بیاتومگ – سریال Westworld (وست‎ورلد) در قسمت ۵ فصل ۲، با این مسیر انحرافی شیک اما سطحی به شوگان ورلد، یک گام به جلو و دو گام به عقب برمی‎دارد. با نقد این قسمت همراه با ما باشید.

توجه: متن زیر داستان را فاش می‌کند.

به نظر می‎رسد که فصل دوم سریال وست‎ورلد در حال پیروی از یک الگوی خاص می‎باشد؛ قسمت‎های با شماره فرد، کند و بدون کنترل احساس می‎شوند، در حالی که قسمت‎های با شماره زوج، همانند قسمت پیچیده چهارم، دست به فاش کردن واقعیت‎های تازه می‎زنند و بینش‎های عمیق‎تری از درون کاراکترها ارائه می‎دهند. قسمت پنجم فصل دوم که با عنوان “Akane No Mai (رقص آکانه)” می‎باشد، با صحنه‎های اکشن، تماشایی و سرشار از خون خود، در معرفی شوگان ورلد موفقیت‎آمیز است اما به نظر می‎رسد که بخش عظیم سفر میو و گروهش به پارک‎ دیگر، سبک و شیوه را در اولویت بالاتری نسبت به مفاد و مفهوم قرار می‎دهد و مکررا با عطش همیشگی ما برای خشونت بازی می‎کند اما هرگز موفق نمی‎شود تا داستان را به جلو پیش ببرد.

یکی از آشکارسازی‎های بزرگ این قسمت، این بود که استرند و تیم تکنسین‎هایش در میسا، متوجه می‎شوند که یک سوم از میزبان‎هایی که از دریاچه خارج کرده‎اند، هیچ چیزی در درون واحد کنترل خود ندارند، یعنی آنها هرگز داده‎ای در درون خود نداشته‎اند. آیا گروه دلورس توانسته تا اندکی از واحد کنترل‎های تازه از آزمایشگاه‌های مخفی کمپانی دلوس بدست بیاورد و آنها را در درون بدن میزبان‎های قدیمی گذاشته و در همین حال، دلورس یا شاید برنارد، ذهن‎های اصلی میزبان‎ها را به جای دیگری آپلود کرده باشد؟

قسمت 5 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۵ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

لی سایزمور به صراحت اذعان می‎کند که او و دیگر کارمندان پارک، به خودشان زحمت ندادند که برای دیگر پارک‎ها، روایت و کاراکترهای تازه و اصیلی خلق کنند و در عوض، داستان میو، هکتور و آرمیستیس را در جای دیگری به کار گرفتند اما این موضوع به طرز کاملا ماهرانه‎ای در یکی از رضایت‎بخش‎ترین سکانس‎های سریال به تصویر کشیده می‎شود که در آن، میو و افرادش شاهد هستند که نسخه‎های شوگان ورلد آنها، یکی از روایت‎های آنها را با دقت کامل به اجرا درمی‎آورند. این روشی عالی است تا به جای گفتن، به بیننده‎ها نشان داده شود که این دنیاها مشابه یکدیگر هستند. این صحنه نسبت به دیگر لحظات ثقیل این قسمت که بر همین موضوع تاکید داشتند، بسیار موثرتر واقع شده بود.

در نهایت، صرف نظر از ارجاع مستقیم به این موضوع که چقدر بیننده‎ها از دیدن دوباره داستان‎های زیبا و جذاب برای بارها و بارها تنها با تفاوت‎های بسیار اندک راضی و خشنود هستند، این قسمت در مورد آشنا شدن میو با قدرتش می‎باشد که شامل یک مهارت جدید و کارآمد است و آن، کنترل ذهن می‎باشد. از آنجایی که در بیشتر این قسمت، ساکنین شوگان ورلد به دنبال آن بودند تا صدای میو را خاموش کنند، او به سرعت متوجه شد که او قادر است تا بدون گفتن هیچ کلمه‎ای، دیگر میزبان‎ها را کنترل کند و با به کار گرفتن این قدرت ذهنی، بیشتر سربازان شوگان را مجبور کند تا بر روی یکدیگر شمشیر بکشند.

قسمت 5 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۵ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

اما این فصل همچنین به صراحت قصد دارد تا شباهت سفرهای دلورس و میو به سوی روشن‎فکری را به تصویر بکشد؛ در قسمت ۵، میو متوجه می‎شود که آزادی اراده به معنای آن است که نه فقط زمانی که آسان و راحت است بلکه همیشه به افراد برای انتخاب مسیر و راه خود، حق انتخاب بدهی اما با این حال، او در درون همان دام‎هایی گرفتار می‎شود که در این فصل، دلورس را به ستوه آورده‎اند.

زمانی که میو تلاش می‎کند تا مادام آکانه را از حقیقت وجودش آگاه کند، آکانه با این آگاهی و هوشیاری مبارزه می‎کند و به شدت جواب رد می‎دهد و تصمیم می‎گیرد تا نسبت به ترس و وحشت‎های زندگی‎ای که او برای آن برنامه‎ریزی شده، ناآگاه باقی بماند و در عوض، تمرکز خود را بر روی خلوص و پاکی رابطه‎اش با شاگردش، ساکورا قرار دهد. همین سبب می‎شود تا میو متوجه شود که از داست دادن برخی چیزها حتی برای اینکه آزاد باشی، بسیار گرانبها و نفیس هستند.

این موضوع در تضاد کامل با رفتار دلورس قرار دارد؛ او به جای انتخاب عشق ورزیدن و پذیرفتن تدی با همان شخصیتی هوشیاری که الان دارد یا دادن فرصتی به او برای رشد و نمو به دست خود، تصمیم می‎گیرد که تدی برای این دنیا بسیار گرانبها و نفیس است و کد او را تغییر می‎دهد تا او کمتر مهربان و پرهیزکار شود و همه اینها در حالی است که خصومت و پرخاشگری او را افزایش می‎دهد تا او را به ابزار مفیدتری در نبرد در برابر انسان‎ها تبدیل کند. در حالی که دیدن جیمز مارسدن در نقش فردی بد و متکبر جالب توجه است اما تصمیم دلورس، نقض کامل آزادی‎ای است که رابرت فورد تلاش داشت تا به میزبان‎ها عطا کند. دلورس به اندازه ویلیام بی‎رحم شده و به همان اندازه، همراهان خود را افرادی یک‎بار مصرف می‎داند و در مواقع ضرورت و نیاز نیز رضایت آنها را نادیده می‎گیرد.

قسمت 5 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۵ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

و در حالی که میو همچنان تمایل دارد تا به جای متوقف کردن تمام فعالیت‎های میزبان‏‎هایی که بر سر راهش قرار می‎گیرند، آنها را بکشد، به نظر می‎رسد که او به آرامی در حال توسعه نوعی انتقال فکر و تلقینی است که شما از یک انسان انتظار دارید. با کنترل ذهن سایر میزبان‎ها، می‎توان گفت که او در جایگاهی قرار ندارد که بخواهد، خودمختاری و استقلال آنها را به رسمیت بشناسد اما با احترام به خواسته‎های آکانه، به نظر می‎رسید که او در مقایسه با وضعیت فعلی دلورس، ظرفیت و استعداد بهتری برای رفتار انسانی دارد. فقط باید دید که آیا این ظرفیت وی مربوط به همه میزبان‎ها می‎شود یا تنها به میزبان‎ها همراه و اطرافش محدود می‎شود.

علاوه بر این، این سوال پیش می‎آید که آیا این فصل به جایی خواهد رسید که در آن شاهد رویایی بین دلورس و میو باشیم یا خیر؟ آخرین برخورد میان آنها، مختصر و تاحدودی ناامیدکننده بود اما لازم به ذکر است که حتی در آن صحنه، میو با این موضوع که ظاهرا دلورس احساس می‎کند که حق دارد تا به اطرافیانش دستور بدهد، او را به چالش می‎کشاند. در حال حاضر، مطمئنا کسی که قدرت را در دست دارد، میو می‎باشد. ظاهرا او تنها میزبانی است که به قدرت کنترل دیگر میزبان‎ها دست یافته و به این موضوع اشاره دارد که شاید دلورس همچنان در حال بازی کردن نقش وایتی می‎باشد که برایش برنامه‎ریزی شده و از خودش هیچ فکری ندارد اما علاوه بر این، نشان‎دهنده این موضوع است که هر دوی این زن‎ها، در صورت تصمیم خود، ظرفیت غرق شدن در تاریکی را دارند.

قسمت 5 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۵ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

حال باید دید که آیا دست سرنوشت آنها را در مقابل یکدیگر قرار می‎دهد یا خیر؟ در حال حاضر، به نظر می‎رسد که میو با اجرای کلاهبرداری بزرگ در مقابل رویکرد اسحله دلورس، برای زنده‎ماندن در دنیای واقعی مجهزتر می‎باشد. تنها پنج قسمت دیگر تا پایان این فصل سریال باقی مانده و با گذشت هر قسمت، موضوعات برای بیننده‎ها شفاف‎تر از قبل می‎شود.

در پایان، پس از آشکارسازی‎های ترسناک قسمت ۴، قسمت پنجم با عنوان “رقص آکانه”، کمک چندانی به داستان کلی نمی‎کند اما همانند یک میان برنامه احساس می‎شود که خود را از بند راز و رمزهای مرکزی و بسیار سریال، از جمله جستجوی تازه مرد سیاه‎پوش و ماموریت مرموز برنارد برای فورد، رها می‎کند تا به بررسی شباهت‎های شوگان ورلد و وست‎ورلد بپردازد. در حالی که دیدن اینکه نسخه شوگان ورلد میو یعنی آکانه نسبت به همتای خود متفاوت است، جالب‎توجه می‎باشد اما به نظر می‎رسد که قسمت پنجم چیز زیادی به قوس داستانی فصل اضافه نمی‎کند و با وجود تنها پنج قسمت تا پایان فصل، اینکه نیروی جنبشی قسمت قبلی در این قسمت نیز حفظ می‎شد، بسیار رضایت‎بخش‎تر بود.

امتیاز این قسمت: ۸.۱/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *