمئنا هدف والاتری نیز در مورد “در” وجود دارد. در حقیقت، کد پایان/شروع، نشان می‌دهد که برنامه‎های بزرگتری در جریان است.

با توجه به صحبت‎های مرتبط به فرار و اهداف بزرگ دلورس برای به زانو درآوردن کل دنیا، اینکه برنامه فورد شامل راهی برای خارج کردن میزبان‎ها از پارک باشد، چندان جای شگفتی ندارد. گذشته از اینها، پارک در هرج‎ومرج تنها شروع روایت تازه است و این گفتگو مشخص کرد که ویلیام از سهم خود آگاه است و آن، رفتار با میزبان‎ها به عنوان یک گونه است. آیا درست است که او در انقلاب‎ ربات‎ها در سمت انسان‎ها باشد؟ مطمئنا دلوروس که اکنون چهره تیره و تاریک خود را نشان داده، قطعا متناسب یک پایان و یک آغازی است که فورد به آن اشاره کرده بود.

در حال حاضر، سوال بزرگی که مطرح است این می‎باشد که چطور این موضوع به دیگر اتفاقات وحشتناک در حال رخ دادن در پارک ربط پیدا می‎کند. اصطلاح “علفزار سرسبز آنسوی دره” چندین بار بازگو شده و اشاره داشته که این هدف انتزاعی دلوروس می‎باشد و این قطعا در درون استراتژی بازی “در” جای می‎گیرد. البته تاکنون چیز زیادی از “در” مشخص نیست و باید برای قسمت‎های بیشتری از سریال صبر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *