بیاتومگ – سریال Westworld (وست‎ورلد) با قسمت ۴ فصل ۲ که قسمتی سرشار از روایت‌های ویلیام و برنارد بود، سرانجام پاسخ برخی از سوالات را داد و احتمالا به یک بازگشت بزرگ اشاره کرد. با نقد این قسمت همراه با ما باشید.

توجه: متن زیر داستان قسمت را فاش می‌کند.

فصل دوم سریال وست‌ورلد هیچ عجله‌ای برای رو کردن دست خود نداشت اما قسمت چهارم این فصل، بیشترین پاسخ‎ها را تا به اینجا ارائه کرده و همین موضوع، آن را به مستحکم‎ترین قسمت‎ فصل و احتمالا سریال تاکنون تبدیل می‎کند. زن مرموزی که در قسمت ۳ فصل ۲ معرفی شد، دختر مرد سیاه‎پوش به نام امیلی است و این موضوع را برخی از طرفداران در همان قسمت حدس زده بودند و همانطور که مشخص است، این فرزند شباهت‎های زیادی با پدر خود دارد.

او احتمالا در پارک بزرگ شده یا حداقل همانند پدرش، یک تیرانداز خودنسرد است و همین نیز باعث می‎شود تا سهم او در کارهای داخلی کمپانی دلوس، جذاب و چالش‎برانگیزتر شود. آیا او به دنبال یکی از آزمایشگاه‎های مخفی است تا منافع تجاری پدرش را از بین ببرد؟ با توجه به گفته‎های قبلی و مختصر ویلیام در مورد دخترش، آنها رابطه پیچیده و تنش‎زایی داشته‎اند، به خصوص از زمانی که مادر امیلی دست به خودکشی زد. از آنجا که خودکشی مادر امیلی سبب شد تا پدرش وسواس خاصی نسبت به پارک پیدا کند، اینکه امیلی بخواهد از روی کینه و غرض، چیزی که چندین سال از عمر پدرش را به تباهی کشانده را از بین ببرد، کاملا منطقی و قابل درک است.

قسمت 4 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۴ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

در جایی دیگر در قسمت، مشخص می‎شود که السی زنده است! یا حداقل در بازه زمانی قیام میزبان‎ها و زمانی که برنارد در ساحل پیدا می‎شود، زنده است چراکه در این قسمت تصدیق می‎کند که برنارد از دنبال کردن و درک زمان عاجز است و خاطرات او در یک حالت سردرگمی ذهنی شناور است که سبب می‎شود تا او نه تنها یک روایت‎گر قابل اطمینان نباشد بلکه یک گمراه‎کننده مطلق باشد. ما می‎دانیم که زمانی در طی این ۱۱ روز، برنارد و السی، یک آزمایشگاه مخفی دیگر را پیدا کردند، آزمایشگاهی که نه تنها یک نسخه رباتی از جیم دلوس بیچاره را در خود جای داده بود بلکه صحنه یک کشتار و خونریزی نیز بوده است، کشتاری که در آن، تمام تکنسین‎های آزمایشگاه و همچنین ربات‎های مرموز مرده‎اند. لازم به ذکر است که شماره این آزمایشگاه، ۱۲ بود در حالی که آزمایشگاهی که شارلوت هیل و برنارد در قسمت ۱ پیدا کردند، شماره ۱۴ بود.

برنارد بر این باور است که زمانی در گذشته، رابرت فورد او را به این آزمایشگاه خاص فرستاده تا مشابه آنچه که کمپانی دلوس در حال انجام بر روی جیم دلوس بوده، یک واحد کنترل برای ذهن یک انسان دیگر چاپ کند و با استناد به آن خاطرات خونین، او همچنین دستور داشته تا شاهدین را نیز بکشد. این احتمال وجود دارد که این اکتشاف، به رستاخیز و زنده شدن یک شخصیت در این فصل اشاره داشته باشد.

قسمت 4 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۴ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

قسمت ۴ فصل ۲ که با عنوان “معمای ابولهول” است، آشکار می‎کند که جیم دلوس، پدر زن ویلیام، احتمالا اولین تلاش کمپانی دلوس در راستای دست یافتن به جاودانگی بوده است. ما متوجه می‎شویم که کمپانی دلوس دهه‎ها صرف تلاش برای بارگذاری ذهن یک انسان به درون یک ربات کرده و از لحاظ تئوری، این بدان معنا است که یک انسان می‎تواند برای همیشه در یک بدن مصنوعی زندگی کند. اما خبر تاسف‎بار برای جیم این است که کمپانی دلوس هیچگاه نتوانست مانع نپذیرفتن واقعیت جدید توسط ذهن و هوشیاری یک انسان شود اما با دلایل خوبی می‎توان اذعان داشت که یکی از موسسان پارک، رابرت فورد، سرانجام به این موفقیت دست پیدا کرده است. شاید کلید زندگی ابدی، داده‎های دزدیده‎شده‎ای است که شارلوت هیل با ناامیدی به دنبال خارج کردن آن از طریق قرار دادن آنها در درون ذهن پدر دلورس، پیتر ابرناتی، می‌باشد. احتمالا، زندگی ابدی، چیزی است که کمپانی دلوس قصد بدست آوردن ثروت از آن را داشته اما شاید فورد تمایل نداشته تا این را با شرکایش به اشتراک بگذارد.

همانندسازی انسان‎ها، موضوعی است که قبلا در فیلم Futureworld (دنیای آینده) که دنباله‎ای برای فیلم Westworld (وست‎ورلد) می‌باشد، بررسی شده است. در حالی که بدون شک ثروتمندان و اغنیاء دوست دارند تا برای همیشه زنده بمانند، استفاده‎های دیگری نیز می‎توان از این زندگی ابدی و همانندسازی کرد. اگر مهمان‎های مهمی همچون میلیاردرها، سیاستمداران و افراد مشهور از پارک دیدن کنند، کمپانی دلوس می‎تواند به راحتی دی‎ان‎ای آنها را سرقت کند، افراد واقعی را بکشد و میزبان‎های قابل انعطاف را جایگزین آنها کند تا از این طریق، منافع کمپانی در سراسر جهان تامین شود. اگر سریال مسیر و راه فیلم‎ها را دنبال کند، پس شما نمی‎توانید دکتر رابرت فورد یا احتمالا امیلی (اگر از برنامه‎های درازمدت پدرش و کمپانی دلوس آگاه است) برای تمایلشان برای تخریب چنین طرح شوم و شنیعی سرزنش کنید.

قسمت 4 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۴ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

همانطور که تاکنون در این فصل دیده‎ایم، نسخه‎هایی از فورد از طریق میزبان‎های مختلف صحبت کرده و به مرد سیاه‎پوش طعنه زده و سرنخ‎های مرموزی از بازی نهایی‎اش ارائه داده است. آیا ممکن است که این کار تنها یک حقه و فریب نباشد و هوشیاری و آگاهی فورد به معنای واقعی از میزبانی به میزبان دیگر پرش کرده باشد؟ در قسمت ۱ فصل ۲، برنارد یک شبکه توری را معرفی کرد که به میزبان‎ها اجازه می‎دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، بنابراین، آیا ممکن است که رابرت فورد به نحوی موفق شده تا آخرین نسخه خودش را به درون تمام میزبان‎ها آپلود کرده باشد و حالا از طریق دستگاه‎ها به زندگی ادامه می‎دهد؟ این موضوع می‎تواند توضیح دهد که چرا او در قسمت پایانی فصل اول، از کشته شدنش توسط دلورس ترسی نداشت و شاید او به معنای واقعی کلمه، یک فراماشین است که به دنبال انتقام گرفتن از شرکتی است که ثمره تلاش عمرش را به انحراف کشانده‎اند.

می‎دانیم که آنتونی هاپکینز حضور پررنگی در این فصل سریال ندارد و نخواهد داشت اما مدیران اجرایی سریال، جاناتان نولان و لیزا جوی، تایید کرده بودند که همچنان امکان حضور دوباره رابرت فورد در سریال وجود دارد. در شروع قسمت دوم فصل ۲، به طور مختصر، نسخه جوان رابرت فورد را مشاهده کردیم. اما این احتمال وجود دارد که منظور مدیران اجرایی، تنها فلش‎بک نبوده بلکه یک احیای واقعی از خالق پارک بوده است.

قسمت 4 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۴ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

شاید سی‎پی‎یو یی که برنارد چاپ کرده، برای فورد این امکان را فراهم آورده تا کنترل دلورس را بدست بگیرد یا اینکه ممکن است او یک میزبان خاص برای خود کنار گذاشته باشد. اگر این میزبان خاص شبیه به نسخه جوان مرد سیاه‎پوش باشد، چرخش و پیچش بسیار جالبی خواهد بود. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که فورد به نحوی، کپی ذهن آرنولد را در درون یک فایل داشته و برنارد را موظف کرده تا آرنولد را احیا کند که ممکن است برخی از ناتوانایی‎های برنارد در تشخیص زمان در این فصل را توضیح بدهد اما از آنجا که آرنولد خود را کشت تا مانع باز شدن پارک شود، احیای او کار بسیار بی‎رحمانه‎ای است.

عنوان این قسمت، “معمای ابولهول” به موجودی افسانه‎ای اشاره دارد که نگهبان ورودی شهر یونانی تبس بوده و هر کسی که نمی‎توانسته معمای او را حل کند را می‎کشته است. از آنجا که مدیران اجرایی سریال دوست دارند تا سرنخ‎ها را در عنوان قسمت‎ها پنهان کنند، جای تعجبی ندارد که این یکی مرتبط با فرایند پیری است. معما بدین صورت است که: چه موجودی است که در صبح بر روی چهار پا راه می‎رود، در ظهر بر روی دو پا و در عصر بر روی سه پا؟ پاسخ معما، انسان است. اما شاید رابرت فورد موفق شده تا با کمک به رشد بشریت، این امکان را فراهم آورده تا انسان‎ها برای همیشه بر روی دو پا راه بروند و این معمای ابوالهول را برای همیشه بی‎معنی و نابه‎جا کند.

قسمت 4 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۴ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

در این قسمت که سرشار از روایت ویلیام و برنارد بود، ما دلورس را نمی‎بینیم اما از آنجا که افشاسازی‌های بسیار و فربیننده‎ای در مورد اینکه کمپانی دلوس در طی این همه سال به چه کاری مشغول بوده و نتیجه این کارهای آنها چه آسیبی ممکن است به دنیا برساند، می‎توان گفت که بیننده‎ها فرصتی برای فکر کردن به دلورس در این قسمت نداشتند. در حالی که جیم دلوس به آن جاودانگی‎ای که اشتیاقش را داشت، دست پیدا نکرد اما اشاره‎های زیادی به اینکه فورد به رمز جاودانگی دست یافته، وجود داشت و این احتمال که رابرت فورد الان یک فراماشین است، کار را برای مرد سیاه‎پوش بسیار سخت خواهد کرد.

این قسمت که به طرز ماهرانه‎ای توسط لیزا جوی کارگردانی شده، یکی از مستحکم‎ترین قسمت‎های سریال وست‎ورلد تاکنون می‎باشد و به طرز زیبایی، تکامل فناوری پارک را دنبال کرد و همه این‎ها را در کنار فرسایش انسانیت جیم دلوس و ویلیام قرار داد. این منظره فراموش‎نشدنی‎‎ای است که در آن، نشان داده می‎شود که چطور بشریت در چرخه بی‎پایانی برای جلوگیری از نابودی خودش گرفتار شده و در همین حین، سریال، یک داستان شخصی با احساسی لطیف‎تر از حدل معمول خودش را بازگو می‎کند.

امتیاز این قسمت: ۹.۴/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *